Самоодбрана - што знаете?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.859
Поени од реакции
7.533
Ако те нападни со нож, правно дозволено е да се браниш со нож или со голи раце,со пиштол не оти си го наебал пред судија.Ако знаеш некоја боречка вештина немој да се фалиш многу оти тоа на напаѓачот ќе му го дадат како олеснителна околност.Друго што? А бре умре витештвото со витезите Темплари :toe:.
 

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
Ако те нападне некој со нож мислам дека имаш право при самоодбрана и да го убиеш...:toe:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
765
За ИсидораД:

Првиот случај е пречекорување на границите на самоодбраната. Според мене, ладнокрвно убиство и заслужена казна. Да се одбранеле пропорционално со нож, или голи раце, би била самоодбрна, која ке ја исклучи кривичната одговорност, но вака, убиство пост фестум има елементи и на убиство, а не само пречекорување на границите на самоодбраната.

За вториот случај:

Онака како што си интерпретирала, тоа е исто како и во првиот случај, а ме чуди зошто не е осуден.
Струмикс, во ситуација кога животчето ти виси на сијалица, мислам дека не можеш баш да си до толку свесно-разумен, па да бараш нож... Односно, како да бараш нож, кога некој лембек ти се заканува со пиштол, за кој ти не знаеш дали е полн или празен...
Мислам дека убиството во самоодбрана, не треба да се казнува со казна поголема од 5 години. Чим педофилите, кои со умисла, замисла и реализација, успеале да уништат доживотен тек на настаните за едно дете, добиваат 15 години максимална казна, тогаш некој кој се` бранел, мислам дека треба да има пониска казна.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Мислам дека убиството во самоодбрана, не треба да се казнува со казна поголема од 5 години.
Ако тебе те нападне некој и при тоа се случи ти да го убиеш ќе постои убиство на миг. Овде треба акција на жртвата ,т.е на оној кој е нападнат. На пр. некој те напаѓа и ти во афект го туркаш, тој паѓа и умира. Значи за убиство на миг треба интервенција на нападнатиот, но да е во последователен момент со првиот напад.
Казна од 1-10 год.:toe::smir:
 
С

Спенсер

Гостин
Ако те нападне некој со нож мислам дека имаш право при самоодбрана и да го убиеш...:toe:
оф елеллел, какви глупи законии!!!!!!доколку некој те нападне,со нож,со секира,со пиштол,со било што, би требало да се одбраниш како можеш,а не да употребуваш со тоа шо те напаѓа....и незнам шо друго, така да шом си нападнат треба да го згазишшшшш напаѓачот (ако можеш),а не да се плашиш ако бранејки се,добиш неколку години затвор после, закониве ни се ептен глупи!
 

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
оф елеллел, какви глупи законии!!!!!!доколку некој те нападне,со нож,со секира,со пиштол,со било што, би требало да се одбраниш како можеш,а не да употребуваш со тоа шо те напаѓа....и незнам шо друго, така да шом си нападнат треба да го згазишшшшш напаѓачот (ако можеш),а не да се плашиш ако бранејки се,добиш неколку години затвор после, закониве ни се ептен глупи!
Па да де....или на пример некој ти влезе дома непознат и те нападне имаш право да го убиеш....така мислам:toe:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.673
Поени од реакции
9.462
mislam deka mnogu se teoretizira vo topicot... po mene nikoj sto se branel vo sopstveniot dom od napagac nema da bide kaznet, a najgolema glupost e siluvanjeto da se pravi tezok prekrsok a napad koj najcesto zavrsuva so teski telesni povredi NE !?
..kaj nas ne e dozvolena samoodbranata, taka e uste od komunjarskiot period, drzavata si dava pravo da likvidira bilo kogo, pa ova ostana; ne veruvam deka e na zapadot taka, vo Germanija moze 50% zeni i 30% mazi nosat gasni pistoli ili sprejovi; ova ke mora da se usoglasi so regulativata na EU; druga rabota e da napadnes nekoj sto ti unistuva imot ili krade a ne te ugrozuva; tuka treba da dejstvuvat profesionalni obezbeduvanja; no problemi ima i tuka, zatoa sto kaj nas pravosudniot sistem vo domenot na sopstvenosta = 0, pa se slucuva eden ist objekt da obezbeduvaat sprotivstaveni agencii...
.. a eve pretpostaven slucaj sto moze da se sluci, vozis so vozilo, agresivno se obiduvaat da te soprat so namera da te ograbat ili napadnat ??..
..imase mnogu neprijaten slucaj pred 3-5g, vo Avtokomanda pijani badnikari go poprecuvaa patot na edno vozilo, pri toa mavaa so kamenja i mu go ostetija ( a ovoj sigurno nemal kasko), baska go blokiraa..covekot se iznerviral, izlegol i pukal vo vozduh (mislam); no namesto da se razbegaat, pijanite badnikari gi opkruzile i gi pretepale patnicite recisi do smrt, so denovi se borea za zivot... neznam kako zavrsi, se cenzurira i veke ne se pisuvase za ova..
.. ima kaj nas edna teska glupost, alkoholiziranata sostojba e vo krivicnoto pravo olesnitelna okolnost, pa imalo slucai luge koj se osvetuvale za ubistvo na blizok, so sebe stalno nosele sise rakija, za koga ke treba da pivnat i da imaat i oni olesnitelna okolnost kako i ubiecot na nivniot najblizok..
.. Se razbira ima i edna druga rabota kaj samoodbranata, nosenje na oruzje za samoodbrana e Rizik za toj sto go nosi da bide zastrelan od potencijalniot nasilnik, ograbuvac i slicno...
..vo Hrvatska zadnive godini ima napliv na nasilstvo po stadionite,kaficite, klubovite i diskata, a i na ulica; nekoj veke predlagaa narodot slozno da bojkotira se toa barem edno 3-4meseci, da si sedat doma na TV ili vo mal krug na bliski prijateli, pa da vidime sto ke pravi drzavata so svoeto neefikasno pravosudstvo... a vsusnost so World Crisis i natamu ide rabotata, nemoze samo fabriki i firmi da propagaat, redno e da se ocistat i kafeanite i slicni neproduktivni raboti...
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.513
Поени од реакции
110
Ако тебе те нападне некој и при тоа се случи ти да го убиеш ќе постои убиство на миг. Овде треба акција на жртвата ,т.е на оној кој е нападнат. На пр. некој те напаѓа и ти во афект го туркаш, тој паѓа и умира. Значи за убиство на миг треба интервенција на нападнатиот, но да е во последователен момент со првиот напад.
Казна од 1-10 год.:toe::smir:
Глупости. Те напаѓа некој дома со нож и ти мислиш дека ќе умреш. И во тој момент се прашуваш, дали да се бранам оти може 10 години затвор да одам или да остаам да ме утепа. Како и да е сум наебал.
Убиство во самоодбрана не треба да се казнува.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Глупости. Те напаѓа некој дома со нож и ти мислиш дека ќе умреш. И во тој момент се прашуваш, дали да се бранам оти може 10 години затвор да одам или да остаам да ме утепа. Како и да е сум наебал.
Убиство во самоодбрана не треба да се казнува.
Е сега вака баук од право што си, затоа не знаеш. Така дословно си е определено. Сепак човечки живот е во прашање, било на напаѓач било на жртва.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
855
Е сега вака баук од право што си, затоа не знаеш. Така дословно си е определено. Сепак човечки живот е во прашање, било на напаѓач било на жртва.
Снаџи се па живи.
А тој што одлучил да ми дојде дома или да ме напаѓа и не знам ти уште што не е човек, а ко што гледам не ни си го цени животот многу многу.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Знам да се кријам ко пи*ка под кошула,у момент на афект знам да вриштам ко мало девојче,у моменти на страв праам рекорд на 100метра...Овие 3 вештини ги усовршам одкога знам са себе и можам да се пофалам дека сум многу добар.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Снаџи се па живи.
А тој што одлучил да ми дојде дома или да ме напаѓа и не знам ти уште што не е човек, а ко што гледам не ни си го цени животот многу многу.
Е затоа после се иде у зандана :wink:

Знам да се кријам ко пи*ка под кошула,у момент на афект знам да вриштам ко мало девојче,у моменти на страв праам рекорд на 100метра...Овие 3 вештини ги усовршам одкога знам са себе и можам да се пофалам дека сум многу добар.
Ој бре члену, кој те колел тебе у последно време?:tv:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.554
Поени од реакции
10.019
ubistvo vo samoodbrana ne treba da se kazni
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
855
Е затоа после се иде у зандана :wink:
Е да, али не треба: е сега ја не викам да го убијам ако ме удрил ,ама ако проценам дека животот ми е во прашање не би мислела баш на зандани тогаш.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
HHHHHM ima razni znaci na samoondbrana sea ako te odnesat na sud mozes da kutis da se zastitis mozes ako nekoj te napadne da vatis magla i toa
:nesvest:
 
На врв Bottom