Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Крусер, 11 октомври 2008.

 1. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.602
  Ова се ракометарите кои фигурираа во квалификациите за СП во Хрватска 2009 (специфично, во двомечот со Исланд):

  1 Горан Даскаловски голман
  6 Стефче Алушевски лево крило
  7 Кирил Лазаров десен бек
  8 Влатко Митков десен бек
  10 Бранко Ангеловски среден бек
  11 Владимир Темелков десно крило
  13 Филип Миркуловски среден бек
  14 Велко Марковски среден бек
  16 Борко Ристовски голман
  17 Александар Јовиќ десно крило
  18 Наум Мојсоски среден бек
  19 Ванчо Димовски пикер
  20 Петар Ангелов голман
  23 Филип Лазаров лев бек
  27 Гоце Макалоски лево крило
  29 Горан Ѓоргоноски пикер
  44 Раде Стојановиќ лев бек

  Мислам дека на поширокиот список се и следниве ракометари:

  15 Мите Стоилов среден бек
  28 Златко Мојсоски десно крило
  31 Мите Караиванов среден бек


  Ако има дополнувања или поправки на овој список, ве молам, повелете.
   
 2. ФлоуБТ

  ФлоуБТ Потпис: Clever Bastard

  Член од:
  17 февруари 2008
  Мислења:
  1.582
  Допаѓања:
  66
  Наместо она дрвото Даскаловски, има еден куп други добри голмани шо можат да ги викнат, на пример Мисовски, кој растура во Словенија, на секој натпревар има 12+ одбрани, или па Брестовац. Искусен, солиден, шо треба појќе. Не знам шо мисли Бркоњата, ама ај сеа :toe:
   
 3. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.602
  Ако добро разбирам, во Вардар Про голманите се Даскаловски и Брестовац. Е сега кој е прв не знам, ама веројатно Даскаловски повеќе му „лежи“ на Темелковски, па тоа е. Брестовац има брането за Македонија, ама сега не знам колку квалитетно.
   
 4. Vlatce-piki

  Vlatce-piki

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  0
  Brestovac ne brani vo Vardar pro tuku vo Metalurg.E sea,dali ke bide povikan ili ne...
   
 5. ФлоуБТ

  ФлоуБТ Потпис: Clever Bastard

  Член од:
  17 февруари 2008
  Мислења:
  1.582
  Допаѓања:
  66
  Даскаловски е 2 голман мислам во Вардар, прв е некој србин, нз како се вика. А за Брестовац, бранеше порано, и тоа доста добро :smir:
   
 6. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.602
  Без разлика дали е Даскаловски или Брестовац, зборуваме за третиот голман во репрезентацијата за Македонија, зашто прв е неприкосновено Ристовски,а втор Ангелов (Диви е :zver:, буквално).

  Со други зборови, не е многу значајно кој ќе биде повикан, зашто веројатностите тој да брани за Македонија на некој позначаен натпревар се сега минимални.
   
 7. Кирца

  Кирца Монк

  Член од:
  7 април 2008
  Мислења:
  7.030
  Допаѓања:
  2.254
  Колку од ивие играат во странство?
   
 8. ФлоуБТ

  ФлоуБТ Потпис: Clever Bastard

  Член од:
  17 февруари 2008
  Мислења:
  1.582
  Допаѓања:
  66
  1 Горан Даскаловски голман
  6 Стефче Алушевски лево крило
  7 Кирил Лазаров десен бек - Хрватска
  8 Влатко Митков десен бек - Германија
  10 Бранко Ангеловски среден бек - Катар
  11 Владимир Темелков десно крило - Германија

  13 Филип Миркуловски среден бек
  14 Велко Марковски среден бек
  16 Борко Ристовски голман
  17 Александар Јовиќ десно крило
  18 Наум Мојсоски среден бек
  19 Ванчо Димовски пикер
  20 Петар Ангелов голман - Франција
  23 Филип Лазаров лев бек
  27 Гоце Макалоски лево крило
  29 Горан Ѓоргоноски пикер
  44 Раде Стојановиќ лев бек - Словенија
   
 9. hannibal06

  hannibal06

  Член од:
  12 октомври 2007
  Мислења:
  1.482
  Допаѓања:
  22
  Ждрепката за групите помина ли?
   
 10. Кирца

  Кирца Монк

  Член од:
  7 април 2008
  Мислења:
  7.030
  Допаѓања:
  2.254
  Да бе.
  Па мислам сме во група со
  Германија
  Полска
  Русија
  Алжир
  И ако има други поправете ме.
   
 11. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.602
  Плус Тунис и ние - тоа е Групата 3.

  Еве како стасавме до СП во Хрватска (темата за тоа).

  А еве посебна тема за нашата група на СП во Хрватска.
   
 12. kometal

  kometal

  Член од:
  19 јули 2007
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  2
  До кога бре ке го гледаме дрвото Јовиќ во Репрезентација толку не можат да најдат друго десно крило, доволен е Темелковски Јовиќ е вишок!!!
   
 13. the Consigliere

  the Consigliere не читам дугачки постови

  Член од:
  17 јуни 2007
  Мислења:
  5.595
  Допаѓања:
  263

  A ako ne daj boze se povredi Temelkovski koj kje igra mesto nego ????

  Vo sekoja rakometna selekcija, ne samo rakometna ali tuka za toa zborime, mora da ima po 2 igraci za edna pozicija... Ja ne gleam drugo resenie osven Aco Jovic pa makar i greel klupa tuka kje bide za sekoj slucaj...
   
 14. Крусер

  Крусер Тотем Пума

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  3.553
  Допаѓања:
  1.602
  Темелков е, не Темелковски.

  А инаку, сега нашите се во Австрија на подготовки, па ќе играат со Австријците еден натпревар сигурно. И таму како второ десно крило е повикан Златко Мојсоски, па ќе видиме како ќе се покаже.
   
 15. hannibal06

  hannibal06

  Член од:
  12 октомври 2007
  Мислења:
  1.482
  Допаѓања:
  22
  Абе добро е, имаме конкуренција на секоја можна позиција.Така се прави тим.А, мислам дека овој е кадарен за некој поголем успех.
   

Сподели преку: