Скијатос

Дискусија во форумот 'Грција' започната од lady25, 26 април 2013.

1. Кларк Кент

Кларк Кент

Член од:
    12 март 2008
    Мислења:
    970
    Допаѓања:
    592
    Иди преку агенција и рентај скутер. Нема боље варијанта. Ма да за некои плажи скутер не ти врши работа.

2. Obi4am_Bulgaria

Obi4am_Bulgaria

Член од:
    15 јули 2007
    Мислења:
    657
    Допаѓања:
    154
    Нема да пишувам ништо. Само неколко слики од Скиатос. IMG_3138.JPG

IMG_3140.JPG

IMG_3153.JPG

IMG_3195.JPG

IMG_3201.JPG

IMG_3219.JPG

IMG_3259.JPG

IMG_3256.JPG

3. Dragana96

Dragana96

Член од:
    17 февруари 2015
    Мислења:
    78
    Допаѓања:
    2
    Лани бев на Закинтос и поминав прилично ефтино.Оваа година сакам на Скијатос.Какви се цените,дали е многу поскапо од Занте?

4. Христов

Христов

Член од:
    16 јули 2007
    Мислења:
    12.305
    Допаѓања:
    3.671
    Доста поскапо.

5. >>ЕкО<<

>>ЕкО<< ЕкологисТ

Член од:
    18 октомври 2011
    Мислења:
    81
    Допаѓања:
    16
    Зависи како сакаш да го поминеш одморот. Јас имам идено на двата острови можеби е поскапо на Занте но за мене не беше голема разкика во цена. Инаку Скијатос е прекрасен.

6. VaskoMitev

VaskoMitev

Член од:
    3 мај 2017
    Мислења:
    20
    Допаѓања:
    3
    да те прашам дали имап изнајмувано скутер на скијатос и колку пари кошта?
    На северниот дел можно ли е да се вози со скутер ?

7. Near

Near Рандом лик од соседството

Член од:
    26 март 2009
    Мислења:
    3.649
    Допаѓања:
    4.309
    Лани летото(2017) од 20 евра почнуваше скутерот. На северниот дел,колку што разбрав,нема патишта,освен со брот натаму не се оди.

8. Sussaro

Sussaro Southern comfort, southern sun

Член од:
    27 декември 2005
    Мислења:
    3.949
    Допаѓања:
    6.606
    Скијатос е реалтивно мал остров 7-10 дена максимум се доволни пред да стане монотоно. Ако не се оди со сопствен превоз најпаметно е да се сместите во градот, освен ако не сакате да терате ептен пензиско. Навечер главните збиднувања се во градот, а автобуси нема па ако не сте сместени во градот ќе треба да плаќате многу за такси. Тоа важи и за другите туристички дестинации во Грција, секогаш гледајте да се сместите во местото каде што навечер е интересно а преку ден со автобуси и комбиња може да ги ловите плажите. Денски журки има на Банана бич каде што е шемата, Кукунарес е убаво ама знае да биде многу полно, ако ви е за раат плажа најдобра е Елени. Сите овие 3 се блиску една до друга и се на последната автобуска станица. Низ таа делница Скијатос (градот)-Кукунарес имате и уште неколку плажи и се ок. Убедливо најубав спомен ми остави Лалариа, таа тура со брод вреди да се земе. Бонус совеет-Земете си наочари за под вода, глетката е прекрасна и дефитивно го појачува целокупното доживување. Ако не ви се даваат многу пари за марка наочари, сосем задоволителни се од Џамбо за 250 денари.
    Ако отиде со кола имате флексибилност да посетите повеќе работи како на пример манастирот Евангелистриа и некомерцијалните плажи во северозападниот дел на островот, ако сте по уживања во природа без гужви. Автобуси до таму нема, со кола се стига ама патот е песоклив. Има неколку плажи во тој дел јас успеав да ја фатам Мандраки и лезетски си го терав тој ден.
    Многу важно ако одите со кола. На пристаништето во Волос има 2 трафики што нудат траект до Скијатос. Трафиките се споени една со друга и изгледаат како да ги држи една иста фирма ама две различни фирми од кои едната е многу поефтина. Разликата беше 80 евра помеѓу едната и другата фирма за кола + тројца патници што не е мала разлика да се опрчите +20 и кусур евра од човек за џабе, така да пазете да не се улетате.
    Имате и тури со бродчиња, прогуглајте што ќе ви фати око.
    Ноќниот живот е пристоен, кафичите имаат европски цени, а ноќните клубови се со бесплатен влез ама огин скапи. Чаша Смирноф беше 10 евра. Една чаша од доза 0.04 л.
    Ова од тоа што ми текнува. Убав помин ако идете.

На ob1 и Che59 им се допаѓа ова.
  9. ob1

ob1

Член од:
    7 март 2010
    Мислења:
    5.058
    Допаѓања:
    8.443
    Тие што ќе идете и планирате да изнајмувате скутер, само да ве предупредам, мене минатата година ми правеа проблем. Нејќеа да ми дадат скутер бидејќи немав возачка дозвола А категорија за скутерче, нашата Б категорија не покривала. Се убедував со тој да ми ја даде на "црно" со тоа што нема да ми даде осигурање за истата, ама нејќеше со образложение дека не му се ризикувало ако ми се деси нешто. Рентање на кола не ни помислувајте, изгор скапо беше.

Како и да е, ако сте сместени во градот, потреба за рентање на скутер или кола реално НЕМАТЕ. Имаат подобар возен ред од тој на ЈСП кај нас и доста фрекфентни им се автобусите со што ги покриваат скоро 80% од плажите.

10. Кларк Кент

Кларк Кент

Член од:
    12 март 2008
    Мислења:
    970
    Допаѓања:
    592
    Не рентав скутер. Генерално мислам дека не може со скутер на северниот дел. Евентуално со оние на 4ри тркала, полутеренски да ги наречам. Али има плажи на северниот многу јаки. Ние праевме хајкинг шема, бидејќи бевме сместени во Кукунариес и релативно блиску имавме опции за добри плажи, можеби најдобрите.

11. beneamata

beneamata

Член од:
    14 ноември 2009
    Мислења:
    14.420
    Допаѓања:
    9.981
    Може пешки, јас бев до Мандраки и мислам уште една, баш е супер прошетката низ боровата шума.

На Кларк Кент му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: