Самоодбрана - што знаете?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Ај да ве видам, онака од општа култура што знаете за самоодбраната. Знаете ли дека е кривично дело пречекорување на нејзините граници со несоодветен одговор на нападот? Он тебе со бокс, а ти го пукаш, го убиваш = убиство и си одговараш. Инаку, самоодбраната ја исклучува кривичната одговорност

Дали сте се нашле во таква ситуација. Што мислите за оваа работа воопшто?

П.С. Инспирацијата ми е од вашите одговори на темата за употреба на пиштол во тепачка.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.869
Поени од реакции
24
Ednas imam upotrebeno pistol, ama zelen bev, mal uste. Vo tepacka so "brakana". Nese pred 7 godini i mi izvadija noz. Sega nemam oruzje, a i da imam ne bi go izvadil osven ako ne sum 99% siguren deka zivotot mi vo opasnost i togas bi pukal vo noga.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
25
Ehh super tema bas na ova razmisluvam nekolku denovi.
Posto gleam se razbirate u pravo i zakoni me interesiraat slednive raboti.
Prvo moram da vi raskazam dve slucki:
Prvata se slucuva so Italija bas denovive imase sudenje.Pred edna godina eden kradec (srbin)vlegol vo zlatara im se zakanuval so noz i pistol, gi ograbil Arno ama ovie uspeale da dojdat do nivniot pistol i go ubile.Gi osudija dvaicata(tatko i sin) po 10 godini.Da napomenam kradecot ne gi povredil ni so noz a pistolot mu bil prazen.
Neli ova treba da se racuna ubistvo u samoodbrana u plus na svoja teritorija?

Vtor slucaj u Kumanovo pred mnogu godini,lopov vlagal u kuka poveke pati,gazdata odel u policija i im kazuval ovie nisto ne prezemale.Posleden pat koga vlegol zemal mnogu zlato,gazdata pak otisol u policija i rekol " ako ne go fakate vie ke go resam jas".
Posle nekolku dena coekot go cekal kradecot na terasa,kradecot vlegol u dvor ovoj sakal da mu puka u koleno ama kradecot kleknal taka da go resil na lice mesto.
Gazdata ne bese osuden,ne legase zatvor nitu eden den.

A sea koj ima pravo?!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
За ИсидораД:

Првиот случај е пречекорување на границите на самоодбраната. Според мене, ладнокрвно убиство и заслужена казна. Да се одбранеле пропорционално со нож, или голи раце, би била самоодбрна, која ке ја исклучи кривичната одговорност, но вака, убиство пост фестум има елементи и на убиство, а не само пречекорување на границите на самоодбраната.

За вториот случај:

Онака како што си интерпретирала, тоа е исто како и во првиот случај, а ме чуди зошто не е осуден.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
Manga напиша:
ako se desi nekoj da me napadne bez pricina .normalno ke mu vratam ....ako ne e vooruzan ke go resam na ferka (posto treniram boks ) a ako izvadi noz ili nesto slicno i ja ke reagiram ,,zatoa nosam so mene boksirac i lazno penkalo (noz na rasklopuvanje)
Или глупи деца (боксери) или дечурлаана недоветна.

Темата, волови едни, не е за тепање ами за правниот аспект на самоодбраната.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
strumics напиша:
Ај да ве видам, онака од општа култура што знаете за самоодбраната. Знаете ли дека е кривично дело пречекорување на нејзините граници со несоодветен одговор на нападот? Он тебе со бокс, а ти го пукаш, го убиваш = убиство и си одговараш. Инаку, самоодбраната ја исклучува кривичната одговорност

Дали сте се нашле во таква ситуација. Што мислите за оваа работа воопшто?

П.С. Инспирацијата ми е од вашите одговори на темата за употреба на пиштол во тепачка.
Читај воле.
Не е темава дали носиш, дали ќе маваш боксови или ножеви, ами дали
Дали сте се нашле во таква ситуација. Што мислите за оваа работа воопшто?
Ти текнува!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Ако продолжите со величење на вашето его, ке бидете избришани заради офтопик муабети. Ако имате да кажете нешто паметно, во контекст на темата, и според опомената на Гарфилд, арно. Ако не, не се мачете да пишувате колку да стои нешто.

Поздрав и продолжете!

П.С. Гарфилд, не е за тебе
 
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
Ma kakva samoodbrana, opasno e to. a inace ne sum se nasol vo takva situacija dosega.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
25
strumics напиша:
За ИсидораД:

Првиот случај е пречекорување на границите на самоодбраната. Според мене, ладнокрвно убиство и заслужена казна. Да се одбранеле пропорционално со нож, или голи раце, би била самоодбрна, која ке ја исклучи кривичната одговорност, но вака, убиство пост фестум има елементи и на убиство, а не само пречекорување на границите на самоодбраната.

За вториот случај:

Онака како што си интерпретирала, тоа е исто како и во првиот случај, а ме чуди зошто не е осуден.
Pa ne e osuden najverojatno zatoa sto e Makedonija a ne Italija:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
Законските одредби се такви што би требало да биде осуден Исидорче, ама се може да се случи во корумпирано општество и власт.

Но, ова ме потсеќа на случка, одамна, на времето, пред Борзои во Скипје се степаа едни, детулево извади пиштол и пукна во воздух, дечково на кого му беше изваден пиштол збесна, фати да го брка пичлемето, го стигна кај Соборен храм, го согрбави од ќотек, му го одзеде пиштолот, му даде тел број и му рече татко му да му се јави за да го добие назад пиштолот.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
25
Garfield напиша:
Законските одредби се такви што би требало да биде осуден Исидорче, ама се може да се случи во корумпирано општество и власт.

Но, ова ме потсеќа на случка, одамна, на времето, пред Борзои во Скипје се степаа едни, детулево извади пиштол и пукна во воздух, дечково на кого му беше изваден пиштол збесна, фати да го брка пичлемето, го стигна кај Соборен храм, го согрбави од ќотек, му го одзеде пиштолот, му даде тел број и му рече татко му да му се јави за да го добие назад пиштолот.
Makedonija i se e mozno!Dodeka postojat mito i koropcija ke ima i nemili nastani -za zal.

Btw. noviot avatar ti e bolji..ne za drugo ovoj zver poise mi se sviga:)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.201
Поени од реакции
9
Ако ти е животот во опасност, тогаш имаш право да се браниш. У таков случај не ни мислиш дали ќе те осудат или такви глупости, него директно го оптегнуваш тригерот. Тоа ти е основен инстинкт. А доколку тоа го правиш само колку да вратиш, како што било со тој таткото и синот од Италија, тогаш нормално ти следува казна. Тоа им е направено од гнев, а не од самоодбрана. Он нас вака, па ние него така. Али у право сте, у Македонија ни закон се гледа ни ништо, ќе најдеш некој пријател кој што има братучед кој што е другар со судијата, и биднала работа за 1000 евра ако не и помалку.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
559
Поени од реакции
30
IsidoraD напиша:
Vtor slucaj u Kumanovo pred mnogu godini,lopov vlagal u kuka poveke pati,gazdata odel u policija i im kazuval ovie nisto ne prezemale.Posleden pat koga vlegol zemal mnogu zlato,gazdata pak otisol u policija i rekol " ako ne go fakate vie ke go resam jas".
Posle nekolku dena coekot go cekal kradecot na terasa,kradecot vlegol u dvor ovoj sakal da mu puka u koleno ama kradecot kleknal taka da go resil na lice mesto.
Gazdata ne bese osuden,ne legase zatvor nitu eden den.
Ако се работи за случката некаде пред '94-та, фор тхе рекорд, крадецот беше убиен од позади при-после скокање на ограда, на што претходело бркање меѓу власникот и него во куќата и дворот, каде власникот неколкупати му викал да застане со повторување на СТОЈ :icon_lol:. Газдата беше 90 дена во притвор, а после се извади со психичка непресметливост.
Инаку, газдата беше гастербајтер кој само што ја беше купил куќата со желба да се скраси во МК.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.230
Поени од реакции
390
strumics напиша:
Ај да ве видам, онака од општа култура што знаете за самоодбраната. Знаете ли дека е кривично дело пречекорување на нејзините граници со несоодветен одговор на нападот? Он тебе со бокс, а ти го пукаш, го убиваш = убиство и си одговараш. Инаку, самоодбраната ја исклучува кривичната одговорност

Дали сте се нашле во таква ситуација. Што мислите за оваа работа воопшто?

П.С. Инспирацијата ми е од вашите одговори на темата за употреба на пиштол во тепачка.
Во ред, прекумерна сила...-што ако незнам да се тепам и удирам, извлечам пиштол и само го погодам на пример во нога или рака колку да го онеспособам?
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
јас од самоодбрана најдобро го знам делот за брзо трчање и оддалечување од местот на бељата. кротко јагне од две мајки цица така ми викаше баба а јас си ја слушам. шала на страна кај вториот пост ја баталив темава со читање.
вадење пиштоли итд....hallooo people!!!!!!!
 
На врв Bottom