Склекови

Статус
Затворена за нови мислења.

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
најважно е загревањето за склекојте..кругој со рацете нанапред и наназад пред вежбање мора :)
Tака е тоа е многу битно, особено ако не сте во форма :)
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Праам склекови, стигнав до 60, али престанав еден период да вежбам и сега се вратив на 40 мах... сеа ја видов темава, читав постови, па предизвик ми е да стигнам до 100тка, али со напорна работа се се постигнува :)
Имам едно прашање...
Зглобот на едната рака ми е ебан многу одамна и ако го оптеретам ме јебе, па правам склекови на боксови и прашањето ми е дали има некоја разлика, предности/недостатоци при правење на дланка или на бокс?
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Праам склекови, стигнав до 60, али престанав еден период да вежбам и сега се вратив на 40 мах... сеа ја видов темава, читав постови, па предизвик ми е да стигнам до 100тка, али со напорна работа се се постигнува :)
Имам едно прашање...
Зглобот на едната рака ми е ебан многу одамна и ако го оптеретам ме јебе, па правам склекови на боксови и прашањето ми е дали има некоја разлика, предности/недостатоци при правење на дланка или на бокс?
хммм... и мене ме интересира која е разликата помеѓу правење склекови на дланка и бокс?
 

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
хммм... и мене ме интересира која е разликата помеѓу правење склекови на дланка и бокс?
Истото прашање и јас му го поставив на мојот тренер пред некоја година ! Одговорот беше краток и едноставен, склековите на бокс повеќе го зајакнуваат зглобот кај вежбачот и за тоа истите тие се практикуваат претежно од каратисти, боксери, кикбоксери на кои им е потребен поцврст зглоб ![/quote]
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Праам склекови, стигнав до 60, али престанав еден период да вежбам и сега се вратив на 40 мах... сеа ја видов темава, читав постови, па предизвик ми е да стигнам до 100тка, али со напорна работа се се постигнува :)
Имам едно прашање...
Зглобот на едната рака ми е ебан многу одамна и ако го оптеретам ме јебе, па правам склекови на боксови и прашањето ми е дали има некоја разлика, предности/недостатоци при правење на дланка или на бокс?
Многу логично би било да те боли повеќе кога ке правиш на боксови поради тоа што така се вежбаат и зглобовите и најверојатно би требало појше да страда и да боли
--- надополнето: 31 јануари 2012 во 20:05 ---
Праам склекови, стигнав до 60, али престанав еден период да вежбам и сега се вратив на 40 мах... сеа ја видов темава, читав постови, па предизвик ми е да стигнам до 100тка, али со напорна работа се се постигнува :)
Имам едно прашање...
Зглобот на едната рака ми е ебан многу одамна и ако го оптеретам ме јебе, па правам склекови на боксови и прашањето ми е дали има некоја разлика, предности/недостатоци при правење на дланка или на бокс?
Многу логично би било да те боли повеќе кога ке правиш на боксови поради тоа што така се вежбаат и зглобовите и најверојатно би требало појше да страда и да боли
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Праам склекови, стигнав до 60, али престанав еден период да вежбам и сега се вратив на 40 мах... сеа ја видов темава, читав постови, па предизвик ми е да стигнам до 100тка, али со напорна работа се се постигнува :)
Имам едно прашање...
Зглобот на едната рака ми е ебан многу одамна и ако го оптеретам ме јебе, па правам склекови на боксови и прашањето ми е дали има некоја разлика, предности/недостатоци при правење на дланка или на бокс?
Кога правиш склекови со отворена шака целата тежина ти паѓа на зглобовите.. Така тие ослабуваат и може да те болат..Затоа на боксови е препорачливо бидејќи исправена е раката,ама пак може да те болат рацете така.. Гледај да ставиш или крпа или нешто меко под рацете и немаш гајле : )
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
^Mike Tyson одговорот мој ти го пиша @Strenght
Кога правиш склекови на дланка, раката ти е превиткана и целата тежина паѓа на зглоб, а ако е на бокс тежината паѓа на песницата... Е сега е заебано што целата тежина паѓа на коските над прстите (не ми текнува како се викаат) и треба нешто меко да ставиш за да амортизираш, но јас ги челичев со маање боксови у ѕид и вреќа и сега немаат гајле, безосетни ми се :)
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Да се надоврзам на постовите над мене дека кога се прават на боксови повекје се активираат и мускулите од подлактицата (попајката). :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Може и на прсти да се прават така да зглобот не се превиткува и плус прстите се зајакнуваат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Многу се кул.

Иначе иам глеано видео од тип што кога прави склекови на тупаници се одбива и мава боксови во земја (слично како handclap push-ups). Е тоа ти се вика челична тупаница.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Зедов држачи за склекови од Орка тие (мислам дека ги знаете кој се). Е и сега ме интересира дали овие треба вертикално да стојат (како на сликите) или пак хоризонтално? Мене ми се чини дека нема врска (некако ми е полесно хоризонтално да ми се), ама да си прашам јас. :)
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Многу се кул.

Иначе иам глеано видео од тип што кога прави склекови на тупаници се одбива и мава боксови во земја (слично како handclap push-ups). Е тоа ти се вика челична тупаница.
Ај ако можеш и ако го најдеш сподели го видеото, јас пробав не е многу зафркнато ама ипак коа ќе видиш имаш представа како треба, а и правилно како да ги праиш :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ај ако можеш и ако го најдеш сподели го видеото, јас пробав не е многу зафркнато ама ипак коа ќе видиш имаш представа како треба, а и правилно како да ги праиш :)
Го барав не можев да го најдам, и ми текна дека тоа го гледав на Human Weapon, ако не грешам во епизодата за Нинџуцу. Инаку еве видео слично на тоа, исто вака само наместо вака малку да се одбива, ги виткаше рацете во лакти и маваше во земјата. А иста поставеност на тело, раце итн.
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
14
правам склекови секое сабајле одма после спиење 20, и пред спиење 20.
во текот на денот,правам по околу 50/60 склекови во неколку серии,зависи од расположение.Исто така и околу 50 стомачни во неколку серии,зависи од расположение.Моето прашање е , дали овој режим одговара ,и може да се практикува секој ден или пример на секој 2ор ден? едни викаат дека треба секој 2ор ден ,за да одморат,некој викаат прави секој ден , ке добиеш резултати набрзо.
што вие препорачувате,и доколку имате на памет некоја шема/режим за вежбање,ќе биде добредојдена.
фала. Поззз
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom