Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
4.225
Поени од реакции
4.938
Tebe uste ponizok, 90 so 60 e mojot, a krvta koga ja ispituvav pred nekoj mesec doktorot mi vika ko na novorodence rezultatite mi bile, edino sumnjam na pritisokot sto me spusta, stvarta e sto mi smeta u sekojdnevni aktivnosti ne sum mrzliva licnost ali pritisokov tolku me vlece nadolu sto me tera da odlozuvam aktivnosti...
а како стоиш со штитната жлезда?
...инаку една мала ретроспектива што може да биде причина за твојата поспаност, сама си ги кажуваш причините!
pulsot mi e 60 otcukuvanja u minuta,edinstvena promena e sto pocnav povekje kafinja da pijam posto imav mn obvrski periodov i spienjeto go izvadiv od balans, ako ima toa nekakva vrska so konkretniov problem?
Me umre migrenava :mad: ima li permanenten lek za ova cudo????
Сепак ќе да е стрес како што кажа Ilumious.
Многу сум депре у последно време не знам што ми е,
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
519
Поени од реакции
562
а како стоиш со штитната жлезда?
...инаку една мала ретроспектива што може да биде причина за твојата поспаност, сама си ги кажуваш причините!
Nemam so stitnata zlezda problemi i ne cuvstvuvam slabost inaku ova sto mi se slucuva ne e od sega dolg period e i trae so godini da mi se spie vo tekot na denot i nema sansa edna vecer bez spienje da pominam mi se slucuvalo da idam na koncerti vo druga zemja i ne moz cela vecer da izdrzam bez spienje vekje nakaj 5/6 sami ocite mi se zatvaraat i cackalici da stavam kje se skrsat.
Migrena ne sum imala odamna...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
16.958
Поени од реакции
15.425
Nemam so stitnata zlezda problemi i ne cuvstvuvam slabost inaku ova sto mi se slucuva ne e od sega dolg period e i trae so godini da mi se spie vo tekot na denot i nema sansa edna vecer bez spienje da pominam mi se slucuvalo da idam na koncerti vo druga zemja i ne moz cela vecer da izdrzam bez spienje vekje nakaj 5/6 sami ocite mi se zatvaraat i cackalici da stavam kje se skrsat.
Migrena ne sum imala odamna...
Не јади ништо 1 ден, и види дали ќе биде исто.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
31
Zdravo, ako moze nekoj koj sto bil vo vakva situacija, da pise.

Vo poslednive 2 mesei osekjam nekoja bolka na ednata dojka, pred I posle mesecniot ciklus. Nemam nekoj vidni nus pojavi, nitu pak grutcinja pri sam pregled. Citam po net vikaat deka moze da e od stres (sum pod golem stres zaguba na roditel) ili ovulacija nekolku dena posle ciklusot i hormonalen dizbalans.

Sega sum edna nedela pred ciklus, neznam dali da otidam da se proveram... ili da cekam da mi pomine pa ako se javi pak bolka da odam...

Fala vi za vremeto
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
16.958
Поени од реакции
15.425
U odnos na spienjeto mislis kje se promeni nesto? Ili da prepoznaam dali imam problem so stitnata zlezda?
Пробај да не ти објаснувам, со овој метод осетно намалуваш негативен ефект на 2 потенцијални кондиции. Ако имаш подобрување, ќе добиеме идеја.

Најдобро ќе биде ако го пробаш ова на 2-3 пати, пример 3-4 дена јадеш нормално, 1 ден не јадеш ич.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.862
Поени од реакции
1.042
Zdravo, ako moze nekoj koj sto bil vo vakva situacija, da pise.

Vo poslednive 2 mesei osekjam nekoja bolka na ednata dojka, pred I posle mesecniot ciklus. Nemam nekoj vidni nus pojavi, nitu pak grutcinja pri sam pregled. Citam po net vikaat deka moze da e od stres (sum pod golem stres zaguba na roditel) ili ovulacija nekolku dena posle ciklusot i hormonalen dizbalans.

Sega sum edna nedela pred ciklus, neznam dali da otidam da se proveram... ili da cekam da mi pomine pa ako se javi pak bolka da odam...

Fala vi za vremeto
Најверојатно се хормоните, обично се болките после овулација на средина на циклусот. Како и да е, направи мамографија ( првите 10 дена од менструалниот циклус). Со лесно :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.225
Поени од реакции
4.938
Најверојатно се хормоните, обично се болките после овулација на средина на циклусот. Како и да е, направи мамографија ( првите 10 дена од менструалниот циклус). Со лесно :)
... токму така за првата реченица, но не се сложувам со вториот предлог., на допир нема ништо како грутка поточно тврдо зрно најчесто...а вака само да ја извадат од памет, мамографија демек, нешто им е сомнително, па ај биопсија за најсигурно!
Vo poslednive 2 mesei osekjam nekoja bolka na ednata dojka, pred I posle mesecniot ciklus. Nemam nekoj vidni nus pojavi, nitu pak grutcinja pri sam pregled.


...едно ќе кажам, сте виделе или слушнале некаде да канцерогени туморозни клетки „да болат“ т.е. местото каде се? секогаш случајно при допир (капење) се откриле, но никако со болка!...штом „те боли“ уживај во тоа што си жена, и научи ги еднаш засекогаш симптомите на ПМС , овулативен, постовулативен период...не туку се стресувај каде нема потреба! ;)
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.862
Поени од реакции
1.042
Превентивните прегледи никогаш не биле лоша работа. Не се сложувам со забелешката дека „не боли“ со малигни клетки. Моја блиска пријателка имаше болка цело време и со слична логика ги искомплицира хируршките интервенции.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
31
Eh, fala vi mnogu za odgovorite...
Imam 30g rano mi e za mamografija... so se ovde sto ste pishale se soglasuvam, no mi stana cudno posebno deka nekako levata dojka me podzaboluva... a ne bilo taka... ne e premnogu, ne e sekoj den... posle nekolku dena otkako ciklusot ke mi zavrshi i sekako nekolku dena pred (sto e normalno) ovoj period sum pod silen stres... moze i od toa e... ke vidam nekoj period ako imam pak bolka, ke vidam ako ne bar exo neka napravat... fala vi uste ednash
 
Член од
9 август 2014
Мислења
288
Поени од реакции
439

Дали на записот има нешто абнормално? Некој од медицинарите на форумот, што се разбираат повеќе? @bijons @AlternativeF @Kadaif
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.225
Поени од реакции
4.938

Дали на записот има нешто абнормално? Некој од медицинарите на форумот, што се разбираат повеќе? @bijons @AlternativeF @Kadaif
...секогаш ЕКГ на срцето се прави на празен стомак, релаксиран и да не се испуши цигара најмалку еден час! инаку пароксимална или нагла тахикардија (забрзана работа на срцето) може да биде од 150 па до 200 пулсирање во минута, највероватно настанат во синусниот чвор т.н синусна тахикардија најчесто како резултат на некое возбудување (среќа, тага), шок или некој стрес, стимулативни супстанци т.е. дроги или стимулативни напитоци (кафе, кофеин, чај) претерување со конзумирање на алкохол, цигари (никотин) како и вежбање!
немаш наведено за која возраст се работи, но највероватно се работи за тебе и причината треба да ја најдеш од предходно наведеното треба да внимаваш со тие супстанции, стрес и смирувањето на брзото срцебиење со примена на седатив може од хербално потекло како валеријана, или синтетско како диазепам, лексилиум , ама резултатот од 128 срцеви пулсирање во минута сепак во моментот треба лекарска контрола со давање терапија на антиаритмици или бета блокатори од тип на пропранолол!
како и да е ова тахикардија може да биде дури и предизвикана од нагло покачување на крвниот притисок (не го спомнуваш дали е мерен во моментот иако се изјаснуваш секогаш дека имаш нормален кр.притисок),
ај да се потсетиме на твојот здравствен картон тука на форумов: :)

Не ќе да е тромбофлебит. Сум имал порано на екскурзија во Чешка. Мојот проблем најмногу се манифестира при физичка активност, при најтривијални активности ми се покачува пулсот енормно и на некои места чуствувам слаба циркулација.
...може да биде како последица од пореметување на функцијата на штитната жлезда, како и знак за анемија! тахикардијата е спорадична појава во случајот, а не си директно нешто со кардиоваскуларна болест, па си имал салаба циркулација како да не!! :neetaka:
Вака и претходно имам пишано на оваа тема. Пред околу 6,7 месеци започнав да имам страшни болки во пределот на стернумот, повеќе кон левата страна, а понекогаш и како бодење со игла околу левата брадавица. На долен дел од грбот имам болка од левата страна. На стапалата, околу зглобовите и на листот имам пулсирање и болки, а и ми опаѓаат влакната во овој предел, премногу влакна изгубив. Кога се движам особено по угорнина страшно почнува да ме боли околу стернумот, се задишувам, понекогаш ме гуши. Горе долу, имам болка во срцето и симптоми на лоша циркулација во нозете. Бев пред околу 4,5 месеци летото на државна и ми извршија преглед на срце, ЕКГ, ми ја гледаа аорта на ехо и ми направија ехокардиографија. Докторот констатира дека немам никакви проблеми и дека најверојатно сето ова било од стрес. Отпрвин го прифатив мислењето на докторот и си продолжив нормално. Ама не е возможно па ова да е до стрес. Во средно и во основно се занимавав активно со спорт, играв кошарка и ракомет и немав никакви проблеми. Сум немал никакви проблеми на многу поголеми напори, отколку искачување една обична угорнина. Повоторно бев кај докторот пред еден месец да се консултирам, тој не ни ме дослуша, фино лепо ми рече : ,,Студирање медицина е многу голем стрес, од тоа ти е", и се изнасмеа како некој глупак и ме остави без одговор. Некој на темава да пише што да правам, каде да се обратам и на што би можело да се должат проблемите кои ги имам со циркулацијата?
... а зошто мислиш дека е циркулација? едноставно немаш кондиција, се форсираш а твоето тело СЕГА не го трпи тоа за разлика од средно и то е то треба да се прилагодиш на твои телесни можности кога се рекреираш, а не според твоите желби!
Л-карнитин да препорачате?
Кофеин таблети да ми препорачате некои подобри, од каде да ги купам во Скопје? Примарно ми се потребни за когнитивен ефект?
еве јас ќе те прашам дали СЕГА вежбаш во теретана под контрола и дали применуваш некои суплименти или ОВА сега ЕКГ ти е резултат од ова твое невнимание од порано?!
Екстракт од зелен чај? Дали може да се купи од аптека и колку би чинел?
...дали знаеш дека зелениот чај (екстракт уште поконцентриран) всушност преставува неферментиран индиски чај кој го покачува крвниот притисок или е причина на појава на забрзано чукање на срцето (тахикардија)? и дека една чаша зелен чај е да речеме како да си испил два филџани кафе наеднаш и секогаш треба внимателно со него иако е хербален напиток?
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
272
Поени од реакции
1.124
Не знаев за каде е прашањето па велам да си ја пробам среќата овде.
Веќе извесно време по телото ми се појавуваат некакви израстоци, дали е бемка, дали е брадавица не знам како да го наречам, кафеави по боја точки, дали по градите, дали на нога дали на рака.
Пред некој период имав под окото, ама среќа со еден вид на лосион се изгуби. Мали се, не се приметуваат ама ми пречат. Ако едно исчезне, друго ќе се појави а некогаш знае и да порасне.
Се мислам да не е поради начинот на исхрана, не се хранам баш здраво, дали поради слабокрвноста или нешто трето.
 
На врв Bottom