Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Добро бе 300 денари ви било скапо ? А за Аца Лукас и 1 000 ќе дадете ебате глупаците ! Се одлучува натпревар за Еврпоско и 500 денари да е пак не е скапо, ебаве пропалиците, на Аца сите ќе ми идете тука за репрезентацијава 300 ви било скапо
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.281
Поени од реакции
16.300
Добро бе 300 денари ви било скапо ? А за Аца Лукас и 1 000 ќе дадете ебате глупаците ! Се одлучува натпревар за Еврпоско и 500 денари да е пак не е скапо, ебаве пропалиците, на Аца сите ќе ми идете тука за репрезентацијава 300 ви било скапо
Го јадевме стапот ако на утакмица идат истите луѓе кои идат на концерт или шо и да е нешо поврзано со Аца Лукас.
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Абе можеби не е скапо 300денари ама кога ќе видиш пола сала тато им зел гратиси за дасе сликаат на фб и што ќе си речиш? Овие шајка во глава ми качат...Ќе те фати инает..
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.137
Поени од реакции
84.827
Германија надвор од ЕП.

Ете кого тоа ние не можевме да го победиме..
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Еве една добра анализа пред мечот од Горан Ѓоргоноски кој правеше анализи и за СП и ЕП !

Статијата е преземена од дневникот “Нова Македонија“.
В недела во „Борис Трајковски“ ни доаѓа стариот должник Португалија на директен мегдан за пласман на ракометното ЕП во Данска.
Од стручен агол
Тоа е селекција што негува брз ракомет, со играчи што се многу подвижни и физички одлично подготвени. Дисциплината не е нивен квалитет, но ако „влеземе“ во нивниот начин на игра со многу трчање, тешко ќе ги освоиме двата многу важни бода. Противникот ќе се обиде да одигра брз центар за Стоилов и Ф. Лазаров или Мојсовски да не успеат да се променат во одбрана и така драстично да ја променат физиономијата на одбраната.
На тој начин на првиот меѓусебен меч високите Дуарте и Девис и итриот Карнеиро постигнаа многу голови. Друг проблем со кој може да се соочи Македонија е одбраната 5-1 со Карнеиро како преден играч и двајцата столбови на одбраната на Португалија, Дуарте и Девис, кои иако релативно млади, беа тешко минлива пречка. Можно е Португалија да изненади и со зона 4+2, со фластери на К. Лазаров и на Мојсовски и да остави Миркуловски да решава со пивотите. Тоа може да биде многу незгодно затоа што противникот е доста силен во дуелите и многу подвижен. Во тој случај Стоилов ќе има многу простор и би требало да биде главен егзекутор на нападите.
Нивниот напад се базира на Карлос Карнеиро, кој знае да подготви ситуација од која Девис со исклучително висок скок шут знае да реализира. Видовме дека и самиот Карнеиро е одличен реализатор. Пивотот Хозе Коште е искусен и добро се познава со Карнеиро.
Од друга страна, македонската селекција во нападот треба да одигра многу прецизно и мирно, со влез и излез на втор пивот да се исфрли од игра нивниот преден играч, а да се направи простор Мојсовски да одигра еден на еден на широк простор со противничкиот играч, каде што е практично незадржлив. Да не го форсираме пивотот како на нашиот прв натпревар, бидејќи високите одбранбени играчи лесно ги пресекуваат тие топки упатени кон Стоилов или Димовски.
Македонија е репрезентација со многу висок квалитет и не смее да испушти ваков „пенал“ за пласман на едно големо натпреварување, барем не против една Португалија.
Мечот в недела ќе биде последен за играчот со најголем играчки стаж во ракометот и спортот воопшто во Македонија, живата легенда на македонскиот ракомет Стевче Алушовски.
Победа и пласман би биле најубав подарок од соиграчите.
Автор: Горан Ѓоргоноски
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Ајде бе не заебавајте 300 денари ви е скапо? Па се работи за натпревар да се биде или не, незнам колку треба да бидат цените, 150 денари? Арно пиша еден член погоре, за Аца Лукас давате по 1000 денари, за ваков спортски празник 300 денари биле многу....
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.714
Поени од реакции
2.599
Германија надвор од ЕП.

Ете кого тоа ние не можевме да го победиме..
Баш ми е мило што Чешка се пласира на ЕП :) ..малку и Германија нека си гледа од тв..
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
671
Поени од реакции
522
Konecno fati kletvata sto ja peeme godini nanazad ,, Deutschland aufiderzein'':))

Моментално Германија е најдобро третопласирана екипа. Чекаме утре Словенија да ја тепа Белорусија па белорусите да го заземат тоа место. Или Австрија да извади бод со РУсија, али тоа не ми се верува :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Утре и официјално се пласираме на Европско :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
моментално сум у Континентал, Португалциве дремат на фб и твитер, ко да се откажаа :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
8.491
Gleam, citam izjavi od Obrvan i od reprezentativcive kao treba da bideme vnimatelni, kako Portugalija mozela da ne iznenadi. Da treba da se bide vnimatelen i da ne se potcenuva nieden protivnik, ama pa i ne treba da se misli na nisto drugo osven na pobeda protiv reprezentacija kako Portugalija. Realno igrame na domasen teren, so kakva bilo pobeda sme na plasirani na prvenstvo, i nisto osven plasman ne bi smeelo da se sluci. Realno ako ne se plasirame protiv Portugalija na domasen teren, ondak nema sto da barame u Danska.I denes site sto ke bideme u sala urlanje od prva do posledna minuta!
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ја мислам дека лесно ќе поминеме пошто играме на домашен терен. Реално да домашен терен секогаш сме за класа појаки тоа ти е ствар на менталитет се докажало милион пати... А и башка поквалитетни сме од Потугалија такада ипак ќе биде заслужено пласирањето, тој пораз од 7 гола разлика на нивни терен е веќе минато да не кикснеа тие со Швајцарија е тогаш ќе требаше високо да ги тепаме и ќе имаше многу поголем притисок...
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Трема, нервоза, ве има фатено? Мене малку по малку почнува, иако најчесто таа се јавува на 2 сати пред почеток на утакмица, ама гледам сега нешто подранила. Мора да се победи вечер, поквалитетни сме, играме дома, единствен проблем е да не изгорат во желбата нашите, иако не би требало сите се искусни играчи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom