Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Вчера завчера paste-ирав соопштение од АМ у темана за вирусот и не ми се верува каков butterfly effect напраи. Па затоа овде ќе го искоментирам моментов...

Излегоа многу лажни вести и фотографии за карантините околу светот. Прво со тиркизните води и делфините во Венеција, па понатаму еден куп други слични како оваа од Нара, град во Јапонија, каде елените уживаат у тишина низ сред град. Имаше и некои видеа со дивокози низ некој шпански град....
Испадна и таа од Нара дека е фејк, од 2015та и нема врска со сегашново...
FB_IMG_1585177275388.jpg

Е сеа, прееска отварам прозор кон главнава улица у близина. Морбидна тишина дури. Сообраќај 0. И не само тоа, туку нема сообраќај од 9 саат, а и пред тоа е редуциран. Студен ден беше, ама вака да е загадено...стварно сум зачуден. Покрај тишината и смрдеа одвратна. Дур светов трља раце дека ќе здивнела планетава од испуштање гасови у атмосферата, ние сме тука да потсетиме дека за горење кабли и намештај нема вонредна состојба, нема карантин - си крчкаат тие. Може и УСЈЕ да ја упалиле таа печката од која не излегуваат токсични гасови, туку парфем од лаванда....или у Дрисла да не им се маткаат тоа шприцевите, фрлиле некој на роштиљ.

Кога може Анима мунди да ни ги праи кокоси два дена за кењањето на миленичињата у happy hour, зошо ја за воздухов да не прокоментирам....
Ова не е фејк, од вечерва е.

Screenshot_20200326-000255.jpg
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.895
Како да легнеш женска од Шпанија во 2 чекори ...

1. Ја викаш кај тебе дома на кафе.
2. Оставаш на масата као демек читаш книга од Пабло Неруда.

Gracias por el consejo amigo. :LOL:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Му најдов занимација на татко ми на 62 години, му напраив фб :D
По цел ден е на телефон, глава ме заболе од титкањето на секоја порака. На две години пред пензија онлајн настава за учениците спрема, а од синоќа почнада ги бара и војничките другари од 1976 од Словенија. Не излегува човеков од дома уште пола година :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Како поминува времево у изолација се повеќе се враќам назад во животот и си го анализирам истиот од повеќе аспекти.....некако почнав и старите мајстори да си ги пуштам по јутуб. Вчера Марадона го утепав од гледање, денеска Баџо......убаво ми е да си ги гледам...
Кој жар го имало и има кај мене за играње фудбал.....една од работите за која ќе ме боли душа во старост :)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Другарот Алмеида би кажал кокоси, а ја би кажал како тикви ми го подувавте со тоа колку земале Роналд о и Меси, а колку некои виролози, епидемиолози, лекари, медициснки сестри итн. Абе црнци нека ме ебат, ако на едно десет места не видов тоа. И ај да е од некои кои спортот им е високо котиран во животот туку луѓе кои на физичко доаѓале онака, колку да им пројде времето. Па да ви ебам се по список, знаете ли колку деца и луѓе во светот имаат тие заедно и други спортисти направено среќни, ок е земаат енормно големи плати, ама дел од тие плати идат како данок во буџетот и со тоа тие гореспоменати земаат плати. Кога сме веќе кај заработките.

1. Зашто не ги спомнете ратните профитери и овие кои сто години сејат смрт низ светов. Зошто мора да се произведува оружје? Зошто мораа да се бомбардираат Ирак, Авганистан, Југославија, Сирија итн.? Зошто мора да се прават терористички организации како исис? Зошто да не мира мир на светов барем еднаш и тоа сега додека цел свет е у срање или не ви досегаат до толку мислите?

2. Зошто нафташите (да тие кои доведоа до тоа Меси и Роналдо да зимаат толку пари и фудбалери од друга класа да се продаваат за деветцифрени суми) не ги земете во уста. Разбирам луѓето заработиле пари и се е тоа ок, ама тие го уништија спортот, идиоти ниедни.

3. Разноразни башчовци, тапчовци и остала багра по социјалниве мрежи накоја им е оргазам да бидат инфлуенсери си зимаат за право да ги ставаат нашите најдобри и најпознати спортистите во уста. Што си ти направил прво за државата бе, а после за време на оваа пандемија да ти ебам се по список? Кој си ти да ги ставаш у уста бе нив? Знам искрено неколку спортисти кои помагаат не само сега, туку и кога има хуманитарни акции и кои сакаат да бидат анонимни. Ама битно е да се јаде гомна 24/7 за да се добиваат лајкови и да се храни егото.

И за крај морам да ги споменам најголемите сератори и оние што кукаат на сестрите и докторите зашто побегнале у бел свет ( да, налетав на такви идиоти за голема жал). Па отидоа бе ретардирани суштества, затоа што овде се местеа тендери, се градеа непотребни проекти и се форсираа синчиња и ќеркички на функциноери. У овакви услови ни Господ Бог не би останал, а не пак тие, ама битно е да се фрлаат гомна врз бидејќе ете луѓето мораат да мислат на себе и на својата иднина. Ах бе, има да славам месец дена кога ке го напуштам овој затуцан народ еден ден...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Драга,

Спротивно на мислењето пред карантинов, после скоро 2 недели поминати 24/7 се немаме истепано, нити скарано, што значи дека нечија толеранција пораснала, али нејќам да се залажувам дека е можда мојата. Работите беа подобри претходната недела кога го гледав бар сонцето, оваа некако се осеќам малце мизерно, ко и секогаш на вакви температури. Бар еднаш дневно ми текнува колку мразам ладно. Добро, бар пет пати дневно.

Пробав да си најдам нова серија за гледање, два месеца и кусур уназад. Им се пробав на 3-4 "комедии", некоја исфеминизирана драма, за накрај единствено да изгледам целосна сезона од крими трилер, со елегантно претставено насилство, српрајз, српрајз. Гледам и сакам такви серии, па ништо ново. Али истото се случува и во дел музика, благи вриштења ми се на рипит.
Еден чекор сум од гледање документарци за психопати, не дека не ме занима, али секогаш ставам нешто поведро во преден план. Се надевам ќе има сонце викендов.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Почнаа женските на „Домаќински муабети“ на ФБ да прашуваат за педикири, маникири, мајстори за кујна да си викнеле кој работел деновиве ... хаос!
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Да се надоврзам малку на муабетов од Bodhidharma, ак го онадам, тагнам магнам ќе ме мавнет бан овие надлежниве. Зато во продолжение чинам девесдевета/двеиљадита сезона од лево према десно другари, Нестор Сенсини, Паоло Негро, Синиша Михајлович, Неста, Џузепе Панкаро, Лука Маркеџани, Серџо Консеисао, Павел Недвед, Роберто Манчини, Марсело Салас и Хуан Себастијан Верон :uzi:

:busi:
kjnm.jpg
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Луѓе, мене не ми јасно дали буквално сите до еден сме маѓепсани или едноставно сме прифатиле да живееме во ова време - невреме? Какви морални вредности не учеа а во какви живееме? Неправда на сите страни, сите го кркаме само кој повеќе кој помалце... И ниеден не се најде мУж да рече стоп или дур не нѐ допре нас, гајле неаме?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom