Самоодбрана - што знаете?

Член од
12 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
30
Ај да ве видам, онака од општа култура што знаете за самоодбраната. Знаете ли дека е кривично дело пречекорување на нејзините граници со несоодветен одговор на нападот? Он тебе со бокс, а ти го пукаш, го убиваш = убиство и си одговараш. Инаку, самоодбраната ја исклучува кривичната одговорност

Дали сте се нашле во таква ситуација. Што мислите за оваа работа воопшто?

П.С. Инспирацијата ми е од вашите одговори на темата за употреба на пиштол во тепачка.
Во таква ситуација не сум се нашла..мислам дека ако некој на пр. ме удри бокс а јас го пукам го убивам дека ке го лежам,и тоа нема да се прифати како самоодбрана,а ако сум му одговорила на нападот како и тој би требало да бидам лишена од кривично дело... сепак тој ме предизвикал со бокс а јас ваму го убивам:toe:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
307
Што знам?...хммм...ако е самоодбрана со зборови би го укопала на место:vozbud: а ако ме нападне на понаков начин...имам познавање од некои вештини и начини како да се одбранам али кај мене прв начин ми е самоодбрана со нож...увек го имам кај мене....пошто сум и колекционерка на ножеви,затоа ако сака некој да ме нападни нека се пази:nenene::duel:
Ахам ок, а јас под мојт блузон секогаш имам рицарски штит.
En garde!
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
од самоодбрана знам селската тупањца и со клоци да го замавам исто така знам и да му земам стап од раце ако ме нападни со стап а и за бегање ме бива
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Знам карате, џудо, кик бокс и уште 5-60 страшни збора :)
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
1
За среќа сеуште се немам најдено во ваква ситуација, а и се надевам дека и во иднина нема. А, доколку би се нашол, со сигурност не би употребил преку умерена сила. Прво и најбитно е да се одбраниш, а откако ќе се одбраниш не смееш да го малтретираш дополнително напаѓачот, пошто после ти ќе треба да одговараш.
Исто така, доколку тој се повлече ти не смееш да го напаѓаш, пошто во овој случај, повторно ти ќе одговараш.

Значи можеш да употребуваш сила или некое оружје за да се заштитиш, но притоа да пазиш како се однесуваш со оружјето и од кога ќе го неутрализираш напаѓачот, нема потреба понатаму да го напаѓаш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.997
Поени од реакции
7.599
Имаше интересна програма за самоодбрана за набци на дискавери, али беше “користи само во екстремни случаи, пошто настрадуе напаѓачот“....нападите беа у фората : стискање на очи со палци, маање главна артерија и други...т.е. највеќе демиџ со најмалце стр (читај strength)
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Аз знам кунг фу,карате,самбо и други кинезки зборове:nesvest:
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Аууу...fucked up ситуација мислам. Ако ти го убиеш, а тој те промашувал цело време, тоа веќе е пречекорување на нужна одбрана мислам. Ама ај да нем ислам ногу нека одговори Струмикс, знае тој.:helou:
XA,XA,XA. Смески у боја еј, значи според твојата логика треба да чекаме напаѓачот да не погоди за после ние да се одбраниме (шо мајка ни е одбрана, кога веќе сме го јаделе стапот)???????
Нужна Одбрана е институт кој им дава право на жртвите да се бранат од противправни напади за да ја избегнат последицата, а не да чекаат прво некој да ги пука па да му вратат, или да чека некој да му скрши ребро за овој да се брани. А за делата силување, бидејќи се сметаат за тешки кривични дела, и претежно во тој момент жртвата се наоѓа под силна раздразнетост односно, нема контрола врз своите постапки, доколку е утврдена субјективната околност, дека девојката одела едноставо кон тоа да го одбие тој противправен напад (силувањето), а не и била намерата да го убие тој напаѓач. На пример ако девојката го удри со камен некој кој го започнал процесот на силување (употребил присилба кон неа, почнал да и ја кине облеката, телесна повреда), и тој падне на земја неспособен да преземе дополнително дејствие, па и доколку настапи смрт од овој удар девојката нема да одговара. Но доколку тој падне доле на земја и е неспособен за дополнително дејствие, односно да го доврши започнатото дело, и оваа го удри уште неколку пати со каменот или преземе какво и дае друго дополнително дејствие против него е тогаш е веќе пречекорување, и ќе одговара за пречекорување, инаку колку за инфо. пречекорувањето е привилегирачка околност. Се зависи од случај до случај (објективни, субјективни околности). :pishtoldz
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
XA,XA,XA. Смески у боја еј, значи според твојата логика треба да чекаме напаѓачот да не погоди за после ние да се одбраниме (шо мајка ни е одбрана, кога веќе сме го јаделе стапот)???????
Да бе другар,знам, комплицирано е. Ако знаеш дека 99% ќе го јадеш, а испадне дека не ти е ништо, а го нападнеш напаѓачот, ти си крив. Сложена работа.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ups instinktivni udari zadavuvanje am ne e toa toa...inaku zemav internetobuka za nuklearno bioloski zakani pa taka da znamda se zastitam soodvetno a i drugite ali se nadevam nema da imapotreba eve sarin na primerkako nerven agens se apsorbira duti i prekuocite preku kozata a toa e opasno
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
1
Ме интересира нешто да ве прашам : На пример,некој тип ја напаѓа девојкава и сака да ја силува.Во целиот тој момент девојката на пример вади нож и го забодува и типов умира.Дали ќе и биде судено за убиство заради пречекорување на самоодбрана или ќе се смета сепак за самоодбрана?
Како и да е поарно уби го него после цел живот да имаш трауми, што си е сигурно сигурно си е.
Ја ќе кажам дека боље ке идам у затвор него у болница и после цел живот да сум инвалид и да се кајам зошто не сум му вратил на тој битангата. И ако е стварно вака како што вие пишувате за законот тогаш тој е чисто срање и треба да се мења под итно, зошто во секој од нас има инстинкт за преживување кој тешко се контролира.
 
На врв Bottom