Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
е ај штом е ова местото за прашања кажете ми зашто ми се тресат рацете кога вежбам:kesa:
Ваљда шеќерче ти треба .. иди на доктор , треба да те прегледат , чисто сумљам дека некој тука може да ти постави дијагноза преку форумот ..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Jagleni hidrati treba ili ne treba da se jadat? Imam procitano mnogu razlicni mislenja za ova..Nekoi vikaat deka treba drugi vikaat deka debeleat..
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Jagleni hidrati treba ili ne treba da se jadat? Imam procitano mnogu razlicni mislenja za ova..Nekoi vikaat deka treba drugi vikaat deka debeleat..

Уфффф , ама прашање .. ама не ти се потсмевам .. секој ахрана е составена од три основни вида на елементи : јаглехидрати ( шеќери ) , протеини и масти .. Јаглехидратите ти се основен извор на енергија за мускулите , таму се наожат у форма на гликоген , тоа е гориво за мускулна активност , без нив мускулот не функционира . Протеините сти се циглите на мускулите , они го градат мускулот , тие ти се есенциални , најпотребни за градба на мускулно ткиво и секој друг вид на ткиво у организамот . Мастите т.е салото се скалдираа како резерви на енергија , кога организамот ќе ги потроши јаглехидратите во мускулите , тогаш се користат мастите за создавање на јаглехидрати и на тој начин се слабее .

Значи мора да јадеш од се .. Секој храна ги содржи овие три компоненти , само со различна концентрација . Јаглехидратите дебелееат ако се внесуваат во вишок , а не се трошат . Тогаш се претвораат во масти т.е сало и така се дебелееш .

Сега појасно ти е ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Уфффф , ама прашање .. ама не ти се потсмевам .. секој ахрана е составена од три основни вида на елементи : јаглехидрати ( шеќери ) , протеини и масти .. Јаглехидратите ти се основен извор на енергија за мускулите , таму се наожат у форма на гликоген , тоа е гориво за мускулна активност , без нив мускулот не функционира . Протеините сти се циглите на мускулите , они го градат мускулот , тие ти се есенциални , најпотребни за градба на мускулно ткиво и секој друг вид на ткиво у организамот . Мастите т.е салото се скалдираа како резерви на енергија , кога организамот ќе ги потроши јаглехидратите во мускулите , тогаш се користат мастите за создавање на јаглехидрати и на тој начин се слабее .

Значи мора да јадеш од се .. Секој храна ги содржи овие три компоненти , само со различна концентрација . Јаглехидратите дебелееат ако се внесуваат во вишок , а не се трошат . Тогаш се претвораат во масти т.е сало и така се дебелееш .

Сега појасно ти е ?
Има посебни диети каде што се исфрлаат (или носат на мн ниско ниво) ЈХ од исхраната (кето диети). Но тоа е краток временски период 4-8 недели кај тие што сакаат да се чистат. Тогаш телото се доведува во состојба на кетоза каде почнува да ги користи мастите складирани низ телото.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Уфффф , ама прашање .. ама не ти се потсмевам .. секој ахрана е составена од три основни вида на елементи : јаглехидрати ( шеќери ) , протеини и масти .. Јаглехидратите ти се основен извор на енергија за мускулите , таму се наожат у форма на гликоген , тоа е гориво за мускулна активност , без нив мускулот не функционира . Протеините сти се циглите на мускулите , они го градат мускулот , тие ти се есенциални , најпотребни за градба на мускулно ткиво и секој друг вид на ткиво у организамот . Мастите т.е салото се скалдираа како резерви на енергија , кога организамот ќе ги потроши јаглехидратите во мускулите , тогаш се користат мастите за создавање на јаглехидрати и на тој начин се слабее .

Значи мора да јадеш од се .. Секој храна ги содржи овие три компоненти , само со различна концентрација . Јаглехидратите дебелееат ако се внесуваат во вишок , а не се трошат . Тогаш се претвораат во масти т.е сало и така се дебелееш .

Сега појасно ти е ?
Da da fala :D Poso site vikaat treba da se izbegava leb posto sodrzel jagleni hidrati i go imam toa procitano deka tie ne se trosat deka vo masti se pretvaraat..
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Пријателе можеш нешто да објасниш за гликогенски резерви и општо за гликогенот, ако можеш, ме интересира последно време

--- надополнето ---

Уфффф , ама прашање .. ама не ти се потсмевам .. секој ахрана е составена од три основни вида на елементи : јаглехидрати ( шеќери ) , протеини и масти .. Јаглехидратите ти се основен извор на енергија за мускулите , таму се наожат у форма на гликоген , тоа е гориво за мускулна активност , без нив мускулот не функционира . Протеините сти се циглите на мускулите , они го градат мускулот , тие ти се есенциални , најпотребни за градба на мускулно ткиво и секој друг вид на ткиво у организамот . Мастите т.е салото се скалдираа како резерви на енергија , кога организамот ќе ги потроши јаглехидратите во мускулите , тогаш се користат мастите за создавање на јаглехидрати и на тој начин се слабее .

Значи мора да јадеш од се .. Секој храна ги содржи овие три компоненти , само со различна концентрација . Јаглехидратите дебелееат ако се внесуваат во вишок , а не се трошат . Тогаш се претвораат во масти т.е сало и така се дебелееш .

Сега појасно ти е ?

Пријателе можеш нешто да објасниш за гликогенски резерви и општо за гликогенот, ако можеш, ме интересира последно време
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ај да се консултирам со поискусните.
Имам 5-6 оброци со доволно протеини (од 25-35 гр по оброк протеин), е сега се чистам и јадам некаде по 100тина гр компир со секое јадење но некако бавно оди чистењето, дали е добро да намалам по 50гр компир со секој оброк, на последен оброк да не земам компир и да пијам по 1 литар зелен чај на ден + кафе?
Пиши начин на вежбање и аеробен дали користиш, колку и како.
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Znaci uste edno prasanje ....
Sega planiram da pocnam so cistenje, dali nekoj moze da mi kaze nekoe meni ili vid na ishrana za da gi stopam mastite ... ?
i dali ima nekoj poseben program na vezbanje ...?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Znaci uste edno prasanje ....
Sega planiram da pocnam so cistenje, dali nekoj moze da mi kaze nekoe meni ili vid na ishrana za da gi stopam mastite ... ?
i dali ima nekoj poseben program na vezbanje ...?
Наједноставно ти е да скратиш ЈХ од моменталната исхрана за некаде 20-30% и да вклучиш Аеробен трнинг (трчање, возење...) 3 пати неделно
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Уморен си ? Недоволно се храниш ? Нешо ? Бар ја го имав тој проблем....
хммм.....поима немам...а ти како се справи со тој проблем?
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
И мене ми се тресат по малку...

--- надополнето ---

И уште нешто...дали со едната рака дигате повеќе од другата ?

Јас со левата не можам толку да дигам...и со некои справи имам проблем бидејќи не можам да ја задржам рамнотежата на двете раце...
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
И мене ми се тресат по малку...

--- надополнето ---

И уште нешто...дали со едната рака дигате повеќе од другата ?

Јас со левата не можам толку да дигам...и со некои справи имам проблем бидејќи не можам да ја задржам рамнотежата на двете раце...

И јас послабо кревам со лева рака но немам толкав проблем,само кога кревам со еднорачни последните 2 кревања со левата рака ми се премногу тешки,а со десната не толку.

Бтв имам прашање дали е во ред јадење кикири,бадеми,фстаци во вечерни часови(светско е шо да се прај)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
хммм.....поима немам...а ти како се справи со тој проблем?

Почнав да јадам поише =)

Абе види , претпоставуем дека си на некоја диета ? или јадеш помалце/понездраво од колку што треба ....или си ненаспан или нешо ....

Смени начин на живот/режим на исхрана и види ....


Може да си болен па омалаксан да си , не знам !?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Почнав да јадам поише =)

Абе види , претпоставуем дека си на некоја диета ? или јадеш помалце/понездраво од колку што треба ....или си ненаспан или нешо ....

Смени начин на живот/режим на исхрана и види ....


Може да си болен па омалаксан да си , не знам !?
е ова може да е оти го немам никаков ред...легнувам во 4-5 а станувам ко ке ми текни....тоа е сигурно...бтв Фала :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom