Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.594
Поени од реакции
17.544
Драга,
Малку ми е жалосно што имам братучетка магистар по економски науки што зема 1500 евра плата а веќе 3-4 поста и се „Исус ќе не спаси од короната, пијте света вода“.
Ама малку.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
102
Поени од реакции
439
Немам пишано во темава година и нешто али морам негде издувен вентил за дешавкиве околу нас.
За коронава
Не сум по природа чоек шо се буни и му смета нешто, ради истата причина шо гледам реално(пробувам) како стојат работите во опшествово, и едноставно сум помирен со то дека ако Македонија ја биваше ќе се викаше Финска, Норвешка, Данска. Не можи бе на амеба од чоек ко ќе му кажиш има полициски час то да го смета ко навреда дека за инат на полицијата така и прднало да го прај то па ќе одиме навечер после 21 како ништо да не се десило. Не можи на пензионер гаден да му кажиш да не оди на пазар оти можно е да му биди последен, и да ти дај причина ко онај во велес шо му рекол на докторо да ги чисти ушите во болницата оти немало гужва сеа... мизерија се да му го ебам то титовото комунистичко понашање во нив. Не можи во екот на заразава неколку ниско интелигентни мамички да одат на 8 март и после тоа на скијање, пошто нели да пукнат душманите, нека видат дека имам пари и шетам. Не можи таа кокошката ретардирана шо беше на скијање да се врати од Италија и да продолжи со живото ко до маврово да пошла. Не можи да се враќаш од странство и да лажиш на граница дека идиш од Гана и да одбегнуваш карантин. Ќе заборајте на вакво понашање ако сакате да биди нешто од вас во живото.
Во однос на останатиов западен свет, па и кај нас, многу ми е криво шо за газдите кај шо душата ја давате, кодошите, шпиунирате итн, ви ги дадоја клоците за неполни 2 недели ве остаја на цедило, па не можи да ме убедуваш дека голема фирма немаше пари да ве држи некое време, али то нека ви е ука како функционира светот, дека кур не ме боли дали си бил со едната нога в гроб, ќе идиш на работа до последно па после еби се. Читав статуси дека газдата ако ги барал назад после периодов дека ќе барале дупло поголеми плати итн... не, ќе си работиш за истата оти не со во состојба да бираш, со кредити, сметки и кирии, како современ роб ќе те држат и тресат за јајца се дур не се качиш таму горе со нив и под тебе да има некој ти да му прајш истото. Таа е вистината макар и колку да мижиме.
Незгодно ми паѓа кога ги гледам како ги учат луѓе со хамери и чекори како да мијат раце после серење, или да седат дома ако имаат симптоми, оти ако тебе животот не ти е битен, на некоја фамилија и е, ради то шо овие работи се common sense, општа култура или како и да е.
За тие шо ви е досадно имате книги за читање онлајн, туторијали како да го прчите газот на инста во најуба сенка, а за помалку успешните во љубовта како мене има порнхаб премиум бесплатно.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.322
Поени од реакции
16.480
Драга,

На сториња вечерва не знам колку сретнав со снимки од возење/седенки низ град после 9.Ај излегле, фраери се или не се в ред, ок, ама кај е полицијата?
Или само првите два дена беа гласни?
Истото е и за пензионерите после 11.Ментален склоп за проучување.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.444
Поени од реакции
14.591
Вчера завчера paste-ирав соопштение од АМ у темана за вирусот и не ми се верува каков butterfly effect напраи. Па затоа овде ќе го искоментирам моментов...

Излегоа многу лажни вести и фотографии за карантините околу светот. Прво со тиркизните води и делфините во Венеција, па понатаму еден куп други слични како оваа од Нара, град во Јапонија, каде елените уживаат у тишина низ сред град. Имаше и некои видеа со дивокози низ некој шпански град....
Испадна и таа од Нара дека е фејк, од 2015та и нема врска со сегашново...
FB_IMG_1585177275388.jpg

Е сеа, прееска отварам прозор кон главнава улица у близина. Морбидна тишина дури. Сообраќај 0. И не само тоа, туку нема сообраќај од 9 саат, а и пред тоа е редуциран. Студен ден беше, ама вака да е загадено...стварно сум зачуден. Покрај тишината и смрдеа одвратна. Дур светов трља раце дека ќе здивнела планетава од испуштање гасови у атмосферата, ние сме тука да потсетиме дека за горење кабли и намештај нема вонредна состојба, нема карантин - си крчкаат тие. Може и УСЈЕ да ја упалиле таа печката од која не излегуваат токсични гасови, туку парфем од лаванда....или у Дрисла да не им се маткаат тоа шприцевите, фрлиле некој на роштиљ.

Кога може Анима мунди да ни ги праи кокоси два дена за кењањето на миленичињата у happy hour, зошо ја за воздухов да не прокоментирам....
Ова не е фејк, од вечерва е.

Screenshot_20200326-000255.jpg
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.261
Поени од реакции
15.607
Како да легнеш женска од Шпанија во 2 чекори ...

1. Ја викаш кај тебе дома на кафе.
2. Оставаш на масата као демек читаш книга од Пабло Неруда.

Gracias por el consejo amigo. :LOL:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.487
Поени од реакции
2.847
Му најдов занимација на татко ми на 62 години, му напраив фб :D
По цел ден е на телефон, глава ме заболе од титкањето на секоја порака. На две години пред пензија онлајн настава за учениците спрема, а од синоќа почнада ги бара и војничките другари од 1976 од Словенија. Не излегува човеков од дома уште пола година :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.813
Поени од реакции
5.737
Како поминува времево у изолација се повеќе се враќам назад во животот и си го анализирам истиот од повеќе аспекти.....некако почнав и старите мајстори да си ги пуштам по јутуб. Вчера Марадона го утепав од гледање, денеска Баџо......убаво ми е да си ги гледам...
Кој жар го имало и има кај мене за играње фудбал.....една од работите за која ќе ме боли душа во старост :)
 

Sasa Ilic

Jeбач нероткиња.
Член од
24 август 2016
Мислења
1.765
Поени од реакции
3.189
Другарот Алмеида би кажал кокоси, а ја би кажал како тикви ми го подувавте со тоа колку земале Роналд о и Меси, а колку некои виролози, епидемиолози, лекари, медициснки сестри итн. Абе црнци нека ме ебат, ако на едно десет места не видов тоа. И ај да е од некои кои спортот им е високо котиран во животот туку луѓе кои на физичко доаѓале онака, колку да им пројде времето. Па да ви ебам се по список, знаете ли колку деца и луѓе во светот имаат тие заедно и други спортисти направено среќни, ок е земаат енормно големи плати, ама дел од тие плати идат како данок во буџетот и со тоа тие гореспоменати земаат плати. Кога сме веќе кај заработките.

1. Зашто не ги спомнете ратните профитери и овие кои сто години сејат смрт низ светов. Зошто мора да се произведува оружје? Зошто мораа да се бомбардираат Ирак, Авганистан, Југославија, Сирија итн.? Зошто мора да се прават терористички организации како исис? Зошто да не мира мир на светов барем еднаш и тоа сега додека цел свет е у срање или не ви досегаат до толку мислите?

2. Зошто нафташите (да тие кои доведоа до тоа Меси и Роналдо да зимаат толку пари и фудбалери од друга класа да се продаваат за деветцифрени суми) не ги земете во уста. Разбирам луѓето заработиле пари и се е тоа ок, ама тие го уништија спортот, идиоти ниедни.

3. Разноразни башчовци, тапчовци и остала багра по социјалниве мрежи накоја им е оргазам да бидат инфлуенсери си зимаат за право да ги ставаат нашите најдобри и најпознати спортистите во уста. Што си ти направил прво за државата бе, а после за време на оваа пандемија да ти ебам се по список? Кој си ти да ги ставаш у уста бе нив? Знам искрено неколку спортисти кои помагаат не само сега, туку и кога има хуманитарни акции и кои сакаат да бидат анонимни. Ама битно е да се јаде гомна 24/7 за да се добиваат лајкови и да се храни егото.

И за крај морам да ги споменам најголемите сератори и оние што кукаат на сестрите и докторите зашто побегнале у бел свет ( да, налетав на такви идиоти за голема жал). Па отидоа бе ретардирани суштества, затоа што овде се местеа тендери, се градеа непотребни проекти и се форсираа синчиња и ќеркички на функциноери. У овакви услови ни Господ Бог не би останал, а не пак тие, ама битно е да се фрлаат гомна врз бидејќе ете луѓето мораат да мислат на себе и на својата иднина. Ах бе, има да славам месец дена кога ке го напуштам овој затуцан народ еден ден...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.774
Поени од реакции
11.806
Драга,

Спротивно на мислењето пред карантинов, после скоро 2 недели поминати 24/7 се немаме истепано, нити скарано, што значи дека нечија толеранција пораснала, али нејќам да се залажувам дека е можда мојата. Работите беа подобри претходната недела кога го гледав бар сонцето, оваа некако се осеќам малце мизерно, ко и секогаш на вакви температури. Бар еднаш дневно ми текнува колку мразам ладно. Добро, бар пет пати дневно.

Пробав да си најдам нова серија за гледање, два месеца и кусур уназад. Им се пробав на 3-4 "комедии", некоја исфеминизирана драма, за накрај единствено да изгледам целосна сезона од крими трилер, со елегантно претставено насилство, српрајз, српрајз. Гледам и сакам такви серии, па ништо ново. Али истото се случува и во дел музика, благи вриштења ми се на рипит.
Еден чекор сум од гледање документарци за психопати, не дека не ме занима, али секогаш ставам нешто поведро во преден план. Се надевам ќе има сонце викендов.
 
На врв Bottom