Скијатос

Дискусија во форумот 'Грција' започната од lady25, 26 април 2013.

 1. Кларк Кент

  Кларк Кент

  Член од:
  12 март 2008
  Мислења:
  980
  Допаѓања:
  606
  Иди преку агенција и рентај скутер. Нема боље варијанта. Ма да за некои плажи скутер не ти врши работа.
   
 2. Obi4am_Bulgaria

  Obi4am_Bulgaria

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  775
  Допаѓања:
  202
  Нема да пишувам ништо. Само неколко слики од Скиатос. IMG_3138.JPG


  IMG_3140.JPG


  IMG_3153.JPG


  IMG_3195.JPG


  IMG_3201.JPG


  IMG_3219.JPG

  IMG_3259.JPG

  IMG_3256.JPG
   
 3. Dragana96

  Dragana96

  Член од:
  17 февруари 2015
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  2
  Лани бев на Закинтос и поминав прилично ефтино.Оваа година сакам на Скијатос.Какви се цените,дали е многу поскапо од Занте?
   
 4. Христов

  Христов

  Член од:
  16 јули 2007
  Мислења:
  12.378
  Допаѓања:
  3.767
  Доста поскапо.
   
 5. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  18
  Зависи како сакаш да го поминеш одморот. Јас имам идено на двата острови можеби е поскапо на Занте но за мене не беше голема разкика во цена. Инаку Скијатос е прекрасен.
   
 6. VaskoMitev

  VaskoMitev

  Член од:
  3 мај 2017
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  17
  да те прашам дали имап изнајмувано скутер на скијатос и колку пари кошта?
  На северниот дел можно ли е да се вози со скутер ?
   
 7. Near

  Near Рандом лик од соседството

  Член од:
  26 март 2009
  Мислења:
  3.772
  Допаѓања:
  4.918
  Лани летото(2017) од 20 евра почнуваше скутерот. На северниот дел,колку што разбрав,нема патишта,освен со брот натаму не се оди.
   
  На VaskoMitev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sussaro

  Sussaro Southern comfort, southern sun

  Член од:
  27 декември 2005
  Мислења:
  4.004
  Допаѓања:
  6.975
  Скијатос е реалтивно мал остров 7-10 дена максимум се доволни пред да стане монотоно. Ако не се оди со сопствен превоз најпаметно е да се сместите во градот, освен ако не сакате да терате ептен пензиско. Навечер главните збиднувања се во градот, а автобуси нема па ако не сте сместени во градот ќе треба да плаќате многу за такси. Тоа важи и за другите туристички дестинации во Грција, секогаш гледајте да се сместите во местото каде што навечер е интересно а преку ден со автобуси и комбиња може да ги ловите плажите. Денски журки има на Банана бич каде што е шемата, Кукунарес е убаво ама знае да биде многу полно, ако ви е за раат плажа најдобра е Елени. Сите овие 3 се блиску една до друга и се на последната автобуска станица. Низ таа делница Скијатос (градот)-Кукунарес имате и уште неколку плажи и се ок. Убедливо најубав спомен ми остави Лалариа, таа тура со брод вреди да се земе. Бонус совеет-Земете си наочари за под вода, глетката е прекрасна и дефитивно го појачува целокупното доживување. Ако не ви се даваат многу пари за марка наочари, сосем задоволителни се од Џамбо за 250 денари.
  Ако отиде со кола имате флексибилност да посетите повеќе работи како на пример манастирот Евангелистриа и некомерцијалните плажи во северозападниот дел на островот, ако сте по уживања во природа без гужви. Автобуси до таму нема, со кола се стига ама патот е песоклив. Има неколку плажи во тој дел јас успеав да ја фатам Мандраки и лезетски си го терав тој ден.
  Многу важно ако одите со кола. На пристаништето во Волос има 2 трафики што нудат траект до Скијатос. Трафиките се споени една со друга и изгледаат како да ги држи една иста фирма ама две различни фирми од кои едната е многу поефтина. Разликата беше 80 евра помеѓу едната и другата фирма за кола + тројца патници што не е мала разлика да се опрчите +20 и кусур евра од човек за џабе, така да пазете да не се улетате.
  Имате и тури со бродчиња, прогуглајте што ќе ви фати око.
  Ноќниот живот е пристоен, кафичите имаат европски цени, а ноќните клубови се со бесплатен влез ама огин скапи. Чаша Смирноф беше 10 евра. Една чаша од доза 0.04 л.
  Ова од тоа што ми текнува. Убав помин ако идете.
   
  На Кеплер, Near, VaskoMitev и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. ob1

  ob1

  Член од:
  7 март 2010
  Мислења:
  5.366
  Допаѓања:
  9.420
  Тие што ќе идете и планирате да изнајмувате скутер, само да ве предупредам, мене минатата година ми правеа проблем. Нејќеа да ми дадат скутер бидејќи немав возачка дозвола А категорија за скутерче, нашата Б категорија не покривала. Се убедував со тој да ми ја даде на "црно" со тоа што нема да ми даде осигурање за истата, ама нејќеше со образложение дека не му се ризикувало ако ми се деси нешто. Рентање на кола не ни помислувајте, изгор скапо беше.

  Како и да е, ако сте сместени во градот, потреба за рентање на скутер или кола реално НЕМАТЕ. Имаат подобар возен ред од тој на ЈСП кај нас и доста фрекфентни им се автобусите со што ги покриваат скоро 80% од плажите.
   
  Ilumious, reddevil4ever, Near и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Кларк Кент

  Кларк Кент

  Член од:
  12 март 2008
  Мислења:
  980
  Допаѓања:
  606
  Не рентав скутер. Генерално мислам дека не може со скутер на северниот дел. Евентуално со оние на 4ри тркала, полутеренски да ги наречам. Али има плажи на северниот многу јаки. Ние праевме хајкинг шема, бидејќи бевме сместени во Кукунариес и релативно блиску имавме опции за добри плажи, можеби најдобрите.
   
  На VaskoMitev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  14.840
  Допаѓања:
  10.436
  Може пешки, јас бев до Мандраки и мислам уште една, баш е супер прошетката низ боровата шума.
   
  На VaskoMitev и Кларк Кент им се допаѓа ова.
 12. Nikac313

  Nikac313

  Член од:
  2 јули 2008
  Мислења:
  128
  Допаѓања:
  36
  Јас одам во август, планирам да рентам скутер за 10 дена, слушам дека прават проблем само не знам зошто.... до сега без проблем сме рентале на Лефкада и Крф, ако некој до сега успеал да изрента нека каже нешто инфо за да се снаоѓаме и ние :)
   
 13. VaskoMitev

  VaskoMitev

  Член од:
  3 мај 2017
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  17
  јас рентав лани на крф немаше никаков проблем , јас ке одам годинава пред тебе на скијатос па ке ти кажам
   
  На Nikac313 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nikac313

  Nikac313

  Член од:
  2 јули 2008
  Мислења:
  128
  Допаѓања:
  36
  Убаво да си поминеш :) и фала ти.
   
 15. VaskoMitev

  VaskoMitev

  Член од:
  3 мај 2017
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  17
  Даваат скутери и коло без никаков проблем , само пари да им наброиш и да имаш соодветна возачка.50цц не даваат со Б мора со М.Цената на 50ки е од 12 до 17 евра.Реално 50ка ви врши работа само за јужниот дел , северниот или нешто поголемо 150-200 , четирицикл или кола.Ако ме ве бива за возење мотор поарно ме зимајте патот е катастрофа не е асфалтиран , земја е некаде треба преку река да се помине така да ако не знаете да возите добро воопшто не зимајте зошто нема со фул осигурање сите се со third-part(знаат дека големи се шансите да паднете).Јас рентав кола ако некој е заинтересиран нека пише пм ке му објаснам каде да најде најефтино.Јас се исценкав ја земав за 25 евра бензинец.Инаку се од 32е па нагоре.Тури до лалариа и кастро има за 15евра.На кастро може и со мотор и кола да се оди на лалариа само со брод.Има и други тури шо нудат до скопелос , мама миа , блу кејв се по 25-35 зависи кој шо нуди.Лежалки 10че , фрапе 3евра , пиво 3евра на плажа.На кастро платив 12 евра за две фрапеа , 4 води и едно пиво. Ако нешто друго ве интересира прашајте , поздрав.
  --- Споено дупло мислење, 9 јули 2018 ---
  Даваат скутери и коло без никаков проблем , само пари да им наброиш и да имаш соодветна возачка.50цц не даваат со Б мора со М.Цената на 50ки е од 12 до 17 евра.Реално 50ка ви врши работа само за јужниот дел , северниот или нешто поголемо 150-200 , четирицикл или кола.Ако ме ве бива за возење мотор поарно ме зимајте патот е катастрофа не е асфалтиран , земја е некаде треба преку река да се помине така да ако не знаете да возите добро воопшто не зимајте зошто нема со фул осигурање сите се со third-part(знаат дека големи се шансите да паднете).Јас рентав кола ако некој е заинтересиран нека пише пм ке му објаснам каде да најде најефтино.Јас се исценкав ја земав за 25 евра бензинец.Инаку се од 32е па нагоре.Тури до лалариа и кастро има за 15евра.На кастро може и со мотор и кола да се оди на лалариа само со брод.Има и други тури шо нудат до скопелос , мама миа , блу кејв се по 25-35 зависи кој шо нуди.Лежалки 10че , фрапе 3евра , пиво 3евра на плажа.На кастро платив 12 евра за две фрапеа , 4 води и едно пиво. Ако нешто друго ве интересира прашајте , поздрав.
   

Сподели преку: