Македонски филмови

K.Warrior

Why So Serious?
Член од
25 јануари 2009
Мислења
409
Поени од реакции
623
Honeyland влезе на двете кратки листи на кои што конкурираше!!!

Влезе во Топ 10 за Најдобар Странски Филм и Топ 15 за најдобар Документарец

Фантастична шанса за двојна номинација

 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.344
Поени од реакции
6.538
Обично излегува првиот четврток од месецот ко додаток на Слободен печат. Месецов излезе на 12-ти, наместо на 5-ти.
Автоматски споено мислење:

Рецензијата на Уневска за Врба.
Ако не грешам,истата оваа жена имаше лоши критики и кон "Ругање со Христос", дека е пропаганда што никако не можам да се согласам.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.411
Обично излегува првиот четврток од месецот ко додаток на Слободен печат. Месецов излезе на 12-ти, наместо на 5-ти.
Значи пак смениле термин. На почеток излегуваше последниот четврток.


Браво за Медена земја, но не ми е јасно како може да е влезен за номинација и како документарен и како игран филм :confused:
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.607
Поени од реакции
20.844
Обично излегува првиот четврток од месецот ко додаток на Слободен печат. Месецов излезе на 12-ти, наместо на 5-ти.
Автоматски споено мислење:

Рецензијата на Уневска за Врба.
Го отепала филмот... и мислам дека првпат се случува да се согласам со неа :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.120
Поени од реакции
3.249
Го отепала филмот... и мислам дека првпат се случува да се согласам со неа :D
Мислам дека и скурчило покрај толку хвалоспеви што има за филмов, најгледан, нај ова, нај она, промоција од Агенцијата за филм каква што за ниеден друг наш филм немам видено, па оние фалби за Римски фестивал кој што ти е некој просек од фестивал. У реду е, Милчо е институција, ама филмов е просек. За споредба „Дедо и внук“ не е ни спомнат од Агенцијата за филм дека имал премиера и уште многу други филмови.
Ако не грешам,истата оваа жена имаше лоши критики и кон "Ругање со Христос", дека е пропаганда што никако не можам да се согласам.
Го немам гледано филмот, ама и на негледано не се согласувам со нејзиното мислење за Ругање со Христос. Тоа што го имаше напишано не беше филмска рецензија туку критика кон претходното раководство на АФМ за доделување средства на секакви режисери. Тука доста непрофесионално изигра по мое мислење, ама за Врба е баш во право.
Значи пак смениле термин. На почеток излегуваше последниот четврток.


Браво за Медена земја, но не ми е јасно како може да е влезен за номинација и како документарен и како игран филм :confused:
Го менуваат како им текне. Првично кога продолжија одеше секоја последна среда од месецот, па го сменија на последен четврток, па сега мислам септемврискиот број што требаше да излезе на крај на септември излезе на почетокот на октомври и од октомври тераат со прв четврток од месецот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.714
Поени од реакции
16.707
Браво за Медена земја, но не ми е јасно како може да е влезен за номинација и како документарен и како игран филм
Не е како игран филм. Во категоријата: најдобар странски, дозволено е да се предложуваат и документарци, и анимирани.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.418
Поени од реакции
4.701
Која е разликата во филмов на Манчевски Врба што има машка верзија?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.344
Поени од реакции
6.538
Која е разликата во филмов на Манчевски Врба што има машка верзија?
Во внатрешноста се прикажува само женскиот дел така да машката ја немам гледано но како што разбрав нема разлика,машката е само пократка без неколки сцени.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.671
Поени од реакции
35.676
изглеа ханиленд е добар филм, штета што избегавам неамерички филмови
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.671
Поени од реакции
35.676
Плачеш за банче, онака, плачеш.
Aко е така, не ми плачи мене, него плачи му на модераторот. Имаш копче пријави, пиши му приватна во која ќе го изложиш својот проблем и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
31 март 2013
Мислења
257
Поени од реакции
143
Член од
31 март 2013
Мислења
257
Поени од реакции
143
Излезе првиот тизер за детскиот филм Стела.

Од оваа 1 минута забележав кастинг маани. Изборот на Тони за дедо е грешка. Детево и кучево не ми се вклопуваат баш баш. Обично во филмови ставаат симпатични кучиња, овде ставиле ртка. Не велам дека детево е грдо или лошо глуми ама ми се чини како "да не го сака камерата". Како и да е, премиерата е на пролет.
 
На врв Bottom