Македонски филмови

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Плачеш за банче, онака, плачеш.
Aко е така, не ми плачи мене, него плачи му на модераторот. Имаш копче пријави, пиши му приватна во која ќе го изложиш својот проблем и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Излезе првиот тизер за детскиот филм Стела.

Од оваа 1 минута забележав кастинг маани. Изборот на Тони за дедо е грешка. Детево и кучево не ми се вклопуваат баш баш. Обично во филмови ставаат симпатични кучиња, овде ставиле ртка. Не велам дека детево е грдо или лошо глуми ама ми се чини како "да не го сака камерата". Како и да е, премиерата е на пролет.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Многу има. Први на кои ми текнува, некои од нив и кои ги користам, често:

„Насмеј се! Утре ќе нѐ нема“ - од „Сенки“
„Пукај бе братучед, пукај!“, „Ќе врне, касаат муви!“ и „Кажи му да ми го бричи... со зелено џамче“ од „Пред дождот“
„Сите ќе умрете. Некој после, некој сега. Нико не живи вечно.“, „Па ово нема ни у Београду / А шо, у Београду не умираат?“ и „Нека и е црна лесната земја“ од „Викенд на мртовци“
„Признај, пизда ти материна...“ и „Носиш пиштол, се правиш фраер“ од „Тетовирање“
„Извини Пиги, морално беше“ од „Среќна Нова '49“
„Зошто? Да му ебеш матер, зошто!“ од „Бал-Кан-Кан“
„Мирса, брат, ти го дркаш?“, „Стварно брат не ми се дига. А знаеш како би го дркал? Би го шамарал. Курот, што!“ и „Ќути бе, срамота е, има пички“ од „Панкот не е мртов“
„Што сакаш да ти донесе Дедо Мраз за Нова година? / Море марш у пичку материну“ и „А да ти ја учукам ја една?“ од „Збогум на дваесеттиот век“
„Куро крај нема!“ од „Мајки“
„Гаќите на другарката Оливера се светиња“ од „Големата вода“
„Ќе си земам жена Французинка, да ми пее шпански“ и многу други од „Самоуништување“

А веројатно најпознат е благословот на Петре Прличко од Мис Стон:

„Ај да ми бидеш живо и здраво детуле. Да пораснеш големо. На лице бело и црвено како тетовско јаболко, на снага – вита ела пиринска. Грло бисер да ти рони. Гласот да ти биде како на славејче…“ - „Мис Стон“

А една, морам парафразирано, зашто го нема филмот:

„Ја некни бркам в гаќи за да мочам, место курот, сум го извадил јајцето. Утоп се направив. Сега ги вадам сите три, па нека моча кое сака.“ од ТВ филмот „Што сонува кучето“ :pos:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Многу има. Први на кои ми текнува, некои од нив и кои ги користам, често:

„Насмеј се! Утре ќе нѐ нема“ - од „Сенки“
„Пукај бе братучед, пукај!“, „Ќе врне, касаат муви!“ и „Кажи му да ми го бричи... со зелено џамче“ од „Пред дождот“
„Сите ќе умрете. Некој после, некој сега. Нико не живи вечно.“, „Па ово нема ни у Београду / А шо, у Београду не умираат?“ и „Нека и е црна лесната земја“ од „Викенд на мртовци“
„Признај, пизда ти материна...“ и „Носиш пиштол, се правиш фраер“ од „Тетовирање“
„Извини Пиги, морално беше“ од „Среќна Нова '49“
„Зошто? Да му ебеш матер, зошто!“ од „Бал-Кан-Кан“
„Мирса, брат, ти го дркаш?“, „Стварно брат не ми се дига. А знаеш како би го дркал? Би го шамарал. Курот, што!“ и „Ќути бе, срамота е, има пички“ од „Панкот не е мртов“
„Што сакаш да ти донесе Дедо Мраз за Нова година? / Море марш у пичку материну“ и „А да ти ја учукам ја една?“ од „Збогум на дваесеттиот век“
„Куро крај нема!“ од „Мајки“
„Гаќите на другарката Оливера се светиња“ од „Големата вода“
„Ќе си земам жена Французинка, да ми пее шпански“ и многу други од „Самоуништување“

А веројатно најпознат е благословот на Петре Прличко од Мис Стон:

„Ај да ми бидеш живо и здраво детуле. Да пораснеш големо. На лице бело и црвено како тетовско јаболко, на снага – вита ела пиринска. Грло бисер да ти рони. Гласот да ти биде како на славејче…“ - „Мис Стон“

А една, морам парафразирано, зашто го нема филмот:

„Ја некни бркам в гаќи за да мочам, место курот, сум го извадил јајцето. Утоп се направив. Сега ги вадам сите три, па нека моча кое сака.“ од ТВ филмот „Што сонува кучето“ :pos:
Последното не ми е познато само.

Репликиве од погоре ќе ги користиме цел живот, никогаш нема да скиснат.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Исто од „Тетовирање“:

„Кофер ко кофер - празан“ и „Бекни бе, ќе ми снема лента“
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Инаку вчера почина Неда Арнериќ.
Познатата југословенска глумица која го играше ликот на Делфина во филмот за историското препливување на Ла Манж(нека ме поправи некој ако грешам за точниот настан, не сум 100% сигурен)

Почивај во мир Делфина
Автоматски споено мислење:

Исто од „Тетовирање“:

„Кофер ко кофер - празан“ и „Бекни бе, ќе ми снема лента“
Од тетовирање нема реплика која не е историска во нашата кинематографија.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Македонската кинематографија испиша историја со 2 номинации за Оскар за Медена земја. :oeoeoe:
Наклон до земја за Тамара, Љубо, Атанас и целиот тим. Нека се множат успесите на македонскиот филм.
Филмаџиите за разлика од ракометарите убаво ја започнаа 2020 година и го продолжија успехот од 2019.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Реков дека ќе лапне номинација во Филмови од неанглиско говорно подрачје, ама не очекував номинација и за документарки. :love:
Јас обратно. За документарец бев сигурен, изненадувањето беше за интернационален. Еден Atlantique, колку и да не ми се допадна мене лично, го нема! Па и Beanpole.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom