Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Здраво, ми треба помош за архитектура на компјутери.
Се работи за нередоследно извршување на инструкции и преименување на регистри.
Еве два примери каде што не ми е јасно како се решени во табелата (и во двете задачи разбирам до четврти циклус, а понатаму не ми е јасно).
neredosledno_0.jpg neredosledno.jpg
2.
skrieni_0.jpg
skrieni.jpg
Однапред ви благодарам.
 
Член од
12 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Вака јас не знам речиси ништо од програмирањето,апсолутен почетник ако може така да се каже.Некој искусен програмер да ми посочи како да започнам, со кој јазик и каде да најдам соодветна литература? Фала ви многу многу. :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Вака јас не знам речиси ништо од програмирањето,апсолутен почетник ако може така да се каже.Некој искусен програмер да ми посочи како да започнам, со кој јазик и каде да најдам соодветна литература? Фала ви многу многу. :)
гу
Почни со нешто што ќе те држи цело време мотивиран. Обично луѓето почнуваат со C или C++, ама тие се досадни и непродуктивни за почетници скроз. После цел месец целодневно тупење ќе завршиш со програма која пресметува едноставни аритметички операции. Веројатно и ќе се откажеш после недела-две.

Ја би ти рекол да почнеш со некој скриптирачки јазик, на пример HTML и CSS. Да се разбереме, ова не е класично програмирање, ама ќе можеш да си скоцкаш твоја веб страна за многу брзо време. Резултатите од тоа што го пишуваш се лесно видливи и лесно можеш да се пофалиш пред другарите :P

Еве ти супер туторијал за почетници од некои 40тина видеа.
https://www.thenewboston.com/videos.php?cat=40

Имаш тука на овој линк и туторијали за сите попознати програмски јазици и софтверски пакети, најмногу од нив ги објаснува Bucky кој е супер лик и ептен ќе ти биде забавно :)
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
гу
Почни со нешто што ќе те држи цело време мотивиран. Обично луѓето почнуваат со C или C++, ама тие се досадни и непродуктивни за почетници скроз. После цел месец целодневно тупење ќе завршиш со програма која пресметува едноставни аритметички операции. Веројатно и ќе се откажеш после недела-две.

Ја би ти рекол да почнеш со некој скриптирачки јазик, на пример HTML и CSS. Да се разбереме, ова не е класично програмирање, ама ќе можеш да си скоцкаш твоја веб страна за многу брзо време. Резултатите од тоа што го пишуваш се лесно видливи и лесно можеш да се пофалиш пред другарите :P

Еве ти супер туторијал за почетници од некои 40тина видеа.
https://www.thenewboston.com/videos.php?cat=40

Имаш тука на овој линк и туторијали за сите попознати програмски јазици и софтверски пакети, најмногу од нив ги објаснува Bucky кој е супер лик и ептен ќе ти биде забавно :)
Чекај чекај, HTML и CSS немаат ама баш никаква врска со програмирање. Од нив нема да научи ни логика за програмирање, ни функции ни ништо. Има причина зошто сите почнуваат со C или C++, затоа што овие се најосновните програмски јазици. Ако не може да се мотивира, тогаш тоа е негов проблем.[DOUBLEPOST=1437089253][/DOUBLEPOST]
Вака јас не знам речиси ништо од програмирањето,апсолутен почетник ако може така да се каже.Некој искусен програмер да ми посочи како да започнам, со кој јазик и каде да најдам соодветна литература? Фала ви многу многу. :)
Мој предлог е да го земеш класичниот пат, започни со C за да научиш основно процедурално програмирање, па премини на C++ за објектно ориентирано. Јас би ти ја препорачал книгата "C Programming: A Modern Approach" како одличен увод во C. Не мора цела книга, доста е до 15-16 поглавје за да имаш основни познавања од програмирање. Потоа си спремен да преминеш на C++.

Доколку сакаш да пробаш малку понестандарден пат, тогаш започни со Python. Синтаксата на Python е многу поедноставна од онаа на C, така да помалку ќе се замараш со формалности и повеќе со вистинско програмиње. На крајот на краиштата, не е толку битен јазикот се додека е прогармски јазик (да се разбереме, HTML и CSS не се програмски јазици), битно е да ја научиш логиката и начинот на размислување за програмирање. После ќе ти биде лесно да научиш било каков програмски јазик.
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Чекај чекај, HTML и CSS немаат ама баш никаква врска со програмирање. Од нив нема да научи ни логика за програмирање, ни функции ни ништо. Има причина зошто сите почнуваат со C или C++, затоа што овие се најосновните програмски јазици. Ако не може да се мотивира, тогаш тоа е негов проблем.[DOUBLEPOST=1437089253][/DOUBLEPOST]
Мој предлог е да го земеш класичниот пат, започни со C за да научиш основно процедурално програмирање, па премини на C++ за објектно ориентирано. Јас би ти ја препорачал книгата "C Programming: A Modern Approach" како одличен увод во C. Не мора цела книга, доста е до 15-16 поглавје за да имаш основни познавања од програмирање. Потоа си спремен да преминеш на C++.

Доколку сакаш да пробаш малку понестандарден пат, тогаш започни со Python. Синтаксата на Python е многу поедноставна од онаа на C, така да помалку ќе се замараш со формалности и повеќе со вистинско програмиње. На крајот на краиштата, не е толку битен јазикот се додека е прогармски јазик (да се разбереме, HTML и CSS не се програмски јазици), битно е да ја научиш логиката и начинот на размислување за програмирање. После ќе ти биде лесно да научиш било каков програмски јазик.
C Programming: A Modern Approach ја има онлајн бесплатно?Пошто не ја најдов во бесплатна верзија.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
C Programming: A Modern Approach ја има онлајн бесплатно?Пошто не ја најдов во бесплатна верзија.
Хахахах не ми се верува да ја има легално бесплатно, ама пред 5-6 години кога јас почнував со програмирање најдов електронска верзија.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Чекај чекај, HTML и CSS немаат ама баш никаква врска со програмирање. Од нив нема да научи ни логика за програмирање, ни функции ни ништо. Има причина зошто сите почнуваат со C или C++, затоа што овие се најосновните програмски јазици. Ако не може да се мотивира, тогаш тоа е негов проблем.[DOUBLEPOST=1437089253][/DOUBLEPOST]
Знам оти не се, затоа и пишав скриптирачки јазици. Реално сам да седнеш од нигде никаде и да научиш C или C++ е реално тешко. Ќе совладаш основни програмерски принципи, услови, јамки, редослед на извршување на операции, синтакса на на кој јазик и готово. Посложени концепти особено од поглед на ООП никогаш нема сам да совладаш ко што треба.

Имам колега на работа што е самоук програмер (ПХП работиме инаку) и пишува програми што фунцкионираат стварно, кога ги гледа одговорниот се е таман, се се извршува ко што барал, ама кога ќе земам да го видам кодот што го пишувал, ако треба да сменам нешто или реупотребам не знам дали да се смеам или да плачам. Ужасен код пишува, неструктуриран, неорганизиран, нафрлани 300 глупости, фунцкии и променливи во еден фајл кој и тој после 2-3 недели не знае што прави.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Знам оти не се, затоа и пишав скриптирачки јазици. Реално сам да седнеш од нигде никаде и да научиш C или C++ е реално тешко. Ќе совладаш основни програмерски принципи, услови, јамки, редослед на извршување на операции, синтакса на на кој јазик и готово. Посложени концепти особено од поглед на ООП никогаш нема сам да совладаш ко што треба.

Имам колега на работа што е самоук програмер (ПХП работиме инаку) и пишува програми што фунцкионираат стварно, кога ги гледа одговорниот се е таман, се се извршува ко што барал, ама кога ќе земам да го видам кодот што го пишувал, ако треба да сменам нешто или реупотребам не знам дали да се смеам или да плачам. Ужасен код пишува, неструктуриран, неорганизиран, нафрлани 300 глупости, фунцкии и променливи во еден фајл кој и тој после 2-3 недели не знае што прави.
Точно е дека нема сам да научи да пишува добар код, но истото важи и за CSS и HTML. Дури и мислам дека е многу полесно да се напише лош код во HTML отколку во повеќето програмски јазици.

Но на крајот на краиштата, зависи тој што сака. Ако сака да знае програмирање за да најде работа, тогаш може да се занимава сo HTML и CSS, затоа што тоа може да му донеси работа, иако не е програмирање. Но ако сака да научи програмирање за себе, тогаш не би требало да има проблем со мотивација и може да седни и да учи вистински програмски јазици. Мене лично не ми беше проблем сам да се научам да програмирам во C, а дури да стигне до ООП посекако ќе му треба подолго време.

Најбитно е да ги научи основните конструкти и концепти во процедурално и ООП. Никој од старт не пишува убав код. Конвенциите за пишување код и останати работи лесно можат да се научат отпосле, а ионака секоја фирма си има делумно свои правила за пишување.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
zdravo na site.dali moze nekoj da mi kaze vo c# so wf aplikacija, kako e mozno so tcp client, server, da se pritisne
kopceod client i toa copce da go poika kopceto od serverot, preku mreza. na primer ako vo client imame kopce
so ime button1, i da receme deka vo server imame kopce so ime button2. e sega, ako go pritisneme kopceto button1,
toa kopce, preku mreza da go povika odnosno da go clicne kopceto od serverot button2
i seto toa da se slucuva preku mreza. vi blagodaram mnogu. pozdrav.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
Може со push notifications, за C# се користи SignalR

mene mi treba nesto drugo. na primer vo serverot imas metod da receme so ime metod1, i vo toj metod
imas console.writeLine( poraka ).e sega mene mi treba kako da se poika toj metod, za da se emituva porakata. i seto toa da se slucua so offline mreza. znaci nesakam web aplikacija tuku obicna console aplikacija. vi lagodaram mnogu.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Имам едно прашање, сакам да напрам промена а имам основни познавања од php. Е сега тоа што ме интересира е како можам да ги поврзам фејсбук и мојава вебстрана односно кога ќе копирам од веб странава, ќе го поставам поставам саканиот линк на фејсбук, тој да си излегува како што е поставен на вебстраната односно да не се однесува само на генералната страна. Еве пример
линкот е овој: www.primer.com.mk/vest
Кога ќе споределам на фејсбујк ми излегува само главната страна, како таа да ја имам споделено(www.primer.com.mk) иако е поставен линкот www.primer.com.mk/vest
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.590
Ајде програмери помагајте. Шо такво е ова што ми се појавува денес на сите страни шо ги отворам преку Хром? Бројките стално се менуваат.

Untitled-1.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom