Македонски филмови

Член од
31 март 2013
Мислења
257
Поени од реакции
143
  • Ѓорче Ставрески (Исцелител) доби максимум средства од Агенција за филм за својот нов филм.
  • Со долгометражни филмови ќе дебитираат Тамара Котевска (Медена земја), Саша Станишиќ и Срџан Јаничијевиќ (МНТ)
  • После Медена Земја за неколку години уште еден добар документарен филм во најава. НЕЈЗИНАТА ПРИКАЗНА по режија и сценарио на Тамара Котевска (Медена земја), Вардан Тозија, Марија Апчевска, Дина Дума...многу солидна екипа
Дојде живот барем за филмови и серии.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.714
Поени од реакции
16.707
Медена земја, сепак, без награда на Европските филмски награди. For Sama е најдобар документарец. :(
Screenshot_2.jpg
Автоматски споено мислење:

Инаку, доделувањето на наградите беше преубаво, оригинално и забавно. Американците може да учат само од Европејците. Плус, ни една единствена реклама немаше а за Оскарите после секоја категорија има 15 минути реклами, сафра да те фати!
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
257
Поени од реакции
143
Имав прилика да го гледам ДЕДО И ВНУК на Пиперкоски на премиерата во Битола.

На кратко добра приказна која можеше подобро да се раскаже. Барем за мене а и за повеќето на проекцијата првиот 1 час од филмот беше поприлично досаден. Сето дејство, заплат и расплет се случи во последните 40 минути. Некој актери тотална утка. Двете главни улоги Салаетин Билал и Лилиќ добро се покажаа, особено Дејан Лилиќ кој е носител на дејствието. Горан Стојаноски, Благој Веселинов беа исто така многу добри. Не ми е јасно зошто толку многу се потенцираше некое значење на Охрид кое го нема. Нема никакво влијание врз филмот како што се пишува во медиумите. Ние битолчани се разбираме во кинематографија, па можам да заклучам дека директорот на фотографија просечно си ја заврши работа. Иако беше премиера со присуство на режисерот и дел од екипата немаше интерес во Битола за филмот. Што не е вообичаено. Ама не е ни чудно. Не очекувам силни реакции, голема кино дистрибуција, фестивали и награди. Од мене добар (3)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.120
Поени од реакции
3.249
Краткиот 'Налепница' на Георги Унковски на Санденс 2020.
Трета година по ред со филм на Санденс, макар и краткометражен. :love:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
16.510
Не ми е јасно зошто толку многу се потенцираше некое значење на Охрид кое го нема. Нема никакво влијание врз филмот како што се пишува во медиумите.
Чисто онака на принцип hometown, братот се вратил после сто години дома од големиот град и баш добро го погодиле.Охриѓан-ец/ка заминала во Скопје и после две години комплетна промена на дијалект првенствено, другото така така.Патем, можело да е и од било кој друг град.Аи ете некок си искористи реклама:)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.418
Поени од реакции
4.701
Супер на Манчевски ми се допадна. Првата и втората приказна најдобра а третата послаба. Не е филм за луѓе со слабо срце, чувствителна тема.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.120
Поени од реакции
3.249
Уневска убава рецензиичка има пишано за Врба во Филм +. Како го има поплукано, секоја и' чест. Можда малку преостро, додека за полоши филмови била млака, ама браво. Жена со 'мадиња'.

Преку к*р од форсирање на филмот, кога е слаб и еден од најслабите на Милчо.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.344
Поени од реакции
6.538
Уневска убава рецензиичка има пишано за Врба во Филм +. Како го има поплукано, секоја и' чест. Можда малку преостро, додека за полоши филмови била млака, ама браво. Жена со 'мадиња'.

Преку к*р од форсирање на филмот, кога е слаб и еден од најслабите на Милчо.
Се согласувам дека е далеку од Сенки и Пред Дождот(филм кој е 10 пати гледан и секогаш како да го гледам прв пат) па ајде и тоа дека се форсира,навистина можеби малку и е исфорсиран за разлика од еве Исцелител или Петрунија,па и и Ругање со Христос иако навистина не знам што стана со тој филм дали доживеа повеќе кино проекции низ државата зошто го гледав и навистина е далеку подобар од Врби.
Ама Врби имаше одлична реклама направена за овој филм и најверојатно добар маркетинг кои го изменаџирал сето тоа.

Но сепак Врби е далеку од неквалитетен филм и не е направен колку ради реда,има поента и има душа,пак ќе кажам нема никогаш да стане како Пред Дождот баш ќе видам дали по некое време би изразил желба да го репризирам како што сакам да го репризирам сега Ругање со Христос,филм кој мене лично ме остави без текст пола саат после завршувањето,нешто што не се случи со Врби.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.418
Поени од реакции
4.701
Каде излегува сега Филм+?
Како прилог во Слободен печат

Еве и тема има
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.120
Поени од реакции
3.249
Каде излегува сега Филм+?
Обично излегува првиот четврток од месецот ко додаток на Слободен печат. Месецов излезе на 12-ти, наместо на 5-ти.
Автоматски споено мислење:

Рецензијата на Уневска за Врба.
 
Последно уредено:
На врв Bottom