Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.218
Поени од реакции
7.277
Нема теорија да си го превел освен ако не си од таму, а ти пишуе дека си од Прилеп мада немора тоа да е точно:icon_mrgr:
Глава сечам :icon_mrgr:
талент за јазик бе шо ти е :ROFLMAO: имам другари од „латинска“ па го навикнав тро дијалекто :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Јас сум од Гевгелија и кога ке ми дојде овде Скопјанец и кога ке ми "збори, збори како тој бил во Грчка па таму пичиња па не знам што" абе немам збороии пеер, без коментар бре чоек!
Тоа не е скопјанец, тоа е сељачина ;)
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Тоа не е скопјанец, тоа е сељачина ;)
Се представува дека од Скопје и живее во Ценар го знам типот ;), мада нема веза неговите се доселени во Скопје мада и тоа нема веза.
 
P

puppete dolly

Гостин
Mене ме нервираат дебатите на ваквите теми, тие од провинција генерализираат, ние од Скопје генерализираме и така, а најмногу од све ми е смешно, тоа што наводно ако си од "провинција" и збориш на Скопски дијалект кога ќе се вратиш во родениот град, те гледаат со презир и те хејтаат, а згора на се те викаат и "предавник" како во примерот погоре, абе комедии! :pos:
hahahaaa Како прво,има луѓе шо живеат во Скопје со години и си зборуваат како што си зборувале,не се лигават.Многу делува бедно некоја си која отишла да студира таму и е околу 6 месеци во тој град наеднаш да постани натурализирана скопјанка,таа само пробува да им се допадне на скопјани со тоа шо ќе ги тегни зборовите и ќе кажува фрази кои ги учела пред да излези од дома,да ги употреби во муабет и да мисли дека сега многу ќе ја почитуваат.Тоа ти е чувство на некоја ниска вредност,искомплексираност...wanna be from Skopje.Не заминала во друга држава па да се буни толку многу.И плус истата таа девојка уште пред да замини таму беше голем фан на Скопјето и од уста не го вадеше,делуваше многу смешно.Грев ми паѓа за таквите :)
--- надополнето: 10 мај 2012 во 01:44 ---
Aбе литературно да зборуваш и правилно да акцентираш пак си предавник, пак си продадена душа :pos:[/quot

без врска муабет...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Нема теорија да си го превел освен ако не си од таму, а ти пишуе дека си од Прилеп мада немора тоа да е точно:icon_mrgr:
Глава сечам :icon_mrgr:
Јас го разбрав од прва.Искуство од на факс, инаку ова е Гивгилиијски :pos:
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Мислам дека темата се разви во друг правец а не како што беше поставена во првиот пост. И голем дел пишаа дека немаат проблем со "провинцијалците" повеќето имаат проблем со скопјаните:). Интересен ми е фактот што кога сме тука во Македонија, имаме предрасуди спрема Скопјани и провинцијалци, спрема Бугари и Срби, сите ги мразиме сите не мразат. Секој што отишол во странство сам, може да потвди колку се радувал ако сретнел некој од македонско Свирипичино, од Србија или Бугарија. Таму сме си наши, тука се мразиме..Навистина сме чуден народ.
 
P

puppete dolly

Гостин
Не е безврска туку е чиста вистина. Такви примери има секаде па дури и кај вас во Битола.
има не велам не.Предавник можам да го наречам само некој или некоја како во примерот шо го кажав,кога се лигави на туѓ акцент,инаку многу мал е процентот и на тие во Битола и на тие во Скопје,и на тие во Кочани и насекаде кадешто зборуваат литературно во секојдневното општење.Литературниот јазик ни е заеднички на сите за да можиме да се разбериме.Нормално јас ако излезам на телевизија или сум во друг град ќе им зборувам литературно за да можат да ме разберат,а во никој случај нема да пробам да глумам гевгеличанка,стружанка,скопјанка.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
има не велам не.Предавник можам да го наречам само некој или некоја како во примерот шо го кажав,кога се лигави на туѓ акцент,инаку многу мал е процентот и на тие во Битола и на тие во Скопје,и на тие во Кочани и насекаде кадешто зборуваат литературно во секојдневното општење.Литературниот јазик ни е заеднички на сите за да можиме да се разбериме.Нормално јас ако излезам на телевизија или сум во друг град ќе им зборувам литературно за да можат да ме разберат,а во никој случај нема да пробам да глумам гевгеличанка,стружанка,скопјанка.
Јас кажувам спрема примери кои ги гледам секојдневно.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
53
Поени од реакции
37
Јас сум од Скопје неколку генерации уназад (повеќе од 3), и можам да кажам дека немам ништо против тие „новодојдени“ луѓе што не се од Скопје. Мојата девојка не е од Скопје на пример. Дали тоа значи дека трба да имам предрасуди према неа? Не.

Гледајте вака: луѓето од страна во Скопје наоѓаат начин да најдат работа и подобар живот. СЕ е централизирано во Скопје. Во другите градови има многу малку работа или речиси нема. Верувајте, доколку би имало, луѓето би доаѓале тука, би завршиле факултет и би се вратиле назад. А што ќе прават СЕГА доколку се вратат? Ќе треба по дома да седат со скрстени раце и да чекаат издржување од мајаките и татковците? Да работат на нива (ако имаат) и да немаат никаква поддршка од државата за модернизација и поголем профит?

Таму лежи проблемот.

п.с. За локал патриоти нема да коментирам.
 

JohnWayne

Master
Член од
10 мај 2007
Мислења
194
Поени од реакции
16
Многу лош пример зема. Што не проба да не споредиш со Словенија. Љубљана има 272,220 жители. Кај нив (ова е нешто што го добив како информација од блиска другарка која се омажи таму) во секое друго населено место подеднакво може да се најде работа како во Љубљана.

Мубаетот ми е, жителите кои не се од Скопје, највеќе доаѓаат тука зашто гледаат прилика за вработување. И нормално подобар живот. Е сега доколку државава наместо „Скопје 2014“ да го дополнат со жални врби и остали работи, кои не викам дека не се убави само секој нормален човек ќе потврди дека е ПРЕМНОГУ натрупано и нема целина (нема целина приказната што ја почнале), можеле да вложат во подобра инфраструктура. Постојат места во Македонија каде што сеуште нема струја и вода. Што е срамота за толку мало парче земја да неможе да се овозможи тоа на сите граѓани а се трошат суми (што незнам да ги напишам) на глупости кои не прават добро на никого. Ни на нас Скопјани ни на останатите. Туку само стојат.. ќар невиден..

Историјата си ја знаеме сите, основно и средно сме поминале. Пари ни требаат за живот. Ама очигледно Коцекабана и компанија имаат друго гледиште на тоа.
Ти го зеде за пример единствениот град за кој јас знам каде треба да добиеш специјални дозволи за да живееш и купиш станбен простор. Имаше предлог пред некојлку години од некои "стари скопјани" и во скопје да се направи нешто слично но да се разбереме - Скопје не е Љубљана а Македонија во никој случај не е Словенија
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.910
Поени од реакции
1.552
Владееме. Најубави сме. Најпаметни сме.
Сон ви е да доете во Скопје и за прв пат во својот живот да видите домофон. Да видите трговски центар. Се подмочуете у гаќи коа јадете у McDonalds. Женките голтаа сперма за да се испоштуваат барем еден викенд во Скопје, да бидат видени во B2 на Жаре Бербер. Да се трескаат од земја на Браво Бенд. Скопје е поим, вие сте доле во кал до колена.

Изнесов факти, не пробувај да ме цитираш пошто ќе бидеш изигнориран. И не ти се заблагодарувам на разбирањето. Јасно ми е, тешко ќе ме разбереш.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Од една страна не ми пречат тие што доаѓаат од другите градови во Скопје, ама па од друга страна не можам да ги поднесам понекогаш.
Не ми пречат затоа што меѓу нив има луѓе кои се стварно луѓе, знаат да се однесуваат цивилизирано, да се дружат со сите околу нив и воопшто си го немаат вградено во себе тој комплекс: "ја сум од провинција сега мене ќе ме пцујат и ќе ме отеруваат во три лепе а ја морам некако да им вратам" Па затоа што осеќа потреба да "врати", иако студира/работи во Скопје, широко ќе ја отвори устата од која ќе искачаат многубројни погрдни работи за градот, во стилот на: Скопје е прљаво, полно е со сељаци, премногу сообраќај, премногу прашина и друго, а наредниот ден го/ја гледаш како седи во Тренд сакајќи да биде виден/а од многумина, како тој/таа има стил и го живее животот со полна пареа.
Најсмешното е што, самите си ги набиваат таквите комплекси, затоа што реално посекако не би се свртела или не би пцуела по некој дојден од страна, затоа што нивна работа е со каква цел дошле во градот.Човече никој не те ферма 2% ама тоа не значи дека за да те фермаат треба да се правиш освојувач на Скопје.
Оние цури кои доаѓаат за мажење веќе можат да се наречат провинцијалки(буквално дојдени од некое село) зошто се знае нивната цел, а помеѓу нив има и такви цури што дури и да не сакаш, ќе ти бодат очи прво со нивниот начин на облекување а потоа и со дрндањето 100 на саат од кое дали три збора ќе разбереш па макар и зборувале на акцент близу скопскиот.
Но за нив не мора да се збори, доволно е да ги видиш и да заклучиш некои работи.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Искрено, подебилна тема, не сум видел од постоењево на форумов. Некои безвезе сељачки, демек факти, демек испитувања или незнам ти што, само за да си докажат чив полов орган е поголем и зашто другиот е со помал од него. Локал патриотизам од најнизок вид и род. Скопје смрди зашто се арогантни и ги мразат другите, Скопје владее зашто вие доаѓате кај нас, не доаѓајте во Скопје не ве сакаме, не ви доаѓаме зашто тука е боље и слично.
Ајде бе пишете нешто, паметно, зашто мислите дека постои антигонизам помеѓу Скопје и т.н. Провинција (кој безвезе термин е ова човече, мислиш Скопје е у центар и овие другите градови се споени со Скопје па провинција се), како тоа да се реши ако сакате така, дали уствари размислувате коа пишувате на темава или едноставно си немате појма и си пишувате безвезе работи само зашто си го сакате градот.
Дечки, сосема погрешно правите. Секој си го сака градот од каде што доаѓа и каде што живее. Ако некој таков не е од кај тебе, не значи дека го мрази, туку исто како и тебе го преферира својот град. Локал патриотизам е да го сакаш својот град али не да го мразиш туѓиот, зашто сме толку мали како држава, па смешно е да мразиме некој што доаѓа од град кој максимум е далеку 3 саати пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom