Општи дискусии за ТВ серии

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.961
Ја догледав и јас The queen's gambit вчера.
Мислам дека нема да има втора сезона, дека минисерија, а и стварно не гледам потреба. Имаше по некое клише малце, а и феминистички момент, во смисла, понашањето на мажите кон неа, али овде тоа и не игра некоја улога, ни за нејзе, ни за нив, зашто збориме за генијалци. И затоа и може да помине, пореално беше изведено.
Добра приказна, глума, солидна 9ка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.322
Не ни требало да ја снимаат.

П.с лезбејки се и тие од романот?
Не, приказната е сменета, ама ликовите се исти. Мене многу ми се допадна. Дури ни самата новела не е толку страшна, исто како тука, но тоа не е мерило дали нештото е добро или не. Таму крајот е малку амбивалентен и подложен на различни толкувања, затоа и адаптациите се толку различни. На пример, дали знаеш дека The Others со Никол Кидман е уште една адаптација на истата новела? А таму дадилката и децата
се духови
.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.850
Не, приказната е сменета, ама ликовите се исти. Мене многу ми се допадна. Дури ни самата новела не е толку страшна, исто како тука, но тоа не е мерило дали нештото е добро или не. Таму крајот е малку амбивалентен и подложен на различни толкувања, затоа и адаптациите се толку различни. На пример, дали знаеш дека The Others со Никол Кидман е уште една адаптација на истата новела? А таму дадилката и децата
се духови
.
The Others е поим за хорор-мистерија со еден од најјаките плот твистови. Немав поима дека е адаптација на роман. Не знаев ни за Bly Manor рака на срце, иако не ми мења многу тоа.

Е сеа, не сакам да ги споредувам двете остварувања иако поентата е таа и сфаќам што сака да каже писателот со тоа што у The Other тоа е прикажано во хорор жанр а во Bly Manor на еден претенциозен начин, нехорор и шлепање на стара слава.

Досадна серија како да ти кажам. Поентата е таа, развлечена у 9 часа збунувачки, досадни, не страшни, нафрлани и непотребни исфорсирани моменти.

Ти со други очи гледаш пошто ја имаш читано книгата очигледно иако тоа ништо не мора да значи на прашањето дали е добра ко филмско остварување или не.
Јас ко фан на Hill House, Kate Siegel и Victoria Pedretti дојдов да гледам хорор а добив досадна лезбејска љубовна cgi драма.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.322
The Others е поим за хорор-мистерија со еден од најјаките плот твистови. Немав поима дека е адаптација на роман. Не знаев ни за Bly Manor рака на срце, иако не ми мења многу тоа.

Е сеа, не сакам да ги споредувам двете остварувања иако поентата е таа и сфаќам што сака да каже писателот со тоа што у The Other тоа е прикажано во хорор жанр а во Bly Manor на еден претенциозен начин, нехорор и шлепање на стара слава.

Досадна серија како да ти кажам. Поентата е таа, развлечена у 9 часа збунувачки, досадни, не страшни, нафрлани и непотребни исфорсирани моменти.

Ти со други очи гледаш пошто ја имаш читано книгата очигледно иако тоа ништо не мора да значи на прашањето дали е добра ко филмско остварување или не.
Јас ко фан на Hill House, Kate Siegel и Victoria Pedretti дојдов да гледам хорор а добив досадна лезбејска љубовна cgi драма.
Нема врска книгата со тоа колку ми се допаднала или не серијата, пак ќе речам - единствено идејата и ликовите се исти со книгата:

Во книгата на крајот Мајлс умира, во рацете на дадилката, и целото тоа е обвиткано во мистерија, па има секакви толкувања, како на пример едно дека дадилката е луда по претрпената загуба на човекот кој го сакала, па затоа нејзе и се привидуваат духови и дека таа ги труе децата, и дека на крај самата таа го задавила Мајлс.

На пример, во The Others толкувањето е поинакво, таму Мајлс, Флора и дадилката (други имиња имаа таму)

се духови.

Тука има сосема поинакво дејство и сосема поинаква приказна. Ти го мериш нејзиниот квалитет според тоа дали е страшна или не, затоа не ти се допаднала, дека не била доволно страшна. Ама ова е ко на пример - акционен филм во кој има премногу акција да тврдиш дека е ремек дело само зашто има премногу акција. Или обратно. Или некој хорор од кој мочта ти се здрвела од страв, а нема никаков квалитет, со сѐ ужасно, да сметаш дека е ремек дело само дека бил престрашен. Да, не е страшна серијата, ама тоа воопшто не значи дека не е добра или дека е многу полоша од Hill House. Драмата и во едната, и во другата се според мене на исто ниво. Исто и приказната, и ликовите... сѐ. Нема врска ни книга, ни мнига тука.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.850
Тука има сосема поинакво дејство и сосема поинаква приказна. Ти го мериш нејзиниот квалитет според тоа дали е страшна или не, затоа не ти се допаднала, дека не била доволно страшна. Ама ова е ко на пример - акционен филм во кој има премногу акција да тврдиш дека е ремек дело само зашто има премногу акција. Или обратно. Или некој хорор од кој мочта ти се здрвела од страв, а нема никаков квалитет, со сѐ ужасно, да сметаш дека е ремек дело само дека бил престрашен. Да, не е страшна серијата, ама тоа воопшто не значи дека не е добра или дека е многу полоша од Hill House. Драмата и во едната, и во другата се според мене на исто ниво. Исто и приказната, и ликовите... сѐ. Нема врска ни книга, ни мнига тука.
Па со оглед на тоа што се декларира ко хорор, првичната идеја и цел е да те исплаши нели, да ти предизвика некое вознемирувачко чувство. Јас такво чувство во Bly Manor не добив во ниту еден момент. Умрев од досада. Пак ќе се повторам, конфузна, нафрлана, исфорсирана, претенциозна серија.

Hill House е дупло подобра серија севкупно земено. Приказна, раскажување, хорор, драма, поента. Буквално во секој сегмент ми е подобра. И не би требало да стојат во иста реченица со Bly.

Класика Нетфликс, прва сезона врвна а продолженијата со сила исфорсирани за кеш и популарност на стара слава. А и од овие модерниве трендови на кастинг и идеја, да ти се згади.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.658
Поени од реакции
1.541
Kärlek & Anarki (Love & Anarchy) ја загледав на Нетфликс, се чини како ОК кратка серија од Шведска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.407
Поени од реакции
79.345
Bravo. :D Jas sum mnogu slab na serii godinava, a na filmovi pak... 20 filmovi in total za cela godina. Karantinot go pominav vo gejmanje. :D
Јас и онака сум слаб на серии, али ова е скроз true - gaming ми е предоминатен у карантинов. Со повремени филмски излети.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.160
Поени од реакции
9.001
imase nekolku balkanski/srpski sajtovi/torenti, sto postavuvaat epizodi od serii.

pocna/prodolzi zigosani u reketu, 2ra polovina na 2ra sezona ili 3ta sezona, poima nemam kako se broi.

znae nekoj kaj bi mozelo da gi ima online?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.105
Поени од реакции
9.929
Некој да не ја ѕирнал арапскава Paranormal на Нетфликс? Вчера излезе, а гледам 9ка има на ИМДБ од 7000+ гласови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom