Тестови за бременост

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
A ovie apcinja gi ima vo site apteki?
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
за апчиња незнам,ама знам дека тестовите за бременост се точни,после 2-3недели од `бељата`ич не верував во нив и кога се сомневав дека сум бремена направив еден,чинеше 80ден и беше позитивен,ама пак не верував-дури не ми потврди гинекологот.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Pomos

Imam eden golem problem i neznam kako da go resam.Mi kasnese 10 dena.Vcera otidov da zemam test ispadna pozitiven,neznaev sto da pravam i otidov da mi zemat i krv zasto imam slusnato deka testovite od apteki ne se tocni 100%.Dodeka ja cekav radosnata vest deka testot e negativen sestrata me vikna i mi cestita.Bese ist kako i predhodniot.Ja prasav kako i na koj nacin mozam da abortiram dali samo doktor preku abortus moze da me oslobodi od ova ili ima i drug nacin.Taa skepticno mi se nasmeja i mi kaza deka samo budala licnost moze da razmisli za abortus.Moze e vo pravo ne vikam ne no jas ne sum sposobna da gledam dete,toa e vistinata seuste studiram i neznam ova mi e kako sok.Dali moze nekoj sto znae da mi kaze kako moze da se oslobodam od ova dali ima nekoi apcinja (a veke prasav vo apteka i mi kazaa deka nema) ili nekoja inekcija ili edinstveno resenie mi e abortus preku ginekoloski zafat i kolku cine dali nekoj znae mi kazaa deka bilo negde okolu 100evra no toa moze i ne e tocno.Vo ponedelnik imam zakazano so ginekolog no do togas ne znam sto da pravam.So decko mi zborev,toj ke napravi kako sto jas ke odlucam.Ve molam pomognete mi
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Нема друг начин освен абортус. Ќе ти каже и гинекологот. Јас воопшто не поддржувам абортус, меѓутоа твое право е. Викаш дека не си подготвена да бидеш мајка.Со оглед на можните ризици со абортусот, подготвена ли си никогаш да не бидеш? Сепак на 21 година не си така мала да не можеш да имаш дете. Разговарај дома, сигурно по првичните негодувања ќе најдат начин да ти помогнат. Со среќа.
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Mephala, bi ti preporacala da ne abortiras. Zosto si tolku isplasena, da seuste studiras, no stom imas poddrska od deckoto deka ke napravi kako sto ti ke odlucis, ne se sekiraj. Ke se najde resenie za se, razgovaraj otvoreno i doma i ne izbrzuvaj. Ti pustam srekicka...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Dali moze nekoj sto znae da mi kaze kako moze da se oslobodam od ova dali ima nekoi apcinja (a veke prasav vo apteka i mi kazaa deka nema) ili nekoja inekcija ili edinstveno resenie mi e abortus preku ginekoloski zafat i kolku cine dali nekoj znae mi kazaa deka bilo negde okolu 100evra no toa moze i ne e tocno.Vo ponedelnik imam zakazano so ginekolog no do togas ne znam sto da pravam.So decko mi zborev,toj ke napravi kako sto jas ke odlucam.Ve molam pomognete mi

