Westworld

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Пак јас, @Iceboy ме инспирираше :X3:

Dr. Robert Ford: Tell me, Bernard. If you were to proclaim your humanity to the world, what do you imagine would greet you? A ticker-tape parade, perhaps?We humans are alone in this world for a reason. We murdered and butchered anything that challenged our primacy. Do you know what happened to the Neanderthals, Bernard? We ate them. We destroyed and subjugated our world. And when we eventually ran out of creatures to dominate, we built this beautiful place. You see, in this moment, the real danger to the hosts is not me, but you. So, come along, Bernard. Let me roll you back, and we can return to work.

Bernard Lowe: Pull the trigger, Clementine. Clementine?

Dr. Robert Ford: The piano doesn't murder the player if it doesn't like the music.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
За да не се повторувам со се што е досега напишано, само сакам да кажам дека 9та епизода од сезонава ми е на ниво на Red Wedding, Ozymandias и финалето на The Killing.:cuc::cuc::cuc::cuc:
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.240
Поени од реакции
5.170
Една од најЈаЌи серии што сум ги глеал али у последната епизода малце се покакаа. Цела сезона Ханибал демек не ги смета за ништо поише од пластика и наеднаш демек ги рачуна за луѓе.

Ај се предомислил после смрта на Арнолд. Али зашто тогаш го отвара паркот и дозволува луѓе да се иживуваат врз нив. Демек за да си го научат непријателот ( човекот ) али да не го отворел паркот тогаш немало човекот да им биде непријател. Малце нелогично :icon_lol:.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.658
Поени од реакции
38.839
не ми го задржи вниманието серијава, до 5та еп стигнав и изгубив мерак
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
веројатно најдобарта прва сезона после true detective (S01). хм, иако чекам сезоната да ми легне убаво, мислам дека фер е да си признаам, најдобра прва сезона евер!

лакрдија, грабеж на векот, грев, злостор е да изгледаш вакви 10-11 саати и да не платиш ни 1 евро за тоа. реално, некои работи не се фер во животот, ама тоа е.

увек ќе се најде некој да си додаде/одземе нешто, јас сериите секогаш ги гледам такви какви што се, и најчесто или ги сакам(обожавам) и гледам, или во еден момент решавам да не ги гледам. никој не е под казна да гледа нешто што не му е по ќејф.

westword е загатка. човек може да ја прегледа одново, и одново, и секој пат да откирва нешто ново, како мапа која се зумира, се зумира.. се зумира и ќе најде нешто кое поврзува работи и има тотална смисла. не може човек да не се восхитува на вакво генијано дело од толку мнгоу аспекти. би рекол од сите можни аспекти.

Пратев дискусии овде, неколку кратки поенти само.
The Maze е еден вид загатка, која е направена само за роботите. џабе вилијам потроши пола живот да ја открие, тоа и му беше кажано. во суштина многу едноставно, пирамида на свесност која треба да ја постигне да еден андориод се рачуна за жив и свесен. коа се вели пирамида се ствара погрешна замисла, тоа е всушност еден вид патување од површината до центарот на една сфера. пристигнување до самиот центар е всушност постгнување свесност. патување во длабоко, а не испливување на површина или на врв од пирамида.
првото ниво е меморија. тоа би било површината на сферата
второто е импровизација. користејќи делови од меморијата импровизираш со дадената ситуација.
третото ниво е себе-заштита и себе-запознавање користејќи го искуството од ниво еден и два.
последното ниво, 4то е страдање. мораш да страдаш и да се мачиш, да научиш како е тоа за да бидеш жив и свесен.
во оној момент кога гласот во роботот нема да биде глас програмиран кој му кажува што треба да прави, него сопствениот глас со сопствени одлуки, станува свесен.
the maze не е локација, него патување.

се друго, надвор од ова патување, според мене е погрешна насока на толкување.
поентата не е борба луѓе со роботи, поентата не е скап одмор на богаташ каде ќе убвиа и силува.
поентата не е за кого да навиваш, или кој ќе победи.

на некој брилијантен начин и публиката на самата серија може да се третира како еден вид на роботи. еден ќе гледа ради цицките, друг ради крвта, трет ради шо знам ентони хопкинкс, некој пошто му кажале дека е добра серија, некој колку да се гледа. некој длабоко, некој површно, некој суштински.
така и роботите во westworld, од сите нив, фактички сите останати роботи, беа во функција на 2-3 кои полека постигнуваат свесност.
некој ќе свати, некој ќе остане заглавен некаде на прво ниво, и не му е јасно што се случува.
не велам дека треба да си брилијантен ум за да сватиш, прилично е се објаснето. скоро и да не остана некоја недореченост, освен ситни детали, кои суштински ништо не дообјаснуваат. само сакам да посочам дека истата аналогија од робот - свесност, може да се искористи и гледач - поента.

за полесно да се разбере, серијата се дели на три временски периоди. тоа погоре и го објаснија. тоа мора да се земе во превид, пожелно е тоа да се свати додека ги гледате епизодите, не на крај. во текот на гледањето ако лесно забележувате во кој временски период се одвива сцената, работите ќе имаат повеќе смисла, ама не дека нешто однапред ќе сватите.

околу црнкињата, очигледно беше дека беше програмирана да го прави тоа што го прави, тоа е факт, она што не го прифати тоа сознание е сосема друго. меѓутоа ливчето со координати каде може да ја најде ќерка и, беше последен обид на азијатот да ја натера да остане (мое мислење) иако е програмирана да се качи на воз и да го напушти паркот. конечно нејзината одклука off the script да се симне од возот и да се врати по ќерка ѝ ја направи свесна. си го слушна својот глас.

тоа е околу првата сезона, при што како серијал може комотно да заврши и тука, исто ко матрикс кец. се надевам сезона два нема да биде сезона два true detective. се молам.
брилијантно, нема што. перфекција, прекасно.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.086
:oleee::oleee::oleee::oleee:

Мадафакаааааааааааааааааааааааа

Ако се искључи ЦГИ, серијава е моментално врв над врвовите, има огромен огромен огромен потенцијал. Каква прва сезона, какво финале, иако почна малку споро. Ако продужи овака ова со сигурност ќе ми биде најомилената од ХБО. Последните неколку епизоди се ненадминливи.
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
263
Скептичен сум за втората сезона без Хопкинс. Ќе видиме.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.394
Стана некој тренд да има А list актери во серии во прва сезона, и потоа ги тргаат. True Detective, сега Westworld.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.394
Во споредба со Хопкинс, е една класа под него.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Стана некој тренд да има А list актери во серии во прва сезона, и потоа ги тргаат. True Detective, сега Westworld.
Ова како што гледам продолжува каде што заврши Westworld, што тоа има врска со True detective кога сезоните им се различни приказни? исто како Fargo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom