Скијатос

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
255
фантастични плажи до кои се стига со бусче, моторче или чамче (доста е мал за кола).

Најверојатно ќе бидете сместени во главниот град каде е и искачањето на бар стрит, неколку отворени дискотеки во кои не се плаќа влез, али затоас пиво е 7 евра минимум. Нема Лидл има неколку други маркети кои се на 15 мин од центарот, а и не се ефтини.

Во главниот град Скијатос плажа за бањање нема, треба да идете или на градската плажа која е 20 мин од центарот пешки, или не некоја од фантастичните плажи за каде ви треба превоз (буе е 1.50 до Банана и Кукунариес - 1 до друга се).

Плажи: Кукунариес, Банана, Агиа Елени, аеродромската, Лаларија

Скијатос е генерално поскап остров поради фактот дека на него доаѓаат подобростоечи грци од Солун и Атина, данци, италијани и енглези со јахти.

Патот (до Волос - пристаништето) со кола е 420км, значи 5-6 саати со се граница, и после брод мин саат време макс 2.30 - 3 зависи од цената на билетот. По пат има 4-5 патарини мислам (на грчка страна) и се е автопат.

Плин до Волос по автопат би требало да има - барајте Shell, таму највеќе може да се најде. Друга опција е со бус до Солун, после со бус од Солун од Волос, воз мислам не иде до волос туку до Лариса па од таму пак би требало со бус. Мислам дека има и фери од Солун, али ќе да е доста клацкање и пари.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
614
Дечки, по видување на тие што сте биле на Скијатос, дали ми е неопходен рент а кар ? Бидејќи разбрав дека имаат одличен градски превоз. На други острови ми бил неопходен ама мислам дека на Скијатос нема да ми треба. Чисто да знам да не фрлам пари ако не морам.

sent from my Nokia 8210
 
M

macgowan

Гостин
Дечки, по видување на тие што сте биле на Скијатос, дали ми е неопходен рент а кар ? Бидејќи разбрав дека имаат одличен градски превоз. На други острови ми бил неопходен ама мислам дека на Скијатос нема да ми треба. Чисто да знам да не фрлам пари ако не морам.

sent from my Nokia 8210
Има автобуски превоз до скоро сите плажи колку знам и е евтин. Јас бев пред повеќе години но со сопствена кола. Островот е мал и секаде се стигнува за многу кратко време.
Линк за превозот.
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Ја бев сместен во Канипица и таму плажата е срање. Мене искрено Скијатос ми беше супер, но за луѓе што идат таму да *клецнат* нешто или да се журкаат - можам да им кажам дека има многу поголем избор на другите острови/краците.

Бев од 4-15 јули и најголем број од младиве беа парови.

Од плажите највише ми се свиѓаше Кукунариес кај што пројдов 7 од 9 дена и Врамулинос која што ја открив последниот ден а беше најблиску до мене (ја на 12 станица, вромулинос на 13) и е преполна со млади луѓе срби/наши/грци/енглеиз кои што се журкаат.


Има три ноќни клуба доле кај пристаништето : BBC,Pure и уште една и една дискотека е горе во градот кај црквичката ....ама не ми текиња како се викаше ...на К нешо ...


Се на се, не беше лошо - Бар гратскиот превоз им е поорганизиран од нас.
Деко бидејќи си бил во Канипница ме интересира дали од таму има автобуски превоз до сите наведени плажи, и дали има превоз навечер до главниот град Скијатос, и доколку знаеш во колку има одприлика последен автобус навечер од Скијатос до Канипница? Позз
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.208
Поени од реакции
5.045
Деко бидејќи си бил во Канипница ме интересира дали од таму има автобуски превоз до сите наведени плажи, и дали има превоз навечер до главниот град Скијатос, и доколку знаеш во колку има одприлика последен автобус навечер од Скијатос до Канипница? Позз

Има превоз до сите плажи, има вечер превоз до градот само што последниот автобус е во 1 часот вечер (или 1 или 12 не ме фаќај за збор) и ако го утнеш тоа, ќе чекаш до 6 сабајле.

Поздрав и мора да идеш на Лалариа ;)
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
12
Поени од реакции
1
Има превоз до сите плажи, има вечер превоз до градот само што последниот автобус е во 1 часот вечер (или 1 или 12 не ме фаќај за збор) и ако го утнеш тоа, ќе чекаш до 6 сабајле.

Поздрав и мора да идеш на Лалариа ;)
Обавезно, таа и ми изгледа најпримамлива од сите :) Фала много за инфото. Позз
 

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Член од
9 јануари 2013
Мислења
618
Поени од реакции
466
Колку само постов ме премисли за Скијатос и за понудата од Скијатос.

http://www.femina.mk/out/?id=88cb87c0f0ef10bc090ddbb12b9fb375&safeurl=http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/pisma-na-deca-begalci-vo-egejska-makedonija

Малце ми изгледа како претерано ама за 200 евра понуда од групер не ни очекувам повеќе.
истото и мене ми се случи :) го читав пред некој ден , читајќи го се предомислив ми направи лоша слика :)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
614
Дечкото што го пишувал тоа е очигледно некој искомплексиран цреп. Островот е одличен, цивилизиран и организиран. Во ек на сезона има гужва и оттаму некои ситни потешкотии. Посетете го, одличен е. Јас си поминав одлично.

Фибула одбегнете ја. Имате милион агенции што го нудат.

sent from my Nokia 8210
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
15
Поени од реакции
1
а што е проблемот со Фибула? Уплативме за средина на август преку ФИбула. Има некој искуство со нив да сподели? На страна од онаа статија погоре? Лично го знам дечкото, знаејќи каква цепидлака е воопшто не ми е релевантно неговото мислење од причина што и во најлуксузен хотел во Дубаи да го сместиш тој ќе наоѓа маани и ќе се жали.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.208
Поени од реакции
5.045
а што е проблемот со Фибула? Уплативме за средина на август преку ФИбула. Има некој искуство со нив да сподели? На страна од онаа статија погоре? Лично го знам дечкото, знаејќи каква цепидлака е воопшто не ми е релевантно неговото мислење од причина што и во најлуксузен хотел во Дубаи да го сместиш тој ќе наоѓа маани и ќе се жали.

Дечкото е 100% у право :D ја бев сместен у Вила Димитрис и ств.е така ко шо вика - али зависи од човекот пред се - мене ми беше сеедно ..... си напраив да ми биде убаво.
 
Член од
15 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дечкото што го напишал постот очигледно избрал погрешна агенција. Островот е фантастичен. Има прекрасна борова шума и прекрасни плажи и добиваш чувство дека истовремено си и на море и на планина. Јас бев сместена во Troulos и вилата ни беше на многу блиску до плажата и беше многу убава. Јужниот дел од островор е развиен и автобускиот превоз е добро организиран. Сепак мене повеќе ми се допадна северниот дел. Северниот дел е потешко пристапен, патиштата се црни но вреди да се види. Ние изнајмивме скутер и го обиколивме целиот остров. Скутерот го рентавме за 10 евра од ден. Еве некои од плажите. DSCN0062.JPG DSCN0084.JPG IMG_5967.JPG IMG_6033.JPG
 
Член од
24 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Лето 2015 да ни биде совршениот одмор во Грција,имаме голем број на попусти за сите места по грција.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.001
Поени од реакции
4.244
Знае некој дали има и како се движат цените од Солун со авион до Скијатос?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.001
Поени од реакции
4.244
Каде е подобро да си сместен во градот Скијатос или местава по плаживе? Слушнав дека не било баш блиску, а побитно ми е ноќниот живот да ми е поблизу а не плажите, пошто превоз до плажите има секој ден (и која цена е обично автобус ме интересира?)
 
На врв Bottom