Нема да ти зборам дека се внимава кога имаш секс, и дека постои ризик од бременост кој треба да си свесна дека е тука итн, итн.. Сепак сум про-чоис па затоа ќе ти кажам што знам.
Ти доцни десет дена кажа? Значи, поправи ме ако грешам - сега си во трета недела? Има апчиња, не знам точно како се викаат и колку можат да се најдат кај нас, прогуглај и најди, ама мислам дека во трета недела можеш со хемиска терапија да го исфрлиш плодот. Сепак, не е 100 проценти сигурно, да знаеш... Абортусот е легален до 12та недела (14та недела бременост) и е сигурен, во смисла на не може да биде неуспешен, и откако ќе те стават на маса - ќе станеш од неа без бебе во стомакот:) Не знам колку чини, зависно од институцијата е, ама мислам дека е негде меѓу 100 и 150 евра на приватно (Систина). Со тоа што секогаш ја имаш и ефтината варијанта на абортус во Државна.. Со тоа што грозна ми е и помислата таму да би идела:) Не си во фрка за сега, трета, четврта недела не е за паника, па не прави ништо до понеделник, кога ќе разговараш со лекарот... Со тоа што... 21 година - не си мала, дечко ти кажал дека ќе е покрај тебе што и да решиш... Ти си знаеш - ама си размислила да го родиш?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Ne ne sum razmislila da go rodam..toa deka mi kaza deka ke bide pokraj mene za mnogu brzo vreme se predomisli me ostavi sama..posle 2god odenje.Znaci drug izbor osven abortus ne znam znam deka deteto ne bi go ragala ne za da go gledam sama.Fala na odgovorite
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Ne ne sum razmislila da go rodam..toa deka mi kaza deka ke bide pokraj mene za mnogu brzo vreme se predomisli me ostavi sama..posle 2god odenje.Znaci drug izbor osven abortus ne znam znam deka deteto ne bi go ragala ne za da go gledam sama.Fala na odgovorite
како тоа те оставил? сега те оставил?
инаку онтопик : мала грешка погоре во постот на Анастазија, Систина мислам дека е 200 евра, освен ако немаат некој попуст сега, и најискрајно би ти препорачала да одиш таму, бидејќи во Македонија ги имаат најсовремените апаратури, а за ова не вреди да се штеди.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ne ne sum razmislila da go rodam..toa deka mi kaza deka ke bide pokraj mene za mnogu brzo vreme se predomisli me ostavi sama..posle 2god odenje.Znaci drug izbor osven abortus ne znam znam deka deteto ne bi go ragala ne za da go gledam sama.Fala na odgovorite
Те остави затоа што си бремена? Или не му е гајле дека си бремена, за глупост те остави?Јас мислам дека е само исплашен, и да не се лутат мажите на форумов, ама мислам дека во вакви моменти се престрашени сите мажи.Разговарај со него, разговарај дома, јас верувам дека и без него ке имаш поддршка од дома, и ке можеш да продолжиш да учиш.
Не си играј со некакви хемиски исфрлања на плодот, оти можно е да не успее, а притоа да има штетни последици врз плодот, па на крај уште и да родиш нездраво бебе.Или па не дај боже, тебе да ти стане нешто.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Mi kaza deka ne planira da si go zrtvuva zivotot i neznam sto uste ne.Ne planiram da go molam i da mu dokazuvam nisto poveke vcera premnogu problemi imav.Ne e isplasen samo bega od odgovornosta toa e se i mi kaza deka ne se zamara za mene i za mojot problem i uste nesto mi vika koga ke se resis od toa kazi mi..bas cinicno,se custvuvav deka ne go poznavam,ako nekogas go sakav so celo srce sega go mrazam so srce i so dusa no ne mu posakuvam nisto loso samo mu kazav deka bi bila najsrekna koga nesto vakvo ili slicno na ova ke si go doceka na svoja koza ili na toa sto mu e ili ke mu bide najmilo e togas ke bidam najsrekna i deka se nadevam deka ako ima Gospod deka toj ke mu prosti zasto jas nemozam.Inaku ke odam za Bt vo ponedelnik i ima privatna klinika neznam kolku e negde od 100 do 150evra mi kazaa.Najdobro taka ke bide zasto ne se custvuvam sposobna za da gledam dete sama,dokolku bi go prifatil kako sto trebase 90% nemase da abortiram tuku ke ostavev se a podocna ke prodolzev so studiite po 1 ili 2 god,no sega nemam navistina nikakov izlez
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
А го праша некој детето дали сака да биде абортирано?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Ееее, мажи.... Толку им е храброста... Зошто секогаш кога ке се случи тоа, бегаат од одговорноста.... Но да не забегувам...

Штом така се изреагирал и ти го кажал сето она, треба сама да сватиш колку е часот.... Тој не те заслужува. Прежали ако треба и 200, па и 250 евра и направи го тоа колку што е можно побезбедно....
А ако во меѓувреме се предомисли и на пример те побара за жена... Добро размисли. Ако не е доволно созреан и ако претходно така те оставал на цедило...

Јас да сум во ситуација како тебе и мојот дечко така да ми направи, во 300 ПМ одат и 8 години врска и се друго...

Да не ти се мешам, ти најдобро си знаеш....
Поздрав
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
А го праша некој детето дали сака да биде абортирано?
дај не фантазирај, или ако не јави се ти прашај го.
а да и кога ќе му објасниш на тоа дете дека ќе има само мајка и татко кој не го интересира, тогаш би рекло, сакам да бидам абортирано.
Maphala, со среќа, ова што тебе ти се случува, е мојот најголем кошмар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom