Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
7 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
0
Зедов протеини Ultra whey pro дали можи некој да ми кажи како е најефективно да ги пијам пред, после тренинг, навечер пред спиење, со колку точно млеко или вода да ги растворам се што знаете околу ова ве молам
Фалаа :)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
сеедно со колку вода ќе ги пиеш, само разликата дали со вода или со млеко е во бројот на калории, маснотии од млекото и слично.
можеш да ги пиеш два или три пати дневно... после доручек, после теретана најверојатно ручаш па онда иде протеинче и пред спиење
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.453
Ви кажав Клинтон е 16 годишен дечко со желба за докажување ..
vase mislenje vase pravo (imam 21)
mojot identitet ne e poznat na nikogo zosto jas bi se dokazuval na nekoj sto ne mu e ni gajle - neznam
sepak ova e diskusija i sekoj si ima pravo na mislenje
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
Зедов протеини Ultra whey pro дали можи некој да ми кажи како е најефективно да ги пијам пред, после тренинг, навечер пред спиење, со колку точно млеко или вода да ги растворам се што знаете околу ова ве молам
Фалаа :)
#1 45-50мин. пред тренинг
#2 веднаш после тренинг
#3 пред спиење
една дозерка со 250,300 мл. вода или безмасно млеко
барем ја вака го пиев и има добри резултати :smir:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
#1 45-50мин. пред тренинг
#2 веднаш после тренинг
#3 пред спиење
една дозерка со 250,300 мл. вода или безмасно млеко
барем ја вака го пиев и има добри резултати :smir:

Вака е топ... Ама мислам дека малкумина знаат дека од преголем внес на протеини, „закачуваш“ протеинурија-односно протеини во мокрачата(не знам дали воопшто има штета од ова, може да има потешкотии во бубрезите)... Се зависи од телото, вежбањето, континуитетот,искористувањето на протеините, како и искуството.. Крај краева, од кило и пол ќе ти трае 20 дена со овој начин на конзумирање на Ultra Wheyot
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
0
A можам на пример и две дози да земам после тренинг и пред спиење на пример ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
За оптимално искористување на протеиниот пресметајте дневен внес на протеини преку исхраната и додадете го остатокот преку прашак, за телото да остане во анаболна состојба дневно му се потребни (2*својата тежина) односно за особа од 70кг околу 140 гр протеини.
Добра страна на Веј протеинот е брзата апсорбција затоа најдобро е да се пие веднаш после тренинг.

100 гр стек - 22 гр протеин
100 гр туна - 26 гр протеин
1 јајце - 6-8 гр протеин
1 чаша (250гр) млеко - 8гр протеин
1 дозерка веј протеин - 25-30 гр протеин

Самите одлучете како ќе ги внесете
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
A можам на пример и две дози да земам после тренинг и пред спиење на пример ?
мислам дека пред и после тренинг ти е побитно да внесеш чист протеин а 3 часа пред спиење можеш да се свариш јајца и само белките да ги јадеш :toe:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
vase mislenje vase pravo (imam 21)
mojot identitet ne e poznat na nikogo zosto jas bi se dokazuval na nekoj sto ne mu e ni gajle - neznam
sepak ova e diskusija i sekoj si ima pravo na mislenje
Ти момче, за да дискутираш треба да имашпознавање. А ти тоа го немаш, и не си спремен да научиш. Згора на сето тоа, кај немаш поима што зборуваш, се обидуваш и да вреѓаш. Не Клинтон, кого сакаш стави како слика на аватар и скриј се зад него, никој нема да ти дозволи кај што појма немаш од одредени работи, па уште и да паметуваш.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Вака сеа имам 11(у септември 12) години и имам многу голема желба да вежбам,е сеа од кога е најдобро да почнам да идам у теретана пошо ептен ми е кеф?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.453
Ти момче, за да дискутираш треба да имашпознавање. А ти тоа го немаш, и не си спремен да научиш. Згора на сето тоа, кај немаш поима што зборуваш, се обидуваш и да вреѓаш. Не Клинтон, кого сакаш стави како слика на аватар и скриј се зад него, никој нема да ти дозволи кај што појма немаш од одредени работи, па уште и да паметуваш.
ti mitski junaku treba da sfatis deka sekoj si ima svoe mislenje koe treba da go pocituvas, ako ti zemas hemiii toa tebe ne te pravi najpameten za da resavas koj e kompetenten da zboruva a koj ne
ako tebe ovakvi postovi ti pomagaat da si gi opravdas grevovite sto si gi pravel prema tvoeto telo neka ti bide, ne znaci deka ako si zemal hemija avtomatski toa e opravdano, ispravno i pravilno
imaj ubav zivot i srekni dijalizi na stari godini a ostanatoto ke go sredime po pp tuka da ne odime off topic
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
ti mitski junaku treba da sfatis deka sekoj si ima svoe mislenje koe treba da go pocituvas, ako ti zemas hemiii toa tebe ne te pravi najpameten za da resavas koj e kompetenten da zboruva a koj ne
ako tebe ovakvi postovi ti pomagaat da si gi opravdas grevovite sto si gi pravel prema tvoeto telo neka ti bide, ne znaci deka ako si zemal hemija avtomatski toa e opravdano, ispravno i pravilno
imaj ubav zivot i srekni dijalizi na stari godini a ostanatoto ke go sredime po pp tuka da ne odime off topic
КАко беа ?? : LOL,LMAO,LOFMAO<ROFLMAO ...
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
821
Поени од реакции
290
Вака сеа имам 11(у септември 12) години и имам многу голема желба да вежбам,е сеа од кога е најдобро да почнам да идам у теретана пошо ептен ми е кеф?
Ne bi ti preporacal da vezbas [ako mislis na teretana i krevanje na tegovi i rabota na spravi].
Sepak imas 11 godini = imas 0 godini za vezbanje.

Pocekaj pola decenija pa pocni.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
ti mitski junaku treba da sfatis deka sekoj si ima svoe mislenje koe treba da go pocituvas, ako ti zemas hemiii toa tebe ne te pravi najpameten za da resavas koj e kompetenten da zboruva a koj ne
ako tebe ovakvi postovi ti pomagaat da si gi opravdas grevovite sto si gi pravel prema tvoeto telo neka ti bide, ne znaci deka ako si zemal hemija avtomatski toa e opravdano, ispravno i pravilno
imaj ubav zivot i srekni dijalizi na stari godini a ostanatoto ke go sredime po pp tuka da ne odime off topic
Klinton напиша:
u teretana ne rastat muda
baska ako pies od tie prirodnite prasoci so ne se stetni moze i da gi izgubis i tie so gi imas
ama da
toa bese pomalku stetno od sekerot :D
Klinton напиша:
ahh uste eden od mnogute pacienti
so ne pies ti mleko ako e se do mlekoto tuku se klukas so prasaci i nesto za so ke ti recat deka e prirodno samo kolku da ti gi zemat parite?
jas ako ti e kejf uste sega ke ti iskucam eden sostav od priroden suplement i vo rok od dva dena ke dobijam CE sertifikat i stembil od haccp koj normalno ke bide fejk ama ke se prodava po farmaceftski prodavnici zs na site im e do profit a ne do legitimnost
toa ako jas si go sakam zdravjeto ne znaci deka sum skeptik pesimist ili ljubomoren, zemi literatura procitaj sto znacat tie zborovi (ako pies proteini ne si popameten, ili mozebi prasakot go stimulira razmnozuvanjeto na mozocni kletki?)
takvi naivni deca kako tebe se zalazuvaat so poimi kako suplementi, surutka (WTF) prirodno, mleko, jajca, meso seto toa vo nekoja hemikalija
bace
suplement znaci zamena na latinski, nisto poveke, toa vo medicinata ne e poznato, osven vo sportskata medicina kaj posebni doktori sto gi prodavaat istite, toa i cico google ke ti go kaze, ama nema veze i google e ljubomoren
cukni si ja malce gl;avata i odgovori mi na slednovo prasanje
ako se tolku zdravi site prasaci so gi pies zs ne gi davaat vo skoli, bolnici, rehabilitacioni ustanovi?
Никој никому не оспорува право на мислење, се додека не почне да навредува. А ти бисерче, родено off topic, со својот прв и втор пост се обиде да навредиш секој кој пробал било каков додаток во исхрана. Твојата неинформираност во денешно време е твој проблем, но тоа не е причина некој да те трпи. Со години врсник сум со татко ти. Стигни на мој, па викај оп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom