Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
6 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
5
pomos za clickjack ..

me interesira dali nekoj go ima html kodot za clickjack koj se koristi na web strana za da dobies lajkovi na fan stranata

pozdrav
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Вреди ли да се почнува со учење JavaScript ? :)
Не. Јаваскрипт сам по себе ко скриптирачки јазик не ти треба. Ако сакаш да научиш да правиш веб страни, тогаш прво HTML и CSS, па тек тогаш Javascript, jQuery и други фрејмворкс.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Здраво дечки, некој да знае Wordpress да сака да го потпрашам 1-2 прашања (општи работи) :D
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
[Wordpress]
Каде се зачувува сајтот (страниците) кога ќе го завршиме проектот?
За да можам да почнам нов сајт а не override да ми прави на истиот.
Оваа ми е локацијата на сајтот на броусер: localhost/dashboard/wordpress/
локација на wordpress: C:\xampp\htdocs\dashboard\wordpress
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
[Wordpress]
Каде се зачувува сајтот (страниците) кога ќе го завршиме проектот?
За да можам да почнам нов сајт а не override да ми прави на истиот.
Оваа ми е локацијата на сајтот на броусер: localhost/dashboard/wordpress/
локација на wordpress: C:\xampp\htdocs\dashboard\wordpress
Во htdocs направи нов фолдер и таму инсталирај Вордпрес одново. Нема да ти се пребрише стариот, само за име на база избери нешто друго, не исто ко претходно.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Во htdocs направи нов фолдер и таму инсталирај Вордпрес одново. Нема да ти се пребрише стариот, само за име на база избери нешто друго, не исто ко претходно.
Wordpress го инсталирав во dashboard бидејќи ако направам localhost/ ми прави редирект на localhost/dashboard.
Провав extract на wordpress-от во нов фолдер во htdocs и да го пуштам install.php преку apache-то ама ми јавува object not found.[DOUBLEPOST=1448028677][/DOUBLEPOST]Ме интересира +
Тоа што го симнав од wordpress.org file-от со екстензија .zip, претставува 1 веб сајт?
Треба да го копирам тоа и наново да правам wp-admin/install.php за секој нов сајт?
 
Последно уредено:

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Wordpress го инсталирав во dashboard бидејќи ако направам localhost/ ми прави редирект на localhost/dashboard.
Провав extract на wordpress-от во нов фолдер во htdocs и да го пуштам install.php преку apache-то ама ми јавува object not found.[DOUBLEPOST=1448028677][/DOUBLEPOST]Ме интересира +
Тоа што го симнав од wordpress.org file-от со екстензија .zip, претставува 1 веб сајт?
Треба да го копирам тоа и наново да правам wp-admin/install.php за секој нов сајт?
Точно.

Инаку си има ВП автоматски инсталер, само одзипувај го фолдерот во да речеме localhost/dashboard/new и посети го во броусер истото урл. Ќе ти понуди ВП добар GUI инсталер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom