Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Џабе се облакаш толку многу, тоа нема никаков ефект со топењето на маснотии, само поише вода губиш од телото.
Се согласувам со ова, телото троши само вода за да се излади така да и облечен и соблечен ефектот е ист
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ова е најголемата глупост која некој може да ја тресне. Но, тоа е само поради непознавање на природата на нештата и развојот на ткивата и организмот.Ако малку се едуцирате ќе видите дека ова е голема глупост и тешка измислица од луѓе кои немаат мадиња за вежбање, секој ден со години.
Само во филмови научна фантастика постојат инекции кои веднаш те претвараат во ХУЛК. Да беше така, еден тон макдонски спортисти, без разлика од кој спорт потекнуваат ќе имаа просечни Европски и Светски резултати. Но, како што гледате такво нешто во нитуеден спорт го нема во оваа наша држава. Причина, сите се знаат. Па и Клинтон наш македонски, кој по две цигли носи на рамења за да покаже дека е подобар од билдерот другар му. Сигурен сум дека во тој спорт тој е подобар и од Усаин Болд, па и од Армстронг :D
А тоа за рингови и спаризни...не ја гледам поврзаноста на тие два спорта. Или вие воопшто неможете да разграничите убавина со боречки вештини?!
Абе чоек мора да сватиш некои работи..Ако многу луѓе те лажат дека се што земаш е природно си се заебал(креатин,стероид и најразлични ствари).Денеска почина еден дечко пошо земал такви глупости му нашле кристали во бубрезите кои се појавиле од ваквите работи.Докторот рекол дека се повеке и повеке ке има вакви случаеви пошто сите земаат.Поентата ми беше што по природно тоа подобро.Па ти ако сакаш земај све на твоја штета е тоа.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе чоек мора да сватиш некои работи..Ако многу луѓе те лажат дека се што земаш е природно си се заебал(креатин,стероид и најразлични ствари).Денеска почина еден дечко пошо земал такви глупости му нашле кристали во бубрезите кои се појавиле од ваквите работи.Докторот рекол дека се повеке и повеке ке има вакви случаеви пошто сите земаат.Поентата ми беше што по природно тоа подобро.Па ти ако сакаш земај све на твоја штета е тоа.
Од цигари се умира? Од алкохол се умира? Од фаст фуд се умира?
Се е штетно дури и домати да купиш на пазар се штетни и вештачки зреени. Ако сакаш природно ќе си купиш пилиња, сам ќе си ги храниш, една крава за млеко, кокшки за јајца и ќе се билдаш. А ако ти дојде денот нема нешто што може да те спаси, и со коска од риба можеш да се засркнеш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Абе чоек мора да сватиш некои работи..Ако многу луѓе те лажат дека се што земаш е природно си се заебал(креатин,стероид и најразлични ствари).Денеска почина еден дечко пошо земал такви глупости му нашле кристали во бубрезите кои се појавиле од ваквите работи.Докторот рекол дека се повеке и повеке ке има вакви случаеви пошто сите земаат.Поентата ми беше што по природно тоа подобро.Па ти ако сакаш земај све на твоја штета е тоа.
http://www.herkules.com.mk/
Као да му држиш лекции на Пандев или Дрогба за фудбал :)

За момчето...лесна му земја, но се случува ради неинформираност или желба за пребрзи резултати препаратите да се користат несоодветно. Заради тоа, пред користење е потребна консултација со соодветно лице и лекар. Во болница видов младо момче кое ниту вежбаше ниту користеше додатоци...пиел па му се јавила цироза на црн дроб...почина.
Прекумерно внесување на било кој елемент, материја, храна, пијалок (и премногу диуретици) може да доведе до дебаланс во организмот и одредени заболувања. Конкретно прекумерно внесување на протеини преку исхрана или суплементи доведува до оштетување на бубрежното ткиво. Чаре е нископротеинска диета.
Превенција да не дојде до вакви проблеми е лекарски преглед и анализа на крвта и урината од која може да се види количеството на протеините во урината како значаен показател за функционалната способност на бубрезите. Оштетување може да се случи и на хепарот-црниот дроб, од одреден начин на исхрана, суплементи, живот...И од исхраната се случуваат вакви оштетувања на бубрези, црн дроб, желудник...доколку не се внимава. И ц-витамин во преголеми дози е штетен за бубрезите.
Заради тоа не е лошо барем на 6 месеци анализа на крв и урина (јас ги проверувам на отприлика 3 месеци), лекарски преглед, како и интернистички преглед (срце и притисок) и придржување до препораките за оптимален внес на материи во организмот (исхрана плус суплементи). Во почетните постови имаш за пресметка на внес на одредени соединенија во организмот.

И многу вода да испиеш, ќе ти се слоши а камоли други соединенија
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Pa sto mi bese zborot site sakaat za kratko vreme pogotovo leten period da napraat telo.. i se baziraat na takvi raboti koi ete vo slucajov dovede i do smrt..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
dali na nekoj od vas bilderi mu e problem da digne 30kg teg na dvete race za biceps?
mi se gadi oda sranjata so gi vidov napisani od nekoi faci
za milobilderce - bace jas sum 22g od Veles sum i cesto sum vo Sk kazi koga sakas ke se sretneme ke se napieme eden sok na moja smetka pa da presudis kolku oci i kolku race imam i da ti razjasnam detalno so imas da me prasas ako imas, posto ocigledno ziveeme vo razlicni svetovi
za gjoroski bace ako ne ja sfati poentata na postot do tvojata glava e ne e do moite cigli, a ako si herkules ili hulk toa e tvoj problem da si najdes mozok so soodvetna golemina, ako imas problemi so mene kazi ke im najdeme resenie mozeme da si razmenime adresi i telefon po pp
za solid - mi dadoa kreatin da koristam besplatno - od postovanje, go prifativ - od postovanje iako znaevme dvajcata deka nema da go pijam, go dadov na drug zs jas ne go koristam - koj del ne ti e jasen
ne sum na cisto so edna rabota, dali jas premnogu slozeno vi gi pisuvam postovive ili vas opsto na nekolku dusi vi e premnogu slozeno za da gi sfatite?
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
^^ Дечко ти не си озбилен со постов:toe:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
dali na nekoj od vas bilderi mu e problem da digne 30kg teg na dvete race za biceps?
mi se gadi oda sranjata so gi vidov napisani od nekoi faci
za milobilderce - bace jas sum 22g od Veles sum i cesto sum vo Sk kazi koga sakas ke se sretneme ke se napieme eden sok na moja smetka pa da presudis kolku oci i kolku race imam i da ti razjasnam detalno so imas da me prasas ako imas, posto ocigledno ziveeme vo razlicni svetovi
za gjoroski bace ako ne ja sfati poentata na postot do tvojata glava e ne e do moite cigli, a ako si herkules ili hulk toa e tvoj problem da si najdes mozok so soodvetna golemina, ako imas problemi so mene kazi ke im najdeme resenie mozeme da si razmenime adresi i telefon po pp
za solid - mi dadoa kreatin da koristam besplatno - od postovanje, go prifativ - od postovanje iako znaevme dvajcata deka nema da go pijam, go dadov na drug zs jas ne go koristam - koj del ne ti e jasen
ne sum na cisto so edna rabota, dali jas premnogu slozeno vi gi pisuvam postovive ili vas opsto na nekolku dusi vi e premnogu slozeno za da gi sfatite?
Мојот телефон и адреса ти се достапни во секое време за советување и превоспитување. Работи кои не ти се познати, не дискутирај, обидувајки се да навредиш некого, со цел да се исчаталиш. Ти не си свесен какви се глупости напиша во твоите постови, во врска со додатоци во исхарна за спортисти. Ниту еден од тие додатоци не се специјално наменети само за билдери. Да не споменувам какви глупости напиша обидувајки се да се преставиш како силно момче, споредувајки се со другарти билдерот кој неможе да планинари и носи цигли. Повели побарај ме. Ќе ми биде мило да те сретнам, може ќе ми помогнеш да најдам доволно голем мозок за мојата телесна големина.

--- надополнето ---

сакам да ослабам да се издефинирам и затоа споро трчам пооблечен за да се препотам....треба многу да се потам...ако може некој совет како поисе да се испотам и со тоа да тргнам масти
Потењето со слабеењето и губење на масни наслаги се различни поими.

--- надополнето ---

Абе чоек мора да сватиш некои работи..Ако многу луѓе те лажат дека се што земаш е природно си се заебал(креатин,стероид и најразлични ствари).Денеска почина еден дечко пошо земал такви глупости му нашле кристали во бубрезите кои се појавиле од ваквите работи.Докторот рекол дека се повеке и повеке ке има вакви случаеви пошто сите земаат.Поентата ми беше што по природно тоа подобро.Па ти ако сакаш земај све на твоја штета е тоа.
Што да сватам, просветли ме. И поздрави го докторот кој дошол до заклучок дека момчето кое починало, починало како резултат на пиење протеини во прашок.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
822
Поени од реакции
290
Kako bi se narekuval covekot koj diga tegovi (od prilika do 20, 30 kg), ne se zanimava mnogu profi so bodybuilding-ot i pritoa nema zelba da stane bilder, tuku onaka za definicija i za fizicka aktivnost?

Stom ne e bilder, sto zborovi imame vo makedonskiot jazik koi bi ja opisale taa sostojba?
Fitnes?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Боже сачувај
Да ве питам прво знаете ли кој е Ѓороски ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Боже сачувај
Да ве питам прво знаете ли кој е Ѓороски ?
Најверојатно не се запознаени. Еден се заканува, друг го учи :) ...ај, забега темава...ќе му се јавам на Роналдо да му кажам дека ништо не знае од фудбал :)

мислам...2-3 страни бесполезни и беспредметни препукувања...на крају краева кој сака нека користи, дига тегови, плива, трча...тоа е до лично убедување и избор (осим професионалците).
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Ви кажав Клинтон е 16 годишен дечко со желба за докажување ..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Rawr :P Not bad these Animal Cuts :P 4kg у еден ден o/

Него ...да ми каже некој .... као после да ја одржам тежината од коа ке прекинам да ги пијам ? Ке треба АПЛА помалце да јадам или можам да си продужам со нормална исхрана ? (2-2500калории на ден) ииииии .....можно е да имав гнасна реакција вчера уз кардио пошо ги испив 2-30мин пред да трчам а не 1саат мин. ко шо е напишано ? :) Почнав да се гушам ебаго :(
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Едно прашање до г-дин Ѓороски.
Дали Л-карнитин може да влијае на поголемо зголемување на крвинот притисок и дали има некој друг нусефект врз малку постарите аматерски вежбачи?



Вон темата, колку да видиме како изгледаат на стари години оние кои се имаат бавено со ББ.

Силвестер Сталоне (роден 1946, сликан на возраст 60-64 години)

e67ujc.jpg

eg643s.jpg

2a0kvwo.jpg


Ед Корни (роден 1933, сликан на 64 и 70 и нешто години), легенда као Попај :)

2rcaf88.jpg

4hr245.jpg
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Сталоне го респектирам , која форма ја има на 60 години ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom