Јана Бурческа на Евровизија 2017

Статус
Затворена за нови мислења.
R

Roten 96

Гостин
Само го**а да се јадело. Кај сме антиталенти за песна, па немаме ни слух за добра музика.
Португалецов бил мртвак, песната била мртва, ова било мртво.

Нашава една разиграна што беше, што да ти расправам.

Друго, информирајте се малку за португалската музика. Типичен жанр во неа е фадото. Тажна музика со такви тажни гласови и текстови типична за Португалија и мислам никаде на друго место ја нема. Обично главен мотив во фадо-песните е носталгијата кон родниот крај, жалење за љубената и слично.

Текстот е едноставен, ама предобар и феноменално отпеан. Ако не сте го разбрале ваш проблем.

А пораката што Салвадор ја даде на крајот е јаготката на шлагот. 3:08 почнува.

Цитирам: „Живееме во свет на разиграни/еднократни песни со никаква содржина и мислам дека ова може да биде победа за сите оние кои прават музика која значи нешто. Музиката не е огномет, музиката е чувство, затоа да се обидеме да го промениме ова и да го вратиме најважното нешто, а тоа е музиката.“

Веројатно една од најдобрите пораки.[/
Браво бе стручњаку....фадо мадо муда јајца ти ке ми кажуваш за португалската музика како ти демек си експерт абе диференцијалнодијагностички кај ебе доаѓаат во предвид сите ментални забилувања.....ова е И КЕ БИДЕ најмртвата песна шо победила на евровизија.....сигурно си ја слушам пред да си легнеш па продочжи буди кај тебе чуство на тажност на НЕжелба за живот шо е супер во твојот случај.Обригадо мај френд .....ех да се сретнам со такви типови како тебе па да седнеме да напраиме муабет за португалската музика ехх животно моја желба е тоа.....а ова со пораката па ке ја тетовирам бе на чело ако треба поубава порака нема абе мајко мила.....јас разбирам со синдром си и салвадор болен си е па нејќе да си умре без да виде какво е чуството да победиш на евровизија....ама пораката му е супер земи стави си ја на ѕид коа ке ти идат на гости исто како молитва шо се чита нека си ја прочитат и пред одење исто за поспокој да осетат коа влегуваат и увашата куќа или зграда кај и да живеејш......од вакви коментари на ежот боцките му се дигаат уште повеќе а на мене крвта ми станува вискозна....не се тресај музички стручњаку
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не го дрви форумски стручњаку што не знаеш ни да цитираш правилно.
:pos::pos::pos::pos:
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Македонија (најверојатно) ќе била санкционирана од ЕБУ и немала да учествува следната година на Евровизија поради големи неисплатени долгови што ги имала кон ЕБУ.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Македонија (најверојатно) ќе била санкционирана од ЕБУ и немала да учествува следната година на Евровизија поради големи неисплатени долгови што ги имала кон ЕБУ.
Не знам како ќе заспијам после оваа информација.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Извини што толку те вознемирив.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Нека не те демотивираат вакви дебилни коментари.
Мене оваа информација ми е интересна, и ти благодарам што ја сподели.
Поздрав.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Жално ако оваа година не учествуваме. Но ако веќе не учествуваме, парите што ќе бидат фрлени за Евровизија, нека ги дадат за да направат некое наше шоу:)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Жално ако оваа година не учествуваме. Но ако веќе не учествуваме, парите што ќе бидат фрлени за Евровизија, нека ги дадат за да направат некое наше шоу:)
Парите што треба да ги фрлат за Евровизија ќе ги дадат на ЕБУ затоа што имаат кај нив долг ако сакаат чиста сметка долга љубов.

Знае некој колку е долгот ?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Парите што треба да ги фрлат за Евровизија ќе ги дадат на ЕБУ затоа што имаат кај нив долг ако сакаат чиста сметка долга љубов.

Знае некој колку е долгот ?
http://novatv.mk/ebu-se-zakanuva-na-mrt-poradi-dolg-evrovizija-pod-rizik/

Тука пишува 22 милиони ЕУР лол. Не знам, нереална е бројкава.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.275
Поени од реакции
27.731
Колку драматична евровизија беше ова. Ем запросување, ем бременост, ем човек пред умирање.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Колку драматична евровизија беше ова. Ем запросување, ем бременост, ем човек пред умирање.
Последно што прочитав што ми излезе на нетов е дека од почетокот на октомври португалецот се повлекол од јавноста и од настапите и наводно е у болница.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.791
Поени од реакции
33.602
Последно што прочитав што ми излезе на нетов е дека од почетокот на октомври португалецот се повлекол од јавноста и од настапите и наводно е у болница.
Му трансплантирале вештачко срце, наводно. Чекаат дарител на вистинско.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom