THE_CHOSEN_ONE
Поени од реакции
1.325

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • Здраво!
  Сакам да те прашам нешто во врска со отварање на кафич.... дали знаете какви документи се потребни за отварање кафич лиценци за алкохол и слично.... и ако знаеш цени за сето тоа
  фала ти однапред поздрав
  Koj пост ти е тоа у потписот со кашкавалот и сендвичот :D
  THE_CHOSEN_ONE
  THE_CHOSEN_ONE
  Постот е ремек дело.
  Инаку преземен е од Noorotic му го избришаа зошто кобајаги не бил соодветен/сериозен за темата.

  Кој луцкаст изговор... кобајаги на форумов везден седат елоквентни професори со наочарчиња па куцкаат ли куцкаат...
  Епа истиот вирус е тогаш, само што јас немав 40 температура, се негде околу 37.5 ми се вртеше. А секое повраќање ми беше жолто, зашто немав јадено ништо од сабајле и до вечер истата приказна. Ама еве готово ми помина. Сабајле имав температура ама еден парацетамол и чајче и ништо не ми е :) Сите што ги знам ми рекоа дека и они ги имале истиве маки.
  • Ми се допаѓа
  Reactions: THE_CHOSEN_ONE
  THE_CHOSEN_ONE
  THE_CHOSEN_ONE
  За другпат да си знаеш морковче и зелка и нема да имаш проблеми со имунитетот.
  Какво зајче си ако не ги знаеш овие работи?
  Зајче
  Зајче
  Морковче, зелка, краставичка и цвекло ми се омилени. Ама сепак ... :)
  Hey..би сакал да те прашам.низ која страна прајш фриленцинг и како ги земаш парите кога македонија не можи да зема од paypal? ;)
  Реално, тешко таа работа. Ми останува само фокусот на хуманитарната акција. Ако можеш препостирај и сподели на фејсбук, така најмногу ќе ми помогнеш. Поздрав и фала!
  Да не искочи мрчам, зашто стварно не е така, знам дека со најдобра намера го пиша тоа, меѓутоа до април 2012 има уште 10 месеци. Немам толку време, ова не е болест која може да чека реформи. ;)
  A
  Абе тоа да, за да купиме леб треба да работиме камоли за стан, муабетот ми беше, не верувам дека ќе спроведат вакво нешто, а доколку спроведат секоја чест.
  A
  Не не, не мислев на тоа, туку на тоа дали навистина веруваш во тоа дека ќе го спроведат?
  Немој да мислиш дека сум партиски определен или слично, баш напротив, туку ова е ефтина финта со која се служат скоро сите партии во последните 10 години.
  Тука имаш post money valuation = нова инвестиција * вкупен број на акции одкако е реализирана инвестицијата/дополнителен број на акции како резултат на инвестицијата

  PreMoneyValuation = PostMoneyValuation − Нова Инвестиција

  PreMoneyValuation е всушност монетарната вредност на уделот кој ќе го поседува инвеститорот во твојата компанија

  А доколку бизнисот е на почеток како во твојот случај возможно е тоа да биде решено и преку конвертибилен кредит. Односно инвестицијата која ја направил инвеститорот да се претвори во кредит кога компанијата ќе стане доволно голема во однос на капиталот кој таа го поседува.
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom