Склекови

Статус
Затворена за нови мислења.
K

kalimer0

Гостин
Многу тешко ми иде со слековиве .. Совет некој да ми даде како да се подобрам ? :)
Ако неможеш да направиш ниту еден склек пробај како типкава на сликата и со тек на време спуштај се се повеќе и повеќе додека не успееш да правиш правилни склекови :)

 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Ако неможеш да направиш ниту еден склек пробај како типкава на сликата и со тек на време спуштај се се повеќе и повеќе додека не успееш да правиш правилни склекови :)

Абе не сум до толку да не можам да направам ниеден склек, али после 12-13- тиот склек немам сила, ми се тресат рацеве.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.313
Поени од реакции
15.548
Абе не сум до толку да не можам да направам ниеден склек, али после 12-13- тиот склек немам сила, ми се тресат рацеве.
Тогаш прави пример 3 пати по 5 склека. Или 4 пати по 5 склека... 4 пати по 7 склека... Значи повеќе серии по помалце склекови, со повеќе одмор, со тек на време, ќе го намалуваш времето на одмор, ќе ги намалуваш сериите и ќе ги зголемуваш репетициите.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Абе не сум до толку да не можам да направам ниеден склек, али после 12-13- тиот склек немам сила, ми се тресат рацеве.
Можеш да земеш едни како рачки се купуваат од било кои продавници за билдинг, со нив ќе научиш да правиш правилни склекови те. поубаво ќе ги вежбаш мускулите зошто си 20ина сантима повисоко и повеќе се истегнуваш кога се спушташ надоле. Во Орка ти се 400 денари, на други места ти се поскапи.
Порано правев по многу склекови, 2-3 серии дневно по 60-70 склека ама ја скршив раката и после ми правеше проблеми многу кога вежбав. Пред 3 недели некаде си земав такви рачки од Орка и правам скоро секој ден. Почнав со по 7 серии некаде по 15 склека, сега правам 2-3 серии (зависи како ме држат мускулите) од по 25 и останатите од по 20 до одприлика 150 склека дневно.
 
K

kalimer0

Гостин
Нешто сум настинат и сега едвај реализирам 30% од склековите што ги правев пред да настинам :mad: Најдобро ќе биде да не вежбам додека не ми помине ова...
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Со склекови лесно се постигнува plateau. Иако има и напредни верзии на склекови, сепак и тие се ограничени. Единствено ако земете ранец на грб и го наполните со тегови....али мора некој да ви помага цело време.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ако зголемуваат број на повторувања нема да има plateau..

Склековите и вратилото многу се потценуваат.. тие вежби можат многу добро тело да направат само треба редовност и многу труд..
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Со склекови лесно се постигнува plateau. Иако има и напредни верзии на склекови, сепак и тие се ограничени. Единствено ако земете ранец на грб и го наполните со тегови....али мора некој да ви помага цело време.
Прај ги од стој на раце и нема да има плато долго време а коа ќе дојде веќе ништо нема да ти треба зашто цела своја тежина ти станала лесна.
 

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
Ако зголемуваат број на повторувања нема да има plateau..

Склековите и вратилото многу се потценуваат.. тие вежби можат многу добро тело да направат само треба редовност и многу труд..
Точно! Треба редовност, многу труд и менување на разните форми на склекови и згибови! Пр. 1ден нормални склекови 2.ден склекови со нозе на столица 3. склекови со споени раце 4. склекови со раширени раце 5.ден "јапонски" склекови 6.ден на топка 7.ден пауза,...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Точно! Треба редовност, многу труд и менување на разните форми на склекови и згибови! Пр. 1ден нормални склекови 2.ден склекови со нозе на столица 3. склекови со споени раце 4. склекови со раширени раце 5.ден "јапонски" склекови 6.ден на топка 7.ден пауза,...
Може и така.. Јас мислам подобро е вака..
1 ден максимум склека за пола сат.. 2 ден одмор.. 3 ден максимум склека преку цел ден.. и се така.. На кој како му одговара нека прави се дур има напредок..
 

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
Може и така.. Јас мислам подобро е вака..
1 ден максимум склека за пола сат.. 2 ден одмор.. 3 ден максимум склека преку цел ден.. и се така.. На кој како му одговара нека прави се дур има напредок..
Не сум го пробал овој начин но мислам дека е добар! Најбитно е да се вежба да не се прекинува процесот на тренинг и секој ден да се оди повеќе и повеќе, не постои максимум за телото.
Утрешната битка се добива на денешниот тренинг.-И.Д.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Не сум го пробал овој начин но мислам дека е добар! Најбитно е да се вежба да не се прекинува процесот на тренинг и секој ден да се оди повеќе и повеќе, не постои максимум за телото.
Утрешната битка се добива на денешниот тренинг.-И.Д.
Прво ја ко што знам еве да наречам почетници треба да се прават склекови секој втор ден.
Второ какви се овие јапонски склекови?:)
 

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
Вака постојат повеќе програми за вежбање, но речиси секоја кажува дека се потребни најмалку 5 дена во седмицата да се вежба.
Јапонски склекови се склекови кои ги користеле воините во феудална Јапонија за зацврстување на нивното тело. Нив на нејапонската популација им ги пренесува првиот нејапонец со црн појас во Нинџутсу, израелецот Doron Navon. Се изведуваат така што треба да се рашират нозете како за шпага, да половиот орган ви биде од 25 до 40 цм од тлото, од оваа позиција со горниот дел на телото склекате нормално и откога ќе ја достигнете најниската позиција го истегнувате целото тело нанапред и одите горе( ова движење треба да наликува како движење на елипса) и повторувате поново и поново додека можете.
Не се за почетници бидејќи потребен е голем напор за нив!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom