Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
случајно ако не забележа напишав
и да можеби има рамноправни врски не велам не , но јас тие што ги знам завршиле со рамноправен редослед на гледање на децата( еден викенд тој еден таа, за нова година кај тато за божик кај мама).
ако и некоја опстанала не го исклучува правилото туку само го потврдува
така да го зедов во предвид бракот на твоите родители.ама ако сакав да зборувам со твоите родители да ги викнеме и моите па нека си ги кажат маките.
исто така напишав
и аман прекини да мешаш врска со брак.не е тоа исто.не е исто ако си ја скршиш раката и некој да ти рече леле знам колку боли а никогаш си ја нема скршено
колку што знам ти не си во брак а јас сум така да искуството ми дава за право да те посоветувам јас тебе а не ти мене како се води заедница пошто јас знам а ти си видела.
и мислам дека малце си млада(20 години баш и не се некоја предиспозиција за мудрост) и неискусна во мноогу полиња на животот за да ми кажуваш каде се на таткоми нивите, исто како и јас да му кажувам на некој пензионер како се стигнува до пензија.немој да ме сватиш погрешно пошто воопшто не ми е тоа намерата само сакам да кажам дека и покрај тоа што си учена и образована и незнам што сепак си како личност далеку од созреана а јас пак на моја страна ја имам животната школа која не се учи на училиште туку се живее.
Бракот и семејството не се ништо друго, туку она што ние самите од нив ќе направиме. Ако навистина има љубов, онаа за која не се зборува, ниту се изјавува на цел глас, онаа која се забележува и покажува...
Без тоа не е ништо друго, освен куп лицемерие.
Со текот на времето се увидува дека понекогаш не е важно човек што дава, туку од што се одрекува.
Затоа и имаме денес пропаднати бракови. Бидејќи даваат онаму каде што не треба, но по ниедна цена нема да се одречат од она што треба.
Форумџиката како и јас имаме по 20 години, но верувам дека има познанички веќе мажени со дете.
Од блиски примери знам како течат работите во брак, ако ништо друго женските муабети не се само на основа трачарење, туку и споделување на искуство.
Од денешните искуства, потенцирам на блиски примери, голем процент на девојките се откажале односно одрекле од многу работи за разлика од нивните партнери во името на домот и семејството. На семејството ќе му биде добро, но дали и е на неа добро?
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:08 AM ---
Vidi, im odnela nekolku pati iskinati (no cisti, gordo dodava taa) alista, i se pocustvuvala deka go otplatila svojot dolg, i deka moze da go prodolzi zivotot sonuvajki za bracna harmonija na ravnopravni partneri, koi spijat so pesot v krevet...

Aleluja...
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:08 AM ---

Da. Sto tebe ne ti e jasno?
Постојат мажи кои што сакаат да готват, а што па тебе не ти е јасно околу тоа?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Кутар, беден, неизживеан македонски мажу. Вистината за вас, македонските мажи, не да ме боцка, рак рана имам. Ама затоа и не гледам да биде ,,пристоен,, дечко. Од таквите, имам ноќни мори. Ај што си многу паметен и писмен, ама барем да читаше малце повеќе, кој што напишал, добро ќе беше.

Ама ти, кажи ми, ти, дали веќе го најде тоа што го бараш?
Ако го најде, зошто си на форум, а не со неа?
Jas, neizzivean?
:)

Od kade znaes?

Kade napisav deka nesto baram? Ti izvade lista na baranja, kako male feministkinje zamisljaju svog supruga.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:11 AM ---
Постојат мажи кои што сакаат да готват, а што па тебе не ти е јасно околу тоа?
Postojat, gi vikaat gotvaci i rabotat po restorani...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Ништо ти не знаеш. Ако си била во контакт со тие луѓе, не значи дека знаеш како живеат. Кога навистина би знаела, можеби би го сфатила тој нивни "менталитет" и би го оправдала. А не да им' продаваш муда за бубрези, рецепти за среќа, успех и разни други модели, кои успеваат само на хартија, а во пракса се деструктивни.
И не, мила, не е се' во тоа "Кој како си ја наредил". Има многу голем удел, кој какви коцки добил на стартот кога требало да почне да ги реди. Ама како што реков погоре, за да го знаеш ова, треба да ѕирнеш малку над површината. Искрено ти/ви посакувам да не ти/ви се случи тоа и да останеш/те таму каде што е фино и убаво засекогаш. Само немој на останатите да им' држите лекции како се преживувало во сурови услови. Не сте осетиле, не знаете.
Високите критериуми дали се показател дека некој нема допирна точка со реалноста?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
случајно ако не забележа напишав
и да можеби има рамноправни врски не велам не , но јас тие што ги знам завршиле со рамноправен редослед на гледање на децата( еден викенд тој еден таа, за нова година кај тато за божик кај мама).
ако и некоја опстанала не го исклучува правилото туку само го потврдува
така да го зедов во предвид бракот на твоите родители.ама ако сакав да зборувам со твоите родители да ги викнеме и моите па нека си ги кажат маките.
исто така напишав
и аман прекини да мешаш врска со брак.не е тоа исто.не е исто ако си ја скршиш раката и некој да ти рече леле знам колку боли а никогаш си ја нема скршено
колку што знам ти не си во брак а јас сум така да искуството ми дава за право да те посоветувам јас тебе а не ти мене како се води заедница пошто јас знам а ти си видела.
и мислам дека малце си млада(20 години баш и не се некоја предиспозиција за мудрост) и неискусна во мноогу полиња на животот за да ми кажуваш каде се на таткоми нивите, исто како и јас да му кажувам на некој пензионер како се стигнува до пензија.немој да ме сватиш погрешно пошто воопшто не ми е тоа намерата само сакам да кажам дека и покрај тоа што си учена и образована и незнам што сепак си како личност далеку од созреана а јас пак на моја страна ја имам животната школа која не се учи на училиште туку се живее.
Јас се согласувам со тебе, дека немам искуство во брачни води.
Но бракот, пред се, е институција во која доброволно двајца влегуваат, зошто сметаат дека нашле партнер соодветен на неговите очекувања.
Така јас, веќе не знам колку пати кажав, секоја чест што ти си нашол партнерка која и одговара да биде подредена, и што ти си го добил местото на надреден. Ако е твојата жена среќна во таа улога, секоја чест, јас и пружам рака, и дај боже секогаш така да ви биде. Да бевте луѓе кои реално ги познавам, тука ќе напишев пример - познавам и вакви луѓе, супер им оди.
НО, јас не познавам така уредени семејства кои се доволно блиски до мене за да можам да ги коментирам, значи моите родители немаат такви пријатели.
Можеш да ме советуваш, јас прифаќам совети, но никогаш нема да прифатам јас да се променам зошто на некого не му одговарам таква каква што сум.
Нема потреба, да водиш семејство, за да видиш какви типови на семејства постојат, ако тргнеме од тоа дека овој семестар токму тоа го учев. Постојат многу видови на семејства, а едно од нив е рамноправно/партнерско. Постои такво, иако можеби ти не познаваш.
Јас кажав, веќе, дека има жени кои навистина сакаат некој друг со се да управува, нивна обврска да биде домот. Ако тие така сакаат, зошто да не?
Постојат мажи, кои сакаат управувани жени, и ако најдат такви, зошто да не?
Постојат жени, кои се доминантни во бракот, и ако на некој маж тоа му одговара, зошто да не?
Постојат мажи и жени, кои сакаат рамноправни односи, и ако им одговара, зошто да не?
Праксата, се согласувам, е поинаква во македонски услови, но верувај, мојата генерација, и те како ќе ја промени. Фала Богу, ќе ја промени.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:13 AM ---
Jas, neizzivean?
:)

Od kade znaes?

Kade napisav deka nesto baram? Ti izvade lista na baranja, kako male feministkinje zamisljaju svog supruga.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:11 AM ---

Postojat, gi vikaat gotvaci i rabotat po restorani...
Напишав, зошто бев прашана.
А ти со тоа што го зборуваш, нема потреба ни да напишеш, повеќе е од јасно.
Се надевам и дека ќе го најдеш.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Jas, neizzivean?
:)

Od kade znaes?

Kade napisav deka nesto baram? Ti izvade lista na baranja, kako male feministkinje zamisljaju svog supruga.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:11 AM ---

Postojat, gi vikaat gotvaci i rabotat po restorani...
Не.
Сум имала двајца партнери кои готвеле подобро од мене, затоа што имале желба тоа да го прават, капираш? Јас готвам, знам да приготвам многу јадења, но често изјавувале желба да го сторат тоа место мене. И мене ми било мило и почитувам маж кој што знае да готви.
Под какви околности се научиле не е важно. Некој се научил затоа што мајка му не готвела добро, некој се заинтересирал, некој бил приморан да научи сам да готви затоа што студирал во друг град па немало мама или девојка му да му тропаат на врата со готово јадење. И тоа му преминало во навика и искуство.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ништо ти не знаеш. Ако си била во контакт со тие луѓе, не значи дека знаеш како живеат. Кога навистина би знаела, можеби би го сфатила тој нивни "менталитет" и би го оправдала. А не да им' продаваш муда за бубрези, рецепти за среќа, успех и разни други модели, кои успеваат само на хартија, а во пракса се деструктивни.
И не, мила, не е се' во тоа "Кој како си ја наредил". Има многу голем удел, кој какви коцки добил на стартот кога требало да почне да ги реди. Ама како што реков погоре, за да го знаеш ова, треба да ѕирнеш малку над површината. Искрено ти/ви посакувам да не ти/ви се случи тоа и да останеш/те таму каде што е фино и убаво засекогаш. Само немој на останатите да им' држите лекции како се преживувало во сурови услови. Не сте осетиле, не знаете.
Не сум осетила, зошто не паметам, сум била бебе кога моите живееле во тешки услови. Веројатно им било тешко.
А не гледам, зошто би осетила, ако доволно се трудам, и успеам? Или на тебе, мила, полесно ти е ,,животот ме заеба, немам време за потење да направам нешто повеќе,,. Да, познавам такви луѓе. Ама познавам и такви, што пешки одат по 10км на факултет, работат за да си го платат истиот, и сепак успеваат да просперираат за да обезбедат подобри коцки за себе и за своето потомство.
Ама, не можат сите се. Реков убаво. Некои ќе станат мајки на 18-20, ќе бидат најдобри домаќинки. Некои на 30 ќе станат мајки, ќе им обезбедат добри услови на децата за живот, и место да домаќинуваат, времето ќе си го поминуваат многу поквалитетно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не.
Сум имала двајца партнери кои готвеле подобро од мене, затоа што имале желба тоа да го прават, капираш? Јас готвам, знам да приготвам многу јадења, но често изјавувале желба да го сторат тоа место мене. И мене ми било мило и почитувам маж кој што знае да готви.
Под какви околности се научиле не е важно. Некој се научил затоа што мајка му не готвела добро, некој се заинтересирал, некој бил приморан да научи сам да готви затоа што студирал во друг град па немало мама или девојка му да му тропаат на врата со готово јадење. И тоа му преминало во навика и искуство.
Da sakas nesto da zgotvis od vreme na vreme, i da bides zenata so prestilkata koja gotvi za semejstvoto, se dve mnogu razlicni raboti...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Vidi, im odnela nekolku pati iskinati (no cisti, gordo dodava taa) alista, i se pocustvuvala deka go otplatila svojot dolg, i deka moze da go prodolzi zivotot sonuvajki za bracna harmonija na ravnopravni partneri, koi spijat so pesot v krevet...

Aleluja...
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:08 AM ---

Da. Sto tebe ne ti e jasno?
Јасно ми е дека не те бива за маж. Те бива за мамин син. Толку.
И никогаш не сум однела стари работи. Прво.
Волонтирање и донирање, не е иста работа. Второ.
Јас барем правам нешто. Ти чекаш мама грав да ти свари. Трето.
Јас сама заработувам за себе, студирам, и сум општествено активна. За што те бива тебе. Четврто.

Затоа си беден и неизживеан. Барем 3 најдобри мои пријатели, знаат да готват перфектно, дури, задоволство им представува тоа. Не се папучари, ама ич. Еден од нив има девојка. Другиве двајца, имаат девојки.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:21 AM ---
Da sakas nesto da zgotvis od vreme na vreme, i da bides zenata so prestilkata koja gotvi za semejstvoto, se dve mnogu razlicni raboti...
Да, фала богу дека се. Добро е што се. Јас сум онаа, имам желба, од време на време. Таман, ги радувам сите околу мене, па и ме фалат колку е добро, а можеби им се повраќа, не знам.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Da sakas nesto da zgotvis od vreme na vreme, i da bides zenata so prestilkata koja gotvi za semejstvoto, se dve mnogu razlicni raboti...
Маж во престилка е фантазија за многу припаднички на понежниот пол. :)
И како што кажаа погоре се е во надополнувањето. Јас перфектно правам манџи, но партнерот мој перфектно пече месо. Така секој ден на мени имаме различно јадење.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јасно ми е дека не те бива за маж. Те бива за мамин син. Толку.
И никогаш не сум однела стари работи. Прво.
Волонтирање и донирање, не е иста работа. Второ.
Јас барем правам нешто. Ти чекаш мама грав да ти свари. Трето.
Јас сама заработувам за себе, студирам, и сум општествено активна. За што те бива тебе. Четврто.

Затоа си беден и неизживеан. Барем 3 најдобри мои пријатели, знаат да готват перфектно, дури, задоволство им представува тоа. Не се папучари, ама ич. Еден од нив има девојка. Другиве двајца, имаат девојки.
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:21 AM ---

Да, фала богу дека се. Добро е што се. Јас сум онаа, имам желба, од време на време. Таман, ги радувам сите околу мене, па и ме фалат колку е добро, а можеби им се повраќа, не знам.
E neli nemase da me citiras poveke?

Dali me biva ili ne me biva za maz, ne mozes da sudis preku forum. Jas ti garantiram deka koga bi me zapoznala, bi gi prodavala knigite od tatko ti za da me ranis so meso, a gupcinjata bi gi ostavila nekapeni.

Toa deka barem pravis nesto e mnogu smesno opravduvanje, kako Amerikancite koga ke doniraat pari za pari za spas na kitovite. Ne mozam da ti objasnam do koja mera e smesen opstestveniot aktivizam, i kolku e necelesobrazen, osven za tie koi go praktikuvaat, kako uteha i naoganje na mir samite so sebe...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Бракот и семејството не се ништо друго, туку она што ние самите од нив ќе направиме. Ако навистина има љубов, онаа за која не се зборува, ниту се изјавува на цел глас, онаа која се забележува и покажува...
Без тоа не е ништо друго, освен куп лицемерие.
Со текот на времето се увидува дека понекогаш не е важно човек што дава, туку од што се одрекува.
Затоа и имаме денес пропаднати бракови. Бидејќи даваат онаму каде што не треба, но по ниедна цена нема да се одречат од она што треба.
Форумџиката како и јас имаме по 20 години, но верувам дека има познанички веќе мажени со дете.
Од блиски примери знам како течат работите во брак, ако ништо друго женските муабети не се само на основа трачарење, туку и споделување на искуство.
Од денешните искуства, потенцирам на блиски примери, голем процент на девојките се откажале односно одрекле од многу работи за разлика од нивните партнери во името на домот и семејството. На семејството ќе му биде добро, но дали и е на неа добро?
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:08 AM ---

Постојат мажи кои што сакаат да готват, а што па тебе не ти е јасно околу тоа?
за едно си во право.имате по 20 години и вашето видување за бракот е по кажување.за разлика од вас јас го живеам тој брак.дали мислите со цел ум или стварно дали вие тоа би го направиле во реланоста и да застанете и да и кажете се на другаркави па макар и најблиска за сите тајни во бракот.мислам дека работите со непроверени и непотполни информации.информациите кои ги добивате се од типот како она се надева дека треба да биде или во најмала рака она лошото го порпушта да го спомне или си се теши самата како и ве убедува вас дека и е онака баш како и замислувала.ај да не навелгуваме во детали ама дали стварно очекувате дека вашите другарки ви кажуваат ама баш се од почеток до крај!!
и на крај близок пример и пример на своја кожа не е исто.да гледаш фудбал и да играш не е исто.
верувај дека и голем број мажи се одкажале од нешто за да му биде на смејството подобро, така да тука сме на исто не се секирајте.
и верувале или не во војска бев кувар, што значи дека знам да готвам, еден дел од животот живеев сам така да знам и да се испеглам( за перење со машина незнам , не сум пробал) за рачно нешто да исперам и тоа знам, да си раскренам и да исчистам прашина и тоа знам, и не верувам дека некој не знае или не може да научи.но некао се губи поентата на муабетот.сигурно и женами не се родила во скасија па да незнае многу работи што ги знам и јас што спаѓаат во таканаречена машка категорија.
ама не е то то.
и замислете само колку некогаш можам да ја изненадам кога ке приготвам нешто јас без да знае без некој да ме примора или обврзи.само незнам дали е посреќна дека сум и направил изненадување или поради реткоста на настанот :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
E neli nemase da me citiras poveke?

Dali me biva ili ne me biva za maz, ne mozes da sudis preku forum. Jas ti garantiram deka koga bi me zapoznala, bi gi prodavala knigite od tatko ti za da me ranis so meso, a gupcinjata bi gi ostavila nekapeni.

Toa deka barem pravis nesto e mnogu smesno opravdanje, Kako Amerikancite koga ke doniraat pari za pari za spas na kitovite. Ne mozam da ti objasnam do koja mera e smesen opstesveniot aktivizam, i kolku e necelesobrazen, osven za tie koi go praktikuvaat, kako uteha i naoganje na mir samite so sebe...
Види, за мене е глупаво да постои правило дека жената е таа со престилката, ама ете, во твојата свест, постои. Сега, што да правам? Општествената моја активност, некому му носи подобар живот. Ако ме нема мене, нема кој да помогне на тие луѓе. Тоа е тоа. Па сега можеме ние да плукаме по системот, ама нема да го промените, тие деца ќе умрат од нечистотија, нивните мајки ќе се проституираат, татковците и понатаму ќе бидат алкохоличари/наркомани. А тие деца, не се виновни што тоа им се случува.
И ти не можеш да одлучуваш дали мене ме бива или не за жена преку форум, или каков е татко ми, па го правиш тоа.
Не вперувај го прстот во мене, пробај прво накај себе.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
за едно си во право.имате по 20 години и вашето видување за бракот е по кажување.за разлика од вас јас го живеам тој брак.дали мислите со цел ум или стварно дали вие тоа би го направиле во реланоста и да застанете и да и кажете се на другаркави па макар и најблиска за сите тајни во бракот.мислам дека работите со непроверени и непотполни информации.информациите кои ги добивате се од типот како она се надева дека треба да биде или во најмала рака она лошото го порпушта да го спомне или си се теши самата како и ве убедува вас дека и е онака баш како и замислувала.ај да не навелгуваме во детали ама дали стварно очекувате дека вашите другарки ви кажуваат ама баш се од почеток до крај!!
и на крај близок пример и пример на своја кожа не е исто.да гледаш фудбал и да играш не е исто.
верувај дека и голем број мажи се одкажале од нешто за да му биде на смејството подобро, така да тука сме на исто не се секирајте.
и верувале или не во војска бев кувар, што значи дека знам да готвам, еден дел од животот живеев сам така да знам и да се испеглам( за перење со машина незнам , не сум пробал) за рачно нешто да исперам и тоа знам, да си раскренам и да исчистам прашина и тоа знам, и не верувам дека некој не знае или не може да научи.но некао се губи поентата на муабетот.сигурно и женами не се родила во скасија па да незнае многу работи што ги знам и јас што спаѓаат во таканаречена машка категорија.
ама не е то то.
и замислете само колку некогаш можам да ја изненадам кога ке приготвам нешто јас без да знае без некој да ме примора или обврзи.само незнам дали е посреќна дека сум и направил изненадување или поради реткоста на настанот :)
Можеби се нема да кажат, но затоа сметам дека способноста за проценување односно посматрање ми е од корист.
Си бил една година во војска? Си готвел сам, си се перел, во ред е тоа се. И го почитувам.
Но денес мажите тоа го прават години. Минимум 4 години студирање. Што значи тоа е долг период и преминува во навика, а навиката преку ноќ или пак со бурма на рака не исчезнува. Можеби нема да биде секојдневно во точно определен час, односно на дугме, но ќе биде прилично често од мажи кои што не свариле ниту едно кафе.
Пишав и погоре, но ќе повторам. Маж кој што знае да се грижи за себе, готвење, перење, чистење е за почитување. Штом се грижи за себе и за она што е негово, големи се шансите дека ќе се грижи и за своето семејство. Плус тоа ќе разменам и рецепти :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.132
Поени од реакции
21.766
Ј

Така јас, веќе не знам колку пати кажав, секоја чест што ти си нашол партнерка која и одговара да биде подредена, и што ти си го добил местото на надреден. Ако е твојата жена среќна во таа улога, секоја чест, јас и пружам рака, и дај боже секогаш така да ви биде.
а јас стварно незнам колку пати напишав дека воопшто не е подредена, туку си има некој ред во фамилијата кој ти ете го замислуваш како ропство, ама тоа се вика реалност.
Маж во престилка е фантазија за многу припаднички на понежниот пол. :)
И како што кажаа погоре се е во надополнувањето. Јас перфектно правам манџи, но партнерот мој перфектно пече месо. Така секој ден на мени имаме различно јадење.
недај боже да ми се смеша во скарата. ни на крај на памет ке ми падни да и дозволам да и се приближи на истата.тоа е казниво со закон :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom