Тестови за бременост

Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Vistinata e deka so nego veke nikogas ne bi bila.Uste vo ponedelnik ke odam da zakazam zborev veke so maticniot lekar no taa mi e opst lekar a vo ponedelnik ke zboram so ginekolog sto mi e maticen od bt i ke odlucam kade da go napravam abortusot.Edinstveno sto mi kaza deneska maticniot lekar e da ne panicam deka ne e bolno mozno e posle da custvuvam nekakva mala bolka i da piam antibiotici sto ke mi gi dadat.Sansite za neuspeh nema zasto sum bila mlada samo mi kaza deka se mozni nekakvi psihicki problemi sto ke moram da se izboram so niv.Sega za sega mi rece da prekinam da placam zasto nemozam da se smiram.Ke vi pisam sto i kako ke bide fala na podrskata poz
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Vistinata e deka so nego veke nikogas ne bi bila.Uste vo ponedelnik ke odam da zakazam zborev veke so maticniot lekar no taa mi e opst lekar a vo ponedelnik ke zboram so ginekolog sto mi e maticen od bt i ke odlucam kade da go napravam abortusot.Edinstveno sto mi kaza deneska maticniot lekar e da ne panicam deka ne e bolno mozno e posle da custvuvam nekakva mala bolka i da piam antibiotici sto ke mi gi dadat.Sansite za neuspeh nema zasto sum bila mlada samo mi kaza deka se mozni nekakvi psihicki problemi sto ke moram da se izboram so niv.Sega za sega mi rece da prekinam da placam zasto nemozam da se smiram.Ke vi pisam sto i kako ke bide fala na podrskata poz
Сконцентрирај се сама на себе и на тоа што моментално ти се случува. Со него не се оптоварувај, ниту со тоа што те оставил во еден од најтешките моменти. Битката е твоја и само ти мораш да се избориш до крај со се`. Побарај подршка од семејството, колку и да е шок, сепак се возрасни и знаат што значи цела ситуација. Не се осврнувај на туѓи мислења и критики, ниту солуции и совети. Ти најдобро си ја знаеш ситуацијата во која си, условите кои ги имаш за да го продолжиш животот понатака. Само сочувај си го мирот (колку што е возможно во цела ситуација) и биди свесна за цела ситуација. Не се сожалувај, ниту обвинувај себе си за грешката што си била со него, никој не може да претпостави со кого е кога цветаат ружи околу нив.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
А го праша некој детето дали сака да биде абортирано?
Сега па ти кажа..
На кое дете, уште не е ни ко шо треба тоа.
Во овој момент најважна е таа, можеш ли да претпоставиш само кој психички притисок е тоа?? Бремена, дечкото со кој била 2 години ја напушта, велејќи дека детето не е негово. Уште измислува такви работи, а знаеш зошто?? Зш нема гз да превземе одговорност,а и онака ќе абортира, нема да се земат и сепак ја напушта. Сељак. Толку од херојското изигравање дека сте одговорни и јаки.
И каде се сега тие што толку се против абортусот. Треба ли да го роди?? Треба да се измачува цел живот, самохрана мајка, детето без татко, факултетот ам, работа? НЕ!
Ти објаснав друго се по порака Mephala знаеш, само пробај да бидеш смирена, колку и да е тешко. Во најлошиот момент, да те остави личноста која би требала да е со тебе...ццц
 
Б

Бат Елохим

Гостин
И каде се сега тие што толку се против абортусот. Треба ли да го роди?? Треба да се измачува цел живот, самохрана мајка, детето без татко, факултетот ам, работа? НЕ!
Ти објаснав друго се по порака Mephala знаеш, само пробај да бидеш смирена, колку и да е тешко. Во најлошиот момент, да те остави личноста која би требала да е со тебе...ццц
Се јавив како повикана индирекно....Лична одлука е! Јас не би абортирала.
на крај краева маж ти ако те остави со децата што ќе праиш ма?Каква гаранција е дека во животот нема да се разведете???
Ќе бидеш самохрана мајка!!! И?
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Се јавив како повикана индирекно....Лична одлука е! Јас не би абортирала.
на крај краева маж ти ако те остави со децата што ќе праиш ма?Каква гаранција е дека во животот нема да се разведете???
Ќе бидеш самохрана мајка!!! И?
Споредуваш разведена мајка со деца со ова??? Па знаеш ли каква разлика има? Огромна!! Млада девојка студира, останува бремена непланирано, и те остава дечкото. Како ќе кажеш дома, стресови се се ова. Другото: Возрасна жена со деца, која веќе има семејство, ја остава мажот, тоа е...барем нема да се плаши од родителите да и цмиздрат на глава, децата знаат дека имаат татко и можат да го посетуваат, мајката ваљда има факс,работа, ако не па тоа барем се мажила кога таа сакала. Била среќна тогаш, фала богу, не знаеш животот што ти носи нормално.
Ситуацијата на Mephala, верувајте, е ненормално тешка, пред се психички одвај издржлива!!
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Eeej, се јавија душебрижнициве молим ти се. Ај вие кога ќе останете туку-така бремени, а некое говедо недораснато ќе ве фрли како партал, тогаш да збориме за хуманост.

A тебе Mephala, не знам што да ти кажам затоа што знам дека секој збор ти е излишен во моментов. Мене од самата помисла ми се стемнува...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Се јавив како повикана индирекно....Лична одлука е! Јас не би абортирала.
на крај краева маж ти ако те остави со децата што ќе праиш ма?Каква гаранција е дека во животот нема да се разведете???
Ќе бидеш самохрана мајка!!! И?
A ako ne bi abortirala sto bi pravela kazi bi go gledala toa dete sama,ne zaposlena so nikakvi uslovi za zivot se na se sum i student,lesno e da kazuvame sto bi napravile nie i drugite da ne se na vakva situacija.Jas ne mislam deka pravam nisto loso ednostavno vo vakva situacija drug izlez nemam a koga toa dete ako go rodam mi rece koj mu e tatko sto ke mu kazam izvini no tatko ti kaza deka ne te napravil toj..znaci uste na pocetokot bese neposakuvano.Da me prifati toj znaci da se zememe i da go gledame deteto zaedno ke bide mnogu poinaku a vaka drug izlez nemam a i ova nema nikakva vrska so razvedena zena koja ja ostava mazot so deca.Jas ne sum bila mazena za da bidam razvedena,i moite dete sto nema da se rodi 100% nema da nosi prezime od tatko mu zasto nema da go prifati.Mozes da zbores deka nema da go napravis toa kolku sakas no ako sednes da razmisles poubavo ke go napravis ne e samo za mojata idnina i za idninata na deteto e a so mene nema idnina nikakva od ovaa perspektiva.I ne mi e vazno koj me osuduva za abortusot deka bilo ubistvo,jas mozev ova da go spodelam so vas samo mnogu e polesno so licnost sto ne ja poznavas,otkolku so nekoj sto go poznavas.Bi kazala edno ogromno fala za tia sto mi pomognaa a tia sto smetaat deka abortusot e ubistvo i deka ne treba da se pravi neka mislat pak ne me interesira toa mislenje zasto i jas ne mislev mnogu raboti no ete se slucija na primer koga decko vi od 2god vrska ke ve ostavi koga ke doznaete deka ste bremena.Ne e lesno i mene ne mi e lesno ic koga ke treba da odam da go abortiram a i onaka sum premnogu custvitelna kako licnost i placam za se,za ova ne bi znaela kako bi izdrzala no moram da ne morav veruvajte ne bi go napravila.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Нема да ти зборам дека се внимава кога имаш секс, и дека постои ризик од бременост кој треба да си свесна дека е тука итн, итн.. Сепак сум про-чоис па затоа ќе ти кажам што знам.
Ти доцни десет дена кажа? Значи, поправи ме ако грешам - сега си во трета недела? Има апчиња, не знам точно како се викаат и колку можат да се најдат кај нас, прогуглај и најди, ама мислам дека во трета недела можеш со хемиска терапија да го исфрлиш плодот. Сепак, не е 100 проценти сигурно, да знаеш... Абортусот е легален до 12та недела (14та недела бременост) и е сигурен, во смисла на не може да биде неуспешен, и откако ќе те стават на маса - ќе станеш од неа без бебе во стомакот:) Не знам колку чини, зависно од институцијата е, ама мислам дека е негде меѓу 100 и 150 евра на приватно (Систина). Со тоа што секогаш ја имаш и ефтината варијанта на абортус во Државна.. Со тоа што грозна ми е и помислата таму да би идела:) Не си во фрка за сега, трета, четврта недела не е за паника, па не прави ништо до понеделник, кога ќе разговараш со лекарот... Со тоа што... 21 година - не си мала, дечко ти кажал дека ќе е покрај тебе што и да решиш... Ти си знаеш - ама си размислила да го родиш?

Нели бременоста се смета од последната менструација.
Значи ако и касни веќе 2 недели а последен пат добила пред 4 недели значи е 6та недела.
Една бременост трае 40 недели и се се рачуна од последната менструација.
Баш сега тоа гледав сите календари на бременост се од последната менструација.

А Mephala за жал си оставена сега од таткото на детето.
Се гледа колку е несозреан штом во овие тешки моменти се остава на твој товар.
Не си само ти виновна за бременоста, за ова потребни сте двајца и вие двајца по право треба да решите што понатаму.
Лошо е што се е на твој грб, но доволно си силна и мора сама да одлучиш.
Ако се решиш за абортус направи го тоа во некоја клиника на најпрофесионален начин. Постојат и гинеколози кои тоа за поевтини пари го прават незаконито во своите клиники. Немој! Не си го загрозувај здравјето. Тука е државната клиника и Ремедика и Систина.

Размисли убаво и довери се на некоја блиска пријателка или ако си многу блиска со мајка ти. Таа најдобро ќе те посоветува.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
A ako ne bi abortirala sto bi pravela kazi bi go gledala toa dete sama,ne zaposlena so nikakvi uslovi za zivot se na se sum i student,lesno e da kazuvame sto bi napravile nie i drugite da ne se na vakva situacija.Jas ne mislam deka pravam nisto loso ednostavno vo vakva situacija drug izlez nemam a koga toa dete ako go rodam mi rece koj mu e tatko sto ke mu kazam izvini no tatko ti kaza deka ne te napravil toj..znaci uste na pocetokot bese neposakuvano.Da me prifati toj znaci da se zememe i da go gledame deteto zaedno ke bide mnogu poinaku a vaka drug izlez nemam a i ova nema nikakva vrska so razvedena zena koja ja ostava mazot so deca.Jas ne sum bila mazena za da bidam razvedena,i moite dete sto nema da se rodi 100% nema da nosi prezime od tatko mu zasto nema da go prifati.Mozes da zbores deka nema da go napravis toa kolku sakas no ako sednes da razmisles poubavo ke go napravis ne e samo za mojata idnina i za idninata na deteto e a so mene nema idnina nikakva od ovaa perspektiva.I ne mi e vazno koj me osuduva za abortusot deka bilo ubistvo,jas mozev ova da go spodelam so vas samo mnogu e polesno so licnost sto ne ja poznavas,otkolku so nekoj sto go poznavas.Bi kazala edno ogromno fala za tia sto mi pomognaa a tia sto smetaat deka abortusot e ubistvo i deka ne treba da se pravi neka mislat pak ne me interesira toa mislenje zasto i jas ne mislev mnogu raboti no ete se slucija na primer koga decko vi od 2god vrska ke ve ostavi koga ke doznaete deka ste bremena.Ne e lesno i mene ne mi e lesno ic koga ke treba da odam da go abortiram a i onaka sum premnogu custvitelna kako licnost i placam za se,za ova ne bi znaela kako bi izdrzala no moram da ne morav veruvajte ne bi go napravila.
Воопшто не ми е целта да те осудувам тебе. Секој човек си го бира својот пат во животот.

Јас и реплицирав на таа што ме повика индиректно!!

а се надевам дека ти ќе го избереш тоа што е најдобро за тебе!

Млада девојка студира, останува бремена непланирано, и те остава дечкото. Како ќе кажеш дома, стресови се се ова. Другото: Возрасна жена со деца, која веќе има семејство, ја остава мажот, тоа е...барем нема да се плаши од родителите да и цмиздрат на глава, децата знаат дека имаат татко и можат да го посетуваат, мајката ваљда има факс,работа, ако не па тоа барем се мажила кога таа сакала.
а и на крај краева.... тоа е проблемот со сите девојки во врски!!! не се сигурни во ништо!! Е па извини. одговорност е јеби га...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Сега па ти кажа..
На кое дете, уште не е ни ко шо треба тоа.
Во овој момент најважна е таа, можеш ли да претпоставиш само кој психички притисок е тоа?? Бремена, дечкото со кој била 2 години ја напушта, велејќи дека детето не е негово. Уште измислува такви работи, а знаеш зошто?? Зш нема гз да превземе одговорност,а и онака ќе абортира, нема да се земат и сепак ја напушта. Сељак. Толку од херојското изигравање дека сте одговорни и јаки.
И каде се сега тие што толку се против абортусот. Треба ли да го роди?? Треба да се измачува цел живот, самохрана мајка, детето без татко, факултетот ам, работа? НЕ!
Ти објаснав друго се по порака Mephala знаеш, само пробај да бидеш смирена, колку и да е тешко. Во најлошиот момент, да те остави личноста која би требала да е со тебе...ццц
Ако не може да се грижи за детето боље нека го даде во дом или на посвојување и така има стотици парови кои не можат да имаат деца.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ако не може да се грижи за детето боље нека го даде во дом или на посвојување и така има стотици парови кои не можат да имаат деца.
Да го родам и да го дадам на посвојување?? Никогаш! Ако веќе се решам да го родам ќе го чувам, не можам да поднесам да расте во дом во такви услови и цел живот да мислам на него. Така е тоа плукни залепи. Сепак овде сме Македонија и мислам дека таквите постапки се малку да речам глупави, се сомневам дека некој родител би дозволил ќерката да го даде детето на посвојување, попрво таа би го чувала.
Ставете се барем за секунда во таква ситуација, ало бре, колку лесно си кажувате. ту бре, машко си ваљда, па потешко е знам.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Нели бременоста се смета од последната менструација.
Не, бременоста се смета од моментот на зачнување, во просек две недели ПРЕД денот предвиден за добивање менструација. Во Македонија абортусот е дозволен 12 недели од доцнењето или 14 од оплодувањето:)
Иначе, не го замаерајте девојчето. Си решила, нејзина одлука. Со среќа.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Не, бременоста се смета од моментот на зачнување, во просек две недели ПРЕД денот предвиден за добивање менструација. Во Македонија абортусот е дозволен 12 недели од доцнењето или 14 од оплодувањето:)
Иначе, не го замаерајте девојчето. Си решила, нејзина одлука. Со среќа.
Сите календари за водење на бременоста започнуваат од последната менструација.
Една пријателка се породи и баш ја прашував водена и е бременоста од последната менструација.

Еве и календар за бременост.

Еве и на кајгана тема дека бременоста се смета од последната менструација. календар на бременост (кајгана тема)

Убаво е кажано во 6та недела од бременост детето е на возраст всушност 4та недела. Иако варира ова бидејки секоја жена во различен период има плодни денови. Тие можат да се од 6 до 22 ден.
Значи абортус е дозволен до 10та недела од бременоста (значи плодот има само 8 недели). Од 10 до 13 ако дозволат докторите.
Иако во Македонија незаконито се вршат и до 20тата недела абортусот. И нормално тука да се има последици и компликации.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Да го родам и да го дадам на посвојување?? Никогаш! Ако веќе се решам да го родам ќе го чувам, не можам да поднесам да расте во дом во такви услови и цел живот да мислам на него. Така е тоа плукни залепи. Сепак овде сме Македонија и мислам дека таквите постапки се малку да речам глупави, се сомневам дека некој родител би дозволил ќерката да го даде детето на посвојување, попрво таа би го чувала.
Ставете се барем за секунда во таква ситуација, ало бре, колку лесно си кажувате. ту бре, машко си ваљда, па потешко е знам.
Во кои услови живеат децата во домот за деца без родители?
Според тебе подобро е детето да биде убиено отколку да живее во "мизерни услови"?
"цел живот да мислам на него"-
Цел живот ќе имаш трауми од злосторот што си го направила.
Жената не го создава детето таа е обичен инкубатор.
Човекот е Божја креација која си ти да одлучуваш за неговиот живот, Пилат?

Мене јасно ми е зошто го подржувате абортусот.
Ако го роди "копилето" ќе падне брука што ќе кажат комшиите.
Со абортусот мислите дека ќе го покриете срамот.
Верувај ми сета вода на планетава нема да го измие вашиот грев.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Ако не може да се грижи за детето боље нека го даде во дом или на посвојување и така има стотици парови кои не можат да имаат деца.
A vo koj svet zivees?Da go rodam,da me gledaat site so poduen stomak,da go nosam toa dete vo mene 9 meseci i posle tuku taka da go dadam?Tetka mi i tetin mi nemaat dete 5god se obiduvaat da posinat no ne im gi davaat,se im naogaat nekoja pricina a situirani se,dobri se misles lesno ode toa.Ne bi mozela da go rodam i da go dadam nemam srce da se otkazam od bebeto ako go vidam.Znam deka ne sum zrtva trebalo da mislam na toa koga sum se ebela izvinete na izrazot,no od kade da znam deka ke istece vo mene,ne mi bese prvpat i ne bev so nego od pred 1 den tuku 2 god.Mislev deka go znam no svativ deka nemam pojma nisto za nego.A i nemozam da im go napravam toa na moite roditeli da doznaat deka sum bremena pa posle da go porodam i da go dadam.Ne e samo toa ke si go unistam taka i toj zivot sto mi ostana..no nvm samo sakav da ti kazam deka ne bi podnesila da go rodam deteto,da go vidam i da se svrtat nekoi i da mi go odnesat sto e mozno podaleku od mene.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom