Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ^Capo^, 26 јуни 2006.

 1. ^Capo^

  ^Capo^ Креативец во движење:)

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.752
  Допаѓања:
  285
  Официјалната тема за помош околу сите заблуди во бодибилдингот.


  Едитирано од Myers.
   
  На Bumbar63 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Не одам во теретана....порано одев со другари ама за зезанциа нишо озбилно...
   
 3. Mac))

  Mac))

  Член од:
  2 април 2006
  Мислења:
  14.363
  Допаѓања:
  3.065
  Си имам bench и тегови дома...не вежбам и не дигам многу ама дигам редовно :)
   
 4. Macedonian

  Macedonian ...

  Член од:
  2 април 2006
  Мислења:
  2.843
  Допаѓања:
  24
  Идам од пред два месеци во МГМ, кај Мирко, со еден другар.
  Кој не оди на билдинг обавезно нека почне, бидејќи по мене глеам дека има резултати.
   
 5. BusHav

  BusHav Е ајде де.....можеш и така

  Член од:
  5 декември 2005
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  80
  Одев 6 месеци во теретана,без престан.
  Веќе 2 месеци не одам и одма ми опаднаа мускулите.
  Не пиев ништо од протеини и такви срања пошто тоа за мене се глупости.Иначе за дигање пред да престанам бев отприлика со овие бројки:
  Гради(бенч)-110 кг.
  Гради(коса клупа)-95 кг.
  Рамо(задно)-100 кг.
  Рамо(предно)-80 кг.
  Грб-80 кг. цела серија,со 90 кг. неколку пати само(ако форсирам тоа)
  Бицепс-макс. 50 кг.
  Трицепс-85 кг.

  Е сега зависи од справите на кои вежбате,јас одев во АРМ,ама ја затворија,затоа ипрестанав да одам.Овие тежини што ги пишав важат за дигање цела серија(8-10 пати)!!!
   
 6. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Бодибилдингот се појавил дури во 11век во Индија...Атлетичарите таму си правеле тегови од камен и дрво......во истиот период се појавуваат и првите сали за вежбање (теретани).....Во 1970те гогини имало најголем интерес за спортот заради Arnold Schwarzenegger и пораснала побарувачката на разни стероиди......
   
 7. DuFFy

  DuFFy

  Член од:
  16 февруари 2006
  Мислења:
  2.830
  Допаѓања:
  19
  Листа на професионални бодибилдери

  Тevita Aholelei, the "Stone of Tonga"
  Troy Alves
  Melvin Anthony
  Art Atwood
  Gustavo Badell "The Freakin' Rican"
  Samir Bannout, 1983 Mr. Olympia
  Darrem Charles
  Bob Cicherillo
  Ronnie Coleman, eight-time Mr. Olympia
  Franco Columbu, two-time Mr. Olympia, actor, close friend of Arnold Schwarzenegger
  Chris Cook
  Chris Cormier, "The Real Deal"
  Ed Corney, "The Master Poser"
  Jay Cutler
  Paul Demayo, "Quadzilla"
  Chris Dickerson, 1982 Mr. Olympia
  Paul Dillet
  Kris Dim
  Dave Draper
  Mark Dugdale
  Nasser El Sonbaty
  Cory Everson
  George Farah
  Alexander Fedorov
  Lou Ferrigno, two-time Mr. Universe, actor (The Incredible Hulk)
  Bertil Fox
  Toney Freeman
  Rich Gaspari
  Anders Graneheim
  Bill Grant
  Kai Greene
  John Grimek
  Claude Grouix
  Ahmad Haidar, "Abzilla"
  Lee Haney, eight-time Mr. Olympia
  Phil Heath
  David Henry
  Pavol Jablonicky
  Dexter Jackson, "The Blade"
  Johnnie O. Jackson
  Dennis James
  Richard Jones
  Rusty Jeffers
  Heiko Kallbach
  King Kamali
  Mike Katz
  Greg Kovacs
  Lee Labrada
  Kevin Levrone
  Anibal Lopez
  J.J. Marsh
  Víctor Martínez
  Mike Matarazzo
  Mike Mentzer
  Mustafa Mohammad
  Serge Nubret
  Sergio Oliva, "The Myth"
  Danny Padilla, "The Giant Killer"
  Bob Paris
  Reg Park
  Bill Pearl
  Tom Platz
  Lee Priest, "The Blonde Myth"
  Shawn Ray
  Steve Reeves
  Robby Robinson
  Ronny Rockel
  Markus Rühl
  Eugen Sandow, "father" of modern bodybuilding
  Milos Sarcev
  Marko Savolainen
  Gunter Schlierkamp
  Arnold Schwarzenegger, seven-time Mr. Olympia, actor, politician
  Larry Scott, "The World's First Mr. Olympia"
  Gary Strydom
  Ernie Taylor
  Vince Taylor
  Craig Titus
  Casey Viator
  Branch Warren
  Flex Wheeler
  Jusup Wilcosz
  Bill Wilmore
  Dennis Wolf
  Dorian Yates, six-time Mr. Olympia
  Don Youngblood
  Frank Zane, three-time Mr. Olympia
   
 8. "Свршаваат само што ќе ме погледнат"

  "Свршаваат само што ќе ме погледнат" ...а плус имам опасна техника

  Член од:
  17 февруари 2007
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  1
  Теретани

  Дали знае некој каде има теретана во центар или во околината на центар, освен оние во Арм и во Плаза и доколку има каде се наоѓа поточно.
   
 9. Aleksandar 1000

  Aleksandar 1000

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  7
  Во околина на центар незнам дали спаѓа и кај шампионче ако знаеш каде е, кога се оди накај кисела вода, поточно карши шампионче, а за баш во центар незнам кај би имало!!!
  Незнам дали уште работи теретаната во Олимписки !!!
   
 10. "Свршаваат само што ќе ме погледнат"

  "Свршаваат само што ќе ме погледнат" ...а плус имам опасна техника

  Член од:
  17 февруари 2007
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  1
  Еј фала Александар1000, ја знам таа кај шампионче али мислев дека не работи веќе а на Олимписки отворија ноќен клуб не работи више.
   
 11. Aleksandar 1000

  Aleksandar 1000

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  7
  Грешка друже :) денес поминав од таму, видов дека ја затвориле!
  Иначе на друго место у центар сварно немам поима кај има, кај мене у к.вода има 2 теретани и тоа на 100 метри одалеченост една од друга! Незнам дали ти се оди до таму, ама едната е сварно добра! Ако си заинтересиран, пиши ќе ти објаснам и услови и слично!
   
 12. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.048
  Допаѓања:
  862
  Mи текнува дека има една теретана позади Колосеум, во зградата кај што е Мр. Џек кафиџот, но од страната на Колосеум.
   
 13. BusHav

  BusHav Е ајде де.....можеш и така

  Член од:
  5 декември 2005
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  80
  Ричи се вика таа,одма позади Колосеум,до теретаната има Секс шоп!
   
 14. "Свршаваат само што ќе ме погледнат"

  "Свршаваат само што ќе ме погледнат" ...а плус имам опасна техника

  Член од:
  17 февруари 2007
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  1
  Ќе ја проверам таа Ричи ако е се ок ако не Александар ќе те исконтактирам тебе за тие во Кисела Вода, како и да е Фала.
   
 15. steroidi

  steroidi

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  Ricci Sport

  Vezbav tamu 3 godini.Teretanceto e cisto,ne e mnogu golemo ama e mirno i mozes na raat da se navezbas.
   

Сподели преку: