Зошто модерната жена се плаши од брак?

S

Shellshock nam67

Гостин
една на работа во една прилика разговаравме така колеги собрани и баш падна муабет за една колешка баш на темата брак и деца.
зошто не раѓа деца одговорот и бил следен -не сакала да си ја расипе фигурата и телото што го имала е народе народе до кај иде светот по скапоцено од свои деца нема на свет
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Интересно прашање. Прво ако тргнеме од женската анатомија, дека не е важна должината, ами техниката :) Значи ќе видиме што може да се направи, природно. Ако ништо не бива, имаме нешто што се вика секс играчки... ти што мислиш?
--- надополнето: May 31, 2011 7:18 PM ---

Срце, имаш само 16. Хормоните работат.
Велам, малце и јас како тебе размислував... Ама фала богу, ми помина.
Ќе ти помине и на тебе, кога ќе сфатиш дека има нешто што се вика мрсни вицови... Што ти, очигледно, не разбра, или намерно не сакаше да разбереш.
Како и да е, FAIL.
Ако се лажиме сега...ок...
Ти сама се изјасни дека должината ти е приоритет, сега споменуваш и техники, дилда...бегаш од одговор...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
КАКО НЕМА ЦРВЕНКИ?!?!?!?!
КАКО ?!?!?!?!?!

Иди стани професор на факс, немој да имаш деца НИКАД ! Н И К А Д !
Ќе ти бидат лошо воспитани пошо ќе имаш многу за работа, ќе пијат, ќе пушат на 12, твоите ќерки нека и кажат чао на невиноста на 15, ќе имаат доволно пари од тебе за да си идат со такси па ќе си дозволат да седат со „другарите“ до 5 сабајле, ќе имаат двојки (евентуално двојки, кецови по дифолт) у школо, ќе гледаат само по искачање, забава, а тебе нема да те почитуваат ко родител. Воопшто.
Знаеш зошто?
Пошто и децата не се глупави.
Децата чувствуваат кога некој се грижи за нив.
Децата сакаат кога некој се грижи за нив.
Децата сакаат да поминат што е можно повеќе време со своите родители.
На децата им треба внимание.
Им треба љубов.
Ама модерната жена, впрочем, модерниот свет, не може да им го пружи тоа.

Иди сеа убиј се и ти.
Пошо појма немаш од животот.
Пошо паметот уште ти е у кариера неголи у посветување внимание на љубените.
Има еден куп ко тебе. Има некои и шо имаат 50 години и уште размислуваат ко тебе. Ги бркаат децата од дома после 25.
„Иди работи нешо, не ми дреми дома тука. Не знам на кого се метна ваков мрзлив, ништо да не се работело, јас и татко ти се измачивме цел живот да ти обезбедиме се што имаш.“ КАКО ПА ДА НЕ !
Обезбедиле, my beautiful ass. Се тепале да имаат повеќе пари од пријателите.
Се бореле да го запишат у најдоброто училиште у Скопје(приватно, нали).
Да го пратат у странство на студии, тешејќи се дека го прават правилниот избор со тоа што „ќе учи од подобри професори“, а уствари длабоко од внатре и самите знаат дека ќе им се растеретат обврските и нема да мораат да се гржиат толку многу за детето свое.
Ми се гади од ваквите родители. Што мислат дека побитно е да имаат пари у семејството, отколу блискост и топлина.
Родители што мислат дека нема да имаат време да се посветат на домашните, среќните ствари у животот, пошо (те цитирам) „планираат да бидат инжинери, или не знам, адвокати, и очекуваат да имаат поголема плата, а помалку време“ Плитки сте. Поплитки од мене.

Маж ти за шо служи у животот? Шо ќе праи он ако ти „градиш кариера“? Ќе дреме дома? Ќе чисти? Ќе пере? Ќе пегла?
Аха, а кој ќе мења сијалици? Или ќе кречи? Или ќе глетува ѕидови? (ова на сексилишс ретардираните примери) Пак он?

Кои фаци ЕЈ !
Не можам да ви се изначудам на паметот.
Радо би заработувала пари неголи да праам јадење, да перам, да чистам, да пеглам дома.
За мене, за мојот љубен, за моите деца.

До каде отиде светов. Ако треба и улици ќе бришам да ми даат пари, да ми дадат повеќе пари отколу што имам, ама да жртвувам нешо, ко тоа да направам ручек, да се убијам од чистење по дома, да пеглам секој ден...да го правам ова од љубов кон некого, НЕ ДАЈ БОЖЕ !

Модерен свет.
Модерни жени.
Модерни мажи.
Све модерно.
Одете по ѓаволите.
Спротивно на ова, голем број на примери покажуваат дека деца од грижливо семејство, посветено на работа и на домашни обврски, станале калаштури или наркомани.
И девојко олабави ги моите примери, пошо очигледно за тебе се ретардирани, ама за други се секојдневие, односно за многу жени, па не сметам дека водат ретардиран живот.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Да го почитува моето мислење и мојот избор. Да биде флексибилен, да не ме гуши со тешки филозофии, да не го интересира ,,народот,, туку јас. Да биде високо образован, да има културно однесување, да биде трудољубив, да БИДЕ ДОБАР ТАТКО, а под тоа подразбирам да не му пречи менување пелени, носење на балет, да има време да разговара со децата, да има време да им зготви ако има потреба, ако сум јас на работа да не ме чека нервозно зошто сам останал со децата, и да не биде ,,штедлив за црни дани,,. Да биде хуман, да биде патриот, да биде активист и да биде вегетеријанец.
Се разбира, треба и да ме сака, но вљубеноста не трае цел живот, па така, доволно ќе ми биде да ме сака и почитува како човек, не очекувам романтики на 50 години.
Ова ти е многу разумно што бараш од еден маж и верувам повеќето жени би сакале слично и со исклучок на пелените, активистот и да е вегетеријанец другото се разумни очекувања (барем според мене).

Со болдот не се согласувам и сметам дека имаш премали очекувања и барања од потенцијалниот маж. Баш напротив барај вљубеноста да трае цел живот и не се задоволувај со помалку затоа што е можно. Романтики се можни и на 60 години ако сте сеуште заљубени еден во друг а би требало да бидете.

Вие жените сте изгледа ептен разочарани од машкиот род и уште некое време нема ни да барате да ве сака туку само да не ве вара јавно. Не знаев дека сте го симнале критериумот толку ниско :(.

Никаде не кажав дека тој има голема желба за рамноправност. Всушност самиот се става во тешка позиција, и јас го буцкам за да си го разбуди заспаното его :) Имам коментирано во една друга тема, зошто сакам да сум женско, заради тоа што денес е полесно да бидеш жена. Јас сум поголема домаќинка од него, единствено НЕ ГОТВАМ. А околу чистења, перења, пеглања, сушења, местење кревети, ѓубриња, итн..... скоро секогаш јас го правам и не ми е тешко. Само не готвам, не од тоа што му се инатам на него, види сега рамноправни сме, туку од што за да му зготвам нешто на него, ќе треба да си го згазам сопствениот идеал и да купам и зготвам месо... Мислам дека ме разбираш, нели?
Досега те мислев за тотална феминистка ама ова е комплетно ретерирање или пак другите постови биле преагресивни. Другите работи што ги наброја (освен готвењето) се и повеќе него што би очекувал жена да работи дури и ако е дома така да многу си помалку агресивна и поразбрана него што личи на прв поглед.

Инаку ако мажот вежба ќе му треба месо така да не го сметај тоа за таква трагедија ќе најдете и за тоа солуција :).
 
А

Антоние

Гостин
Постои едно женско верување (и кај мажите и кај жените, но најчесто кај жените) дека бракот е големо достигнување. Жената смета дека ако се омажи, тогаш е "успешна", се качува нагоре по скалата на женската аристократија. Таа сега ќе добие свадба и ќе биде "принцеза" цел ден!

Меѓутоа на жените не им ни треба брак. Тие го имаат сексот за користење. А што сакаат жените? Или сакаат задоволство или сакаат да бидат мајка. Бракот нема никаква врска со ниедно од овие. Жените можат да врзуваат мажи само преку секс. (Оттука, многу жени не го ни гледаат бракот, тие само ја гледаат свадбата. Кога ќе почнеш да збориш со жена за брак/свршувачка, таа ќе почне да ти зборува за свадбата/церемонијата!)

Многу жени не можат ни да го поднесат бракот. Моногамијата оди повеќе против нивните инстинкти отколку машките. Никој со здрав памет не би негирал институции како државата, науката и се она што МАЖОТ го создал. Но тука спаѓа и бракот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Интересно прашање. Прво ако тргнеме од женската анатомија, дека не е важна должината, ами техниката :) Значи ќе видиме што може да се направи, природно.
Vetar dupka ne polni, kako sto rekol ne tolku mudriot Makedonski narod napaten...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
не гледам зошто не би била, а и досега се нема нешто пожалено посебно.можеби моја среќа да си најдам помалце модерна и амбициозна жена па сите да се среќни и весели отколку цел ден да се натегаме , да се договараме , да броиме да тактизираме.
и оти мислиш дека се зезнале твоите баби тетки мајки.зарем само твојата мајка е среќна. само ти си имала среќно детство.па ете моите уште се во брак.оти не се разделиле.никој не ја спречил ни мајками
ни бабати ни теткати ни стринати.сега ако планираш да ги вреѓаш сите жени дека немаат такви големи амбиции како тебе, дека не се толку модерни и напредни тогаш повели вреѓајги, јас нема да те спречам.
инаку за тоа што модерната жена нејкела некој друг да го има последниот збор во нејзиниот живот, за информација некој ке го има, мора да го има.инаку нема да функционира ништо.замислиси фирма во која има двајца директори исти по важност.само замислисија како таа би функционирала.така е и со бракот.дај прекини од типот компромис слога бла бла.тоа функционира само во идеални услови а такви знаеме дека нема. замисли пример само си идиш дома со пријатели или некој битен гостин или нема везе си се нашол со некој твој стар пријател од детсвото ненајавено пошто ете така испаднала ситуацијата. и сега треба некој да ги понуди нешто ете салата ова она кафе шо знам јас.а женати таму спружена си ги дува ноктите и ти вика
ааааа како да не вчера јас праев денес тебе ти е редот.башка ко беа моите другарки тука ти не не послужи.и кога ке го фрлиш ѓубрето и ајде побрзо испратиги знаеш дека денес тебе ти е редот за кучето да го шеташ и на крај како каниш гости без мое знаење.денес мене ми е редот за слободни активности.знаеш колку кучиња скитници има низ градот, кој ке ги нарани сите!!и ти фино лепо ке станиш и ке им се извиниш на гостите дека без знаење на жената си ги поканил дома и и си ги расипал нејзините планови а башка и други обврски си имал.
а замисли некој од гостите да биде некој работодавец кој имал намера да ти понуди убавои работно место како одговорен на еден куп вработени.и што ке си речи овај дома неможи да си среди а не пак фирмата да му ја препуштам со еден куп луѓе.
сето е ова хипотетички ама вреди за размислување.
Прво, и основно, во повеќето големи корпорации одлуките ги донесуваат многу повеќе од двајца. Само миникомпанија има еден човек кој одлучува. А во бракот, барем во РМ, е дозволено да бидат само двајца, така да, да може да одлучуваат двајца.
Јас мислам дека баба ми била пресреќна жена, зошто дедо ми заработувал и повеќе од доволно за да ја издржава неа, уште тогаш, да живее посебно, а не со неговите родители, да им пружи се што треба на децата, и на крајот, баба ми работела кога децата и пораснале, зошто и било досадно по дома. Ама таков маж денес не се наоѓа! Меѓутоа, ако не биле среќни ПОВЕЌЕТО жени тогаш, а и денес, не се разведуваат заради ,,децата,, и ,,што ќе рече светот,,, потоа, финансиски ако се зависни од мажот, што би правеле без него? Ти прави се слеп, ама не сум јас слепа и добро знам колку жени се јавуваат на СОС линијата за семејно насилство, и сите тие уствари, само сакаат да се пожалат, а ретко која има храброст да се разведе или да го пријави мажот. Јас 1000 пати кажав, веќе е глупаво да повторувам, секој треба да ја има онаа улога која го прави среќен. Ти си сакал да бидеш доминантен во бракот, и ете си нашол жена што и одговара така. Ако де, убаво за неа ако и одговара. Нека проба татко ми, да го видам, да го каже ,,последниот,, збор. Или мајка ми. Не сум слушнала нешто такво, а и не сум видела да ти кажам.
Потоа, ти кажа една ситуација, која е нормално да се случи, и ете мене ми се случила, мн. повеќе од еднаш. Ако е тоа инцидентно, и не се случува секој втор ден, се може да се среди. Не еднаш дечко ми се вратил од работа со некого, иако во 99 проценти ми пишувал бар СМС да знам, зошто може јас по пижами седам во дневна на крај краишта, или ми стој куп за пеглање на даска во сред дневна, итн. И секако, кога доаѓал, јас сум ги послужувала со тоа што сакале, и ако се луѓе кои мене не ми се пријатели се повлекувам во друга соба. Истото и тој го прави за мене, кога јас изненадно ќе дојдам со некого. Не паметам кога последен пат јас сум направила кафе за моите другарки кога доаѓале, ако е тој тука. Него му одговара да го прави за мене истото, што го правам јас за него, зошто така е праведно.
И има рамноправни врски, не го видов тоа на филм, го гледам секој ден во моето семејство, и престани нема, та нема. Ако ти не си видел не значи дека нема.
--- надополнето: May 31, 2011 11:16 PM ---
Vetar dupka ne polni, kako sto rekol ne tolku mudriot Makedonski narod napaten...
Затоа македонците се многу фрустрирани мажи, сериозно. Мислат многу, многу погрешно....
--- надополнето: May 31, 2011 11:17 PM ---
Ако се лажиме сега...ок...
Ти сама се изјасни дека должината ти е приоритет, сега споменуваш и техники, дилда...бегаш од одговор...
А ти се правиш неписмен.... Убаво спомнав ШЕГА. Провери во речник што значи тој збор, па пак почни по ред да ги читаш приоритетите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ова ти е многу разумно што бараш од еден маж и верувам повеќето жени би сакале слично и со исклучок на пелените, активистот и да е вегетеријанец другото се разумни очекувања (барем според мене).
Вие жените сте изгледа ептен разочарани од машкиот род и уште некое време нема ни да барате да ве сака туку само да не ве вара јавно. Не знаев дека сте го симнале критериумот толку ниско :(.
A?
AAA?

Razumni ocekuvanja?
--- надополнето: May 31, 2011 11:23 PM ---
И има рамноправни врски, не го видов тоа на филм, го гледам секој ден во моето семејство, и престани нема, та нема. Ако ти не си видел не значи дека нема.
Ne e rabotata dali ima ravnopravni vrski, se razbira deka ima. Ima i zeni bokseri, pa ako sakas takvi nakaradnosti, poveli.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ова ти е многу разумно што бараш од еден маж и верувам повеќето жени би сакале слично и со исклучок на пелените, активистот и да е вегетеријанец другото се разумни очекувања (барем според мене).

Со болдот не се согласувам и сметам дека имаш премали очекувања и барања од потенцијалниот маж. Баш напротив барај вљубеноста да трае цел живот и не се задоволувај со помалку затоа што е можно. Романтики се можни и на 60 години ако сте сеуште заљубени еден во друг а би требало да бидете.

Вие жените сте изгледа ептен разочарани од машкиот род и уште некое време нема ни да барате да ве сака туку само да не ве вара јавно. Не знаев дека сте го симнале критериумот толку ниско :(.

Досега те мислев за тотална феминистка ама ова е комплетно ретерирање или пак другите постови биле преагресивни. Другите работи што ги наброја (освен готвењето) се и повеќе него што би очекувал жена да работи дури и ако е дома така да многу си помалку агресивна и поразбрана него што личи на прв поглед.

Инаку ако мажот вежба ќе му треба месо така да не го сметај тоа за таква трагедија ќе најдете и за тоа солуција :).
За некој да не те изневерува, нема потреба да те сака. Изневерувањето има повеќе врска со почитта, отколку со љубовта. Јас да дознаам дека ме изневерил, ќе го оставам без да му кажам зошто го оставам.
Вљубеноста, сакале ние или не, ја снемува, од аспект на пеперутки во стомак и паѓање во несвест. Кога влегуваш во брак, имаш повеќе работа од порано, општо, и околу работното место, а и дома, а и самото тоа што раѓаш деца, ти го убива времето за романтики. А да, откако децата ќе пораснат доволно сами да одат по одмори, и да можат сами за себе да се грижат, тука има пак романтика, секако, ако е нормален брак. :)

Агресивна сум, и ќе бидам, се додека едно општество ги етикетира луѓето без да знае ништо за нив. Јас не етикетирам никого, ни маж, ни жена. Сега, демек, сите мажишта, па тие ќе управувале, зошто, само затоа што се мажи? Тука се раѓа агресивност, сигурна сум дека има жени што цел ден и ноќ ќе готват, само да не фатат да исперат нешто. Ама тоа се вика индивидуална разлика, еве пример, меѓу тебе да речеме, и дечко ми. Него не му пречи да мења пелени, да храни и бања бебиња. Има внук од 1 ипол година, и тој во принцип се прави, јас лично до сега немам сменето ниту една пелена. Но ете, него не му е тешко. Нема ни мене да ми биде, кога ќе имам мои деца.
Исто така, не можеш ни да замислиш колку мажи активисти и вегетеријанци познавам, па на друштвото претседател ни е маж. И тоа, не се студенти или помали, напротив, мажи и жени во години, со големи деца, со мали деца..... Затоа тоа не е нереално и огромно. Исто, преку социјална служба 4 мажи се и 2 жени, јас и уште една. Не е вистина дека мажите не можат сето тоа да го прават, има и такви кои сакаат, и такви кои тоа го сметаат за непотребно.
Но, за да не дојдам до недоразбирања со мојот иден сопруг, знам каде да го барам. Па ако е вегетеријанец, нема да имаме недоразбирања околу кујната, зошто просто и едноставно, таа исхрана не бара готвење :)
--- надополнето: May 31, 2011 11:27 PM ---
A?
AAA?

Razumni ocekuvanja?
--- надополнето: May 31, 2011 11:23 PM ---

Ne e rabotata dali ima ravnopravni vrski, se razbira deka ima. Ima i zeni bokseri, pa ako sakas takvi nakaradnosti, poveli.
Што не ти е јасно околу очекувањата, под 1.
И што не ти е јасно околу рамноправноста, а не ексцентричноста, под 2.
Не си глуп, можеш и подобро од ова ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Што не ти е јасно околу очекувањата, под 1.
И што не ти е јасно околу рамноправноста, а не ексцентричноста, под 2.
Не си глуп, можеш и подобро од ова ;)
Ne sum glupav, samo gi prilagoduvam postovite kon nivoto na recepientite.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Исто така, не можеш ни да замислиш колку мажи активисти и вегетеријанци познавам, па на друштвото претседател ни е маж. И тоа, не се студенти или помали, напротив, мажи и жени во години, со големи деца, со мали деца..... Затоа тоа не е нереално и огромно. Исто, преку социјална служба 4 мажи се и 2 жени, јас и уште една. Не е вистина дека мажите не можат сето тоа да го прават, има и такви кои сакаат, и такви кои тоа го сметаат за непотребно.
Ovaj, koe drustvo? Na mrtvite poeti?
--- надополнето: May 31, 2011 11:32 PM ---
Тогаш не ти е наштелувано сетилото за проценка.
Pa mi go razbra postot, znaci vo red e...
--- надополнето: May 31, 2011 11:34 PM ---
Slusaj, jas sum posledniot covek ovde so koj sakas da si igras prepukuvanje po javni forumi. Batali toa, daj uste ednas toj spisokot tvoj so baranja, ne sum siguren dali se barase od idniot ti soprug da ima mok na teleportacija...
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
A?
AAA?
Razumni ocekuvanja?
За кого како брат. Реалноста не постои независно од перцепцијата. А сите си имаме различна перцепција, во зависност од тоа на колку висока позиција се наоѓа точката од која набљудуваме. Така да, јас разбирам колку им е таму се' розево, мило и убаво. Разбирам и зошто тие не разбираат дека постои и друга реалност од нивната. Јеби га, рибата не може да знае како е надвор во светот, додека не ја извадиш од вода.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ovaj, koe drustvo? Na mrtvite poeti?
--- надополнето: May 31, 2011 11:32 PM ---

Pa mi go razbra postot, znaci vo red e...
--- надополнето: May 31, 2011 11:34 PM ---
Slusaj, jas sum posledniot covek ovde so koj sakas da si igras prepukuvanje po javni forumi. Batali toa, daj uste ednas toj spisokot tvoj so baranja, ne sum siguren dali se barase od idniot ti soprug da ima mok na teleportacija...
Јас не се препукувам дискутирам, а ти влагаш во тешки филозофии кои врска немаат никаква со темата, па уште и онака ептен паметно индиректно навредуваш. Ме заболе мене за твоето мислење, искрено. Пати во својот магичен круг, каде што ти си ептен интелигентен и освестен, па и толку добро живееш, што можеш секому да кажеш дека згрешил!
А кое друштво, дури и најглупавиот член, ќе сфатеше до сега кое е и за што е.
Али нвм. Не бива со секого муабет. Има луѓе кои избегале на часот по македонски каде што учевме што е тоа дијалог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom