Јана Бурческа на Евровизија 2017

Статус
Затворена за нови мислења.

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.304
Поени од реакции
27.857
Па во право е. Се штанцаат песни и се прават сите пејачи. Да не одиме далеку, да одиме од македонскава музика, кажи ми добар пејач со 5 песни што се бар малку како оние на Тоше Проески. Лозано? Ламбе? Каролина? Тамара? Ни еден прав текст, што ќе те замисли, ко некој Тошев. Не е дека не ги слушам ни јас и овие што ги наведов и од странскиве актуелни што ги спомна Анон, ама немаат вредност тие песни. Влегуваат лесно во глава, да, ама и Врне, врне на Мејс лесно влегува во глава, па не значи дека е добра песна.


Ако се буквално читаш, така ќе е, ко што си пишал/а.

Значи без разлика што жанр е, треба да те допре. Драма ако не те стресе, не е драма. Комедија ако не те насмее, ебате комедијата, акција и трилер ако не ти дадат адреналин, ебате жанровите, хорор ако не те стресе од страв, ебате хоророт.

Значи типов вика да се прави музика што ќе остави нешто во тебе, што ќе ти стои на срце ко грутка, што ќе ти го растрепери од тага или развесели од радост срцево.

А тоа што некој се навредил, па и треба, ако не работи доволно добро. Може музиката е субјективна, ама не може секој што му текне да е пејач и да ја изврека, без да го мисли тоа што го пее, да пренесе некакви чувства. Еве пример романската песна, каква вредност имаше. За мене никаква, Yodel it, yodel it. Класична бљувотина што со модерна трака се смета за музика, ама секој со своето мерило и вкус нели.

Некој ќе го сака Салвадор, некој ќе го пцуе.

И за крај едно видео со кое ги јаде 90% од „пејачите“ на Евровижнот.
Малце не си ми јасен, го спомнуваш Тоше што правеше поп музика и имаше песни како Лименка и Парче од Европа, он е таа музика за која ти зборуваш против.
А веќе кога праша за мак музичари тука ти е прво Калиопи, Елена Ристеска, ДНК, Александра Јанева.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.931
Поени од реакции
7.586
Дај не се расправајте. Секој си слуша тоа што си сака. Еве јас слушам се скоро од жанрови на музика и бирам тоа што мене ми го поднесува мозокот и увото. Нема место за дискусии околу тоа дали едниот жарн чини другиот не.

Се сложувам со некој мислења на Shawn Spencer. Јас сум пред се да се врати добрата музика на Евровизија а и воопшто во светот.

Наредна година мислам треба да ги земат овие да направат песна ако веќе повторно одиме на диско техно и хаус ритами
https://www.youtube.com/channel/UCvFnWULc5N7RjrD1tVHpYaA

Ако одиме на песни балади испеани со многу емоции, убава музика, убави текстови кој имаат смисла и имаат длабоки пораки тогаш да пратиме нешто вакво
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.176
Поени од реакции
3.489
Факт е дека евровизииве се срање, а песнава што победи , не и е местото за на евровизија. Можеби за на некое талент шоу, или за некој концерт од оваков тип. Нит ме допира, не знам шо збори, типот е у некој негов свет, праи глупи гримаси и мумла нешо, не знам ни дали е португалски јазиков, ништо не се слуша. А дали добар глас има, тоа не сум кадарен да кажам, но све друго му е 0. Ако не се гледа ни сценски настап, ни живост на песната, тогаш немаше да има сцена, ќе пуштеа аудио снимка. :D
Ова што победи , не може да се спореди со ниедна песна што победила претходно, па и со многу што не победиле, а биле блиску :D

Тотална утка е евровизијата од 2007/2008 навака, па затоа и победниците се такви шугави.
Порано се знаеше, евровизиските песни беа хит на радио, на секаде , сега ги нема никаде, не знам кој победил и како им се вика песната, од Шерифовиќ навака :D
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.140
Поени од реакции
9.815
Факт е дека евровизииве се срање, а песнава што победи , не и е местото за на евровизија. Можеби за на некое талент шоу, или за некој концерт од оваков тип. Нит ме допира, не знам шо збори, типот е у некој негов свет, праи глупи гримаси и мумла нешо, не знам ни дали е португалски јазиков, ништо не се слуша. А дали добар глас има, тоа не сум кадарен да кажам, но све друго му е 0. Ако не се гледа ни сценски настап, ни живост на песната, тогаш немаше да има сцена, ќе пуштеа аудио снимка. :D
Ова што победи , не може да се спореди со ниедна песна што победила претходно, па и со многу што не победиле, а биле блиску :D

Тотална утка е евровизијата од 2007/2008 навака, па затоа и победниците се такви шугави.
Порано се знаеше, евровизиските песни беа хит на радио, на секаде , сега ги нема никаде, не знам кој победил и како им се вика песната, од Шерифовиќ навака :D
До 2010 колку толку ок беа победниците али оттогаш навака (со исклучок на Лорен/Лорин 2012) се е глупост до глупост. Една песна од победничките не знам
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Можеби една од работите поради кои не влегуваме во финале и не ја погодуваме песната е тоа што за Евровизија се снимаат песни во онакви жанрови и со онакви текстови какви што не се карактеристични за нас и какви што нашиот народ не слуша. Ни To the sky на Тијана, ни Пред да се раздени на Есма и Влатко Лозаноски, ни ,,рокот" на Некст Тајм, ни Дона на Калиопи, ни еден куп други песни не се нешто што нашиот народ го слуша, за разлика од Нинананајна, Црно и Бело, Мојот свет и другите песни кои влегоа во финале.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Мртва песна?
\
Да. Не им е местото на ваквите песни на Евровизија. Поентата на изборот на песната е таа да стане хит, да се пушта насекаде. До сега јас ја немам слушнато победничкава на радио, а ги слушнав тие на Италија, Белгија и Шведска (и нашата нормално), а сигурен сум дека има далеку повеќе шанси да ги слушнам и тие на Бугарија, Данска, Франција, Хрватска, Молдавија и уште неколку отколку на Португалија. Едноставно, не е наменета таква песна да биде хит.

Или пак, можеби ја пуштаат за добра ноќ пред спиење, којзнае... Одговара за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.931
Поени од реакции
7.586
Да песната нема да биде хит, нема да се врти на радио, во дискотеки но е специфична па затоа и се издвои од сите песни.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.022
Поени од реакции
1.282
Колку само в година ќе играат на картата на Салвадор,жалопојќи ќе има в година.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.931
Поени од реакции
7.586
Нема формула за успех и победа на Евровизија. И да оди некој на варијантата "е последно победи тажна балада ајде и ние" нема можеби да има успех нити да влезе во финале.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Да. Не им е местото на ваквите песни на Евровизија. Поентата на изборот на песната е таа да стане хит, да се пушта насекаде. До сега јас ја немам слушнато победничкава на радио, а ги слушнав тие на Италија, Белгија и Шведска (и нашата нормално), а сигурен сум дека има далеку повеќе шанси да ги слушнам и тие на Бугарија, Данска, Франција, Хрватска, Молдавија и уште неколку отколку на Португалија. Едноставно, не е наменета таква песна да биде хит.

Или пак, можеби ја пуштаат за добра ноќ пред спиење, којзнае... Одговара за тоа.
Од кај сега ова? Ваљда ќе се викаше хитовизија или радиовизија ако се бараа тупци тупци радиски хитови.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нема формула за успех и победа на Евровизија. И да оди некој на варијантата "е последно победи тажна балада ајде и ние" нема можеби да има успех нити да влезе во финале.
Така ние правиме, го следиме туѓиот тренд, нешто што кај нас не се слуша, па затоа песната не влегува во финале.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Нема формула за успех и победа на Евровизија. И да оди некој на варијантата "е последно победи тажна балада ајде и ние" нема можеби да има успех нити да влезе во финале.
Takaee trendot spontano se kreira za vreme na samata manifestacija
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.790
Поени од реакции
39.061
Toa znaci narednata godina deka e na Marijan Stojanovski
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom