Самоодбрана - што знаете?

Член од
12 март 2009
Мислења
14.402
Поени од реакции
9.065
Убиецот на матурантот Ангел Петковски од скопската населба Ѓорче Петров, Насер Ештери Основниот суд Скопје 1 го осуди на 14 години затворска казна.
Казната е можеби превисока во однос на други случки, но по мене треба и строга казна, не прифаќам самоодбрана со нож... т.е. пеки да е самоодбрана со гасен пиштол, па и со пиштол. Патем, незнам зошто не е процесуиран и казнет и таткото на Ангел, одбрана на имотот и физички контакт со крадецот завршува надвор од твојот двор, инаку ќе настане хаос во секојдневниот живот, да не зборувам за некој кој си мислат дека имаат право да препознаваат предмети кој наводно им се украдени... имаше такви случки по авто пазари и бувљаци... Фактички таткото наместо да го запре синот ја потикнал работата во лоша насока.. а се разбира треба построги казни за крадците на велосипеди и други предмети, па дојде време да се изедначија цените на подобар велосипед и постар автомобил, а законодавството само кражба на автомобил го смета за вистинска кражба... б.т.в., за поскапите велосипеди треба да се предвиди и задолжително поседување фактура, сметка или нотарски купопродажен договор..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.526
Поени од реакции
12.381
Убиецот на матурантот Ангел Петковски од скопската населба Ѓорче Петров, Насер Ештери Основниот суд Скопје 1 го осуди на 14 години затворска казна.
Казната е можеби превисока во однос на други случки, но по мене треба и строга казна, не прифаќам самоодбрана со нож... т.е. пеки да е самоодбрана со гасен пиштол, па и со пиштол. Патем, незнам зошто не е процесуиран и казнет и таткото на Ангел, одбрана на имотот и физички контакт со крадецот завршува надвор од твојот двор, инаку ќе настане хаос во секојдневниот живот, да не зборувам за некој кој си мислат дека имаат право да препознаваат предмети кој наводно им се украдени... имаше такви случки по авто пазари и бувљаци... Фактички таткото наместо да го запре синот ја потикнал работата во лоша насока.. а се разбира треба построги казни за крадците на велосипеди и други предмети, па дојде време да се изедначија цените на подобар велосипед и постар автомобил, а законодавството само кражба на автомобил го смета за вистинска кражба... б.т.в., за поскапите велосипеди треба да се предвиди и задолжително поседување фактура, сметка или нотарски купопродажен договор..
sakas da kazes na buvljaci ima raboti sto ne se ukradeni??? pogotovo tocaci?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.857
Поени од реакции
7.533
Имам една пријателка вика знам да врискам добро, за самоодбрана :icon_lol:.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.207
Jac ce бранам со шарм и лепота
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.402
Поени од реакции
9.065
sakas da kazes na buvljaci ima raboti sto ne se ukradeni??? pogotovo tocaci?
сигурно има доста украдени работи, но секој што претендира да врати украдено треба да има доказ дека е негово... ај кажи што праиме купиш точак на старо од некој и после ти дојде тој со 2-3 другара и полиција и тврди дека му е украден точакот ?
А што ми се случи на автопазар уште многу одамно, во почеток на 90-тите. Имав добиено делови, систем старо за ново, т.е. тогаш имаше ако купиш нова кола а продадеш старата имаш поврат на данокот, во натура, ( нови авто делови)... И сега ги носам автоделовите во кутија и ги продавам на автопазар, кога ми доаѓа еден идиот, ги гледа и почна со некоја прикаска дека нему од заедничката просторија во неговата станбена зграда ( што ја узурпирал и користел како магацин) некој му украл исти такви делови. Му викам абе јас имам фактура, бегај да не те опнам со амортизерот...
Патем, во Хрватска во некој градови се обидоа да воведат Регистрации на велосипеди... но мислам и таму е тешко тоа..
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.412
Поени од реакции
1.907
Eве едно прашање дo форумџиите кои ги разбираат правните работи:

Не станува збор за самоодбрана туку станува збор за напад.

Дали би имал право некого прв да го нападнеш доколку те опцуе, те колни, те навреди, или пак те исмејава, си игра мајтап и си гледа сеир???

Во тој случај дали човек би поминал неказнет???
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
419
Поени од реакции
153
Eве едно прашање дo форумџиите кои ги разбираат правните работи:

Не станува збор за самоодбрана туку станува збор за напад.

Дали би имал право некого прв да го нападнеш доколку те опцуе, те колни, те навреди, или пак те исмејава, си игра мајтап и си гледа сеир???

Во тој случај дали човек би поминал неказнет???
Не
 
Член од
2 март 2016
Мислења
219
Поени од реакции
127
Eве едно прашање дo форумџиите кои ги разбираат правните работи:

Не станува збор за самоодбрана туку станува збор за напад.

Дали би имал право некого прв да го нападнеш доколку те опцуе, те колни, те навреди, или пак те исмејава, си игра мајтап и си гледа сеир???

Во тој случај дали човек би поминал неказнет???
За тепачка ако е ќе поминеш со прекршок, но, ако го повредиш физички со телесни повреди, не ти бега условна 3 со 1, и бонус ќе те тужи за надомест на штета и ќе добие, затоа однапред спреми си 5000 евра вкупни давачки за трошоци на постапка, глоба, и за надомест на штета, а тоа што тој прв те провоцирал ќе ти кажат имало друг начин, токму тој друг начин за да го решиш проблемот е само со тужба за клевета и/или навреда и да бараш надомест на штета за да ти му земеш нему пари, па да видиш дали нареден пат ќе те провоцира со навреди и/или клевети.
Ако сакаш да ти објаснам повеќе пиши ми во порака, да не должам овде со долг коментар ;)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.412
Поени од реакции
1.907
Во оваа луда држава самоодбраната комотно може да те кошта до 600 евра.

А напаѓачот може да добие дури и помалку од 300евра...
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.676
Поени од реакции
4.228
Во денешно време законот ги штити крадците, арамиите, силеџиите. Затоа, ако одлучите да користите самоодбрана против нив, не двоумете се. Користете ги сите можни средства што ви стојат на располагање (боречки вештини, нож, пиштол, колец). И онака ќе одговарате, плус дебел ќотек ќе добиете. Подобро спуштете се на нивното нивὸ, искршете им ги коските, три години да не можат да се кренат. На тој начин не само себе, и остранатите ќе ги спасите од такви изроди.
 
На врв Bottom