Самоодбрана - што знаете?

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Значи тука,како што рековме,Калимеро нема правда.Избегнала едно силување,отишла во затвор да биде силувана секој ден од стражари,управници...Заебана работа јбг.
Сепак фала,ми го расчисти сомнежот,баш ме интересираше колку ќе и се суди доколку би и се судело!
Така пишува во китапот, КЗ...но сепак не мора да значи дека толку ќе биде, ќе се бараат олеснителни околности, па разни варијанти, повторни вештачења, па сведоци(ако има), па ќе бараат дупки во закон, ехеее крај нема тоа. Ова што ти го пишувам од 1-10год. е за основно дело УБИСТВО НА МИГ е сега во ваков случај може и да се донесе ослободителна пресуда, сепак се зависи од фактичката состојба...Ај доста ти е толку:wink:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.533
Поени од реакции
837
Ако некој пука со пиштол кон мене, и јас возвратам, и притоа го погодам/убијам...ќе го „лежам“?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Ако некој пука со пиштол кон мене, и јас возвратам, и притоа го погодам/убијам...ќе го „лежам“?
Аууу...fucked up ситуација мислам. Ако ти го убиеш, а тој те промашувал цело време, тоа веќе е пречекорување на нужна одбрана мислам. Ама ај да нем ислам ногу нека одговори Струмикс, знае тој.:helou:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
Dobro e da se vezba za sebe bilo koja borecka vestina karate i vin cun i aikido e poveke so race a za noze kung fu posebno tekvondo, no za samoodbrana toa e smesno, bidejki denes i da tepas nekogo, utre ke te naceka i ke ti vrati duplo,ako ima grb, posle edno dete moze da te ubie so pistol.Nema fer plej vikaat porano imalo, denes so pistoli i avtomati se resavaat konfliktite.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Тука правото, веќе нема ингеренции да помогне.
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
16
Ако се неколку ќе враќам па и по цена да примам удар, ама ако се многу, на првиот што ќе го видам удар у ГРОИН и бегај како загрозен вид..:kesa::kesa::kesa:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Противправниот напад му дава на нападнатиот право да се брани со преземање на дејствие со кое се остварува законското битие на некое казнено дело на пример убиство или телесна повреда на напаѓачот.Нападнатиот има секогаш право на нужна одбрана.
Малку поправи го ова...:smir:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Ако те нападнат со топ, одговараш со напад на кралот со коњ. Доколку избега, му даваш шах-шех и готов е!
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
26.420
Поени од реакции
28.058
KРИВИЧЕН ЗАКОНИК
ЧЛЕН 9
нужна одбрана
став еден: не е кривично дело она што е сторено во нужна одбрана
став два: нужна одбрана е онаа која енеопходна сторителот да одбие од себе или од друг истовремен противправен напад.
став три: сторителот кој ги пречекорил границите на нужна одбранаможе да се казни поблаго, а ако делото го сторил при крајна раздразливост или уплав предизвикан од нападот може и да се ослободи од казната.ЗАВРШЕН ЦИТАТ
Имам случај од мој роднина, синот кој е прва или втора година средно, константно бил малтретиран од група деца добро познати на полицијата поради разни ситни кримитални дејства. Пред некој месец бил нападнат од истите, и при самоодбрана, скршил нос на еден од нив ( ситен скепар е, незнам како успеал ). Е сега, иако се работи за очигледна самоодбрана, дечкото има заработено тужба, а како што гледам, законот е на негова страна . Проблем е што детето кое е повредено во настанот има родител кој е дел од плавиот оркестар на МВР и според нивните кажувања, настанот се случил од чиста мира т.е. немало никакво провоцирање и тепање од нивна страна ( другарите негови кажуваат така ) . Ке може некоја информација за ситуацијава, со оглед дека е негов збор vs нивни збор, мислам дека сведоци од страна не се инволвирани . :toe:
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Имам случај од мој роднина, синот кој е прва или втора година средно, константно бил малтретиран од група деца добро познати на полицијата поради разни ситни кримитални дејства. Пред некој месец бил нападнат од истите, и при самоодбрана, скршил нос на еден од нив ( ситен скепар е, незнам како успеал ). Е сега, иако се работи за очигледна самоодбрана, дечкото има заработено тужба, а како што гледам, законот е на негова страна . Проблем е што детето кое е повредено во настанот има родител кој е дел од плавиот оркестар на МВР и според нивните кажувања, настанот се случил од чиста мира т.е. немало никакво провоцирање и тепање од нивна страна ( другарите негови кажуваат така ) . Ке може некоја информација за ситуацијава, со оглед дека е негов збор vs нивни збор, мислам дека сведоци од страна не се инволвирани . :toe:

Па многу мудро хулиганот ( така ќе го наречам напаѓачот што го изел ) си дал изјава која нема врска со настанот..И секако дека ако е збор против збор мора да има сведоци кои би дале исто така изјави ( сведоци на 2 учесници ) па судијата ќе ја дели правдата.. ( ипак мислам дека џандарот ќе умеша јако прсти :vozbud: ) поздрав
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
13
dokolku me napadne nekoj ke brknam vo dzebot tamu znaete sto ima neli :star:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
88
Мојата одбрана е во мојот џеб :smir:
dokolku me napadne nekoj ke brknam vo dzebot tamu znaete sto ima neli :star:
баш ме интересира деца од најверојатно 11 и 15 години што носат по џебови :tv:
Инаку, темата не е дали знаете да се тепате или дали сте "мужишта" со оружје ко курлињава горе.
 
Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Што знам?...хммм...ако е самоодбрана со зборови би го укопала на место:vozbud: а ако ме нападне на понаков начин...имам познавање од некои вештини и начини како да се одбранам али кај мене прв начин ми е самоодбрана со нож...увек го имам кај мене....пошто сум и колекционерка на ножеви,затоа ако сака некој да ме нападни нека се пази:nenene::duel:
 
На врв Bottom