Самоодбрана - што знаете?

Член од
5 февруари 2009
Мислења
120
Поени од реакции
85
знам да трчам...брзо!
хехехеххх
знам неколку основни зафати...толку и ми требаат
колку што ќе можам, ќе избегнувам, ама веќе ако сум во ситуација... тие неколку зафати шо ги знам би биле доволни да го неутрализирам напаѓачот... па дури и ако има нож или пиштол зашо не верувам напаѓачи да се професионални убијци или техничари со нож...
 
O

Out Boy

Гостин
Знам да се кријам ко пи*ка под кошула,у момент на афект знам да вриштам ко мало девојче,у моменти на страв праам рекорд на 100метра...
Интересни вештини :)
Инаку, пред да се откажам од каратето, стигнав до зелен појас, а прилично добар сум и во џудо, ма да ми е многу покомлицирано од каратето.

Инаку, ако те нападне некој што знаеш дека знае вештина, имаш право да го онеспособиш со оружје.

Ако те нападне некој со нож, имаш право да се браниш со пиштол само под услов да не можеш да се одбраниш со друг предмет или ако веќе ти нанел повреда со ножот и не се откажува од нападот.

Секој има право на нужна одбрана со која си го брани животот и интегритетот, под услов да е истовремена со нападот „сразмерна“. Е сега тоа „сразмерна“ е релативна работа...
 

Јустинијан

Император
Член од
27 март 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
Тренирав карате..некаде 2 дан,црн појас.Сеуште одржувам кондиција,иако не вежбам.
 
Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
Јас во самоодбрана знам само да го земам каменот и од глава да му го треснам на противникот хехе... мала шала :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.437
Поени од реакции
9.127
za site sto go "tupat" so precekoruvanje na nuznata odbrana, eve vo Hrvatska slucaj razbojnikot vlegol da krade so noz i plasticen pistol ama bil natepan od graganin - prolaznik, a imalo i slucaj na benzinska prodavacot da izvadil palka od pod pultot i da go "sredi" neuspesniot razbojnik...
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3291875/index.do
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
za site sto go "tupat" so precekoruvanje na nuznata odbrana, eve vo Hrvatska slucaj razbojnikot vlegol da krade so noz i plasticen pistol ama bil natepan od graganin - prolaznik, a imalo i slucaj na benzinska prodavacot da izvadil palka od pod pultot i da go "sredi" neuspesniot razbojnik...
http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3291875/index.do
Смени закон ако не ти се свиѓа, иди до Уставен и оспори го.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
од вештините за самоодбрана,стрелаштво Валтер ппк 7.65мм нека дојде кој сака каратиста :pos2:
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
253
Поени од реакции
12
Незнам да се тепам али знам да мавам :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.273
Поени од реакции
1.465
Тренирав 2 год. карате :sport1: Да имав време ќе идев сеа ќе тренирав кик бокс ама и некако не ми лежи тој спорт.
 
D

devojcence

Гостин
vaka znaci samoodbranata e kazniva.so toa sto izrecenata kazna ke bide so olesnitelni okolnosti. :toe:
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Самоодбраната како прво , е само употреба на сите нешта коишто можеш да ги употребиш за да сопреш и одбиеш напад кон себе , или кон некој близок во исто време на случување. Каков и да биде исходот од тоа ти можеш да добиеш само нешто благо од судот заради тоа што ниеден судија што ќе те суди не бил на местото на настанот и неможе да знае дали ти или било кој е крив и како што точно се десило.

Понатаму , доколку тренираш нешто - ама искрено ако го тренираш заради вистинските причини а не да се праиш кретенче на улица и да кажеш (како драгиот член манга Ја тренирам бокс , ај ќе се тепаме) во тој случај ќе бидеш доволно смирен и уште од далеку ќе ја познаеш тепачката/невољата и верувај ми ќе си се тргнеш , не за да бидеш повреден , туку за да не повредиш некого со тоа што го знаеш. Исто така, ако ти извадат пиштол , имаш целосно право (ако имаш шанса за тоа) да му наштетиш на напаѓачот , во друг случај пробај избегај или почни да се извинуваш, и онака не ти преостанува друго. Во таков случај можеш да скршиш рака , нога (на напаѓаџот се разбира) да го одгризеш , да го удриш во гениталии со цела снага и воопшто да не одговараш за таквиот напад. Без разлика дали пиштолот е полн или не е , без разлика дали напаѓаџот го извадил да те заплаши или пак полошо.

И за крај , ако е во твој дом , крадец , напаѓач , ти ги нападнал жената/децата/блиските секако дека можеш да употребиш било што за да го спречиш. ќе се маткаш можда некое врме по судови или било што , ама во никој случај не смееш да одреагираш..

Тоа со случката во куманово , беше изоставен предметот заради тоа што судијата го согледа фактот дека локалната полиција не изреагирала складно со прописите на делување против разбојништво. И човекот секако дека беше ослободен од обвиненијата за да не се направи скандал од тоа.


- Имав таква случка во струга пред 6-7 години.. Во лифт ме нападнаа двајца заради тоа што се спречкавме во ресторан претходно заради моја девојка. Морав да изреагирам и на едниот му одгризав парче од раката а другиот си здоби неколку ребра скршени.. Јес да тренирав карате во тој период но тренингот само успеа да ми даде сила да се борам тоа цело време додека ме маваа и шутираа во лифтот за на крај да почнам и јас да враќам на нападите. целото дејство траеше додека еден човек не го отвори лифтот мене ми се чинеа 20 минути , а сме биле само колку време потребно да се стигне од први до трети спрат. имав отекотини по цело тело , две недели не мочав нормално како што треба заради повреди на бубрезите и имав изместена вилица.. Е сеа, да не враќав , мислам дека немаше толку лесно да поминам..
После ова единствена казна ми беше суспензијата од 6 месеци да не посетувам тренинзи и морав секој викенд да се јавувам кај социјален работник , под изговор дека сум тренирал карате и не сум смеел да влезам во тепачка заради тоа што сум можел да убијам човек со техниките..
А колку само за слика, тогаш имав 14-15 години , тежев околу 45 кила и бев висок 165 сантима. а двајцата беа каде каде покрупни од мене!
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
[MkD]Scout;2682175 напиша:
и на едниот му одгризав парче од раката а другиот си здоби неколку ребра скршени..
Onaka bas my odgriza parce ili samo go grizna? Inace vo sporeda, sin mi e 8 godini, visok e 155 cm i ima 45 kg..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.997
Поени од реакции
7.599
There are no rules in love or war.

така да мавам со што дојде каде ми дојде :) најјака самоодбрана, непредвидливост :)
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
32
8 години тренирам и прилично добро ми оди.Го обожавам, но е забрането за употреба надвор од рингот затоа што може да усмрти и затоа што залудно ќе фрлам 8 години во ветар :smir:
 
На врв Bottom