Склекови

Статус
Затворена за нови мислења.

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Може и на прсти да се прават така да зглобот не се превиткува и плус прстите се зајакнуваат.
Никако.
Прстите не се зајакнуваат. Зглобовите на прстите не се наменети да издржуваат силен притисок, ако ви пукне прстот - тоа е тоа. Може ќе можете пак да го движите ама збогувајте се од фини движења на прстите. Воопшто не е препорачливо.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Порано правев по 200-300 на ден,најобични,класичните,распоредени во денот нели нормално :D .После почнав по тешки склекови,со тие правев по 150 на ден.Правев и на 2 прста...сега почнав теретана,неам направено 3 месеца склек...планирам сега да почнувам со PX90 програмата,па ќе видиме како ќе иде...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Никако.
Прстите не се зајакнуваат. Зглобовите на прстите не се наменети да издржуваат силен притисок, ако ви пукне прстот - тоа е тоа. Може ќе можете пак да го движите ама збогувајте се од фини движења на прстите. Воопшто не е препорачливо.
Сите што тренираат борбена вештина прават и на прсти. И те како се зајакнуваат прстите само не одма а треба и додатни вежби.

Јас на прсти ги правам дел а дел класично.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Сите што тренираат борбена вештина прават и на прсти. И те како се зајакнуваат прстите само не одма а треба и додатни вежби.

Јас на прсти ги правам дел а дел класично.
Кик-боксери се ваљаат со сукало на цеваница за ситно ронење на коската, ама и те како е не препорачливо.
И на кој начин се зајакнуваат прстите? Се распаруваат зглобните капсули и многу лесно може да доведе до целосно губење на „фините движења“ на прстите. Ако во еден момент падне стрес на малиот прст може целосно да се изгуби способноста за позиција и репозиција.
Така да , тие кои вежбаат кунг-фу или слично нека си слушаат совет од тренерите ако сметаат дека е исправно, останатите многу лесно може да се повредат.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Што е подобро склекови со држачи или обичните склекови пишете ме интересира зс сакам да земам
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Што е подобро склекови со држачи или обичните склекови пишете ме интересира зс сакам да земам
Склековите со држач имаат поголем импакт на градните мускули, додека без држач - поголем импакт на рацете.
едит: а држачи моеш по дома да експериментираш со 3 столици (нозете на една, лева рака една, десна рака една). Така ќе имаш уште подлабок склек = поголем импакт на градите.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Кик-боксери се ваљаат со сукало на цеваница за ситно ронење на коската, ама и те како е не препорачливо.
И на кој начин се зајакнуваат прстите? Се распаруваат зглобните капсули и многу лесно може да доведе до целосно губење на „фините движења“ на прстите. Ако во еден момент падне стрес на малиот прст може целосно да се изгуби способноста за позиција и репозиција.
Така да , тие кои вежбаат кунг-фу или слично нека си слушаат совет од тренерите ако сметаат дека е исправно, останатите многу лесно може да се повредат.
Валкањето со сукало или стаклено шише или железна шипка не сум чул некој кик боксер да прави но го има во МаиТаи но секако ти е познато дека е методата контроверзна, не е прифатена како стандард и не ја вежбаат сите борци. Се слагам дека е неисправна но тоа со правење склекови на прсти нема никаква врска.

Нема никакво распарување на зглобните капсули при склекови ниту губење на фините движења на прстите, исто се подвижни како секогаш само што се појаки. Нормално никој не препорачува склек на прсти ако не можеш, затоа си има методи како постепено да зајакнат па се почнува со склекови од колено на пет прсти па на четири па обични на пет итн..

Тој што не знае како да вежба прво ќе се информира но во секој ВуШу тренинг вежби за шака и прсти се обавезни (вклучувајќи и склекови на прсти) зашто без тое нема одење во понапредни техники.
 
Член од
23 септември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
0
Дали со правење склекови може да се стопи салото на градите (man boobs)? И кој начин на правење склекови е најдобар за оформување на гради,пошироки гради и рамена?:)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Склековите со држач имаат поголем импакт на градните мускули, додека без држач - поголем импакт на рацете.
едит: а држачи моеш по дома да експериментираш со 3 столици (нозете на една, лева рака една, десна рака една). Така ќе имаш уште подлабок склек = поголем импакт на градите.
И јас би го препорачал овој домашен изум. Стварно овие склекови те цедат, нормално ако ги правиш како што треба. Инаку, не ја гледам поентата во правење склекови туку-така, колку да се каже. Или вежбај како што треба или ич не вежбај.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Дали со правење склекови може да се стопи салото на градите (man boobs)? И кој начин на правење склекови е најдобар за оформување на гради,пошироки гради и рамена?:)
Со склековите повеќе ќе зацврстиш...ќе ги ослабе,ама не многу...уклучи и кардио тренинг,би требало да помогне..и мене ми се слаба страна градите,само тоа ми е слаба страна,ама ај можда до годините е :icon_lol:
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 16:45 ---
Дали со правење склекови може да се стопи салото на градите (man boobs)? И кој начин на правење склекови е најдобар за оформување на гради,пошироки гради и рамена?:)
Со склековите повеќе ќе зацврстиш...ќе ги ослабе,ама не многу...уклучи и кардио тренинг,би требало да помогне..и мене ми се слаба страна градите,само тоа ми е слаба страна,ама ај можда до годините е :icon_lol:
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Сега едвај по 20 ги правам не сам у форма :(
 
П

Пепси_

Гостин
едвај 10 правам што е работата осеќам мака во делот кај стомакот.
 
K

kalimer0

Гостин
едвај 10 правам што е работата осеќам мака во делот кај стомакот.
Најверојатно мускулите на рацете ти се доволно силни но стомачните мускули се она на што треба да поработиш.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Јас дневно правам по 15-20 склека макс 25 и после градите ме болат.....
Секогаш пред спијање ги правам......
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
едвај 10 правам што е работата осеќам мака во делот кај стомакот.
Ако си вежбал стомачни пред склековите,голема е веројатноста да е до тоа...или пак ако си имал воспалени стомачни,а си правел склекови...
--- надополнето: 24 март 2012 во 18:16 ---
Јас дневно правам по 15-20 склека макс 25 и после градите ме болат.....
Секогаш пред спијање ги правам......
не е убаво пред спиење да се вежба,го заморуваш целиот организам и срцето,а спиењето треба да е одмор и за организамот,и за срцето..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom