Зошто модерната жена се плаши од брак?

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Високите критериуми дали се показател дека некој нема допирна точка со реалноста?
Ти го лајкнав постот по грешка.. :)
Што не ти е јасно? Реков, не важат за сите истите правила, не важат за сите истите услови и не тргнуваме сите од иста стартна позиција. Сето ова директно влијае на критериумите. Различни услови, различни вредности, различни критериуми. Нема ништо погрешно во високи критериуми, доколку се реално достижни. Ама тие критериуми што вие ги имате, најголемиот дел од луѓето не смеат да си ги дозволат. Затоа, вашите стандарди чувајте си ги за себе и престанете да ги наметнувате.
Не сум осетила, зошто не паметам, сум била бебе кога моите живееле во тешки услови. Веројатно им било тешко.
А не гледам, зошто би осетила, ако доволно се трудам, и успеам? Или на тебе, мила, полесно ти е ,,животот ме заеба, немам време за потење да направам нешто повеќе,,. Да, познавам такви луѓе. Ама познавам и такви, што пешки одат по 10км на факултет, работат за да си го платат истиот, и сепак успеваат да просперираат за да обезбедат подобри коцки за себе и за своето потомство.
Ама, не можат сите се. Реков убаво. Некои ќе станат мајки на 18-20, ќе бидат најдобри домаќинки. Некои на 30 ќе станат мајки, ќе им обезбедат добри услови на децата за живот, и место да домаќинуваат, времето ќе си го поминуваат многу поквалитетно.
Како што реков, јасно ми е дека не си осетила, затоа и не реплицирам на најголемиот дел од твоите постови. Секое објаснување ќе биде залудно.
А за тоа јас во која група спаѓам, сум бил и во едните и во другите. Ти можеш да се пофалиш со истото?
И не сум јас темата, а не треба да си ни ти. Но, се' додека постираш 90% проценти од твојата приватност што нема никаква врска со темата (која бтв, доколку сакавме да ја знаеме, ќе те викневме на кафе), а останатиот 10% ти се претежно глупости, лаги и контрадикторности, ќе бидеш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Види, за мене е глупаво да постои правило дека жената е таа со престилката, ама ете, во твојата свест, постои. Сега, што да правам? Општествената моја активност, некому му носи подобар живот. Ако ме нема мене, нема кој да помогне на тие луѓе. Тоа е тоа. Па сега можеме ние да плукаме по системот, ама нема да го промените, тие деца ќе умрат од нечистотија, нивните мајки ќе се проституираат, татковците и понатаму ќе бидат алкохоличари/наркомани. А тие деца, не се виновни што тоа им се случува.
И ти не можеш да одлучуваш дали мене ме бива или не за жена преку форум, или каков е татко ми, па го правиш тоа.
Не вперувај го прстот во мене, пробај прво накај себе.
OK, sega ke si legnam da spijam. Nikade ne rekov deka ne te biva za zena, samo napisav deka imas bubacki vo glavata, i toa cel roj. I toa ne si ti kriva, krivi se onie koi ti dozvoluvaat da imas bubacki. Ako barem malku pridonesov da gi nabrkas bubackite, super. Ako ne, pak super...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
за едно си во право.имате по 20 години и вашето видување за бракот е по кажување.за разлика од вас јас го живеам тој брак.дали мислите со цел ум или стварно дали вие тоа би го направиле во реланоста и да застанете и да и кажете се на другаркави па макар и најблиска за сите тајни во бракот.мислам дека работите со непроверени и непотполни информации.информациите кои ги добивате се од типот како она се надева дека треба да биде или во најмала рака она лошото го порпушта да го спомне или си се теши самата како и ве убедува вас дека и е онака баш како и замислувала.ај да не навелгуваме во детали ама дали стварно очекувате дека вашите другарки ви кажуваат ама баш се од почеток до крај!!
и на крај близок пример и пример на своја кожа не е исто.да гледаш фудбал и да играш не е исто.
верувај дека и голем број мажи се одкажале од нешто за да му биде на смејството подобро, така да тука сме на исто не се секирајте.
и верувале или не во војска бев кувар, што значи дека знам да готвам, еден дел од животот живеев сам така да знам и да се испеглам( за перење со машина незнам , не сум пробал) за рачно нешто да исперам и тоа знам, да си раскренам и да исчистам прашина и тоа знам, и не верувам дека некој не знае или не може да научи.но некао се губи поентата на муабетот.сигурно и женами не се родила во скасија па да незнае многу работи што ги знам и јас што спаѓаат во таканаречена машка категорија.
ама не е то то.
и замислете само колку некогаш можам да ја изненадам кога ке приготвам нешто јас без да знае без некој да ме примора или обврзи.само незнам дали е посреќна дека сум и направил изненадување или поради реткоста на настанот :)
Владе, вистина е дека ниту со самите себе не можеме сосема искрени да бидеме, а не пак со другите. Затоа, колку што ти ми раскажуваш, толку и некој друг ми раскажува. Нема некоја разлика. Дали моите пациенти, на пракса, и тие ме лажат? Не би рекла. Само што на нив јас не им го раскажувам мојот живот, за тие мене да можат исто така да ме проценуваат, туку веруваат дека можам да им помогнам и се најискрени што можат.
Можеби другарките ќе скријат, можеби тетка ми ќе скрие, но како би можела мајка ми да скрие?
И на крајот, кога со некого живееш, како би можел тој некој да скрие?
Кога веќе сме кај рамноправни бракови, имам тетка која живее во Љубљана, има 2 деца со дечко и со кој е во врска повеќе од 15 години, двете деца носат две презимиња, двете деца се машки деца, таа и дечко имаат стан на заедничко име, заработуваат солидно, плаќаат заедно сметки, одат речиси секој викенд некаде на шетање со децата, кога и да седнеш со нив, или со нивните деца, сите зрачат со позитивна енергија. Дома речиси и не готват, зошто тие двајца ручаат на работа, после градинка бабата ги зема децата и ги чува, па и таа им готви. Може некој да скре нешто некогаш, но позитивната енергија, начинот на кој комуницираат, начинот на кој се однесуваат децата... тоа и не се крие така лесно. Ако тргнеме од тоа дека, децата се огледало на родителите, зар не?
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
а јас стварно незнам колку пати напишав дека воопшто не е подредена, туку си има некој ред во фамилијата кој ти ете го замислуваш како ропство, ама тоа се вика реалност.

недај боже да ми се смеша во скарата. ни на крај на памет ке ми падни да и дозволам да и се приближи на истата.тоа е казниво со закон :)
A рерната? И на неа ли пишува определно растојание кое важи само за женски пол? :)
Јас не сум месар, си сакам повеќе млечни производи и манџи. И затоа ретко сум правела месо, но сум налетала на партнери кои умеат убаво да го зготват и не им претставувало тешкотија, баш напротив.
Ете рамноправност. Денес манџа, утре месо :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Ти го лајкнав постот по грешка.. :)
Што не ти е јасно? Реков, не важат за сите истите правила, не важат за сите истите услови и не тргнуваме сите од иста стартна позиција. Сето ова директно влијае на критериумите. Различни услови, различни вредности, различни критериуми. Нема ништо погрешно во високи критериуми, доколку се реално достижни. Ама тие критериуми што вие ги имате, најголемиот дел од луѓето не смеат да си ги дозволат. Затоа, вашите стандарди чувајте си ги за себе и престанете да ги наметнувате.

Како што реков, јасно ми е дека не си осетила, затоа и не реплицирам на најголемиот дел од твоите постови. Секое објаснување ќе биде залудно.
А за тоа јас во која група спаѓам, сум бил и во едните и во другите. Ти можеш да се пофалиш со истото?
И не сум јас темата, а не треба да си ни ти. Но, се' додека постираш 90% проценти од твојата приватност што нема никаква врска со темата (која бтв, доколку сакавме да ја знаеме, ќе те викневме на кафе), а останатиот 10% ти се претежно глупости, лаги и контрадикторности, ќе бидеш.
Навистина, срам да ми е. Или начинот на кој докажувам дека сум во право, тебе те боли?
Јас не наметнувам никому ништо. Кој како сака нека живее. Вие ми велите, дека јас не знам ништо. Мојата реалност е моја, не е ништо. Да расчистиме. Имам достижни критериуми, кои ако за некој друг се сон, илузија, нека си најде други. Ама дека грешам, само затоа што имам високи критерими, па уште и контрадикторна сум заради тоа?? Абе ајде.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:42 AM ---
OK, sega ke si legnam da spijam. Nikade ne rekov deka ne te biva za zena, samo napisav deka imas bubacki vo glavata, i toa cel roj. I toa ne si ti kriva, krivi se onie koi ti dozvoluvaat da imas bubacki. Ako barem malku pridonesov da gi nabrkas bubackite, super. Ako ne, pak super...
Ако секој ден почнам да готвам, мислам дека луѓето околу мене ќе почнат и да ме караат. Та веќе и онака ми викаат дека имам премногу обврски, дека треба да одморам, дека не е нормално 1 човек сето тоа да го прави (ај погоди, кој најмногу тоа ми го зборува).
Не смени ништо во мојата глава. Не си првиот што пробал, и што не успеал. Фала Богу, добро знам што сакам и како сакам. Најлошо е кога не знаеш што сакаш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
Можеби се нема да кажат, но затоа сметам дека способноста за проценување односно посматрање ми е од корист.
Си бил една година во војска? Си готвел сам, си се перел, во ред е тоа се. И го почитувам.
Но денес мажите тоа го прават години. Минимум 4 години студирање. Што значи тоа е долг период и преминува во навика, а навиката преку ноќ или пак со бурма на рака не исчезнува. Можеби нема да биде секојдневно во точно определен час, односно на дугме, но ќе биде прилично често од мажи кои што не свариле ниту едно кафе.
Пишав и погоре, но ќе повторам. Маж кој што знае да се грижи за себе, готвење, перење, чистење е за почитување. Штом се грижи за себе и за она што е негово, големи се шансите дека ќе се грижи и за своето семејство. Плус тоа ќе разменам и рецепти :)
во моја одбрана ке кажам дека готвев сам во одвоено стражарско место на цели 20 души и 4 кучиња и не јадов ќотек, што е за пофалба со оглед дека пред тоа знаев да испржам јајца само.така да стварно не ми е јасно кога ке речат некој жени незнам и неможам да зготвам за двајца или тројца и ништо друго освем шпаѓети. тоа мое куварско искуство си го чуствувам како некоја гордост и достигнување
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:44 AM ---
A рерната? И на неа ли пишува определно растојание кое важи само за женски пол? :)
Јас не сум месар, си сакам повеќе млечни производи и манџи. И затоа ретко сум правела месо, но сум налетала на партнери кои умеат убаво да го зготват и не им претставувало тешкотија, баш напротив.
Ете рамноправност. Денес манџа, утре месо :)
релната си е нејзина, јас сум за скарата тука сме начисто
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Можеби се нема да кажат, но затоа сметам дека способноста за проценување односно посматрање ми е од корист.
Си бил една година во војска? Си готвел сам, си се перел, во ред е тоа се. И го почитувам.
Но денес мажите тоа го прават години. Минимум 4 години студирање. Што значи тоа е долг период и преминува во навика, а навиката преку ноќ или пак со бурма на рака не исчезнува. Можеби нема да биде секојдневно во точно определен час, односно на дугме, но ќе биде прилично често од мажи кои што не свариле ниту едно кафе.
Пишав и погоре, но ќе повторам. Маж кој што знае да се грижи за себе, готвење, перење, чистење е за почитување. Штом се грижи за себе и за она што е негово, големи се шансите дека ќе се грижи и за своето семејство. Плус тоа ќе разменам и рецепти :)
Е таков е овој мојов. А јас будала, си викам, чекај уште, не се знае. Море го фаќам под мишка и право во матично :) Да ти кажам, искрено, тој е ептен задоволен со моите рецепти, кои се сведуваат на топчиња од соја, плескавици од соја, веге сендвичи, манџи, супи... Ама пак го јаде, од почит :) А знам дека не го бендисува :)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Ти го лајкнав постот по грешка.. :)
Што не ти е јасно? Реков, не важат за сите истите правила, не важат за сите истите услови и не тргнуваме сите од иста стартна позиција. Сето ова директно влијае на критериумите. Различни услови, различни вредности, различни критериуми. Нема ништо погрешно во високи критериуми, доколку се реално достижни. Ама тие критериуми што вие ги имате, најголемиот дел од луѓето не смеат да си ги дозволат. Затоа, вашите стандарди чувајте си ги за себе и престанете да ги наметнувате.
Условите се создаваат, правилата се пишуваат, но постојат и непишани правила кои за жал не ги наметнуваме туку ги наметнува целото општество, односно мнозинството.
Мојот стандард не го наметнувам, но имам право да го искажам нели? Во ситуацијава го пишувам на форум.
Високите критериуми се релативна работа. За некој е достижно да заврши факултет, за некој е недостижно од x фактори. Така е и со критериумите, некој е цепидлака односно ситничар и знаеш што бара и го бара, некои поим немаат па затоа фунционираат според тоа се што лета се јаде.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
во моја одбрана ке кажам дека готвев сам во одвоено стражарско место на цели 20 души и 4 кучиња и не јадов ќотек, што е за пофалба со оглед дека пред тоа знаев да испржам јајца само.така да стварно не ми е јасно кога ке речат некој жени незнам и неможам да зготвам за двајца или тројца и ништо друго освем шпаѓети. тоа мое куварско искуство си го чуствувам како некоја гордост и достигнување
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:44 AM ---

релната си е нејзина, јас сум за скарата тука сме начисто
А јас во моја одбрана ќе кажам дека знам да спржам јајца, ама не пржам од очигледни причини. Ама затоа, рерната јас не ја давам никому, е, може не знам ручек, ама торти и колачи, најголемата домаќинка за мал прст не ми се фаќа.
Се прифаќа готвење само торти? Може таква домаќинка да бидам?
Абе Владе, Владе. Ептен си ми различен од мене, ама пак си ми многу интересен. Да ти кажам, читајќи те, ми се роди една желба голема, да ти направам една супа по мој вкус, веге, ама прсти да излижеш. Е сега, не е некаков си ручек, ама се рачуна.
Плус, не јас не давам да ми се меша мажот во штипки. Абе, знаел, не знаел, негов проблем, чистењето мене не ми е само обврска, ќе кажам тајно и тивко, уживанција ми е.
Најдобро ми оди прашината, кога ќе рокнам музика, па уште и аеробик низ дома, а исто така забавно ми е пуштање машина (за кое до ден денес се јавувам на мајка ми, да не утнам бројче и боја) а и пружање. Казниво со закон е некој да ми одземе бришење прашина. Ама ќе казнам јас со сукало, да ми рече некој, направи сарма. Пита се прифаќа, и тоа да знаеш како добро ја правам, до душа, еднаш годишно :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
А јас во моја одбрана ќе кажам дека знам да спржам јајца, ама не пржам од очигледни причини. Ама затоа, рерната јас не ја давам никому, е, може не знам ручек, ама торти и колачи, најголемата домаќинка за мал прст не ми се фаќа.
Се прифаќа готвење само торти? Може таква домаќинка да бидам?
Абе Владе, Владе. Ептен си ми различен од мене, ама пак си ми многу интересен. Да ти кажам, читајќи те, ми се роди една желба голема, да ти направам една супа по мој вкус, веге, ама прсти да излижеш. Е сега, не е некаков си ручек, ама се рачуна.
Плус, не јас не давам да ми се меша мажот во штипки. Абе, знаел, не знаел, негов проблем, чистењето мене не ми е само обврска, ќе кажам тајно и тивко, уживанција ми е.
Најдобро ми оди прашината, кога ќе рокнам музика, па уште и аеробик низ дома, а исто така забавно ми е пуштање машина (за кое до ден денес се јавувам на мајка ми, да не утнам бројче и боја) а и пружање. Казниво со закон е некој да ми одземе бришење прашина. Ама ќе казнам јас со сукало, да ми рече некој, направи сарма. Пита се прифаќа, и тоа да знаеш како добро ја правам, до душа, еднаш годишно :)
добро е ги смиривме страстите. и не се разботи за различност туку за километража. едноствано ја немаш и затоа неможам да ти земам за зло.сум поминал јас и полоши работи така да овај муабет на форум ми е некако онака.
инаку јас сум сештојад јадам се без разлика дали има или нема месо во него, не сум некој пинпирлија, а посебно супите ама воопшто не ми прават разлика дали се од трева печурки кокшка теле или друго животинче или растение или комбинирано. само да има основен зачин сол вегета и црн пипер хехе.
ама за палачинки сум махер а не ги правам често пошто си ги чувам за адут кога ке ја заебам работата.
видиш како можам да сум деспот а таа да е подчинета кога кога ке згрешам и правам глупости ме карат.нема логика нели
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Навистина, срам да ми е. Или начинот на кој докажувам дека сум во право, тебе те боли?
Јас не наметнувам никому ништо. Кој како сака нека живее. Вие ми велите, дека јас не знам ништо. Мојата реалност е моја, не е ништо. Да расчистиме. Имам достижни критериуми, кои ако за некој друг се сон, илузија, нека си најде други. Ама дека грешам, само затоа што имам високи критерими, па уште и контрадикторна сум заради тоа?? Абе ајде.
Види, ти почна со навреди, јас продолжив цивилизирано. Ниту пак ме боли нешто, освен главата од читање глупости. Не ти реков дека не знаеш ништо (не се фаќај за зборот "ништо", јасен бев на што се однесува), напротив, многу знаеш, ама има уште дупло повеќе што не знаеш. Ако е тоа за тебе навреда, тогаш имаш проблем.
Moжеби несвесно, ама наметнуваш. Гледање со презир на Стојна (или како и да ја нарече) со пиперките, потценување на домаќинките и смелоста да ги наречеш робови затоа што САМИ решиле да се жртвуваат за семејството, мене ми личи на обид за наметнување. За ова зборам:
Во суштина, феминизмот е најголемиот дискриминатор на жените, затоа што ги смета за доволно глупави да не можат сами да одредат каков живот сакаат и толку неспособни што не можат да проценат дали се угнетувани/робови/whatever и да се справат сами со своите проблеми.
Ако ти се достижни критериумите - супер. Твојата реалност е твоја. Се' e тоа кул. Ама разбери дека твојата реалност ја делиш само со малку луѓе на светов. Не е стандард и не ја продавај како таква.
И не реков дека грешиш и дека си контрадикторна заради критериумите, туку заради тоа што на различни теми се имаш тотално спротивно изјаснето и се фаќаш во лага, а јас, за жал или среќа, сум прочитал. Ќе бидам фин како што бев до сега (да, бев) и нема да ги цитирам тие делови. И, те молам не ми реплицирај, барем не на теми машко-женски односи. На другиве можно е да делиме ставови.

ПС. Не знам само како не забележа дека најголем дел од форумџииве на темава имаат многу слично мислење на твоето (меѓу кои и јас), со таа разлика што за тебе не постојат граници.
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
Нека разберат сите што се противат овде дека жена без вештини у кујна ниеден сопруг нема да ја сака и ќе ја вара, е сеа прајте како знајте.
Тоа е факт и сите ќе ви потврдат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Нека разберат сите што се противат овде дека жена без вештини у кујна ниеден сопруг нема да ја сака и ќе ја вара, е сеа прајте како знајте.
Тоа е факт и сите ќе ви потврдат.
А јас пак мислев, жена лоша во кревет, или жена што бега од кревет, некој ќе ја изневерува. Навистина, не знаев дека кујната е толку значајна во сексуалниот живот на брачните партнери.
--- надополнето: Jun 1, 2011 2:44 AM ---
добро е ги смиривме страстите. и не се разботи за различност туку за километража. едноствано ја немаш и затоа неможам да ти земам за зло.сум поминал јас и полоши работи така да овај муабет на форум ми е некако онака.
инаку јас сум сештојад јадам се без разлика дали има или нема месо во него, не сум некој пинпирлија, а посебно супите ама воопшто не ми прават разлика дали се од трева печурки кокшка теле или друго животинче или растение или комбинирано. само да има основен зачин сол вегета и црн пипер хехе.
ама за палачинки сум махер а не ги правам често пошто си ги чувам за адут кога ке ја заебам работата.
видиш како можам да сум деспот а таа да е подчинета кога кога ке згрешам и правам глупости ме карат.нема логика нели
Е, сега па и ти ништо не си разбрал. Каде реков дека си деспот?
Немој да вадиш такви муабети :) Само реков дека си доминантен, до душа самиот си го кажа тоа.
Ама во кујната не си, па затоа и си добиваш карање кога ќе ја утнеш работата!! :)
Јас не сум секаде рамноправна, во сексот ептен сум потчинета, и ич не му се мешам во работата на фраеров. Што ќе се мешам, каде што е тој подобар :)
Битно е да си ти среќен, жена ти среќна, децата среќни. А како ќе си уредите, тоа е веќе релативно :)
--- надополнето: Jun 1, 2011 2:55 AM ---
Види, ти почна со навреди, јас продолжив цивилизирано. Ниту пак ме боли нешто, освен главата од читање глупости. Не ти реков дека не знаеш ништо (не се фаќај за зборот "ништо", јасен бев на што се однесува), напротив, многу знаеш, ама има уште дупло повеќе што не знаеш. Ако е тоа за тебе навреда, тогаш имаш проблем.
Moжеби несвесно, ама наметнуваш. Гледање со презир на Стојна (или како и да ја нарече) со пиперките, потценување на домаќинките и смелоста да ги наречеш робови затоа што САМИ решиле да се жртвуваат за семејството, мене ми личи на обид за наметнување. За ова зборам:

Ако ти се достижни критериумите - супер. Твојата реалност е твоја. Се' e тоа кул. Ама разбери дека твојата реалност ја делиш само со малку луѓе на светов. Не е стандард и не ја продавај како таква.
И не реков дека грешиш и дека си контрадикторна заради критериумите, туку заради тоа што на различни теми се имаш тотално спротивно изјаснето и се фаќаш во лага, а јас, за жал или среќа, сум прочитал. Ќе бидам фин како што бев до сега (да, бев) и нема да ги цитирам тие делови. И, те молам не ми реплицирај, барем не на теми машко-женски односи. На другиве можно е да делиме ставови.

ПС. Не знам само како не забележа дека најголем дел од форумџииве на темава имаат многу слично мислење на твоето (меѓу кои и јас), со таа разлика што за тебе не постојат граници.
Јас би те замолила да ми цитираш одреден мој пост, каде што кажувам едно, а потоа викам пу пу не важи.
Јас гледам со потценување само на неамбициозните луѓе. Не можам да разберам неамбициозност. Не можам. А Стојна, со пиперките, е пример. Исто како и Трпе докторот.
И не гледам со потценување на ниту една домаќинка ако навистина сака тоа да биде. Напротив, јас ценам такви семејства, најмногу зошто познавам едно такво што многу добро функционира, имено мажот е високо образован и има солидна плата, а жена му има буквално средно земјоделско. За да не плаќаат дадилки и таа за џабе да работи, одлучија таа да не работи, да остане дома, и да се грижи за домот. И така функционираат, не гледам тука нешто погрешно. Ама и таа е среќна во својата улога, мислам дека ме разбираш што сакам да кажам.

Се се сведува на хедонизмот, како една најубава мисла што ме води секој ден во мојот живот. Прави што ќе правиш, биди сигурен дека тоа го сакаш, и биди среќен што така си одбрал.
А што си одбрал, тоа е твое право, и јас немам право да кажам дали е правилно или погрешно.
Затоа ми пречи што мене некој ми кажува каков е мојот живот.
Инаку, тука е темата Зошто модерната жена се плаши од брак? А не зошто Стојна покрај пиперки, секое сабајле молзе крави. Просто и едноставно, темата не е наменета за традиционални жени. Има и такви, што ја сакаат традицијата, и такви, што не ја сакаат. Темава е за овие вториве.

А мојот одговор е дека секоја модерна жена се плаши од тоа дека некој ќе проба да и наметне улога што таа не ја сака, или делумно само ја сака. Модерната жена најчесто има хедонистички поглед на светот, па заради тоа од маж и не бара нешто посебно да направи, исто очекува да не биде барано од неа.
А и добро кажав, секој си бара партнер спроти себе. Традиционалниот маж бара традиционална жена. Модерниот маж модерна.

Таква е реалноста. Сепак, во конверзацијава сме премалку, не е фер зошто нема доволно луѓе од Скопје (буквално од Скопје) зошто токму тука се развиваат тие хедонистички мисли, зошто токму тука, нема клима за развивање на традиции, и токму тука, има најголеми услови за просперитет. И токму тука, се раѓа флексибилноста, зошто има луѓе од секаков калибар.

Стојна не може да запознае луѓе од секаков калибар и да има хедонистички размислувања, ниту да биде флексибилна, кога ретко кога излегла од нивата со пиперки. Јас не ја обвинувам за тоа, што не значи дека ми се допаѓа како таа живее. Можеби неа и се допаѓа, зошто е навикната, и неа не и пречи таа ситуација?
Но кога растеш во средина каде што ништо не ти е чудно, не можеш да речеш ,,мора ова вака да биде, ако не е вака, не е нормално,,.

Секакви луѓе имам за пријатели и познаници. Од крајно религиозни (христијани, муслимани) и крајно традиционални, до атеисти и слободоумни, светски патници, скитници по планетава. Никого не осудувам или мислам дека е во право, за друг да набедам и кажам дека греши.

Сите се во право, додека не кршат законска норма. А добро знаеме, кујната не и е доделена на жената како законска облигација :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
се воздржував подолго време да не искоментирам на темава ама едноставно ми боде очи и морам да го поставам прашањето: Од каде тоа дека модерната жена се плаши од брак?
ве молам одговорете ми навистина неможам да сватам како вака констатирате некои работи. врз основа на што? докази? факти? аргументи? издвојувете 2 3 4 5 жени од милион?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
се воздржував подолго време да не искоментирам на темава ама едноставно ми боде очи и морам да го поставам прашањето: Од каде тоа дека модерната жена се плаши од брак?
ве молам одговорете ми навистина неможам да сватам како вака констатирате некои работи. врз основа на што? докази? факти? аргументи? издвојувете 2 3 4 5 жени од милион?
Па сами си кажуваат ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom