Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Прееска на „Нови мислења“ барем пола од понудените постови беа на тема бегство од Македонија: Лондон, Германија, Австралија, Нов Зеланд, бугарски пасош и што откако ќе го земеш ... уште некоја земја како да беше, ама не ми текнува сега.

Сè повеќе народ разгледува опција како да замине надвор од МК
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сите што израснавме без татко и немаше кој да не насочи да знаете што сме, а и овие деца сега што растат само со мајка што ќе бидат во иднина.

Така викаат твитер фаците, а нивните татковци што ги имаат да ги прашаме дали ги насочиле кон нешто или одамна го имаат фатено својот пат. :kafence:

Untitled.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Денес и последниот испит положен, и како беше она вујна ти лапана :pos:
Дипломиран софтверски инженер, боже мој колку појма немам за оваа титула да ја носам али имам мотивација и желба да ја оправдам. Јацк Даниелс отворен, металика мастер оф пуппетс пуштена на најјако.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Се правеа 100 теста имаше 20 заразени, почнаа да прават 1200 теста имаше 120 заразени, сега прават 2500 теста има 250 заразени.

Не сум Ајнштајн ама ми изгледа дека 10% од населениево се заразени и не гледам некоја причина за паника ако нивото на заразени се нема променето.

П.С Забрани поголеми собири, жива музика, свадби и тоа е тоа, глупи мерки како носење маска на отворено се глупи мерки.
П.С2 Оваа година како резултат на коронава ќе умрат околу 2 милиони луѓе, а како резултат на карантин и останати мерки од „генијалните“ лидери ќе умрат минимум 7 милиони.
П.С3 На тие што не им е јасно, секоја година од глад умираат 7 милиони луѓе, а оваа година ситуацијата ќе биде значително полоша.
П.С4 Пред 3-4 месеци прогнозирав дека на докториве ќе им скурчи и ќе бегаат надвор или во приватен сектор. Тука не го обвинувам Филипче туку општо целата социо-економска ситуација во последниве 30 години ова со коронава е само шајка на капакот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.579
Поени од реакции
81.144
Поштувам таксисти кои во текот на возењето ќутат и ти пуштаат добра музика. На радиото одеше Вангелис, знаев дека тој свири, али никако не ми идеше на памет името на песната. Пуштам Шазам, таксистот ме гледа, и вади од предното седиште ЦД од Вангелис и ми ја кажува песната. Добив и комплимент, сум бил урбано дете од Чаир... којзнае колку турбофолкери возел пред мене :icon_lol:

Епа фала друже (y)
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Дел од сотонистичкиот поредок ни премина и во теретана. :D
Ни ставија ново правило во теретана, обавезно да ставаме ракавици кога ги користиме вреќите. Поради некоја банална причина што некој раскрварил некоја од вреќите. И уместо да пријави кај вработените да одат да средат, да дезинфекцираат така само си оставил. Само не ми е јасно како успеал баш од најслабата вреќа да се повреди, јас на најјаката не успеав.
Проблемот е што јас+удирање+раквици не оди во комбинација. Ракавиците не можат да ми предизвикаат болка од ударот. А јас сакам да го почуствувам отпорот на вреќата. Не е ова секс за да се галиме. Најдов нешто измеѓу решение, врзувам завои. Не е како претходно со модрици на раце, но има до негде грубост.
 
Последно уредено од модератор:

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Драга К,

Најбитно е да сфатиш дека си дел од осакатена генерација, што од претходните генерации и нивните искривени вредности по кои мораше да се расте, што од големите промени према кои треба да се насочиш за да успееш во 'новиот поредок'.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Д.К.

Учи за да не работиш.
КАКО БЕ, КАКО?? Кој им го има во главите в садено?
Ова дефинитивно е нај нај контрадикторната македонска изрека на милениумот. Колку ли само генерации се уништени со ова?
Не можам да се нервирам, за скоро пакувам куферите, поздрав глупав балкански менталитету.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.672
Кајг.
викенд без ддв,
за да купиш ПЦ, лаптоп, дестоп, тастатура, маус све тоа само 5% данок и замисли ќе ти вратат цели 15 евра дд,в а ти ќе се истресиш цели 300 евра за детето да ти учи онлајн, а пак колку памтам сите професори во предходната власт добиле сопствен лаптоп „за секој професор лаптоп“...за секое дете компјутер... што бидна со нив, не се употребливи веќе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom