Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.557
Поени од реакции
3.492
Чудни сме, ние луѓево. Еве сега имам слободно време. Секако дека тоа ќе ми се удри од глава за месец, два или три, кога ќе заврши пандемискава журка, но сега имам доста слободно време. Време кое можам да го искористам дома (а јас сум претежно куќен дух, малку интровертен тип) и да гледам серии и филмови, да читам книги, да играм игри и слично, за што сум се острел подолг период. И што? Ништо. Тапа. За ништо немам волја и желба.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.549
Поени од реакции
4.985
Го гледам на фејсбук,еден познаник што учевме заедно во средно ..... Бевме точно од втора до четврта година,кажано се префрли од едно средно ,дојде во нашето средно школо и учевме 3 години заедно во клас ...... Дечково беше буквално, ништо не учеше,двојки му беше просек учењето,не правеше проблеми,но детево пропалица беше .... Ќе ни дадоа проект,она тоа,секогаш беше неспремен ..... Државна падна матура ...

Денеска случајно на фејсбук ,како предлог за френд после 10 години,го гледам дечково пак ....Ајде да го видам ...Гледам на инфо ,шок , МЕНАЏЕР ВО ТЕЛЕКОМ !!!! ООППАААА ЕЕЕЈЈЈ

Ма јебем ти човекот ....Не ми се верува,го проверив и на ЛинкдИн,абе педеров е навистина таму на јака плата .... Му гледам,образование,ок исто средно,приватен факултет опааа ....Значи тоа е цаката .... Јас у средно,мамата си ја ебав,оти бевме у строго државно школо,запишав факултет,и таму ебав мамата две години додека не колабирав .... Поминаа седум години до стабилизација,јас сум просечна работа со како будала историја да успеам,а дечково е менаџер у факинг фирма Телеком без да загрее столче ... Че ти пљукнам сфе навистина во Македонијс .... Ме гребе грижа .... Да си одам од тука и да одам кај братучетка ми во САД ..... Испаѓа иако мака сум вложил и минато,ликови други со лесно седат у фотеља .... Денеска најгадно тоа ме налути .....
А најубаво со вест @Agda Beata .... Повторно се најубаво :):):)
 
Член од
13 април 2019
Мислења
124
Поени од реакции
325
Драга,

Во животот некогаш е навистина тешко некои работи да си ги објасниш дури и самиот на себе. Како и да е, во животот се поминува и се менува, некои луѓе засекогаш ги снемува, а зборот и убавиот гест е тоа што останува. Останува и гаи надеж за подобро утре.

Нека поминуваат овие тешки времиња...исцрпена сум...уморна сум....а животот бара будност, а не хипноза.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.342
Поени од реакции
6.535
Абе прв пат кога испаднаа да слават влез и членство во ЕУ и Нато работев во сендвичара во Македонија, памтам имаше страшна гужва, секој ебан комуњар од истокот го довлечкаа на прославата.Памтам дека вриев у себе, прво шо бев приморан да го слушам говорот на Заев и се осеќав како и ја да да го подржувам тоа што го прави а второ шо стокава правеше гужва до 12 па наместо да си одам во 11 си отидов после 1 саатот оти мораше да чистам.

После настапот на ДНК, ја некаде при крај фрлам ѓубре и гледам од џамот Андреј од ДНК моча во едни грмушки, па реално сакав малку да го испровоцирам зошто пеат на ваков настап и му викнав нешо у стил, вака ли у ЕУ бе?
Он се насмеа само и ми дигна рака со знакот на обединета Македонија :icon_mrgr:
(Барем јас така го протолкував јебига на времето беа вмроооооо :D )
Еее времиња, се сеќавам беше Сабота, утредента не работев пак сум заглавил до 5 сабајле надвор а сум бил испаднат некаде од 1 попладне.

Една Бугарка запознав барем да тепам досада и таа ја нема сега заради короната, го напушти градот.Ако продолжи вака да тера овоа кој знае како ќе издржам, таква депресија и меланхонија ме пукнало...

А може и од ова ќе е...


 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.607
Поени од реакции
73.114
Добро е, сме добиле датум за муабет за датум.

Здравје боже ако сме добри и субмисивни за 150 години ќе бидеме како Итал..добро де, они сеа проблеми имаат, ама ете, ќе бидеме како Шпан..добро и они не се баш нај ок.Ама ете, ќе бидеме како Швед...добро, и они баш немаат добро лидерство во моментов, ама стварно, ако сме добри, ситуацијата ќе ни биде одлична исто како во Португ...ок, тапа се они, ама еве, да видиме у близина Грци...добро, лош пример тука, ама, што е со Бугарија или Ром....ок, нвм, муабеетот ми е, супер земји има во ЕУ, еве Англиј..ок, они имаа референдум, ама да го тргнеме тоа на страна, еве ги Германците се супер.
Ете, стварно, ако влеземе во ЕУ ќе бидеме баш како Германија.
ЕУ е права ствар човече.
Башка дел од НАТО сме, супер е тоа, ќе праќаме луѓе да убиваат деца на блискиот исток, помагаме за overpopulation на планетата

Фак јеа
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
478
Поени од реакции
581
Ние сме како пластелин, животните ситуации не моделираат од ден за ден. Секој ден учиме колку луѓето можат и знаат да бидат сурови. Во секој нов ден ни докажуваат колку не треба да им веруваме. Доколку човекот е најпаметно и најсовршено суштество, овој свет не би требало да биде толку хаотичен и несовршен. Запомнете дека луѓето сакаат само да ги искористат останатите за да ги остварат своите цели и да ги задоволат своите потреби во даден момент. Не верувајте во нивните навидум добри и чесни намери. Не би го правеле тоа доколку не гледаат некаква корист од дадената ситуација. Ќе глумат дека се добронамерни се додека не си ги остварат зацртаните цели, а подоцна ќе се однесуваат кон вас како кон улично куче ќе ве навредуваат и понижуваат. Не дозволувајте им го тој луксуз и покажате карактер уште од самиот старт.

Screenshot_8.png
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.493
Поени од реакции
9.051
Не можам а да не кажам дека новиот дебилен challenge на фејсбук со ставање стари слики од детството и младоста, кај мене воедно предизвикува некое непријатно чувство како тоа луѓето пропаѓаат и стареат, дали генетика, нервози или недоволна грижа за себе, а од друга страна чувство на благодарност кон Универзумот што сум даруван со убавина и младоликост. Но тоа не е доволно, од вчера почнав да јадам поздраво, да се качувам пешки наместо со лифт, да вежбам по дома и слични активности кон сочувување на скапоцениот дар. Да повторам, бескрајно сум благодарен.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
4.239
Поени од реакции
2.780
Кукав ли кукав, како немам време за ништо, како куќава неможам да си ја средам, како едвај време наоѓам ручек да зготвам и алишта да спрострам..кукав пред мојов како посакувам повеќе од 24 часа да трае денот, да бидам нели домакинка, да замесам нешто и блабла блааа.....
На работа не поделија во тимови, останав дома и ...абе ништо не ми се пипа, дури бегам и од мојов во друга соба за да не рече - Ејјј, жено, одлепи го троа газот, напрај една манџа, цели денови се ашкаш!!!!!
:vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::kafence:
 
Член од
6 август 2011
Мислења
522
Поени од реакции
740
Полициски час од 16 до 5 часот
Анима мунди А КУЧИЊАВА ?
Чистете дома фекалииредно беше доста ги загадувавте сите јавни површи со кучешки гомна.
 

Don Huan

Corona Zombie
Член од
12 јануари 2020
Мислења
145
Поени од реакции
170
Draga. Vidi kakvi lugje ima. Mislat deka sekoj e za kupuvanje. Od koronata namesto da se svestija malku, nekoi naprotiv uste tolku propagjaat vo mrak A ne znaat deka jas ziveam vo seganosta, ne vo istorijata. Se plasam deka ke potrae koronava poveke otkolku ocekuvanoto. :toe:
Edit: Screenshot e textov dole!
2.jpg
 
На врв Bottom