Westworld

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Site so sakate da mu gi izbrisam postovite na dragonsky stisnete like. :D



:pos:

Се надевам ќе чепнат малце филозофирање и морални граници во втора сезона.

:pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Te молам гледај со надзор од родител.

Замисли, почнав да ти објаснувам, затоа те цитирам. Ама очигледно си гледал само главните дешавки, а сите муабети кои дрнка долорес или форд ти се боринг и си скролаш камај.
Ја стиснав лајк, али се надевам и постовите надвор од подфорумов ќе ми го избришеш :D
Па сите се главни дешавки во серијава додуша :D

Нема везе, не бев сфатен очигледно, имаше многу работи што можеа, а не беа чепнати на подлабоко ниво (дури и објаснив)

Ама нема везе, изгледа си ми читал само главните работи од постот, а останатото си го скролал :D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Многу ми се досадни првите три епизоди, не знам дали можам да продолжам да гледам.
Build up ти е тоа 101, стандардна работа со квалитетни и детално разработени серии.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Многу ми се досадни првите три епизоди, не знам дали можам да продолжам да гледам.
Ја пошо си следам на една страница шо гледам, коа ја доглеав последната епизода стиснав дека ми е изглеана и си викам дај да и лупнам 9/10 рејтинг пошо нема смисла - искина. И глеам дека више сум и пукнал рејтинг 7/10 и си се изнасмеав пошо ми текна дека мислев дека ќе е шит зашо првите епизоди буквално ме заспиваа. Корегирав одма оцената и сеа стрепам за сезона 2 а нема ни 2 дена како заврши првава.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
3 episodes in so far aaaaaand it doesn't live up to its hype.
Го изглеав филмот пред да ја почнам (можеби згрешив?) и ми се допадна доста.
Серијата е квалитетна но она што најмногу ме нервира е што едноставно не можат да допрат до мене многу сцени.
Не може јас да сочувствувам со ликовите, особено со роботите кога има некоја „напната“ престрелка а знам дека и да умре после идеме пак рестарт...
А има многу такви сцени каде што е напнато и демек треба да навиваш ништо да не му се деси на „добриот“ робот...
А и не ме интересира многу нивното минато.
@Corvus сеа глеам си пишала у генерална :ROFLMAO:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
3 episodes in so far aaaaaand it doesn't live up to its hype.
Го изглеав филмот пред да ја почнам (можеби згрешив?) и ми се допадна доста.
Серијата е квалитетна но она што најмногу ме нервира е што едноставно не можат да допрат до мене многу сцени.
Не може јас да сочувствувам со ликовите, особено со роботите кога има некоја „напната“ престрелка а знам дека и да умре после идеме пак рестарт...
А има многу такви сцени каде што е напнато и демек треба да навиваш ништо да не му се деси на „добриот“ робот...
А и не ме интересира многу нивното минато.
@Corvus сеа глеам си пишала у генерална :ROFLMAO:
Малку пристапот ти е погрешен, не е Six Feet Under за да сочуствуваш со ликовите, никој овде не сочуствува со роботите, ниту па мислам дека целта на серијата е да сочуствуваме ние со нив, барем не во епизодите ти што си ги гледал. При крај тој ефект на сочуство е поголем, ама еве и кај мене не се појави, и пак ми е меѓу најдобрите серии.
Сакам да кажам, не се емоциите тоа што сака да го разбуди серијава, нема потреба да се поврзуваш со било кој лик за да биде генијална.

И да, спора е на почеток
Ако памтиш и Злате истото го викаше, кога го гњавев да не ја откажува, прашај го сега што мисли за серијата :D
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.551
3 episodes in so far aaaaaand it doesn't live up to its hype.
Го изглеав филмот пред да ја почнам (можеби згрешив?) и ми се допадна доста.
Серијата е квалитетна но она што најмногу ме нервира е што едноставно не можат да допрат до мене многу сцени.
Не може јас да сочувствувам со ликовите, особено со роботите кога има некоја „напната“ престрелка а знам дека и да умре после идеме пак рестарт...
А има многу такви сцени каде што е напнато и демек треба да навиваш ништо да не му се деси на „добриот“ робот...
А и не ме интересира многу нивното минато.
Нема простор за навивање во серијава. Нема класичен good guy/bad guy. Развојот на ликовите, нивните избори и мотивите што ги движат се она што ја прави серијата инересна, за мене. Нема некоја fast paced акција која би била двигател. Се е расцепкано на моменти кои се повторуваат и брзо стануваат досадни.

Првата сезона дефинитивно е character driven. Со тоа што не е еден карактер и не е она константно линеарна приказната.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Финалево врв! Треба да се репризира серијава, дефинитивно.
Патем, не спомнавте ништо за CGI-от ццц, не знам како успеале (сеа мислиш ќе пишам за млад Хопкинс) да го доловат толку добро задникот на Еван Рејчел Вуд у таа катастрофа од сива панталона. Уф.
И оваа црнкињава мамето нејзино лицемерно бе, знаев цело време дека ми е позната од некаде, а таа да ми била позната од видео што случајно го најдов во стар фолдер, и кое сега ќе го побарам на Јутјуб и ќе го линкнам и слушајте ја што збори а у меѓувреме нека ви текнуе што глуми во серијава (главна дроља) и колку време (70%) е гола.

Ја објектифицирале бе, to an extreme :(( срам да им е. И тоа требало да и даде желба да се бори за правата ноооо, еве ја во Вестворлд, гола и главна дроља.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Многу интересен момент ми е што НВО цело време ги критикуваат за претерување со голотија и насилство, како човечкото тело го третираат како парче месо и слично; и овие како одговор снимаат серија каде главните ликови буквално се парче месо. :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мене ми беше позната од негде и пред некое време пријател што ја прати серијата ми кажа дека била женската шо глуми у Невозможна мисија двојката, само многу остарела од тогаш.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Мене ми беше позната од негде и пред некое време пријател што ја прати серијата ми кажа дека била женската шо глуми у Невозможна мисија двојката, само многу остарела од тогаш.
Па и ти ке остареш после 16 години :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom