Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. Ѓорѓески

  Ѓорѓески Бивши Скај Дог

  Член од:
  25 мај 2007
  Мислења:
  6.660
  Допаѓања:
  943
  Поради големиот број на коментари со Ваши барања за совети и нивната непрегледност во темата #1 приморан сум да отворам тема #2 со истата цел “ Дежурна Ординација “ каде што сите членови ќе можат да се обратат за совет во врска со Здравјето.

  Правилата ги знаете да нема офтопик, да нема навреди да нема зафрканции упатени кон членовите кои ќе сакаат да Ви помогнат со нивниот совет.

  Да не ја должам продолжете со темата, све друго ќе санкционираме :)
   
  На ANASTAS му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.533
  Допаѓања:
  26.022
  Скај Дог, само мала напомена... Старата тема и понатаму да стои во подфорумот Здравје, достапна за читање и информирање.
  Осигурај се дека нема да заврши во Канта по некое време, во ред? :)
   
 3. Ѓорѓески

  Ѓорѓески Бивши Скај Дог

  Член од:
  25 мај 2007
  Мислења:
  6.660
  Допаѓања:
  943
  Да да, тоа е и целта :) Вака ќе имаме само подобра прегледност :)
   
 4. Wman

  Wman

  Член од:
  7 јуни 2009
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  1
  има ли во Скопје добар приватен уролог?
   
 5. G@rfielD

  G@rfielD Модератор

  Член од:
  10 февруари 2007
  Мислења:
  9.962
  Допаѓања:
  5.923
  Гној на ангина и афти во завршна фаза, колку се заразни (колку лесно/тешко префаќа)?
   
 6. Kitten

  Kitten

  Член од:
  20 февруари 2011
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  16
  Не може да се одреди точно дали е завршна фаза или не , затоа што пример конкретно за афтите,некој можат да се изгубат за 3 , некои за 30 дена.Се до потполното излекување , бактерии постојат и можат да се пренесат ( гнојната ангина е предизвикана од вируси , а афтите можат да бидат од вирусни или бактериски инфекции или од сосема друг причинител што не е заразен).

  А колку се заразни не може точно да се каже , затоа што тоа најмногу зависи од имунитетот на другата личност.Ако има послаб имунитет , може да го префати и при најмал контакт со заболената личност.
   
 7. G@rfielD

  G@rfielD Модератор

  Член од:
  10 февруари 2007
  Мислења:
  9.962
  Допаѓања:
  5.923
  Завршна фаза мислев на ангината, пошто веќе е исчистен гнојот од крајниците... Преку плунка конкретно ме интересираше, предпоставувам лесно се пренесува и во оваа доцна фаза... или грешам?
   
 8. Kitten

  Kitten

  Член од:
  20 февруари 2011
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  16
  Добро претпоставуваш.
  Лесно може да се пренесе преку плунка , се додека потполно не заздрави зошто на крајниците сеуште можат да бидат присутни бактерии.
   
 9. НеоН

  НеоН

  Член од:
  12 август 2010
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  904
  Ко и секоја година..и годинава традиционално мора после мај да бидам искасан ко синегалец у сибир..значи мета на инсекти сум,неколку годии наназад размислував дали постои вакцина ама не ме засегаше тоа многу...сега барам вакцина или било шо.. ( Не оноа Аутан против комарци)..Значи телото да ми биде отпорно да инсекти..Знам дека тоа е ради шо имам јака крв,незнам дали постои можност да си ја средам крвта,пошо имам 16 а дури од догодина ќе можам да давам крв.Некако ако можам да запазам на исхраната или..незнам таму..мора да постои начин.(И ако може едно мало објаснување,на шо се должи таа ЈАКА крв..шо имам плус ме занима..) данкешен
   
 10. aleks10

  aleks10

  Член од:
  9 ноември 2009
  Мислења:
  319
  Допаѓања:
  56
  Пред некој ден бев на систематски преглед и со крвната слика се беше во ред, односно сите вреднсоти ми се идеални во средина од границата која е напишана. Но како забелешка ми пишале успорена работа на срцето, редовна посета на матичен лекар. Ќе може да ми каже некој што значи ова страшно ли е, и малку ме чуди што имам проблем со срцето со оглед на тоа што сум бивши спортист и секогаш во таа насока бев фален а издржливоста при трчање уште ми е огромна, односно рекреативно трчам и по 10 км без престан.
   
 11. galaxy

  galaxy Гостин

  Не те касаат комарците затоа што имаш „јака“ крв, туку затоа што имаш крв. Нема вакцина за да не те касаат комарците, можеш само да користиш репеленти, како што кажа аутан и др. Постојат средства за заштита против болестите кои ги пренесуваат комарците и другите инсекти, но тоа е ако патуваш во странство, кај нас нема.
  И тоа со јаката крв, повели прочитај како треба да се лекува
  http://goo.gl/2YRyl Полицитемија
  http://goo.gl/N6eJH Лажна полицитемија
   
 12. НеоН

  НеоН

  Член од:
  12 август 2010
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  904
  Бацка ова све стручни медицински зборови..се прочитав нишо не разбрав..ќе ти биде тешко да ми појасниш?:helou:
   
 13. galaxy

  galaxy Гостин

  99 проценти сигурно не си болен од тие болести кои ги спомнав погоре. Доколку не ти дале совети на лекар за јаката крв не треба да се грижиш. А за комарците уште помалку, тие не се привлекуваат од твојата крв, туку од мирисот на кожата.
   
 14. НеоН

  НеоН

  Член од:
  12 август 2010
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  904
  На лекар не сум бил...а како да се заштитам.(малце од малце) на исхрана да пазам или?
   
 15. Doktor1

  Doktor1 Doktor

  Член од:
  3 јули 2010
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  71
  Заштити се од комарците некако со премачкување или некои спрејови и слично врска нема крвта со ова комарците не ги привлекува крвта туку самиот мирис на кожата така да..... избегнувај места ризични од комарци
   

Сподели преку: