Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.373
Која цена се од Пруст и ѕвездиве и од кој штанд?
Пруст случајно го најдов во Три. Мислев дека овие книги се веќе одамна распродадени. Сега мислам дека ја имам цела: "Во потрага по загубеното време". Цените беа различни на секој дел, од 150 до 200 денари. Заедно сите 900.

Овие трите од Ѕвездите ги зедов од Полица. По 100 ден. книга беа, плус на вкупната цена уште 10% попуст даваат. Истите, со тврд повез - 150 ден. За споредба, истата едиција, но други наслови, секако, во Магор се 200, во Арс Ламина 200-500, Ад Вербум мин. 250 ден.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.200
Поени од реакции
35.749
F9B26CA3-7F1D-470D-86D0-5E8DEC7F7D3C.jpeg

Шерлок Холмс ќе оди на подарок.

Може да направам втор круг до саемот кај Бегемот, кај тие што им се по стотче или 150 денари. Од Академска Книга добив ваучер со 30% попуст па може ќе ја пазарам A song of ice and fire до крај на месецов, ако не сите бар првите две книги.

Темплум имаше малку чудни цени. Одбраната на Лужин беше 300 денари, а добро се сеќавам дека истата пред еден месец ја купив од книжара Три за 270 денари. И други изложени книги мислам дека ги имам видено за истите цени или може поефтини по книжари. Од изданија кои веќе ги нема или многу тешко може да се најдат, ја имаа Преобразба од Кафка за цена од 300 денари и Дипломец од Чарлс Веб. Кај нив не може да се плати со картичка.

Ако одите натака сигурно ќе ги поминете сите штандови ама Бегемот не треба да се пропушти. Имаат супер наслови за многу ок цени.

Уште ова ваучеров од Академска книга и може нешто ситно од втора посета и ќе завршам за годинава со купување книги. Се собраа еден куп. Куцкамен, Браќата Карамазови, Лолита ми стојат уште непрочитани, Исак Асимов Foundation серијата сакам да ја довршам со читање и уште едно купче книги.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
А како го доби ваучерот?
Ако купиш нешто од нивниот штанд ти даваат ваучер со 30% попуст кој можеш да го искористиш во нивната книжара до крајот на месецот.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.647
Поени од реакции
13.105
Еве ме и мене...

60028826_10157327583219266_3529931842742386688_n.jpg
Воглавном идев по зацртана траса, не главев повеќе од 5 минути од штанд (оние што ги пратам). Ми останаа Академска и неколку штандови каде не им работеше терминалот за картичка. Ја па глуп, без кеш влагам...
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Швејк ја меркам од поодамна. Дадоа некој дополнителен попуст ако ги земеш двата тома одеднаш или јок. :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Искрено јас малку сум разочаран. Не се работи само за цената, се работи и за односот. Обично на саемот треба да се промовира новиот проивод и да се рекламираат оние кои веќе ги имате. Оваа година слаба реклама и досега највисоки цени, со одредени исклучоци. Но гледам на групава на фб луѓе купуваат се’, притоа не им е битна цената или производот. Ок, попуст од 50 ден. секој може да си го дозволи во текот на годината, не гледам причина зошто некој би се залетал за таа книга, освен ако не е нова. А од друга страна и читам коментари во смисла да не се критикуваат цените, книгите и преведувачите само затоа што некој се помачил книгата да ни ја донесе во Македонија на македонски јазик! Логиката им е.....исто како им да кажам луѓе дај не се бунете за вакцините од среден квалитет, некој се помачил да ни ги донесе. Или пак зошто толку галама за месото чувано од 90тите од Ј.Америка, барем нема да бидете гладни! Ако нешто е срање, тогаш тоа треба да се нагласи, како што беше со преводот на една книга на Нора Робертс од Култура, која подоцна истата беше и повлечена. Дали таа книга требаше да остане во промет, држејќи се до оваа “логика“?

Јас денес ќе одам, ќе си земам 2 трилера од Бегемот, ПНВ лани ме изненадија, па и оваа година ќе ги посетам, Полица (ако навистина имаат класици по 100 ден.), ќе си земам уште 2-3, кои претходно ги немаше во книжарницата, можеби ќе си земам нешто од Антолог (треба уште еднаш да ги видам оние 10 за 600) и ќе одам до Магор и Или-Или, во случај нешто да ми фати око. Нема оваа година да земам ништо на англиски од проста причина што 3 год. купувам класици на англиски и ниту еден немам прочитано.

Прашање, дали 3те книги од Кисинџер од Полица се 320 ден. (како комплет) или секоја поединечно? :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.647
Поени од реакции
13.105
Швејк ја меркам од поодамна. Дадоа некој дополнителен попуст ако ги земеш двата тома одеднаш или јок. :D
Нц, регуларно си ги зедов.
Криво ми е за „Мајсторот“ од Маламуд и „Невидливите градови“ од Калвино, но тоа е. Ќе ги барам дополнително пост-фестум.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Нц, регуларно си ги зедов.
Криво ми е за „Мајсторот“ од Маламуд и „Невидливите градови“ од Калвино, но тоа е. Ќе ги барам дополнително пост-фестум.
Серковци. :D
Моби Дик кога ги земав двата тома одеднаш од Конгресен/Полица пред две-три години ми пуштија уште стотче. Овие од Арс Ламина, ако не се лажам и цените не ги намалиле.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
МАКЕДОНИКА ЛИТЕРА по 100 ден.

- Дхаммапада. Мудроста на Буда
- Лао Це: Тао Те Кинг
- Чуанг Це: Безгрижно талкање (Избрани текстови)
- Хенрик Ибзен: Џон Габриел Боркман
- Хенрик Ибзен: Дивата патка
- Хенрик Ибзен: Сеништа
- Хенрик Ибзен: Хеда Габлер
- Хенрик Ибзен: Домот на куклата (Нора)
- Хенрик Ибзен: Пер Гинт
- Хенрик Ибзен: Народен непријател
- Аугуст Стриндберг: Пеликанот
- Аугуст Стриндберг: Игра на соништата
- Карел Чапек: РУР
- Карел Чапек: Бела болест
- Оскар Вајлд: Една неважна жена
- Анжел Гимера: Низини
- Кинан Џонс: Копање (роман, книга на годината во Велс, 2015)
- Кинан Џонс: Долгата суша (роман)
- Стиви Дејвис: Двозначен (новела)
- Исидоро Блајстен: Мене никогаш не ме оставаа да зборувам (раскази)
- Саманта Швеблин: Птици во устата (раскази)
- Томас Вулф: Изгубеното момче (новела)
- Фредерик ван Еден: Малиот Јоханес (роман)
- Чарлс Дикенс: Штурец на огниште (роман)
- Бохумил Храбал: Строго контролирани возови (новела)
- Јан Балабан: Можеби заминуваме (раскази, награда Магнезиа литера 2005)
- Херцигова, Павловска, Вивег: Тројца за никаде (роман)
- Вјачеслав Купријанов: Вашето Височество Животно (роман)
- Јуриј Андрукович: Московијада (роман)
- Нора Икстена: Празнување на животот (роман)
- Тања Мравак: Мора да разговараме (раскази, награда „Јутарњи лист“ 2010)
- Зоран Пилиќ: Нема слонови во Мексико (раскази)
- Раде Јарак: Пустини (роман, награда „Јутарњи лист“ за најдобра прозна кн., 2009)
- Ивица Пртењача: Брдо (роман)
- Ивица Пртењача: Добро е, убаво е (роман)
- Жарко Милениќ: Ги изеде дождот (роман)
- Срѓан Валјаревиќ: Дневник на друга зима (роман)
- Ото Хорват: Сабо запре (роман)
- Мирко Демиќ: Молски акорди (раскази, награда „Иво Андриќ“ – 2008)
- Диана Чули: Жената од барот (роман, награда: автор на годината,2007)
-Пишувачот (антологија на нет-проза, прир. Весна Мојсова Чепишевска)
- 12. Жени. Гласови. (антологиска проза од јужнословенски авторки)
- Владимир Плавевски: Вистински приказни (раскази)
- Владимир Илиевски: Пената на црниот бран (раскази)
- Емилија Славковска: Марика и Стравот (новела)
- Ленче Милошевска: Сатанска печурка (роман)
- Ленче Милошевска: Аксиос ги дели приказните
- Киро Донев: Било и се скрило (поезија)
- Ана Багрјана: Приказни од скопскиот парк
- Улф Старк: Умееш ли да свиркаш, Јохана (илустрирана книга за деца)
- Јан Карафијат: Бумбарчиња
- Ан-Лиз Гробети: Време на тивки разговори (новела за млади)
- Натали Спасова: Двете принцези (роман)
- Томе Богдановски: Зелениот хороскоп (роман за тинејџери)
- Владо Димовски: Во срцето на птицата (радиодрами за деца, нагр. „Ванчо Николески)
- Саво Костадиновски: Роден крај со срце (раскази)
- Виолета Димова: Естетиката на комуникацијата и литературата за деца
- Владимир Илиевски: Цитатноста во лириката
- Владимир Јанкелевич: Музиката и неискажливото
- Матко Сршен: Наведување на филозофија
- Науме Радически: Литературните погледи на Димитар Митрев
- Науме Радически: Македонски литературен потсетник, книга 1
- Науме Радически: Литературна раскрсница (Државна награда „Гоце Делчев“)
- Науме Радически: Миладиновци
- Нове Цветаноски: Мисла и смисла
- Ранко Младеноски: Деконструкција на ликот
- Александра Ѓуркова: Поетиката на Григор Прличев: Стилскиот израз во Арматолос и Сердарот
- Весна Мојсова Чепишевска: Мал книжевен тестамент
- Кристина Николовска: Златото на литературата
- Кристина Николовска: Поезија – небо
- Јовица Тасевски: Посоки и огледи
- Маја Апостолоска: Зад текстовите
- Златко Танасковски: Превентива и заштита на иконите
- Љубинка Донева: Речник на древни зборови од творештвото на Св. Хр. Јоциќ
- Маринко Митков: Јазикот како егзистенционален модел
- Илинка Петрушева: Само сонот е стварност (од бележникот на еден филмолог)
- Илинденка Петрушева: Сонце на дирек (филмолошки приказни)
- МАКЕДОНИКА бр. 21/2019 (списание)
[DOUBLEPOST=1557412154][/DOUBLEPOST]






 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Некој што бил да каже дали Икона пак ги има изданијата на Табернакул на штанд?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.647
Поени од реакции
13.105
Некој што бил да каже дали Икона пак ги има изданијата на Табернакул на штанд?
не се во икона ама пак на почетокот во фоајето, веднаш на десната страна еден штанд се вика книгоманија (наша култура).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.373
не се во икона ама пак на почетокот во фоајето, веднаш на десната страна еден штанд се вика книгоманија (наша култура).
Да, ама пак, и кај нив, се со астрономски цени.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.647
Поени од реакции
13.105
Да, ама пак, и кај нив, се со астрономски цени.
Реално ако збориме, Табернакул увек беа скапџии по саемите. Шо не значи дека треба и овие да тераат иста политика. Ама сепак...

BTW малце оф-топик, пратевте сеа емисијава со Мишко на 24 часа апропо саеми, колку се чита кај нас, со тројцата гости, Пармаковска, Саздов (ТРИ) и Татјана професорката од Корчагин?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom