Општи дискусии за ТВ серии

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.129
Поени од реакции
8.944
Ја изгледав Барбариан драма драма и на крај малку акција и крај хеех
pa i ne bese ni nekoja drama :pos:
tresila se gora, rodio se mish hhh.
osven poslednata epizoda, drugoto ispod proseka.

idemo dalje :D
gledav po listite na Netflix, i naidov na ovaa
https://www.imdb.com/title/tt4320258/

e sega problem so epizodite
na netflix vika samo season5 deka ima,
a na youtube kanal od turska televizija valjda, mi dava season 1 i 2,
so po 76 epizodi.

da ne ja ima nekoj gledano slucajno?
da ne ja imaat davano kaj nas kako sulejman i kosem prethodno,
posto po ogromniot broj epizodi za takva mi lici.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Ја изгледав SFU и да ви кажам дека сум благо разочарана што влезе во топ 4 изборот што го правевме пред некое време. Мислам дека најмногу би и дала оценка 7, што за мој вкус е доволно да ја догледам, али не нешто што не можеш да го пропуштиш.
Не ми беше гајле за ниеден од карактерите, понедопадлива фамилија, амин. Дали три, четири моменти ме дирнаа од цела серија, колку беа, 60 епизоди. А не дека сум јас толку тврд орев за добри емотивни сцени, само што ко што кажав, не навивав за никој и искрено, ми беше гајле што им се дешава. Првата сезона мислам дека беше најдобра, последните две некако беа бла. Глумата е она што вреди, инаку мислам дека во денешно време не може да помине со тој статус што го имала на почеток на 2000ти.

Во меѓувреме, ја изгледав Godless минисеријата. Мислам дека доби неколку награди, сеедно. Од мене има 8.5, можеле да скратат епизода, две, али се на се, ми го задржа вниманието и беше доста солидна во секој поглед.

Од она што е поново и што ми изгледа интересно, ја меркам The queen's gambit. Стигна ли некој да ја изгледа да каже збор, два?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Од она што е поново и што ми изгледа интересно, ја меркам The queen's gambit. Стигна ли некој да ја изгледа да каже збор, два?
Јас само што ја завршив. Мене мнооогу ми се допадна, можеби и за тоа што ми беше вистинско освежување по сите SF и хорори кои ги гледав во последно време. Малку е клишеизирана + малку феминистичка (можеби, зависи како гледате на работите), и веројатно многумина нема да ја сакаат, ама мене ми беше вистинско бонбонче. Глумата на главната актерка (претходно ја знам од The Witch, Split, Glass..., ама не се сеќавам на името) е WOW! Препорака за сите кои сакаат bingeworthy кратки серии (само седум епизоди се), што нема да им го заморат мозокот.

Малку е рано за тоа, ама мислам дека The Queen's Gambit може да се замеша во трката за ЕМИ во 2021.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.019
Поени од реакции
55.341
Глумата на главната актерка (претходно ја знам од The Witch, Split, Glass..., ама не се сеќавам на името) е WOW!
Ања Тејлор Џои, новата Фјуриоса у новиот Луди Макс.

Језива а воедно и симпатична девојка. Мене поише ми се свиѓа од Ема Стоун коа сме кај "таквите" ликови. :X3::D
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Јас само што ја завршив. Мене мнооогу ми се допадна, можеби и за тоа што ми беше вистинско освежување по сите SF и хорори кои ги гледав во последно време. Малку е клишеизирана + малку феминистичка (можеби, зависи како гледате на работите), и веројатно многумина нема да ја сакаат, ама мене ми беше вистинско бонбонче. Глумата на главната актерка (претходно ја знам од The Witch, Split, Glass..., ама не се сеќавам на името) е WOW! Препорака за сите кои сакаат bingeworthy кратки серии (само седум епизоди се), што нема да им го заморат мозокот.

Малку е рано за тоа, ама мислам дека The Queen's Gambit може да се замеша во трката за ЕМИ во 2021.
Ја изгледав јас само првата епизода сношти, ми се допадна, но ќе видам понатака за пооформено мислење. Актерката само првите минути се појави, но и јас од што ја имам гледано од порано мислам дека нема да разочара со глума.

Мене ми е симпатична на појава, малце ко риба ми е со очите, дека и се бааги раздалечени. Али оваа е карактеристично убава/симпатична, додека пример, Ема Стоун е карактеристично грдичка. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Еве се што сум гледал до сега во 2020, година на серии за мене:

1.Euphoria
2.The Handmaid's Tale
3.The Crown
4.Shameless
5.Fear the Walking Dead
6.Sex Education
7.Elite
8.La Casa de Papel
9.The Walking Dead
10.Castle Rock
11.The Witcher
12.You
13.Fargo
14.True Detective
15.Westworld
15.Outlander
16.The Big Bang Theory
17.Special
18.Sherlock
19.American Horror Story: 1984
20.Hollywood
21.Broadchurch
22.Bodyguard
23.How to Make it in America
24.Travelers
25.His Dark Materials
26.13 Reasons Why
27.Unbelievable
28.Dark
29.Succession
30.The 100
31.Ozark

32.3%
33.How I Met Your Mother
34.Watchmen
35.Anne With An E
36.The Haunting of Hill House
37.The Decalogue
38.Raised By Wolves
39.The Third Day
40.Locke & Key
41.The Queen's Gambit

:sramezliv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom