Дежурна Ординација! #2

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Поради големиот број на коментари со Ваши барања за совети и нивната непрегледност во темата #1 приморан сум да отворам тема #2 со истата цел “ Дежурна Ординација “ каде што сите членови ќе можат да се обратат за совет во врска со Здравјето.

Правилата ги знаете да нема офтопик, да нема навреди да нема зафрканции упатени кон членовите кои ќе сакаат да Ви помогнат со нивниот совет.

Да не ја должам продолжете со темата, све друго ќе санкционираме :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.562
Поени од реакции
32.320
Скај Дог, само мала напомена... Старата тема и понатаму да стои во подфорумот Здравје, достапна за читање и информирање.
Осигурај се дека нема да заврши во Канта по некое време, во ред? :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Да да, тоа е и целта :) Вака ќе имаме само подобра прегледност :)
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
има ли во Скопје добар приватен уролог?
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.489
Поени од реакции
8.349
Гној на ангина и афти во завршна фаза, колку се заразни (колку лесно/тешко префаќа)?
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Гној на ангина и афти во завршна фаза, колку се заразни (колку лесно/тешко префаќа)?
Не може да се одреди точно дали е завршна фаза или не , затоа што пример конкретно за афтите,некој можат да се изгубат за 3 , некои за 30 дена.Се до потполното излекување , бактерии постојат и можат да се пренесат ( гнојната ангина е предизвикана од вируси , а афтите можат да бидат од вирусни или бактериски инфекции или од сосема друг причинител што не е заразен).

А колку се заразни не може точно да се каже , затоа што тоа најмногу зависи од имунитетот на другата личност.Ако има послаб имунитет , може да го префати и при најмал контакт со заболената личност.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.489
Поени од реакции
8.349
Не може да се одреди точно дали е завршна фаза или не , затоа што пример конкретно за афтите,некој можат да се изгубат за 3 , некои за 30 дена.Се до потполното излекување , бактерии постојат и можат да се пренесат ( гнојната ангина е предизвикана од вируси , а афтите можат да бидат од вирусни или бактериски инфекции или од сосема друг причинител што не е заразен).

А колку се заразни не може точно да се каже , затоа што тоа најмногу зависи од имунитетот на другата личност.Ако има послаб имунитет , може да го префати и при најмал контакт со заболената личност.
Завршна фаза мислев на ангината, пошто веќе е исчистен гнојот од крајниците... Преку плунка конкретно ме интересираше, предпоставувам лесно се пренесува и во оваа доцна фаза... или грешам?
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Завршна фаза мислев на ангината, пошто веќе е исчистен гнојот од крајниците... Преку плунка конкретно ме интересираше, предпоставувам лесно се пренесува и во оваа доцна фаза... или грешам?
Добро претпоставуваш.
Лесно може да се пренесе преку плунка , се додека потполно не заздрави зошто на крајниците сеуште можат да бидат присутни бактерии.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
Ко и секоја година..и годинава традиционално мора после мај да бидам искасан ко синегалец у сибир..значи мета на инсекти сум,неколку годии наназад размислував дали постои вакцина ама не ме засегаше тоа многу...сега барам вакцина или било шо.. ( Не оноа Аутан против комарци)..Значи телото да ми биде отпорно да инсекти..Знам дека тоа е ради шо имам јака крв,незнам дали постои можност да си ја средам крвта,пошо имам 16 а дури од догодина ќе можам да давам крв.Некако ако можам да запазам на исхраната или..незнам таму..мора да постои начин.(И ако може едно мало објаснување,на шо се должи таа ЈАКА крв..шо имам плус ме занима..) данкешен
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
321
Поени од реакции
56
Пред некој ден бев на систематски преглед и со крвната слика се беше во ред, односно сите вреднсоти ми се идеални во средина од границата која е напишана. Но како забелешка ми пишале успорена работа на срцето, редовна посета на матичен лекар. Ќе може да ми каже некој што значи ова страшно ли е, и малку ме чуди што имам проблем со срцето со оглед на тоа што сум бивши спортист и секогаш во таа насока бев фален а издржливоста при трчање уште ми е огромна, односно рекреативно трчам и по 10 км без престан.
 
G

galaxy

Гостин
Ко и секоја година..и годинава традиционално мора после мај да бидам искасан ко синегалец у сибир..значи мета на инсекти сум,неколку годии наназад размислував дали постои вакцина ама не ме засегаше тоа многу...сега барам вакцина или било шо.. ( Не оноа Аутан против комарци)..Значи телото да ми биде отпорно да инсекти..Знам дека тоа е ради шо имам јака крв,незнам дали постои можност да си ја средам крвта,пошо имам 16 а дури од догодина ќе можам да давам крв.Некако ако можам да запазам на исхраната или..незнам таму..мора да постои начин.(И ако може едно мало објаснување,на шо се должи таа ЈАКА крв..шо имам плус ме занима..) данкешен
Не те касаат комарците затоа што имаш „јака“ крв, туку затоа што имаш крв. Нема вакцина за да не те касаат комарците, можеш само да користиш репеленти, како што кажа аутан и др. Постојат средства за заштита против болестите кои ги пренесуваат комарците и другите инсекти, но тоа е ако патуваш во странство, кај нас нема.
И тоа со јаката крв, повели прочитај како треба да се лекува
http://goo.gl/2YRyl Полицитемија
http://goo.gl/N6eJH Лажна полицитемија
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
Не те касаат комарците затоа што имаш „јака“ крв, туку затоа што имаш крв. Нема вакцина за да не те касаат комарците, можеш само да користиш репеленти, како што кажа аутан и др. Постојат средства за заштита против болестите кои ги пренесуваат комарците и другите инсекти, но тоа е ако патуваш во странство, кај нас нема.
И тоа со јаката крв, повели прочитај како треба да се лекува
http://goo.gl/2YRyl Полицитемија
http://goo.gl/N6eJH Лажна полицитемија
Бацка ова све стручни медицински зборови..се прочитав нишо не разбрав..ќе ти биде тешко да ми појасниш?:helou:
 
G

galaxy

Гостин
Бацка ова све стручни медицински зборови..се прочитав нишо не разбрав..ќе ти биде тешко да ми појасниш?:helou:
99 проценти сигурно не си болен од тие болести кои ги спомнав погоре. Доколку не ти дале совети на лекар за јаката крв не треба да се грижиш. А за комарците уште помалку, тие не се привлекуваат од твојата крв, туку од мирисот на кожата.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
99 проценти сигурно не си болен од тие болести кои ги спомнав погоре. Доколку не ти дале совети на лекар за јаката крв не треба да се грижиш. А за комарците уште помалку, тие не се привлекуваат од твојата крв, туку од мирисот на кожата.
На лекар не сум бил...а како да се заштитам.(малце од малце) на исхрана да пазам или?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
72
На лекар не сум бил...а како да се заштитам.(малце од малце) на исхрана да пазам или?
Заштити се од комарците некако со премачкување или некои спрејови и слично врска нема крвта со ова комарците не ги привлекува крвта туку самиот мирис на кожата така да..... избегнувај места ризични од комарци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom