Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.157
  Допаѓања:
  1.548
  Исхраната голема улога игра.
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Marulko

  Marulko

  Член од:
  2 април 2019
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Здравоо пред некое време ви пишав дека ми се појавија црвени топчиња на грлото( поточно слузницата) и бев на приватен орл кај Др Мери во тафталиџе, ми откри pharyngitis granularis и ми даде терапија ( витамин Ц 1000мг и едно како пастил) но не ми помогна нешо многу
  Искуство некој да пробам со некоја др терапија?
   
 3. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  3.138
  Допаѓања:
  7.686
  Јас не би ти препорачал тие такви израстоци да ги мачкаш со разно разни сомнителни лосиони, зашто прво не знаеш што точно се, и можеш некој несакан процес да иницираш. Посебно не доколку се бемки, а велиш личат на тоа. Можеби би можела да се консултираш со кожен лекар, колку да си ја смириш главата, зашто мислам дека не е ништо страшно.
   
  На Utopia123 и Ilumious им се допаѓа ова.
 4. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.825
  Допаѓања:
  4.237
  ... ти го прочитав повторно коментарот :
  имаме повеќе моменти :
  - тоа што си отишол кај laringolog (oto & rino) ...ОК!
  - тоа што ти поставила дијагноза pharyngitis granularis ! ОК делимично, затоа што не ја укажа причината за pharyngitis granularis и со тоа не е целосно воспоставена дијагнозата! Зошто?
  - затоа што има различнии pharyngitis granularis зависи која е причината, ако е бактериска треба антиботик, ако е вирусна на пример „мононуклеоза“ или „цитомегало вирус“ лечењето е симптоматско..итн!

  [​IMG]

  ај да видиме што си испитал:

  - земен брис од нос и грло велиш „супер“ значи немаме присуство на стафилокок бактерија која би ја потврдила бактериската инфекција која може да биде причина за појава на pharyngitis granularis! !

  - не ти се фаќа гласот и други симптоми, значи лесно голташ, немаш болка и гребење на грлото што го оправдува стерилниот резултат на дадениот брис!
  до тука: pharyngitis granularis кај тебе не е од бактериска инфекција!!!

  одиме понатаму:
  - велиш „малку ми е отежена жлездата под адемово јаболко“! значи имаме еден симптом на отечена лифна жлезда
  - велиш „ треба да правам крвна слика за хелиобактер и нели онаа основна што ја викаат“ овде не укажуваш што резултати доби??? треба да имаш сигурно покачени леукоцити, лимфоцити оти имаш малку потечена лимфна жлезда кај грлото?
  што резултати имаш на крвна слика????
  дали си ги направил лабораториски анализи на јетрените ензими и евентуално на имуноглобулинот IgM, IgG i IgA, што би требало да ти се двата благо покачени? сето ова би потврдило некое вирусна инфекција (дали имаш покачена температура?)

  [​IMG]

  ...ова би била инфективно заболување кое се пренесува со бакнување од заразени, лижење на предмети, разни играчки кои се заразени со вирус (често и деца и помладите се заразуваат со Епштајн-Баровиот вирус кој ја дава инфективната мононуклеоза) и еден од симптомите е појава на промена на грло како pharyngitis granularis и појава на отечен лимфни жлезди

  [​IMG]

  .... ама ете немаш воспалено грло ниту температура, затоа ТРЕБА ДА ВИДИМЕ ШТО ЌЕ КАЖАТ ЛАБОРАТОРИСКИТЕ ИСПИТУВАЊА НА КРВНА СЛИКА, хепатални ензими и имуноглобулините што ги спомнав погоре!

  [​IMG]

  ете си се пожалил овде во април, времетраењето на периодот на инкубација на вирусот е 7 до 50 дена, но потоа имаме и други симптоми кои ти не ги посочуваш дека ги имаш освен отечена жлезда, затоа дај ги резултатите од лаборатриските анализи да видиме што ќе ни покажат тие!
   
  Последно уредено: 6 јуни 2019
 5. Toto.toto

  Toto.toto

  Член од:
  4 јули 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  527
  Можи да ми кажи некој за што станува збор . снимка од црн дроб
   

  Прикачени податотеки:

 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.825
  Допаѓања:
  4.237
  ... искоментиравме предходно дека не е бактериска инфекција, ниту па габична инфекција (кандида), највероватно вирусна! постои т.е. инфективна мононуклеоза (објаснивме предходно) која состојба не мора да даде симптоми и често ќе помине така, ама не мора да значи ако е токму тоа мора да се докаже со испитување на имуноглобулинот IgM, IgG i IgA, каде се благо покачени, како и јетрени ензими лабораториски вредности благо покачени... овие две анализи ако можеш да ги направиш под сомневање на ова инфективно вирусно заболување „мононуклеоза“ што деца и млади се заразуваат од лижење на предмети и бакнување со заразна личност т.е. „болеста на бакнежот“? ете си имал отечена лимфна жлезда што викаш дека се смирила, ама имаш покачени леукоцити, не многу, но сепак покачени, што дава знак дека телото е нападнато од нешто!
  ... и да е тоа, ништо страшно, симптоматско лечење до 8 недели со мирување без замор, ете со тие Вит Ц што ти ги дале да ги пиеш па и ориблети за грло (највероватно Пантенол) и дознавање на извор на заразата на вирусот да немаш повторен контакт и добра хигиена!
   
  Последно уредено: 7 јуни 2019
 7. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.526
  Допаѓања:
  2.400
  Нема ништо страшно на ова ЕКГ, единствено што има е синусна тахикардја најверојатно реактивно причинета од емоцинален стрес, никотин, засилена физичка активност или пак реактивно покачена фрекфенција при покачена телесна температура. Потребно е анамеза и клиника, синусна тахикардија има обично некоја некардиолошка причина за својата појава и таа треба прво да се третира!.
   
 8. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.825
  Допаѓања:
  4.237
  оф, зарем тој што го гледал пациентот на ЕХО апарат не кажал ништо? знаеш што значи вака преку „смрзната“ слика пресликано од ЕХО монитор некој да каже нешто и тоа на општ форум? малтене научна фантаситика, оти кога се гледа на ЕХО апарат прво самиот тој што гледа во кој правец ја поставува ехо сондата треба да очекува и таква фотка, при што притискајќи ја сондата со малку движење се согледуваат и други делови и органи... како и да е да не биде останато неодговорено да се потрудиме да кажеме нешто слично што би можело да биде, но не е благодарно препоставки, така да во никој случај мора докторот да го даде последниот збор т.е.описот на ехо дијагностиката!

  [​IMG] (слична фотка)

  ... според поставената сонда, лево горе се наоѓа јетрата (liver) каде според морфологијата укажува на замастување на клетките што би било причина на покачени липиден статус и оптоварена функција на јетрата!

  [​IMG] (твоја фотка)

  ...десно е жолчното ќесе (gallbladder) не се гледа некоја акустична сенка за да би се рекло дека има камче, па можно да е некој мал полип на самиот зид (но не мора да значи), другото што е како кругови темни во средина се хепатална и портална вена чија дилатација или не (како работат) нормален портален венски проток на крв во јетра се согледува со „колор доплер“ на самиот Ехо апарат со обоеност!

  [​IMG]
   
 9. Toto.toto

  Toto.toto

  Член од:
  4 јули 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  527  Е фала многу и ова ми помогна многу , за 5 дена снимките треба да ги однеси брат ми на читање , па неможеше да дочека , паничеше шо е ова вака темно црно сето бла бла испаниче а уште тсаму му рекле дека има замастување на џигерот , ама тој во филм влезе со ракој , ама не му кажувале . сепак фала и ова е олеснување ко ќе му кажам :)
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Aleks51162

  Aleks51162

  Член од:
  9 мај 2019
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  0
  Decki Veke 2 mesecj imam bolki vo levata strana od grbot kon rebrata i kaj levata strana od gradniot kos kon zeludnikot napraviv ekg i krv se bese ok.Dali e mozno da mi je nesto od puberitetot ili nesto taka posto isto tka vezbam .me fajka premnogu strav i nekako ponegokas osobeno koga ke si legnam mnogu mi cuka zabrzano srceto neznam dali e strav ili ..
   
 11. Баженце

  Баженце

  Член од:
  21 септември 2012
  Мислења:
  1.297
  Допаѓања:
  1.425
  Пред месец дена при пад од мотор го повредив левото колено. Бев на снимање, ми кажаа нема скршеници/пукнатини, отокот ќе спадне, има излив. Пиев анти-тромбоза терапија, се е тоа ок. Сега направив и магнетна, менискус и лигаменти се ок, ама изливот уште го има, речиси воопшто ненамален однего пред месец дена. Се' уште не можам да одам убаво, не можам скроз да го исправам/свиткам коленото. Чаре за излив ? Во среда имам закажано на ортопед, дотогаш може ќе се најде некој што го поминал истото што и јас па ќе каже некој совет/искуство ?
   
 12. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.639
  Допаѓања:
  32.161
  Дали беше на лекар за ова?
  Сабајле се разбудив со болка и кај мене исто на десната страна, ама не се познава тоа мало топче. Сега осеќам болка само на допир.
  Немам никакви активности, а ни носено тешки предмети.

  Дали може да е од лоша положба при спиење?
  Ако е хернија каква е болката?
   
 13. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.238
  Допаѓања:
  15.203
  upload_2019-6-18_23-21-28.png
   
  На Forza Milan!!! му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Toto.toto

  Toto.toto

  Член од:
  4 јули 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  527
  Ко ќе го притискам боли, ама кај мене се губи самото по неколку дена , само кога ќе истрчам пример 10 колометри без паузи одма другио ден ми се појавува на двете страни . ако трчам помалце се појавува помали такви топчина, несум бил на лекар , си велам "нема потреба од трчањето е" така си се тешам хахаххаха. види појди ти на лекар па кажи шо е работата мене страв ми е :)
   
  На Forza Milan!!! му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.825
  Допаѓања:
  4.237
  [​IMG]

  ... како почетник највероватно немаш добар план за трчање, телото реагира и на ваков начин кога е префорсиран или нагло се бара ефект, како и да е кај тебе можни се две работи или да е хернија т.н inguinalna hernia според местото каде е лоцирана!

  [​IMG]

  ...или да е спортска атлетска повреда наречена pubalgia кила или спортска хернија која не е исто со inguinalna hernia!

  [​IMG]

  како и да e треба да превземеш мерки во прв ред сега да паузираш да се санира настанатата повреда која со одмарање како кажа самиот се повлекува, а потоа со професионален тренер или бар совети од професионалци тркачи да се вратиш во твојот омилен спорт на атлетско трчање т.е. џогирање!

  [​IMG]

  ... инаку, спортска атлетска повреда наречена pubalgia на препоната всушност е воспаление на тетивните мускули на долниот екстремитет и абдоминалната мускулатура поради дисбaлансот на овие мускули при спринт, нагли движења што е резултат на мускулната префорсираност или мускулната неспремност и некондиција што највероватно е пример кај тебе и највероватно е твојот проблем моментално според тоа што го покажа на фотката!  ...еве некои вежби додека апстинираш во трчање !

  [​IMG]

  ...доколку ја занемаруваш ова појава кај препоните, највероватно за кратко време ќе доведе до ингвинална хернија со појава на дополнителни силни болки!
   
  Последно уредено: 19 јуни 2019
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: