Скијатос

Член од
21 октомври 2016
Мислења
237
Поени од реакции
247
Што не веруваш кога четири часа е патот. До тасос ти е смешки, едвај 15 километри.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Што не веруваш кога четири часа е патот. До тасос ти е смешки, едвај 15 километри.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Нели 2ипол саати? И ако веќе споредуваш 12 е до Крит, па на другар со девојка му и кола 300 евра им земаа. Прочитај погоре, мене до Крф со 2 саати пат ни земаа скоро 100 евра.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
237
Поени од реакции
247
Ти си знаеш, за скијатос одсекогаш бил скап траектот така да твоја одлука е дали ќе одиш или не.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Ти си знаеш, за скијатос одсекогаш бил скап траектот така да твоја одлука е дали ќе одиш или не.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Сеа ги глеав цените на интернет, лупате двајцата, околу 100 евра се + - 15 евра за Скијатос од Волос.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
237
Поени од реакции
247
Супер за тебе, не заеба. 280€ беше за кола плус двајца повратна 2015та

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
140
Сеа ги глеав цените на интернет, лупате двајцата, околу 100 евра се + - 15 евра за Скијатос од Волос.

Jas ne lupam od pamet ti kazuvam deka sum bil i kolku bese cenata vo 2014 god, mozebi sega ima izmeni okolu cenite a patot trae tocno 3 saati e sega ako od ovaa godina imaat pobrzi
brodovi moze pokratko ke trae :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Jas ne lupam od pamet ti kazuvam deka sum bil i kolku bese cenata vo 2014 god, mozebi sega ima izmeni okolu cenite a patot trae tocno 3 saati e sega ako od ovaa godina imaat pobrzi
brodovi moze pokratko ke trae :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не ми е логично зошто да е толку скапо? Од Игуменица до Крв има точно 2 саати возење и плативме 97 евра, двајца возрасни и еден автомобил. Со 300 евра за траект, се тера уште еден одмор.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
614
Скап е траектот од Волос до Скијатос. За двајца и кола ~ 250 еу повратна. 100%!
 
Член од
5 август 2008
Мислења
555
Поени од реакции
179
Едно прашање за тие што користеле автобуски превоз до плажите...

Од каде се купува карта за возење? Дали во посебни трафики/маркети или на лице место во самиот автобус? Или можеби не постои билет туку се плаќа кеш директно на кондуктерот:toe:
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
237
Поени од реакции
247
Директно ќешшшшшшш

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.647
Поени од реакции
257
Едно прашање за тие што користеле автобуски превоз до плажите...

Од каде се купува карта за возење? Дали во посебни трафики/маркети или на лице место во самиот автобус? Или можеби не постои билет туку се плаќа кеш директно на кондуктерот:toe:
Директ на кодуктерот во бус ама да знаеш многу гужва е по зелените (јавни) автобуси, особено на враќање од банана, може да треба да чекаш следечи бус.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
3.900
Поени од реакции
5.383
Ја се вратив у саботата вечерта од Скијатос. Островот е преубав,ама имавме проблеми со агенцијата. Смештајот ни беше КАТАСТРОФА(бевме преку Игуана во вила Sunrise во центарот). Почетната автобуска станица(0) ни беше буквално пред вила,ако не се качиш од таму во периодот 12-4,на друга станица подобро не ни чекај автобус. За враќање,после 5 не помислувај да се качиш од друга станица освен Кукунариес. Кола да ренташ почнуваше од 40 евра,скутерот беше 17 евра АМА ти бараат посебно положена А категорија. @Avenger99 у врска со траектот,ја гледав опција преку Hellenic Seaways и излегуваше околу 400 евра за кола+4-ца патници. За одење од Волос до Скијатос бевме со нив и стигнавме за некои 2:30 часа,ама за враќање кога не накрцаа у еден мал траект со 4(буквално четири) коли внатре,акавме некој 4 часа секако до Волос..Добар е островот,врие луѓе од северна Европа(претежно Скандинавија),има доста Англичани и Американци исто така. Цените зависи-гиро почнуваше од 2.5 евра па нагоре(ама смалени му се тоа гирата ептен,така да со испод 2 гира нема теорија да поминеш-девојчињата јадеа по 2). Навечер по дискотеки(ББЦ,ваму-таму) испод 10 евра нема пијачка,коктелите почнуваат од 12-13 евра па нагоре,ама во сите барови има хепи аур(некаде од 6-7 до кај 10) каде што се е на пола цена. Исто така со картите автобуски можеше да се иде во одредени кафиќи и да се добијат фри шотови итн. :)
 
M

macgowan

Гостин
Најскапиот бродски превоз во хеленската димократиа и хемороидот кој не можат да си го излечат никако им е оној до Спорадите. Тоа го брчат години долги, тоа им е во крвта. А не го решаваат некако, од пасок до сириза. Позната приказна.
Дека се убави Спорадите, убави се. Дека Скиатос е затка, затка е(како гледам се повеќе се затнува). Затоа драги деца, ако сакате да ги посетите тие прекрасни острови кои дефинитивно заслужуваат повисоко рангирање од преценетите кикладски отпадоци (ама така е со странските служби...)и сте со ниет да потрошите тро појќе за бродот, правец Скопелос и Алонисос.

P.S.
Да се надоврзам уште нешто. Последниот остров воедно и најголемиот од Спорадите е Скирос. Скирос има директна линија со Кими(на Евија) со брод и компанија која од локален `произход` шо викаат источните ни браќа. Таа компанија го дотера превозот да чини упола од оној на протежираните компании како Хеленик итн. а дистанцата е евала иста како онаа од Волос до Скиатос. Тие секогаш као се договараат ама не се договараат, т.е. цените им се тука некаде, понекое евро разлика. Заборавив која компанија возеше напоредно со Хеленик, мислам на времето беше Нел а кога бев последно беше една друга која ми е мака да ја барам сега и можеби уште тера натаму ама беше мааала работа поефтина а бродот и беше таратајка невидена. Така
 
Последно уредено од модератор:
A

Avenger99

Гостин
Ја се вратив у саботата вечерта од Скијатос. Островот е преубав,ама имавме проблеми со агенцијата. Смештајот ни беше КАТАСТРОФА(бевме преку Игуана во вила Sunrise во центарот). Почетната автобуска станица(0) ни беше буквално пред вила,ако не се качиш од таму во периодот 12-4,на друга станица подобро не ни чекај автобус. За враќање,после 5 не помислувај да се качиш од друга станица освен Кукунариес. Кола да ренташ почнуваше од 40 евра,скутерот беше 17 евра АМА ти бараат посебно положена А категорија. @Avenger99 у врска со траектот,ја гледав опција преку Hellenic Seaways и излегуваше околу 400 евра за кола+4-ца патници. За одење од Волос до Скијатос бевме со нив и стигнавме за некои 2:30 часа,ама за враќање кога не накрцаа у еден мал траект со 4(буквално четири) коли внатре,акавме некој 4 часа секако до Волос..Добар е островот,врие луѓе од северна Европа(претежно Скандинавија),има доста Англичани и Американци исто така. Цените зависи-гиро почнуваше од 2.5 евра па нагоре(ама смалени му се тоа гирата ептен,така да со испод 2 гира нема теорија да поминеш-девојчињата јадеа по 2). Навечер по дискотеки(ББЦ,ваму-таму) испод 10 евра нема пијачка,коктелите почнуваат од 12-13 евра па нагоре,ама во сите барови има хепи аур(некаде од 6-7 до кај 10) каде што се е на пола цена. Исто така со картите автобуски можеше да се иде во одредени кафиќи и да се добијат фри шотови итн. :)
Прескапо ондак, не вреди.
 
На врв Bottom