Тестови за бременост

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од KaPsa, 4 април 2008.

 1. KaPsa

  KaPsa The G®eat One

  Член од:
  19 јули 2006
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  1
  Барав низ цел форум неможев да најдам нешто слично за информација околу тетовите за бременост. Сакам да прашам кога точно тие можат да се употребат и кога се најточни ? Дали откако ќе имате секс и мислите дека сте направиле беља, другиот ден со првата утринска урина можи да покажи точно ? Или треба да се чека многу повеќе за да покажи точно ? И ги молам оние шо не се сигурни во ова да не нагодват и да не одговараат, ако некој шо навистина знај нека кажи точно како е и шо е, мислам дека има доволно искусни луѓе на форумот а и администраторите имаат искуства доволно па мислам дека ќе ми одговорат шо побрзо зато и тука се обраќам за најдетални информации.. Фала однапред..
   
 2. ^Кристи^

  ^Кристи^ Dreamer

  Член од:
  1 ноември 2007
  Мислења:
  781
  Допаѓања:
  41
  Тие тестови задолжително се купуваат во аптека.
  Сигурни се 99%, и можеш да ги направиш во секое време.
  Но, ако бељата ти е тазе, веднаш во аптека и земај пилули што се земаат од 24-48 часа по односот и не дозволуваат да се појави бременост. Во аптека најубаво ќе ти ја објаснат нивната примена
   
 3. БејбиГрл

  БејбиГрл Гостин

  Прилично се сигурни,меѓутоа две недели после односот.Значи првите 2 недели откако ти се случила бељата ако направиш тест големи се шанстите да ти излезе тестот негативен но сепак да се појави бременост.И да,се прават на првата утринска урина за посигурни резултати,не не веднаш наредниот ден туку 2 недели подоцна како што веќе кажав.
  Кристи веќе кажа се купуваат во аптека и обавезно провери го рокот на траење
   
 4. zafrknata

  zafrknata

  Член од:
  10 февруари 2007
  Мислења:
  648
  Допаѓања:
  28
  Колку што ме служи меморијата овие тестови можат да ја кажат вистината уште наредниот ден бидеќи тоа реагира на хормон кој се лачи кога јајце клетката е оплпдена. Прилично сум сигурна на ова :toe:
   
 5. KaPsa

  KaPsa The G®eat One

  Член од:
  19 јули 2006
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  1
  И јас мислам дека можи да кажва одма ама сепак сумливо ми е како можи одма да кажи, пореално ми е после то да кажва после од ко ќе заврши циклусот ама незнам ни јас,зато сакав и да прашам тука, али ако никој сигурно не кажи ќе одам и ќе си прашам некој квалификуван за та работа па најубо ќе ми кажи шо е и како е .. Сепак фала на сите шо пишите на ова тема и се трудите да објасните како е и шо е..
   
 6. БејбиГрл

  БејбиГрл Гостин

  Не го кажувам ова на памет....ми го кажа стручно лице,еве сега ќе ти ја објаснам и ситуацијата ама ти за секој случај прашај си пак.
  Моја блиска другарка имаше направено беља и уште наредниот ден правеше тест и и излезе негативен,после 3 недели и каснеше и правеше пак,тогас излезе позитивен.Отиде на гинеколог,и јас бев со нејзе и и кажа дека е трудна и тогаш гинекологот ни објасни деке тестовите во првите две недели воопшто не биле сигурни.Меѓутоа во случај ако и требало да и дојде во рок од тие две недели,на пример 3-4 дена после односот а и касни тогаш иако нема поминато две недели тестот би бил прилично сигурен.
  Се надевам дека објаснив добро
   
 7. KaPsa

  KaPsa The G®eat One

  Член од:
  19 јули 2006
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  1
  Toчно.. и јас прашав и ми објаснија се како е и шо е.. Другиот ден после односот нема шанси да се дознај дали е или не е бремена... Ако направиш тогаш тест со сигурност ќе излези негативен.. Тестот е најточен ко ќе заврши циклусот и ако и касни 4-5 дена... а за време на циклус нема шанси да се дознај.. А после другарка ти ко дозна дека е бремена ? Шо се деси ? Абортираше или ? Поздрав... и фала на сите за информациите...

  A еве ќе кажам и некој збор за контрацептивните таблети кој се пијат одма после однос во рок од 72 сати.. Има едни се продаваат две таблети и тие се пијат првата во првите 24 сати а втората пред да поминат 48 сати.. тие незнам колку пари се.. а има уште едни други.. то е едно таблетче и се пие во рок од 48 сати и чини 700 денари.. Поз..
   
 8. БејбиГрл

  БејбиГрл Гостин

  Нем проблем:smir:
  Инаку за другарка ми, се женеше пред 2 недели,правеше свадба во ресторант,но не во црква,во црква после велигден зашто до велигден не венчале.Инаку девојчето е помало и од мене али ај...бидна,нека и е со среќа.А на абортус не ни помислуваше,дури муабетот и беше ако не се жени со дечко и да си го чува сама.
   
 9. KaPsa

  KaPsa The G®eat One

  Член од:
  19 јули 2006
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  1
  Ах леле ... океј то е то со среќа да и е, жива и здрава да е и таа и детето и сите околу неа... Поздрав се најубаво..
   
 10. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  Ништо на светот не е бегрешно:), секако дека можат да бидат погрешни, или понови го тестот за сигурност, или најдобро би било преглед кај гинеколог.
   
 11. B. Boop

  B. Boop Princ: Најозбилна...

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  1.302
  Допаѓања:
  259
  Сигурни се над 90%.
  Кога јас го поставив ова прашање ми дадоа одговор дека доколку постои бременост нема шанси тестот да покаже негативно бидејќи го препознава хормонот кој го лачи организмот на жената при бременост. Ова со хормоните може некој постручен да го објасни... :icon_conf
   
 12. PonTius

  PonTius kukumjavka

  Член од:
  25 февруари 2008
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  3
  Тест за бременост

  Dali i kolku testovite za bremenost za sigurni?
  Dali nekogas mozat da zgresat
   
 13. Lavanda

  Lavanda Модератор

  Член од:
  18 април 2008
  Мислења:
  678
  Допаѓања:
  64
  Ништо не е 100% сигурно како вагиналната сонда, со неа најсигурно и најбрзо се утрвдува бременост, и не треба да се тресеш у купатило додека чекаш да видиш дали ќе се вцрви или не:smir:
   
 14. Дивајн

  Дивајн блаблабла

  Член од:
  3 април 2005
  Мислења:
  16.537
  Допаѓања:
  1.835
  Вагиналната сонда мислам дека не е баш препорачлива покрај сите други начини. Пример испитување на крвта, покрај тестовите од аптека. Паниката е во секој случај присутна, доколку е неочекувана бременоста, затоа не мислам дека е пресудна.:pusi:
  А тестовите бидејќи можат да згрешат, секогаш се земаат два, за секој случај.:smir:
   
 15. Foxy`BuTTerFLY

  Foxy`BuTTerFLY Гостин

  Според мене е најпаметно, доколку постои таков сомнеж, да се оди кај гинеколог, искрајно не верувам многу многу на такви работи како тестови.
   

Сподели преку: