Македонски филмови

Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.676
Поени од реакции
16.573
Многу има. Први на кои ми текнува, некои од нив и кои ги користам, често:

„Насмеј се! Утре ќе нѐ нема“ - од „Сенки“
„Пукај бе братучед, пукај!“, „Ќе врне, касаат муви!“ и „Кажи му да ми го бричи... со зелено џамче“ од „Пред дождот“
„Сите ќе умрете. Некој после, некој сега. Нико не живи вечно.“, „Па ово нема ни у Београду / А шо, у Београду не умираат?“ и „Нека и е црна лесната земја“ од „Викенд на мртовци“
„Признај, пизда ти материна...“ и „Носиш пиштол, се правиш фраер“ од „Тетовирање“
„Извини Пиги, морално беше“ од „Среќна Нова '49“
„Зошто? Да му ебеш матер, зошто!“ од „Бал-Кан-Кан“
„Мирса, брат, ти го дркаш?“, „Стварно брат не ми се дига. А знаеш како би го дркал? Би го шамарал. Курот, што!“ и „Ќути бе, срамота е, има пички“ од „Панкот не е мртов“
„Што сакаш да ти донесе Дедо Мраз за Нова година? / Море марш у пичку материну“ и „А да ти ја учукам ја една?“ од „Збогум на дваесеттиот век“
„Куро крај нема!“ од „Мајки“
„Гаќите на другарката Оливера се светиња“ од „Големата вода“
„Ќе си земам жена Французинка, да ми пее шпански“ и многу други од „Самоуништување“

А веројатно најпознат е благословот на Петре Прличко од Мис Стон:

„Ај да ми бидеш живо и здраво детуле. Да пораснеш големо. На лице бело и црвено како тетовско јаболко, на снага – вита ела пиринска. Грло бисер да ти рони. Гласот да ти биде како на славејче…“ - „Мис Стон“

А една, морам парафразирано, зашто го нема филмот:

„Ја некни бркам в гаќи за да мочам, место курот, сум го извадил јајцето. Утоп се направив. Сега ги вадам сите три, па нека моча кое сака.“ од ТВ филмот „Што сонува кучето“ :pos:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.317
Поени од реакции
6.492
Многу има. Први на кои ми текнува, некои од нив и кои ги користам, често:

„Насмеј се! Утре ќе нѐ нема“ - од „Сенки“
„Пукај бе братучед, пукај!“, „Ќе врне, касаат муви!“ и „Кажи му да ми го бричи... со зелено џамче“ од „Пред дождот“
„Сите ќе умрете. Некој после, некој сега. Нико не живи вечно.“, „Па ово нема ни у Београду / А шо, у Београду не умираат?“ и „Нека и е црна лесната земја“ од „Викенд на мртовци“
„Признај, пизда ти материна...“ и „Носиш пиштол, се правиш фраер“ од „Тетовирање“
„Извини Пиги, морално беше“ од „Среќна Нова '49“
„Зошто? Да му ебеш матер, зошто!“ од „Бал-Кан-Кан“
„Мирса, брат, ти го дркаш?“, „Стварно брат не ми се дига. А знаеш како би го дркал? Би го шамарал. Курот, што!“ и „Ќути бе, срамота е, има пички“ од „Панкот не е мртов“
„Што сакаш да ти донесе Дедо Мраз за Нова година? / Море марш у пичку материну“ и „А да ти ја учукам ја една?“ од „Збогум на дваесеттиот век“
„Куро крај нема!“ од „Мајки“
„Гаќите на другарката Оливера се светиња“ од „Големата вода“
„Ќе си земам жена Французинка, да ми пее шпански“ и многу други од „Самоуништување“

А веројатно најпознат е благословот на Петре Прличко од Мис Стон:

„Ај да ми бидеш живо и здраво детуле. Да пораснеш големо. На лице бело и црвено како тетовско јаболко, на снага – вита ела пиринска. Грло бисер да ти рони. Гласот да ти биде како на славејче…“ - „Мис Стон“

А една, морам парафразирано, зашто го нема филмот:

„Ја некни бркам в гаќи за да мочам, место курот, сум го извадил јајцето. Утоп се направив. Сега ги вадам сите три, па нека моча кое сака.“ од ТВ филмот „Што сонува кучето“ :pos:
Последното не ми е познато само.

Репликиве од погоре ќе ги користиме цел живот, никогаш нема да скиснат.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.029
Поени од реакции
3.678
Исто од „Тетовирање“:

„Кофер ко кофер - празан“ и „Бекни бе, ќе ми снема лента“
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.317
Поени од реакции
6.492
Инаку вчера почина Неда Арнериќ.
Познатата југословенска глумица која го играше ликот на Делфина во филмот за историското препливување на Ла Манж(нека ме поправи некој ако грешам за точниот настан, не сум 100% сигурен)

Почивај во мир Делфина
Автоматски споено мислење:

Исто од „Тетовирање“:

„Кофер ко кофер - празан“ и „Бекни бе, ќе ми снема лента“
Од тетовирање нема реплика која не е историска во нашата кинематографија.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
255
Поени од реакции
142
Македонската кинематографија испиша историја со 2 номинации за Оскар за Медена земја. :oeoeoe:
Наклон до земја за Тамара, Љубо, Атанас и целиот тим. Нека се множат успесите на македонскиот филм.
Филмаџиите за разлика од ракометарите убаво ја започнаа 2020 година и го продолжија успехот од 2019.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.676
Поени од реакции
16.573
Реков дека ќе лапне номинација во Филмови од неанглиско говорно подрачје, ама не очекував номинација и за документарки. :love:
Јас обратно. За документарец бев сигурен, изненадувањето беше за интернационален. Еден Atlantique, колку и да не ми се допадна мене лично, го нема! Па и Beanpole.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
424
Поени од реакции
899
Моментот што Аполо11 не доби номинација во документарните беше клучен, доколку тој имаше номинација тоа ќе му значеше и оскар, покрај сите амерички критичари и прогнозери што ги изнаслушав. Вака еден оскар веќе имаме резервирано, а тоа е за документарец. За интернационален ќе лапа Паразитот, евентуално ако не се деси некоја каша па да напраат комбинации за сите страсти да ги задоволат, макар што Паразитов 6 номинации има, така да има повеќе простор па да ни дадат и нас 2 и тие да му земат од лебот на американците.

Во секој случај за документарен иаме заслужено и тоа повеќе од тоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.097
Поени од реакции
3.217
Ништо не е сигурно. За документарен има јака конкуренција. Се` си мислам дека за документарен лапа сирискион For Sama. Дај боже да грешам.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.600
Поени од реакции
35.458
 
На врв Bottom