Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Ај да се консултирам со поискусните.
Имам 5-6 оброци со доволно протеини (од 25-35 гр по оброк протеин), е сега се чистам и јадам некаде по 100тина гр компир со секое јадење но некако бавно оди чистењето, дали е добро да намалам по 50гр компир со секој оброк, на последен оброк да не земам компир и да пијам по 1 литар зелен чај на ден + кафе?
5-6 x 100 , 500-600 е мислам мн за чистење , јас у моментов се сум у фаза чистење и внесувам маx 200 гр компир дневно , значи у 2 оброка го делам еден варен компир

Да добро е да смалиш на 50 гр , и пази од чајот нема да мозеш да спиеш , има доста кофеин

--- надополнето ---

И мене ми се тресат по малку...

--- надополнето ---

И уште нешто...дали со едната рака дигате повеќе од другата ?

Јас со левата не можам толку да дигам...и со некои справи имам проблем бидејќи не можам да ја задржам рамнотежата на двете раце...
Овој проблем се јавува кај секој почетник како што знам , балансот кје ти се воспостави по некој месец везбање

--- надополнето ---

е ова може да е оти го немам никаков ред...легнувам во 4-5 а станувам ко ке ми текни....тоа е сигурно...бтв Фала :smir:
За квалитетно спиење доволни ти се 8 часа , а за омалаксаност , ако си на диета тако звана не јадам ништо и кје ослабам 20 кила за еден месец , од тоа ти е , и совет без такви диети .
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
a ima li nekoe posebno meni kako preporaka da mi dade ideja za da se "iscistam" ?
zash veke skrativ od JH (jadam samo 2 parcinja pileki gradi i zelena salata i nesto sl za vecera ... )
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
a ima li nekoe posebno meni kako preporaka da mi dade ideja za da se "iscistam" ?
zash veke skrativ od JH (jadam samo 2 parcinja pileki gradi i zelena salata i nesto sl za vecera ... )
Значи како што сватив ти имаш 2 оброка во денот ?
Тоа е онаа диета што ја наведов погоре " диета тако звана не јадам ништо и кје ослабам 20 кила за еден месец " не дека нема да имаш резултати , кје имаш но со тие резултати следуваат и контрарезултати прво јојо ефектот со тоа што кје ја вратиш старата килаза и плус некое килце , второ ослабнување на крв , кје изгубиш доста мускулна маса и што ти уште не .

Значи за чистење и квалитетна диета треба да имаш што повејке оброци во денот со мала количина на исхрана , временскиот период помегу оброк да ти е од 2- 3 часа .

Е сеа за предлог имаш еден милион диети али ај кје пробам да ти предлозам нешто :


1 obrok : ovesni snegulki obicni 80gr po moznost so voda , ali ako ti e mn gadno zemi so mleko.. , ili jajca zivi kje ispies 4-5 belki
2 obrok : 200 gr stek so varen crn oriz ili kompir varen , salata
3 obrok ; 250 gr stek varen , salata
4 obrok : stek 200 grama + mal varen kompir + salata
5 obrok : 4-5 vareni jajca celi

Е сеа напиши колку си висок тезок , колку време везбаш , како везбаш и сл ..
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
Значи како што сватив ти имаш 2 оброка во денот ?
Тоа е онаа диета што ја наведов погоре " диета тако звана не јадам ништо и кје ослабам 20 кила за еден месец " не дека нема да имаш резултати , кје имаш но со тие резултати следуваат и контрарезултати прво јојо ефектот со тоа што кје ја вратиш старата килаза и плус некое килце , второ ослабнување на крв , кје изгубиш доста мускулна маса и што ти уште не .

Значи за чистење и квалитетна диета треба да имаш што повејке оброци во денот со мала количина на исхрана , временскиот период помегу оброк да ти е од 2- 3 часа .

Е сеа за предлог имаш еден милион диети али ај кје пробам да ти предлозам нешто :


1 obrok : ovesni snegulki obicni 80gr po moznost so voda , ali ako ti e mn gadno zemi so mleko.. , ili jajca zivi kje ispies 4-5 belki
2 obrok : 200 gr stek so varen crn oriz ili kompir varen , salata
3 obrok ; 250 gr stek varen , salata
4 obrok : stek 200 grama + mal varen kompir + salata
5 obrok : 4-5 vareni jajca celi

Е сеа напиши колку си висок тезок , колку време везбаш , како везбаш и сл ..

185 cm, 94kg
veke 2 mes vezbam, a koga pocnav imav 100ce :)
ponedelnik - gradi i biceps
vtornik - grb i noze
sreda - ramo i triceps
cetvrok - odmor

i posle sve odnovo ....
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
185 cm, 94kg
veke 2 mes vezbam, a koga pocnav imav 100ce :)
ponedelnik - gradi i biceps
vtornik - grb i noze
sreda - ramo i triceps
cetvrok - odmor

i posle sve odnovo ....
Ок , после секој тренинг обавезно кардио најмалце 20 мин , значи степер , точак и сл .
Држи се до исхраната која што ти ја наведов ( нормално ако сакаш и си во можност ) и за некој месец барај совети за суплемнти :)
 

kompas

Junior
Член од
21 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
3
pa da ti kazam iskreno se mislev da zeam sea animal cuts ama sakav da znam dali e rano ili ne ...
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
pa da ti kazam iskreno se mislev da zeam sea animal cuts ama sakav da znam dali e rano ili ne ...
Рано ти е , искористи ги тие 2700 ден кога кје дојдеш до состојба да сакаш да ги изразиш стомачните или слично , не дека и сеа нема да делуваат али попаметно е тогаш .
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
0
Можи да ми кажите што освен риба,јајца,млеко,јогурт,пилешко,ориз, сирење смеам да јадам, и што треба да избегнувам повеќе?
И дали туна можам да јадам ?
И уште едно нешто да ми кажете некоја диета за маса ако знајте , ама не за сало да клавам :D

поздрав
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252
Имам 2 прашања:

1. Вежбам веќе повеќе од година време. Знам доста околу исхраната и практикувам правилна исхрана, вежбите ги правам правилно и болка во мускули не бев осетил од февруари кога паузирав 3 недели. Но, еве последните 2 пати(2 недели) кога вежбам гради осеќам болка во нив и тоа не утредента туку после 2-3 дена откако ќе ги извежбам. Нови вежби не сум воведувал, освен што сега повеќе го форсирам разбојот - почнувам со него колку можам(најчесто 4 серии по 8-10 повторувања), а после на бенч со помала килажа од претходно(некаде 70тина кила) бидејќи се трошам на разбојот. Сакам да прашам дали е добра оваа `задоцнета` болка во мускулите? И тоа плус некоја длабока болка осеќам како срцето да ме боли:smir:

2. Л-Карнитин или Амино(апчиња) е подобро да се земе овој период од годината. Цел ми е да го стопам малкуто сало што го имам на стомакот. Значи само на стомакот. Онака по телото немам сало и не сакам да паднам многу на мускул, но на стомакот сакам повеќе до израз да ми дојдат стомачните мускули. И покрај тоа што последните 2 месеци 4-5 пати неделно вежбам на Орбитрек(10-12км) со фолија околу стомак, внимавам на исхрана, спортувам, сеуште не можев да го доведам стомакот до посакуваната форма. Совет?
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
Имам 2 прашања:

1. Вежбам веќе повеќе од година време. Знам доста околу исхраната и практикувам правилна исхрана, вежбите ги правам правилно и болка во мускули не бев осетил од февруари кога паузирав 3 недели. Но, еве последните 2 пати(2 недели) кога вежбам гради осеќам болка во нив и тоа не утредента туку после 2-3 дена откако ќе ги извежбам. Нови вежби не сум воведувал, освен што сега повеќе го форсирам разбојот - почнувам со него колку можам(најчесто 4 серии по 8-10 повторувања), а после на бенч со помала килажа од претходно(некаде 70тина кила) бидејќи се трошам на разбојот. Сакам да прашам дали е добра оваа `задоцнета` болка во мускулите? И тоа плус некоја длабока болка осеќам како срцето да ме боли:smir:

2. Л-Карнитин или Амино(апчиња) е подобро да се земе овој период од годината. Цел ми е да го стопам малкуто сало што го имам на стомакот. Значи само на стомакот. Онака по телото немам сало и не сакам да паднам многу на мускул, но на стомакот сакам повеќе до израз да ми дојдат стомачните мускули. И покрај тоа што последните 2 месеци 4-5 пати неделно вежбам на Орбитрек(10-12км) со фолија околу стомак, внимавам на исхрана, спортувам, сеуште не можев да го доведам стомакот до посакуваната форма. Совет?
сеа вака за таа болка што ти се јавува ај градите мислиш на горниот дел на градите тоа ти е од разбојот уште не ти е ујачан тој дел за 1 до 2 месеци ке помине таа болка.( од искуство )а за да стопиш сало само кардио после секој тренинг најмалку 40 мин. без амино и Л-Карнитин,можеш самочисто протеинче да си додадеш во исхраната ништо поише
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Можи да ми кажите што освен риба,јајца,млеко,јогурт,пилешко,ориз, сирење смеам да јадам, и што треба да избегнувам повеќе?
И дали туна можам да јадам ?
И уште едно нешто да ми кажете некоја диета за маса ако знајте , ама не за сало да клавам :D

поздрав
Ако не се лажам туната и осличот се најбогати со протеини од рибите , така да туна МОРАШ да јадеш :smir:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.252
сеа вака за таа болка што ти се јавува ај градите мислиш на горниот дел на градите тоа ти е од разбојот уште не ти е ујачан тој дел за 1 до 2 месеци ке помине таа болка.( од искуство )а за да стопиш сало само кардио после секој тренинг најмалку 40 мин. без амино и Л-Карнитин,можеш самочисто протеинче да си додадеш во исхраната ништо поише
Мора ли да биде веднаш после тренинг. Бидејќи вежбам во теретана во 7 сабајле, а кардио после 7 навечер(некогаш и 9-10 навечер кардио)?
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
Мора ли да биде веднаш после тренинг. Бидејќи вежбам во теретана во 7 сабајле, а кардио после 7 навечер(некогаш и 9-10 навечер кардио)?
абе кардио секат е доредојдено али мислам дека после тренинг имаш најдобар ефект се ослободуваш од вишокот.....
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Вака сеа...недела ипол веќе секој ден трчам по пола саат и јадам многу овошје, многу зеленчук и се останато во нормални количини, а не јадам само леб, благо, fast food се подразбира и газирани сокови не пијам. Исто така гледам и многу касно да не јадам туку последниот оброк ми е некаде кај 9-9ипол. Е сега имам ослабено 2-3 кила али спојлерите никако да се намалат. Некој совет за нив? И како поефикасно да се намали салото на стомакот или доволно е само со трчање и со умерена исхрана?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Вака сеа...недела ипол веќе секој ден трчам по пола саат и јадам многу овошје, многу зеленчук и се останато во нормални количини, а не јадам само леб, благо, fast food се подразбира и газирани сокови не пијам. Исто така гледам и многу касно да не јадам туку последниот оброк ми е некаде кај 9-9ипол. Е сега имам ослабено 2-3 кила али спојлерите никако да се намалат. Некој совет за нив? И како поефикасно да се намали салото на стомакот или доволно е само со трчање и со умерена исхрана?
И мене ме интересира истово. Од понеделник здравје Боже, планирам на сабаље да трчам, а на одручек да вежбам. Дај кажете како би било најдобро за да ја намалам килажава кај спољериве, стомаков, газот и нозете. Значи, по колку пати да одам на вежбање во неделата, какви вежби таму да правам, и околу исхраната....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom