Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ама Друштвото на филмски работници (или професионалци, не знам точно како се вика) - предложува. Знам дека истите луѓе се со врски и во Агенцијата за филм, ама сепак, мислам дека може да е и Кајмак. Инаку, ако гледаш така, само Снежана е eligible, зашто освен кино премиера, треба да има нели и кино проекции во неколку последователни денови во државата која го селектира, а ако не грешам, никој од останатите нема. Ама тоа се средува набрзина: го селектираат, и одма следната недела го пуштаат на кино, сме имале такви случаи и претходно. Е сега, нормално, нели, не може да одберат филм кој самата продукција или режисерот не го пријавиле за да го бираат, па затоа можеме само да нагаѓаме.
ДФРМ се буквално истите луѓе што лапаат проекти од АФМ.

Ќе видиме што ќе изберат, ама мислам Кајмак има најмали шанси од сите филмови да биде избран.

Милчо најави македонска премиера за средина на ноември, Теона за средина октомври, Снежана е почеток на октомври. Засега тие 3 би биле единствени eligible.

До 3 октомври се пријавуваат филмовите до Академијата.
Рокот за кино проекции годинава мислам дека е до 30 ноември, за разлика од лани кога беше до 31 декември.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Кајмак премиерно во Токио.


По трејлер делува многу лошо.

Воопшто не ми се свиѓа што Микиќ има побитна улога во филмов. Глумењето на секој карактер му е исто, иритантно.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Ко педофил е. :pos:

Мене друго што ми падна во очи: описот на филмот на сајтот за фестивалот. Вика: насловот на филмот, Кајмак, е вид на десерт кој е популарен во Турција и Македонија. o_O Десерт? :rolleyes:
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Очекувано „Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар. Не сум го гледал ама колку и да ги сакам, тешко до номинација.

Во конкуренција за кандидатурата биле и филмовите: „Снежана на крајот умира“ во режија на Кристијан Ристески, „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски и „Мими“ во режија на Даријан Пејовски.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Го гледав Снежана и го препорачувам. Филмот навистина двои од стандардната шема и е доста уникатен, авторски производ. Да не разглабам опширно, би можеле да го продискутираме откако ќе биде на репертоар :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.872
Воопшто не ми се свиѓа што Микиќ има побитна улога во филмов. Глумењето на секој карактер му е исто, иритантно.
Се изнаглуми и се изнаеба со точно нула талент и харизма. Алал вера за овој Алваро Мората во светот на глумата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
знам дека имаш пристап до рвза или си заборавил :D

Прегледај го приврзокот 346532
Aј ако можеш праќај линк за гледање.

Туку Врба гледам дури сега во Србија ќе се прикажува во кино.
Видов реклама на некој од српскиве телевизии.

Зарем до сега немал тој филм премиера во Србија?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903

Рецензија за Снеже од Илина Букбокс. :)
И од Игор (Филмополис).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom