Тестови за бременост

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Јас незнам дали е краварење или класично добивање ама сум сигурна дека мајка ми не ме лажела дека до третиот месец на бременост со мене ја имала таа појава.

Последиците се видливи,јас постојам:)
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Јас знам случај каде девојката добила и била бремена.Коа бев 4та год средно едно девојче од мојата генерација добивала првите 3 месеци иако била бремена и во 4 месец коа и каснело отишла на гинеколог и и кажал дека е бремена...незнам нешто сакала да аботрира ама било касно,па се зедоа со тој дечко и...и незнам точно како што се одвивало од тогаш наваму ама битно е дека иако била бремена добивала во првите 3 месеци
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Јас знам случај каде девојката добила и била бремена.Коа бев 4та год средно едно девојче од мојата генерација добивала првите 3 месеци иако била бремена и во 4 месец коа и каснело отишла на гинеколог и и кажал дека е бремена...незнам нешто сакала да аботрира ама било касно,па се зедоа со тој дечко и...и незнам точно како што се одвивало од тогаш наваму ама битно е дека иако била бремена добивала во првите 3 месеци

Да тоа е точно, можеш во исто време да си бремена и да имаш менструација, така да пазете шо прајте(кондом за мирен сон):smir:
 
Член од
4 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
3
- testovite za bremenost se koristat narano po 7 -ot den od oploduvanjeto na jajce kletkata ( so ne mora da znaci deka e istiot den koga ste male seksulaelen odnos, spermatozoidite mozata da ostanat vo matkata do edna nedela i pritoa da bidat vo sostojba da oplodat jajce kletka). Po 7 den nastanuva vgnezduvanje na jajce kletkata vo endometriumot na matkata i pocnuva lacenje na eden hormon, koj isto taka se isfrluva i vo uriinata. Znaci testovite za bremenost se pravat vrz osnova na ovoj hormon, koj se laci isklucivo pri bremenosta vo urinata.

-apcinjata za "utredenta" deluvaat najdobro vo 24h max do 72h. Deluvaat na toj nacin sto onevozmozuvaat da se vgnezdi jajce kletkata vo ednometriumot i taa ke bide isfrlena na ist nacin kako i neplodenata jajce kletka.

-inaku 50% od oplodenite jajce kletki se raspagaat uste pred da stignat do matkata. Zaradi ova i mnogu strucni lica smetaat deka bremenosta zapocnuva po 7 den od oploduvanjeto, so vgnezduvanjeto na oplodenata jajce kletka vo ednometriumot.

- inaku ako deckoto svrsi vo analniot otvor bez zastita postoi golema verojatnost devojkata da ostani bremena. Rastojanieto megu analniot i vaginalniot otvor e mnogu malo, a spermatozoidite imaat sposobnost da se dvizat stom ke bidat isfrleni. Od druga strana spermalnata tecnost im nudi zastita i povolni uslovi za da opstanat.

- krvarenjeto za vreme na bremenosta e mnogu normalna pojava. Se raboti za otkinuvanje na mali delovi od endometriumot (isto kako i pri menstruacijta), na mesta kade sto ne se naoga embtionot/fetusot. Voopto ne e stetno nitu za majkata nitu pak za fetust.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Ретко се дешава да згрешат,освен ако се фабрички неисправни.
Може да откриете во рок од 12 до 24 часа после сексањето.
А да, и не се скапи....
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Ретко се дешава да згрешат,освен ако се фабрички неисправни.
Може да откриете во рок од 12 до 24 часа после сексањето.
А да, и не се скапи....
Аман бе колку пати за кажам. Тестот за бременост покажува точност од 99% дури после 2 недели. Во рок од 24 сигурно ќе биде негативен. Ова е точна информација, не зборам на памет
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Аман бе колку пати за кажам. Тестот за бременост покажува точност од 99% дури после 2 недели. Во рок од 24 сигурно ќе биде негативен. Ова е точна информација, не зборам на памет
Точно, тестот за бременост кажва по 1 и пол - 2 недели после оплодувањето, и се сигурни 99 % според многу многу луѓе кој испробале, исто така не се ни скапи од 90 - 130 денари се... A иначе тестот на него има и упатство па ко ќе го земите прочитајте се убо е објаснато, се прај сабајле со првата урина се капнува некоклу капки, и се чека неколку мин зависи од тестот... А иначе можи да остани бремена и да не сврши оти она шо ние го викаме лигава течност за време на возбуда, и во неа можи да дојди некој сперматозоид и таа лигава течност исто така да биди плодна како што е спермата.. Плодноста на сперматозоидите е 48 часа, а за да спречиш со апчиња најсигурно и најубо ако постои сомнеж дека има нешто во рок од 24 часа нека бапни едно апче и то е то... Ама има и мн негативни страни на то, ако е мала во години пример 16-17 негде можи да му се повраќа многу, да му се врти и слично.. И овие се од искуство кажани работи, од сигурни извори прашани и испитани.. Како и да е ништо на светот не е сигурно па ни кондомите, ако си малер можи и да се скини и ко ќе видиш.. Зато најубо да не дојди до то.. Сепак користете секогаш кондоми, исклучиво купени од аптека и по моја препорака DUREX можи се скапи, ама најсигурни и најубај од сите .... Поздрав и пазете шо прајте оти после :tapp: :raz:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Не знам, не ми е сфатливо и ми изгледа тотално невозможно. Невина, предсемена течност, пенетрација никаква, бремена! Шансата да е бремена е 0,1%. Имам разговарано со стручна личност, јасно ми е што е како е. Па повеќето парови редовно имаат односи без заштита, исто и во брак, па ништо нема, камоли случајот горе. Па некои и се обидуваат со месеци дете да направат......:nesvest:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Не знам, не ми е сфатливо и ми изгледа тотално невозможно. Невина, предсемена течност, пенетрација никаква, бремена! Шансата да е бремена е 0,1%. Имам разговарано со стручна личност, јасно ми е што е како е. Па повеќето парови редовно имаат односи без заштита, исто и во брак, па ништо нема, камоли случајот горе. Па некои и се обидуваат со месеци дете да направат......:nesvest:
Сосема точно и супер објаснато... Нема повеќе шо да се кажва и објаснува :) ... ама сепак со УМ !! :)
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
слушнав дека имало некој апчиња кои ја спречувале бременоста и од како ке свршиш внатре кај женското па ме интересираше ако можи некој да ми каже како се викаат.... поз и фала..
 

sredicka

Аddams
Член од
7 февруари 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Имаше едно време Nor Levo таблети,ама мислам дека неможат веке да се најдат. Распрашај се по аптеки може нешто слично на тоа ке ти препорачаат.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
слушнав дека имало некој апчиња кои ја спречувале бременоста и од како ке свршиш внатре кај женското па ме интересираше ако можи некој да ми каже како се викаат.... поз и фала..
Norlevo - грчко говно, ефикасност 72 саати после односот. Што порано се зема, толку поарно, најдобро е да се земе во првите 24 часа. Има ефикасност од 99 до 68 проценти, зависно од тоа дали ќе се испие порано или подоцна. Кошта накај 800 денари. Се работи за едно единствено апче, односно женски хормони кои ја уништуваат мембраната на оплодената јајце клетка и таа се` распаѓа.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Koristete zatoa kondomi.Sto e sigurno,sigurno:)
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Ima i apce ESKAPELE se vika isto taka zenski hormoni kako so bese objasneto ponagore.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom