Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
опа, од ариел и гонг штетни прашоци до...
Интересни размислувања, овде се поставуваат повеќе прашања -на пример што подразбираш под поимот инструктор, стручно лице во оваа област или обичен граѓанин-лице (као ја на пример :) ) кое ќе читне една книга, ќе подига тегови од занимација, ќе собере пари и ќе отвори теретана...има разлика кај тие категории па оттаму потребата од дефинирање на поимот инструктор и стручно лице. Не џабе подготовка чини некоја илјада евра ама после ќе се чудиш на трансформацијата :)

Друга работа е -прашање колку ние го познаваме нашето тело, неговата физиологија, анатомија...неговиот оптимум и максимум и за која цел влегуваме во теретана/фитнес центар.

Со вакво размислување можеме слободно да ги отпуштиме од работа фудбалските, ракометарските, пливачките...тренери затоа што логички ние знаеме што е добро за нас :)
го употребив зборот инструктор бидејќи се повеќето почетници на форумов во овој спорт,и зборував за аматерско вежбање и вежбање од хоби,за професионални тренери не спомнав,кажав дека без многу пари и филозофии во овој спорт можеш да постигнеш солиден резултат по твоето тело,индивидуално е кој како ме сфатил :toe:,и сакаш да кажеш дека секој школован работник вработен во теретана има формула за секое тело,како до подобри и побрзи резултати????????не дечко..........кога секој почетник ќе стапне во теретана тогаш имаат улога наречи ги како сакаш,тренери,мајстори,инструктори.............нема врска,додека да ги научат основите за боди билдинг,вежбите за гради,за раце за рамена за грб итн.понатаму самиот ке почнеш да разбираш кој вежби на одреден дел од телото та погодуваат и така ке си формираш сам стратегија,не треба никој да ти пишува на лист хартија распоред на вежби,тоа го имам видено милион пати,се молат на тренерите да им напишат на лист вежби и работат по тоа,тоа не дава резулатат кај 70% од вежбачите,изгледа дека неможе да ме разберат повеќето што сакам да кажам ама сакав само да помогнам,секој што ме прашал за совет како јас сум успеал за кратко време да се изградам и оформам,истиот совет ке му го дадам и на останатите што ке ме прашаат,лично сам без ничија помош,истражувајќи го своето тело и според тоа користење на суплементите кои му одговараат на мојот организам и тело..........
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Едно прашање до г-дин Ѓороски.
Дали Л-карнитин може да влијае на поголемо зголемување на крвинот притисок и дали има некој друг нусефект врз малку постарите аматерски вежбачи?
Воопшто нема даимаш некакви нус појав, слично на тоа кое го напиша. Само внимавај, прилагоди исхрана и активности спрема саканата цел. Единствено така тој може да ти помогне. Проблем со овие додатоци во исхраната можат да имаат само луѓе кои се алергични на белковини.

--- надополнето ---

Rawr :P Not bad these Animal Cuts :P 4kg у еден ден o/

Него ...да ми каже некој .... као после да ја одржам тежината од коа ке прекинам да ги пијам ? Ке треба АПЛА помалце да јадам или можам да си продужам со нормална исхрана ? (2-2500калории на ден) ииииии .....можно е да имав гнасна реакција вчера уз кардио пошо ги испив 2-30мин пред да трчам а не 1саат мин. ко шо е напишано ? :) Почнав да се гушам ебаго :(
Има една многу убава изрека, ти си тоа што јадеш. Ако сакаш да имаш друг телесен изглед, ќе мораш да го смениш и начинот на живеење. Во спротивно секогаш ќе имаш јојо ефект.
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
И јас имам прашање до г-дин Ѓороски. Дали ќе можеш да ми кажеш кои топачи се подобри. Lipo 6 Black или Аnimal Pak Cuts?
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Spored mene I toj i Toj se zavisi do organizmot ama pak ke recam i toj topac e dosta falen i drugiot isto taka

--- надополнето ---

Mj drugar steeve reevs reg park i kompanija mislis deka jadele jajca i mleko piele togas mn retko znaele za steroidi i takvi sranja obicnata raja. Neznam kolku si zapoznaen ama golemiot Svarci vo negovoto vreme vo najjakite stadiumi na vezbanje i golemina koga bil, sostojkite mu bile nabavuvani za da se napravat steroidi specijalno za nego od nekoj jak doktor zgora na toa svarceneger kolku i da bil hardcore vezbac i posveten na ovoj sport sepak im bil kako dete na brakata Weider a weiderovci znaes koj bile i koj suste se ok edniot e pocinat drugiot uste e ziv ako si imal prilika da vidis koj ja dava nagradata za mr.o megu drugoto oni ja stvorile mister.o taka sto dzabe da kazuvame dali stevee i reg i svarceneger i drugite koristele suplemetacija xemija i slicno koga svarceneger ubavo rekol za formula treba specijalno gorivo taka i za eden bodybuilder treba nesto podrugo od ostanatite svakas???
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Што да сватам, просветли ме. И поздрави го докторот кој дошол до заклучок дека момчето кое починало, починало како резултат на пиење протеини во прашок.

Знаеш дека не зборам за протеините пошо тие се помалку штетни..Мислев на стероидите како што пишав зашто многу луѓе почнаа да ги земат.А дека ги земате тие срања и ми докажувате на мене дека се тоа не штети сте се заебале.Не прифаќаш мислење и се праиш дека се знаеш.:toe:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Што да сватам, просветли ме. И поздрави го докторот кој дошол до заклучок дека момчето кое починало, починало како резултат на пиење протеини во прашок.

Знаеш дека не зборам за протеините пошо тие се помалку штетни..Мислев на стероидите како што пишав зашто многу луѓе почнаа да ги земат.А дека ги земате тие срања и ми докажувате на мене дека се тоа не штети сте се заебале.Не прифаќаш мислење и се праиш дека се знаеш.:toe:

Момче, за тебе и слични на тебе, кои навистина појма немаат што пишуваат и што ги мачи, слободно пиши си дека сум го измислил бодибилдингот како спорт.

Да те потсетам, ова е постот твој, накој јас искоментирав:
"Rabotata e vo toa sto so hemija za 3 meseci go postignuvas toa sto prirodno go prais za 3 godini..Samo edno znam na sparing bilder sto zema hemii gubi.Dzabe mu se kesi so voda koa za kur ne go biva".

Е сега, што мислеше ти како човек од мој калибар треба да ти одгорови, совен да ти каже да не трескаш глупости кога не се разбираш?!
Ај прочита убаво, ако неможеш да сватиш што си пишал консултирај се со родителите дома, па после со задоволство ќе ти помогнам и одговорам на тоа што те мачи, не го знаеш, а сакаш да го научиш.
Да не зборувам за последниот бисер и докторот со кристалите во бубрезите на некое младо моче ко го изгубило животот. Тоа е врв на трачарење и глупирање.

--- надополнето ---

И јас имам прашање до г-дин Ѓороски. Дали ќе можеш да ми кажеш кои топачи се подобри. Lipo 6 Black или Аnimal Pak Cuts?
Се додека не дојдеш до степен каде стомачните ќе ти се познаваат и гледаат, не земај никаков топач.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Момче, за тебе и слични на тебе, кои навистина појма немаат што пишуваат и што ги мачи, слободно пиши си дека сум го измислил бодибилдингот како спорт.

Да те потсетам, ова е постот твој, накој јас искоментирав:
"Rabotata e vo toa sto so hemija za 3 meseci go postignuvas toa sto prirodno go prais za 3 godini..Samo edno znam na sparing bilder sto zema hemii gubi.Dzabe mu se kesi so voda koa za kur ne go biva".

Е сега, што мислеше ти како човек од мој калибар треба да ти одгорови, совен да ти каже да не трескаш глупости кога не се разбираш?!
Ај прочита убаво, ако неможеш да сватиш што си пишал консултирај се со родителите дома, па после со задоволство ќе ти помогнам и одговорам на тоа што те мачи, не го знаеш, а сакаш да го научиш.
Да не зборувам за последниот бисер и докторот со кристалите во бубрезите на некое младо моче ко го изгубило животот. Тоа е врв на трачарење и глупирање.

Ете продолжуваш пак..Не ми е до карање свати.А ако мислиш дека е мој бисер за смртта така свати си го.Знаеш ти многу работи ама неможеш така да се однесуваш кон секој.Валда и на ова нема да ми најдеш нешто и да ми објасниш како јас незнам:nesvest:
 

ChaLL3nGeR

Кајгана's APEX PredaTor
Член од
15 април 2009
Мислења
721
Поени од реакции
66
Се додека не дојдеш до степен каде стомачните ќе ти се познаваат и гледаат, не земај никаков топач.
Горните почнуваат да се познаваат. Затоа те прашав. Дојде време за да земам топач и прво сакав да те прашам што да земам за да ми дадеш стручно мислење. Сакав да ми кажеш што да одберам од Lipo 6 Black или Animal Pak Cuts. Или пак некој друг поефикасен (цената не е проблем).
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
ChaLL3nGeR,
Како производ појак ти е Animal Cuts. Потруди се да го купиш од авторизирана продавница на Universal.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Фала за одговорот, претходно осетно (но сепак постепено да не дојде до оној јојо ефект) ги намалив со земање амино, следејќи ги отприлика советите кои беа претходно кажани (со шеќерите и мастите). Скоро 4 кг пролетоска, со оглед на фактот што 1 месец одмарав (непланирано)...сега скоро го вклучив и Л-карнитинот со зголемена протеинска исхрана (риба, млеко, печурки). Засега сум задоволен, со оглед на малку поспориот метаболизам и седечкото работно место, што би рекле лангзам абе зихер...полека ама сигурно, месец месеципол (ако пак неам непланиран прекин) рачунам да намалам уште малку, а подоцна и да стигнам до она што сум бил пред 15-20 години :)
Се думав инаку за анимал катс ама не бев сигурен, ќе видам понатаму
 
Член од
16 април 2009
Мислења
55
Поени од реакции
6
eden moj prijatel bese vo turcija a posle i vo izrael na trening za obezbeduvanje. zadolzitelno sekoj vtor den bodybilding, i kade sto im bilo zabraneto zemanje kreatin,glutamin,clenbuterol,stevia,dexstrosa,melatonin i red drugi dodatoci. na prasanjeto zosto e zabraneto ne dobile odgovor
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
eden moj prijatel bese vo turcija a posle i vo izrael na trening za obezbeduvanje. zadolzitelno sekoj vtor den bodybilding, i kade sto im bilo zabraneto zemanje kreatin,glutamin,clenbuterol,stevia,dexstrosa,melatonin i red drugi dodatoci. na prasanjeto zosto e zabraneto ne dobile odgovor
Spored moe mislenje ( da ne dojde do zabuna ) lugeto od obezbeduvanje treba da se podvizni i spremni vo sekoj moment..Ako zemaat dodatoci tie ke ja zgolemat muskulnata masa,ama pak nema da mozat da izvedat najrazlicni udari i zafati brzo..A toa i e nivnata cel.Bokserite i site onie koi upotrebuvaat udari so race ne im se preporacuva da vlozuvaat mnogu napor na benc,bidejki ke imaat pogolemi gradi i ke bidat mnogu spori.Bas primeti gi bokserite tie imaat gradi no ne im se mnogu razvieni.:salut:
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Едно питање значи вежбам долго се оформив здрава исхрана добра мускулна маса али сепак не е тоа тоа имам масно ткиво од стомак раце што сакам да го симнам и да се оцртам уште подобро што да земам како помагало или сл
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
22
Почнав да одам во теретана но сеуште сум во раст, па да прашам, дали може да ми се прекине растот од вежбање? Не сакам да останам низок:nesum:
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Почнав да одам во теретана но сеуште сум во раст, па да прашам, дали може да ми се прекине растот од вежбање? Не сакам да останам низок:nesum:
Не .. кој знае по кој пат се одговара на ова прашање ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom