Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Утре очекувам да пишат Anco, Lurtz и други постари Скопјанишча.Тогаш ќе мора да враќам стариот ник 'Провинцијалец' и да стартаме со "дискусиите" :vozbud:
:);):(:mad::confused::cool::P:D:coffee::ROFLMAO::X3::giggle::place::love:(n):eek::oops::noze::LOL::sneaky::sick::LOL:

значи се јавив, изгледа сум жив
со почит
Анчо-скопјанец по место на раѓање,македонец по душа
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Владееме. Најубави сме. Најпаметни сме.
Сон ви е да доете во Скопје и за прв пат во својот живот да видите домофон. Да видите трговски центар. Се подмочуете у гаќи коа јадете у McDonalds. Женките голтаа сперма за да се испоштуваат барем еден викенд во Скопје, да бидат видени во B2 на Жаре Бербер. Да се трескаат од земја на Браво Бенд. Скопје е поим, вие сте доле во кал до колена.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, тешко ќе ме разбереш.
Сметај дека со мојов пост те пцујам, навредувам онаму каде што најмногу те боли/погодува и т.н.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, не ти е лесно.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Владееме. Најубави сме. Најпаметни сме.
Сон ви е да доете во Скопје и за прв пат во својот живот да видите домофон. Да видите трговски центар. Се подмочуете у гаќи коа јадете у McDonalds. Женките голтаа сперма за да се испоштуваат барем еден викенд во Скопје, да бидат видени во B2 на Жаре Бербер. Да се трескаат од земја на Браво Бенд. Скопје е поим, вие сте доле во кал до колена.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, тешко ќе ме разбереш.
Денеска ги испи сите апчиња?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Владееме. Најубави сме. Најпаметни сме.
Сон ви е да доете во Скопје и за прв пат во својот живот да видите домофон. Да видите трговски центар. Се подмочуете у гаќи коа јадете у McDonalds. Женките голтаа сперма за да се испоштуваат барем еден викенд во Скопје, да бидат видени во B2 на Жаре Бербер. Да се трескаат од земја на Браво Бенд. Скопје е поим, вие сте доле во кал до колена.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, тешко ќе ме разбереш.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Идиотски реченици се изначитав погоре.
Јас сум велешанка. Горда сум на тоа. Претпоставувам дека и охриѓани, и битолчани, и скопјани, сите се горди на своето потекло. Моите се со генерации велешани.
Секогаш кога се враќам во Велес после подолго отсуство, се ежам од погледот.Ридишта начичкани со куќи, светло, познати сокаци, мирисот...Ама околностите ми наложија да морам да бидам во Скопје повеќе време. Студиите (тогаш немаше правен факултет во Велес), работата (во Скопје имаше слободно место), ме натераа да минам денови и денови во Скопје.
И не го мразам Скопје, не ги мразам скопјани. Повеќе го овожавам Велес, повеќе ги сакам Велешани. Склопот на околности не ме прави ниту повеќе оти сум граѓанка, ниту помалку, оти сум велешанка. Колку што сретнав глупи луѓе во Скопје, исто толку сретнав и во Велес. Колку што сретнав паметни во Скопје, толку сретнав и во Велес. Колку што се заљубив во велешани, толку пати се заљубив и во скопјани. Ужасно е што скопјани се чувствуваат повредни заради местото на живеење, а ,,провинцијалците’’ ги мразат нив, оти биле вакви или онакви. Како кога јас би ги гледала со понижување оние кои идат во Велес, а се од Градско, Неготино, Свети Николе...
Глупаво е да се надмудруваме со тоа, вие сте сељаци во Скопје, дојдени од селата, а ние сме од помалите градови што не виделе излози. Ниту еден од нас не влијаел на местото на раѓање. Родителите одлучиле да не одгледаат таму. Ако веќе морам да направам некаква поделба, тогаш поделбата ќе биде на дискриминатори и недискриминатори, од двете страни.
А она дека провинцијалките се мажеле со скопјани, само за да бидат во Скопје...не, господа. Само глупача може да се омажи со некој само заради тоа што е скопјанец. Цел живот за ебен стан во Скопје, не се упропастува со маж. За 20 години се отплаќа кредит за стан во Скопје со мажот кој го сакаш. 50 се многу за да живееш во истиот имот со некој кој не го сакаш. Така што, не се омажиле провинцијалките со скопјани, туку глупачите со морони кои единстевен адут им е куќата во Зелениково.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Владееме. Најубави сме. Најпаметни сме.
Сон ви е да доете во Скопје и за прв пат во својот живот да видите домофон. Да видите трговски центар. Се подмочуете у гаќи коа јадете у McDonalds. Женките голтаа сперма за да се испоштуваат барем еден викенд во Скопје, да бидат видени во B2 на Жаре Бербер. Да се трескаат од земја на Браво Бенд. Скопје е поим, вие сте доле во кал до колена.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, тешко ќе ме разбереш.
A ние студентите во други места освен Скопје ? :icon_lol:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.903
Поени од реакции
1.537
Лесно е да разгори маса чоек. Особено коа тоа што го говори другите го зимаат при срце. Не бев сериозен погоре. Уствари бев, ама не у целост. Не генерализирам никад, нема ни сега. Лоша ствар е генерализација, а јас лоши работи не правам. Не дека нема такви на кои им е сон да дојдат во Скопје. Не дека нема такви шо продале 4 ниви за да купат некоја трошна куќичка у Црниче. Не дека нема такви кој голтаат семена течност за пар штикли, тренди чизмички, перлон гаќички итд. Не дека нема такви што сакаат да ги напумпа некој мажјак од Скопје за да си го осигураат понатамошниот живот во „метрополата“. Работата е што не се сите такви, туку едно 60%. И во ова неможе да ме разубеди никој. Никој!

А, за тоа најубав, најпаметен пак не генерализирав. Говорев за себе. И еден совет, не се палете на све што ќе прочитате ипак е ова форум може кој што сака да пишува. Не го сфаќајте толку сериозно она што ќе го прочитате, не знаете какви фаци прави тој од другата страна додека пишува, што има у глаата дали е сериозен, ироничен итд.

За крај поздрав од врвот. Ве љубам, смртници. <3
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
Лесно е да разгори маса чоек. Особено коа тоа што го говори другите го зимаат при срце. Не бев сериозен погоре. Уствари бев, ама не у целост. Не генерализирам никад, нема ни сега. Лоша ствар е генерализација, а јас лоши работи не правам. Не дека нема такви на кои им е сон да дојдат во Скопје. Не дека нема такви шо продале 4 ниви за да купат некоја трошна куќичка у Црниче. Не дека нема такви кој голтаат семена течност за пар штикли, тренди чизмички, перлон гаќички итд. Не дека нема такви што сакаат да ги напумпа некој мажјак од Скопје за да си го осигураат понатамошниот живот во „метрополата“. Работата е што не се сите такви, туку едно 60%. И во ова неможе да ме разубеди никој. Никој!

А, за тоа најубав, најпаметен пак не генерализирав. Говорев за себе. И еден совет, не се палете на све што ќе прочитате ипак е ова форум може кој што сака да пишува. Не го сфаќајте толку сериозно она што ќе го прочитате, не знаете какви фаци прави тој од другата страна додека пишува, што има у глаата дали е сериозен, ироничен итд.

За крај поздрав од врвот. Ве љубам, смртници. <3
многу влијателен ти бе, јадиш салама со маслинки?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: JOE
P

puppete dolly

Гостин
Лесно е да разгори маса чоек. Особено коа тоа што го говори другите го зимаат при срце. Не бев сериозен погоре. Уствари бев, ама не у целост. Не генерализирам никад, нема ни сега. Лоша ствар е генерализација, а јас лоши работи не правам. Не дека нема такви на кои им е сон да дојдат во Скопје. Не дека нема такви шо продале 4 ниви за да купат некоја трошна куќичка у Црниче. Не дека нема такви кој голтаат семена течност за пар штикли, тренди чизмички, перлон гаќички итд. Не дека нема такви што сакаат да ги напумпа некој мажјак од Скопје за да си го осигураат понатамошниот живот во „метрополата“. Работата е што не се сите такви, туку едно 60%. И во ова неможе да ме разубеди никој. Никој!

А, за тоа најубав, најпаметен пак не генерализирав. Говорев за себе. И еден совет, не се палете на све што ќе прочитате ипак е ова форум може кој што сака да пишува. Не го сфаќајте толку сериозно она што ќе го прочитате, не знаете какви фаци прави тој од другата страна додека пишува, што има у глаата дали е сериозен, ироничен итд.

За крај поздрав од врвот. Ве љубам, смртници. <3
:\ lame
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Ти го зеде за пример единствениот град за кој јас знам каде треба да добиеш специјални дозволи за да живееш и купиш станбен простор. Имаше предлог пред некојлку години од некои "стари скопјани" и во скопје да се направи нешто слично но да се разбереме - Скопје не е Љубљана а Македонија во никој случај не е Словенија
Ама и мора така и нормално да се финансираат останатите градови исто како што се врти парава по Скопјево.
На кој друг начин ќе го натераш човек да работи ако веќе има поедноставен начин за заработка? Сите гледаме да „скршнеме“ некако..
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.515
П.с. стар Скопјанец сум, но не и по некои мерила дека требало три колена да ти се тука родени :icon_mrgr:
Роден сум во Скопје, цел живот сум тука, а и мајка ми и татко ми цел живот живееле тука иако не се родени во Скопје. Мајка ми се доселила пред земјотресот, татко ми по него...
Немам ниедни роднини вон Скопје, ниту поблиски ниту подалечни :icon_mrgr:
Онака ми падна реченицава во очи... и јас речиси да немам роднини надвор од Скопје (први, втори, трети итн. братучеди, сите живеат во Скопје), па не ме прави тоа Скопјанец, иако сум жител на Скопје, не се чувстувам така, a ниту се чувстувам во некоја подредена ситуација. Има доста предности што се раѓаш како провинцијалец (колку убав збор :)), посебно кога на 14 години ќе излезеш надвор од дома... можеби во тие моменти ми изгледало страшно, долг период и тешко, ама од денешна перспектива ја гледам како една од подобрите работи која ми се случила во животот, учиш да живееш сам, стекнуваш се повеќе пријателства, од повеќе градови, имаш проблеми кои со тек на време ќе научиш сам да ги решиш, се трудиш да успееш повеќе од „староседелците“, оти немаш такви врски како нив. Околу дијалектите, лично знам да зборам на неколку од нив, (мислам) дека ги разбирам сите, ама се сложувам дека не треба да се употребуваат во поширок говор, т.е. со луѓе кои не се од твојот град. Дома си зборам на дијалект, ама никој не заслужува да биде малтретиран од мене и соговорникот да се труди да ги дешифрира моите зборови. Сите треба да го користат литературниот јазик во поширок говор, на форум, во школите, на факултет... Дома, со другарите зборувај како сакаш, има места на кои се зборува литературно. Искрено, на сите би им посакал да бидат родени во провинција, затоа што искуството е прекрасно. А и шансите да станете хомосексуалци се помали :pos: Има доста ОК деца што се од Скопје (не навлегувам дали се прва, втора, трета, итн. генерација), ама ми се има случено да ми објаснуваат како се користи лифт :pos: И стварно не беше многу сложено, иако мораше да фаќам белешки. :D

A ние студентите во други места освен Скопје ? :icon_lol:
Moре чоек, какво е чувстото да си провинцијалец во Охрид :pos:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ако тргнам од мене пари да ми даваат не се преселувам таму, претераната динамика, хаос, движење, вештачката поставеност на некои работи ми создава антипатичност кон Скопје. Секогаш кога и да појдам чувствувам некаков недефиниран притисок кој целата бучавост ми го создава. Имам другарчиња од Скопје, похардкор деца, кои не се замараат со тоа кој од каде доаѓал, битна е дружбата и поминатото време заедно.
Да се биде Скопјанец не гледам ништо посебно, ама баш ништо, уствари ако подобро размислам може ќе треба повеќе пат да тепам пешки или да се развозувам низ автобуси во пекол температури.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Скопје е како америка, најлошите и најглупавите ги бркале или бегале од своите држави и отишле во Америка(скопје) и сега ми глумат нешто класа!
Сељаци сте ако размислувате како сељаци со дискриминација и предрасуди, што значи дека добар дел од скопјаниве (што се доселиле затоа што никој не ги сакал таму од кај што се) се и размислуваат како сељаци - шовинистички провинцијалци!

ЕДИТ: Им се извинувам на старите вистински скопјани 5% што некогаш ги именувам и нивните сограѓани како скопјани!!!
Izvinuvanjeto se prifaka
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.720
Поени од реакции
22.269
Провинцијалец, колку тоа г(о)рдо звучи. Одма ми оди паметот на Прованс и Азурна Обала http://en.wikipedia.org/wiki/Provance

Пред да бидам обвинет за ширење на локал-патриотска омраза и нетрпеливост да се изјаснам дека немам ништо ни по корен ни по мицелиум од Скопје. Провинцијалец-може за некој е грд збор, ама тоа е општоприфатен и се користи, дали на некој му чини или не, не го негира фактот дека зборот е во најширока употреба споредено со што ти ја знам дојденци, дошљаци, јабанџии и слично. Во принцип немам ништо против провинцијалците. Што да имам против и јас сум така речи дел од нив. Меѓутоа донекаде го разбирам мрчењето на домородните (кои врска немаат со домородни ама ајде) Скопјани. На домородците им смета тоа што кога рандом провинцијалецот ќе дојде во Скопје, заедно со куферот со облека во багажникот од Атом транс го става и куферот со томовите од Основи на пољопривреда кец и два. Голем дел од нив си се држат до таа своја Библија цел живот, не успевајќи никако да се интегираат во "Гранде Метрополата". Секако Скопјаните им се после тоа криви, затоа што биле арогантни, невоспитани и ги мочале од високо. Да го дисекцираме малку провинцијалецот. Живее во стан најчесто на потегот Аеродром-Лисиче. Зошто баш таму? Затоа што тој дел е оној екулибриум на-да с'м блиско до центаро од една страна и да могу да подмиру сметке сас келнерску плату и нешто што ќе ми фрлев мои од друга. Што работи? Најчесто на почеток нископлатежни работи. Провинцијалецот е светски шампион во соборување на цената на трудот. Таман ќе си помислиш дека нема шанси за некоја си икс работа некој да се пријави за плата испод ипсилон денари, ене го Трајчета со ЦиВиО задоволен и со некоја иљадарка. Can I blame them? Не. Затоа кога провинцијалец ќе ти каже дека дома нема никаква работа, под тоа подразбира дека освен црнчење на нива со чушки и френки (а некои дури ни тоа) во Босилево и Пиперево друго и ништо нема. Кога Скопјанец ќе ти каже дека нема работа тоа најчесто значи дека нема доволно добра директорска функција за да господинот стане во 7-7 и пол сабајле. Газдите се задоволни, Делечевчанецот ќе му р'мба за 100 евра месечно без платени придонеси, до доцна навечер и нема да смее да писне. Поради тоа провинцијалците агресивно се шират на сите можни работни полиња од келнери до референти. Обично тешко добацуваат до некоја менаџерска високоплатежна позиција. За да стигнеш до таму, треба малце да ја научиш градската прљава школа на отмено држање а истовремено ебење позади грб. Наивниот провинцијалец обично го нема тој капацитет, софистицираност и контакти за да догура до тие позиции. Каде излегува навечер провинцијалецот? Тука има две групации. За апла сељовците 69-ку е најдобриот клуб во градот. Ги вире во петок и сабота навечер. Шеес девет за викенд изгледа вака
Он ди адер сајд тука се и несфатените. Ќе се надуваат, ќе се накркаат табли и ќе му одат на Свирко Лопов во Скапан Ан секако не заборавајќи да ја нагласат малограѓанштината во нивниот град и како треба да се шири уметноста, атеизмот, космополитанизмот и песните од Њу Ордер. Добро е објаснето во оваа песна
Како се храни провинцијалецот? Скромно. Како студент стандрардно со туршија, ајвар, паштети 6 за 100... Кога ќе пркне малце од малце со работа може и некој чекор да рипне нагоре. Животното мото на провинцијалецот-По секоја цена да не се вратам во родното место каде што ме чека само сиромаштија. Оние малце посреќните со повеќе пари или врски или дирекно одат од Латинска Македонија во Европа, Канада, Штатите или Австралија или градуално го користат Скопје како попатна станица до Београд, Беч и даље на запад где их судбина понесе.
Интересни и воедно доста опасни се женките провинцијалки. Успешната женска манипулативна проникливост и тука перфектно функционира. Исто како и машките претставници и нивната цел е да не се вратат во родното место по никоја цена. Со таа разлика што они имаат цицки, и знаат да ги капитализираат максимално во обезбедување на short cut во остварувањето на своите амбиции. Логиката е проста-зошто да 'рмбам години и години за да си го осигурам опстанокот во Скопје кога едноставно можам да се омажам за скопјанец. На нивниот пат се испречуваат единствено Скопјанките. Навидум провинцијалките ја започнуваат таа битка со хендикеп. Скопјанките во просек имаат повеќе пари од провинцијалките што во превод значи подобра облека, козметика, естетско-хируршки третмани. Скопјанка знае како да се стокми и да изгледа како Паришка куртизана оние од на Балзак описите. Скопјанките си го имаат реномето и знаат да ја држат позицијата. Меѓутоа провинцијалките итро ја имаат (пронајдено) дупката во пазарот, онаму каде што има побарувачка а нема понуда, и вешто го користат тоа. Првично им иде во прилог податокот што машко не дискриминира по топографија како што тоа го прави женско. Додека од една страна скопски клиторис тешко се влажни на струмички акцент или на тетовски регистарски таблици на сто кец, за скопски кур добра цицка е добра цицка па ако сака нека е и од Затуцаново и нека збори на кинески. За Скопска пичка за која важи девизата изрод да е, Србин (Београџанец) да е, испод част и е да има дечко провинцијалец па тоа е жива брука и срам, рамно на другарка и која е поружна да и го лапне дечкото пред нос. Скопскиот куртон па се води по космопичкизам и не го занимаат географски подневја. Провинцијалката во таа насока паметно и бизнисменски размислува. Што е тоа што скопјанецот не го добива од своите а може да го добие од мене? Прво занемарување на материјалната страна. Провинцијалката за разлика од скопјанката обично со помалку се задоволува. Доволно е да имаш стан(че) и автомобил(че) во Скопје а не хациенда на Водно и минимум Фрилендер во гаража. Провинцијалката е итра и знае дека не треба да наметнува политика на скапи одмори, скапи евенти, скапи подароци, за почеток доволно и е да ја спасиш од кирии и сметки. Тоа е првата стапица на која скопјанецот сентиментално паѓа. Втората стапица во која скопјанецот е матиран е совршената игра на дама-домаќинка-курва. Скопјанките се разгалени пиќиња, некогаш треба да се окозиш за оралка, а треба да си со размислувања на овчар ако мислиш дека е она способна со своите 20-сантиметарски нокти да фати пегла, ако ти не си способен да платиш чистачка госпожата ќе си фати некој што има. Провинцијалките тука умешно знаат да ќарат на таа скопска женска суета. Соочена со дилемата опстанок, провинцијалката ќе те тинтра како што бил Тито тинтран кога ги посетувал неврзаните. Она нема воопшто срам од никакви домаќински работи, знае да готви, знае да си преќути кога сте во друштво, да не те брука и да си седи на страна и притоа не се штеди воопшто брзо и ефикасно во секое време да ти удоволи како сакаш сексуално (скопска фуфица ти го дудла само по заслуга и имање пари спаѓа во заслуга). Девојка која не и битно како стоиш финанскиски или статусно во општеството, која се грижи по дома, која никогаш не ја боли глава, која во град не ти прави екцеси и проблеми, не се кара со тебе, гледа да си задоволен, најаден, напиен, наебан која од рука ти јаде? За рандом машко кое со сама визуелизација на женско меѓуножје во Вардарските канализации ги праќа и паметот и мозокот, оваа комбинација му доаѓа како Дандарот да го ставиш во Шипковица да седи меѓу Хашим Тачи и Сали Бериша додека горе во небото јато двоглави орли од канџите фрлаат ред калашникови ред муниција а Гента Исмаили му пее на увце и му игра лап-денс. Needles to say, матично е неизбежно а госпоѓицата, станува госпожа, нормално тука прифаќајки го безусловно твоето презиме без некои додавања моминкси, пумински и останати претставки поради која нејзиното претставување ќе звучи како од шпанските серии. Наредниот ден ти стига цехот од превземената концесија. Ти стига и затезната камата. И акцизата и ДДВ-то. Без паника, балансот на позиции и моќ брзо ќе се смени а со тоа и условите. Ќе се прашуваш дали си бил во кома у меѓупериодот на before and after моментите. Што мислеше ти, ако не е скопјанка дека е поидеална? На крајот од денот, ти си само скопјанец што она треба да го жени. Твоето име и презиме, идентитет и индивидуалност како единка имаат процентуално значење колку што има бруто домашниот производ на Пехчево во севкупниот европски БДП. А да, негде на втората нејзина бременост ќе и го дознаеш прекарот од студенскиот дом. Саша Греј. :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
117
Поени од реакции
79
Идиотски реченици се изначитав погоре.
Јас сум велешанка. Горда сум на тоа. Претпоставувам дека и охриѓани, и битолчани, и скопјани, сите се горди на своето потекло. Моите се со генерации велешани.
Секогаш кога се враќам во Велес после подолго отсуство, се ежам од погледот.Ридишта начичкани со куќи, светло, познати сокаци, мирисот...Ама околностите ми наложија да морам да бидам во Скопје повеќе време. Студиите (тогаш немаше правен факултет во Велес), работата (во Скопје имаше слободно место), ме натераа да минам денови и денови во Скопје.
И не го мразам Скопје, не ги мразам скопјани. Повеќе го овожавам Велес, повеќе ги сакам Велешани. Склопот на околности не ме прави ниту повеќе оти сум граѓанка, ниту помалку, оти сум велешанка. Колку што сретнав глупи луѓе во Скопје, исто толку сретнав и во Велес. Колку што сретнав паметни во Скопје, толку сретнав и во Велес. Колку што се заљубив во велешани, толку пати се заљубив и во скопјани. Ужасно е што скопјани се чувствуваат повредни заради местото на живеење, а ,,провинцијалците’’ ги мразат нив, оти биле вакви или онакви. Како кога јас би ги гледала со понижување оние кои идат во Велес, а се од Градско, Неготино, Свети Николе...
Глупаво е да се надмудруваме со тоа, вие сте сељаци во Скопје, дојдени од селата, а ние сме од помалите градови што не виделе излози. Ниту еден од нас не влијаел на местото на раѓање. Родителите одлучиле да не одгледаат таму. Ако веќе морам да направам некаква поделба, тогаш поделбата ќе биде на дискриминатори и недискриминатори, од двете страни.
А она дека провинцијалките се мажеле со скопјани, само за да бидат во Скопје...не, господа. Само глупача може да се омажи со некој само заради тоа што е скопјанец. Цел живот за ебен стан во Скопје, не се упропастува со маж. За 20 години се отплаќа кредит за стан во Скопје со мажот кој го сакаш. 50 се многу за да живееш во истиот имот со некој кој не го сакаш. Така што, не се омажиле провинцијалките со скопјани, туку глупачите со морони кои единстевен адут им е куќата во Зелениково.


Bravo za postot...nekoj luge imaat privilegija da ziveat tamu kade sto sakaat....neli...;)

Posle menuvanje na gradovi i kontinenti...individualno za mene logicna bese odlukata deka naj ubavo mi e doma...:cool:

Veles e mestoto na moeto detstvo...komsiite,prijatelite,semejstvoto se raboti koi nikogas nema nikade da gi najdeme osven doma ...vo Veles...:)

Skopje prikazna za sebe...so sreka naka im e Metropolata :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom